BLIK

Co to jest BLIK, czy jest bezpieczny? Jak płacić BLIK, wypłacić pieniądze z bankomatu, przelewy BLIK na telefon, czeki BLIK

BLIK

BLIK to polski system płatności mobilnych, który umożliwia użytkownikom smartfonów dokonywanie płatności w sklepach i punktach usługowych, wypłaty gotówki z bankomatów, wpłaty we wpłatomatach oraz dokonywanie płatności w internecie, a także wykonywanie przelewów na telefon.

Od premiery systemu BLIK minął już jakiś czas. I choć ma w portfelu kilka kart kredytowych i debetowych, to przyznaję, że wszędzie tam, gdzie mam możliwość, korzystam z BLIKa.

Na bazie materiałów znalezionych w sieci oraz moich własnych doświadczeń powstał opis i ocena systemu polskich płatności mobilnych BLIK.

Poza przedstawieniem systemu poruszę również zagadnienia związane z bezpieczeństwem transakcji wykonywanych systemem płatności mobilnych BLIK.

W dalszej części wpisu przeczytasz o:

 • co to jest BLIK – ogólna charakterystyka systemu
 • BLIK vs karty – porównanie BLIK i tradycyjnych kart płatniczych, zalety i wady obydwu rozwiązań
 • wypłaty BLIK z bankomatu – jeśli potrzebujesz gotówki, nie masz przy sobie portfela, ale masz telefon
 • przelewy na telefon z użyciem BLIK (zobacz też: przelew w weekend, święta)
 • czeki BLIK – czyli jak wysłać komuś pieniądze
 • wpłatomaty i wpłaty BLIK na telefon – wpłata środków z użyciem BLIK
 • czy BLIK jest bezpieczny – ogólne zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa transakcji z użyciem systemu płatności mobilnych oraz porównanie z kartami

Uwaga! BLIK jest rozwijany, dlatego artykuł będzie modyfikowany.

 

Co to jest BLIK?

blikmobile.plW telegraficznym skrócie i z punktu widzenia użytkownika jest to system płatności mobilnych, który powstał przy współpracy sześciu polskich banków: PKO BP, mBank, ING Bank Śląski, BZ WBK, Bank Millenium oraz Alior Bank (wymieniłem je również poniżej).

Początki BLIK sięgają roku 2013, w którym to banki porozumiały się tworząc polski standard płatności mobilnych – system, za pomocą którego możesz:

 • płacić w sklepach tradycyjnych oznaczonych symbolem BLIK,
 • płacić w sklepach internetowych oznaczonych symbolem BLIK,
 • wypłacać gotówkę z bankomatów bez użycia karty,
 • generować czeki BLIK, dzięki którym Twoi bliscy będą mieli dostęp do pieniędzy,
 • przesyłać pieniądze na telefon.

A wszystko to za pomocą telefonu, z którym prawdopodobnie się nie rozstajesz i zainstalowanej aplikacji mobilnej Twojego banku, niezależnie od operatora komórkowego.

 

BLIK – od czego zacząć

Banki z BLIKPrzede wszystkim, aby móc korzystać z BLIK musisz być klientem banku, który udostępnia BLIK.

Jeżeli nie masz konta, a chcesz korzystać z BLIK, możesz je tutaj założyć:

Zwróć proszę uwagę, że poza bankami współtworzącymi system, tj. PKO BP, mBank, ING Bank Śląski, BZ WBK, Bank Millenium oraz Alior Bank, do zestawienia dołączyły też kolejne: Orange Finanse, Getin Bank, T-Mobile Usługi Bankowe.

Kolejny krok, to ściągnięcie aplikacji mobilnej jednego z wymienionych powyżej banków na Twój telefon. BLIK działa nawet na wysłużonych telefonach (wystarczy, że telefon obsługuje java), ale nie ukrywamy, ze najwygodniej BLIK-ować na smartfonie.

Skorzystaj z wyszukiwarki w Twoim telefonie, aby wyszukać aplikację mobilną Twojego banku – dla najpopularniejszej platformy (Android) aplikacje mobilne z BLIK znajdziesz w sklepie Google Play.

Poniżej wskazujemy skąd możesz pobrać IKO PKO BP:

W serwisach tych znajdziesz również prawdopodobnie aplikacje mobilne innych banków.

 

Jak możesz płacić BLIK?

BLIK-blikmobile

blikomania.pl

A jeśli już masz BLIKa na swoim smartfonie i chcesz zapłacić, to :

 • uruchamiasz aplikację Twojego banku / banków,
 • wpisujesz w terminalu bądź podajesz sprzedawcy sześciocyfrowy kod BLIK.
 • w zależności od ustawień (które możesz samemu modyfikować) potwierdzasz wykonywaną operację dodatkowo kodem pin w telefonie.

I to wszystko, kilkanaście sekund i płatność zrealizowana :) płatność Twoim telefonem z BLIK.

Podobnie postępujesz przy wypłacie środków z bankomatu, tylko w tym przypadku wygenerowany kod BLIK nie podajesz sprzedawcy / wprowadzasz w terminalu płatniczym, ale wpisujesz w oknie bankomatu.

Oczywiście dwie ostatnie rodzaje operacji, czyli płatności w sklepach oraz wypłatę środków z bankomatu możesz zrealizować także za pomocą tradycyjnej karty płatniczej.

Uwaga!! Bądź przygotowana/przygotowany na to, że wielu sprzedawców nie wie co to BLIK, nie ma pojęcia, że w ogóle klienci mogą u nich płacić BLIK – opisujemy to w dalszej części wpisu.

 

BLIKIEM można płacić w ponad 30 000 sklepów internetowych, w których płatności realizowane są za pośrednictwem następujących integratorów płatności:

 • dotpay
 • CashBill
 • Przelewy24
 • FirstData POLCARD
 • pay.com
 • PayU
 • BLUE MEDIA
 • eCARD
BLIKIEM zapłacisz u integratorów

blikmobile.pl

 

Dlaczego BLIK jest bezpieczny?

10% zniżki na ticketpro.pl z BLIKJak już wspomniałem, do operacji o których mowa powyżej, używasz kodu BLIK.
Jest to sześciocyfrowy ciąg cyfr, generowany z aplikacji Twojego banku na Twoim telefonie. Kod ważny jest około 1,5 minuty (lub krócej) więc jeśli nawet ktokolwiek podejrzy ten kod, ma niezbyt dużo czasu aby go użyć. To niewątpliwa zaleta systemu płatności mobilnych w porównaniu do tradycyjnej karty płatniczej.

Chyba nie muszę pisać co może się stać, gdy ktoś zeskanuje Twoją kartę płatniczą? Zeskanowanego/sfilmowanego/sfotografowanego numeru karty niestety nie można zmienić inaczej, niż zastrzegając kartę i zamawiając nową. Sfilmowany kod BLIK prawdopodobnie nikomu do niczego się nie przyda.

Żeby przestępcy mieli jeszcze bardziej utrudnione zadanie, to każda operacja BLIK powyżej 50 zł jest dodatkowo potwierdzana PINem na Twoim telefonie. Masz możliwości ustawienia własnej kwoty, powyżej której operacje będziesz potwierdzać PINem, możesz również takie potwierdzenie wyłączyć. Osobiście sugeruję pozostawić tę opcję włączoną. Wpisanie 4 cyfr to naprawdę niewielki wysiłek, a masz większą kontrolę nad tym, co dzieje się z Twoimi pieniędzmi.

Wspomniałem o kodzie PIN dla BLIK. Oczywiście do karty płatniczej też przypisany jest kod PIN (choć nie zawsze, zdarza się, że operacje potwierdzasz podpisem), ale tylko dla transakcji wykonywanych w terminalach płatniczych.

Do potwierdzania transakcji internetowych służy kod CCV. Podobnie jak numer karty, który jest niezmienny, kodu CCV również nie możemy zmienić inaczej, niż przez wymianę karty na nową. Kod CCV jest przypisany na stałe do Twojej karty płatniczej i jest niezmienny.

I tu znowu przewaga BLIK nad kartami. Jeżeli ktoś zeskanuje numer Twojej karty wraz z kodem CCV, będzie mógł ich użyć choćby do wykonania płatności w internecie. Zeskanowanie kodu BLIK nie przyda się do niczego.

 

Bezpieczeństwo BLIK – co jeśli zgubisz telefon

Nie ważne czy posługuje się BLIK, płacisz kartą czy korzystasz z „żywej gotówki” – w każdym przypadku zalecamy ostrożność. Wracając jednak do BLIK, co się stanie gdy aktywnie korzystasz z BLIK i zgubisz telefon? Czy dostanie się telefonu w niepowołane ręce może wiązać się z utratą pieniędzy? Przezornie napiszemy „to zależy” i już wyjaśniamy o co chodzi.

BLIK wyposażony jest szereg zabezpieczeń, zarówno na poziomie telefonu, jak i na systemu bankowego.

Zabezpieczenia w telefonie

 • pin lub hasło do odblokowania telefonu
 • pin do autoryzacji transakcji BLIK, który może być zależny od kwoty

Zabezpieczenia bankowe

 • limity ilościowe i kwotowe transakcji BLIK
 • uzależnienie limitów od kanału dostęu, np. inny dla płatności w internecie, inny dla wypłat z bankomatu
 • możliwość całkowitej lub czasowej blokady aplikacji

Odpowiednie ustawienie i korzystanie z zabezpieczeń pozwala na bezpieczne posługiwanie się BLIK, z drugiem strony lekkomyślność może narazić Cię na utratę pieniędzy – choć tak samo może być w przypadku posługiwania się kartą czy gotówką.

Co w takim razie zrobić, aby czuć się bezpiecznie z BLIK

 • przede wszystkim zabezpiecz telefon, ustaw PIN lub hasło, które będzie proste dla Ciebie, ale niekoniecznie oczywiste dla osoby postronnej
 • ustaw autoryzację transakcji kodem pin – domyślnie operacje poniżej 50 zł nie wymagają PIN, ale możesz to zmienić
 • zdefiniuj rozsądne limity transakcyjne dla BLIK w serwisie bankowym i zmieniaj je w razie potrzeby, np. jeśli wiesz, że średnio nie wydajesz na zakupy więcej niż 300 zł, to nie ustawiaj limitu na 2000 zł

Dodatkowo:

 • staraj się nie korzystać z publicznych sieci Wi-Fi
 • oddając telefon do serwisu wyczyść wrażliwe dane: hasła, historie płatności, wyloguj się z aplikacji itp.

 

Czy zdarzyło Ci się zapomnieć telefonu?

Tak? Mi też, ale zdarza się to bardzo, bardzo rzadko, bez portfela poruszałem się już nie raz. Dla większości z nas telefon jest teraz jak „trzecia ręka”. Z reguły telefon masz też zawsze pod ręką, nie musisz go szukać. Co innego z portfelem, który masz „zakopany” gdzieś w torbie czy plecaku.

Sytuacja awaryjna, w której znowu kłania się nam BLIK. Jeżeli zapomnisz portfela ale masz przy sobie telefon, to możesz:

 • wypłacić gotówkę z bankomatu – bankomaty z logo BLIK
 • zapłacić za zakupy (w wybranych sklepach)
 • zapłacić za paliwo na stacji Shell czy Orlen.

Na szczególną uwagę zasługuje na pewno pierwszy punkt – jeśli będziesz mieć gotówkę w kieszeni, to również zapłacisz za zakupy czy za paliwo na stacji. Przejdź więc do kolejnego punktu – jak wypłacić pieniądze z bankomatu z BLIK?

 


Zanim przejdziesz dalej, prosimy: zatrzymaj się na chwilę i polub nasz profil na fb, dziękujemy :)

 

Jak wypłacić pieniądze z bankomatu używając BLIK?

Aby wypłacić pieniądze z bankomatu z BLIK postępujesz podobnie, jak w przypadku płatności mobilnych:

BLIK wypłata z bankomatu

pkobp.pl

 • w bankomacie, który akceptuje wypłaty BLIK, wybierz opcję Wypłatę z BLIK (w zależności od banku może się to nazywać odrobinę inaczej),
 • nie wkładaj do bankomatu karty płatniczej, gdyż do wypłaty środków z bankomatu za pomocą BLIK karta nie jest potrzebna,
 • uruchom aplikację w telefonie i wybierz zakładkę związaną z BLIK,
 • wygeneruj kod BLIK – w zależności od ustawień w Twojej aplikacji mobilnej, kod BLIK może również wygenerować się sam
 • wprowadź w bankomacie wygenerowany kod (ciąg 6 cyfr),
 • możesz zostać poproszony o potwierdzenie wykonywanej operacji, tj. musisz wprowadzić w telefonie kod PIN do aplikacji mobilnej, możesz dowolnie modyfikować kwotę dla której wymagane będzie podanie kodu PIN (albo nie będzie w ogóle wymagany)
 • standardowo PIN-em musimy potwierdzać wypłaty powyżej 50 zł. I tak samo jak dla płatności mobilnych możesz dowolnie zmodyfikować ww kwotę. I to wszystko, środki wypłacone (obrazek ze strony PKO BP)

Korzystając z BLIK możesz uniknąć opłat za wypłaty środków z bankomatu, jeżeli będziesz wypłacać niskie kwoty, więcej w: opłaty za wypłaty z bankomatów w mBank i opłaty za wypłaty z bankomatów w Alior Bank

Uwaga! Teraz możesz również korzystać z wpłatomatów używając BLIK.

 

Wpłatomaty z BLIK

Wpłatomat z BLIK

iko.pkobp.pl/funkcje/blik-wplata-gotowki/

Jeżeli posiadasz aktywną aplikację mobilną banku z obsługą BLIK, to w wybranych wpłatomatach możesz wpłacać gotówkę bez użycia karty. Jak to zrobić? –  oczywiście korzystając z BLIK :)

Uwaga! funkcjonalność sprawdzona dla banku PKO BP i aplikacji IKO i na niej opiera się ten akapit.

Zamiast wprowadzać do bankomatu kartę, wystarczy, że wygenerujesz kod BLIK, a w bankomacie wybierzesz opcję Wpłata z IKO -> Wpłata własna. Wygenerowany kod wprowadzasz w okienku bankomatu.

Gdy pojawią się ekrany znane ze Ci ze standardowej wpłaty środków w bankomacie przy użyciu karty, między innymi opis zasad wpłacania banknotów , prośba o podanie kwoty wpłaty, podsumowanie liczby i rodzaju wpłaconych banknotów, postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie. Po akceptacji operacji wpłata zostanie zarejestrowana, a środki znajdą się na Twoim rachunku.

W ten sposób możesz wpłacać pieniądze na konto w banku PKO BP (np.: konto ZA ZERO, konto BEZ GRANIC) oraz Inteligo.

 

BLIK i wpłaty na telefon

Wykorzystując funkcjonalność, którą opisaliśmy w poprzednim punkcie, możesz wpłacać środki na swoje konto, ale również na konto innego użytkownika. Skorzystaj z opcji Wpłata z IKO -> Wpłata na telefon. Postępuj podobnie jak dla wpłaty własnej, ale w tym przypadku musisz podać numer telefonu odbiorcy.

Gdy pojawią się ekrany znane ze Ci ze standardowej wpłaty środków w bankomacie przy użyciu karty, między innymi opis zasad wpłacania banknotów , prośba o podanie kwoty wpłaty, podsumowanie liczby i rodzaju wpłaconych banknotów, postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie. Po akceptacji podsumowania operacji wpłata zostanie zarejestrowana, a środki zostaną zaksięgowane na koncie odbiorcy.

(uwaga! funkcjonalność wpłaty na telefon znamy tylko z opisu, nie testowaliśmy jeszcze tej opcji)

 

Przelewy na telefon z BLIK

Jeżeli posiadasz BLIK możesz skorzystać z opcji przelewu na telefon. Nazwa może być trochę myląca, bo w rzeczywistości nie przelewasz środków na inny telefon, smartfon zastępuje Ci wprowadzanie 26 cyfrowego numeru konta bankowego – zamiast niego wystarczy wybrać lub wprowadzić numer telefonu, na których chcesz wykonać przelew, a Twój bank zajmie się resztą i finalnie wykona przelew do posiadacza danego numeru.

PKO BP dwa przelewy na telefon i premia 10 zł

Przelew na telefon:

 • przejdź do płatności
 • wybierz opcję „Przelew na telefon”
 • lista najczęściej wybieranych odbiorców pojawi się na kolejnym ekranie
 • wprowadź ręcznie numer telefonu odbiorcy albo wybierz odbiorcę z książki adresowej
 • uzupełnij pozostałe dane, w tym kwotę przelewu
 • gotowe, przelew na telefon został wykonany

Zobacz jak to zrobić w formie obrazkowej w IKO banku PKO BP (źródło)

 

BLIK przelew na telefon

BLIK przelew na telefon

No dobrze, ale skąd bank ma wiedzieć do kogo ma przelać środki? Oczywiście, że nie wie, ale wystarczy, że powiążesz swój numer telefonu z numerem Twojego rachunku. Podobnie musi postąpić odbiorca przelewu. Zobacz jak w trzech prostych krokach powiązać numer telefonu w aplikacji mobilnej IKO z Banku PKO BP (źródło):

 • Po zalogowaniu do aplikacji IKO kliknij przycisk „Aktywuj” w boksie „Aktywuj międzybankowe przelewy na telefon”
 • Przyporządkuj aplikację IKO i numer telefonu do odbierania przelewów na telefon na aplikacji IKO.
 • Zatwierdź zmiany podając PIN do aplikacji.

Jak odebrać przelew na telefon BLIK

A co jeżeli odbiorca przelewu nie posiada rachunku w banku współpracującym z BLIK? Nie martw się, w takim przypadku otrzyma SMS z linkiem do strony banku, na której będzie mógł podać numer rachunku, na który przelane zostaną środki.

Przelewy na telefon to przelewy natychmiastowe w ramach 9 banków współpracujących z BLIK. Przelew na telefon z banku X znajdzie się po kilku sekundach na rachunku odbiorcy w banku Y, gdzie X i Y – banki współpracujące z BLIK.

Oczywiście w specyficznych przypadkach czas ten może ulec wydłużeniu, np. jeżeli przelew wykonywany jest poza godzinami pracy banku – odsyłamy na strony banków, w ramach których mają być realizowane przelewy.

 

Przelewy na telefon BLIK – ten sam nr telefonu i różne banki

Jeżeli posiadasz konto z BLIK w więcej niż jednym banku i chcesz korzystać z funkcjonalności przelewów na telefon, to na potrzeby przelewów na telefon w każdym z banków musisz użyć innego numeru telefonu.

Numer telefonu jest jednoznacznie powiązany z bankiem i numerem rachunku w tym banku. Jeśli tak by nie było, to wykonując przelew na telefon system BLIK nie potrafiłby jednoznacznie stwierdzić, czy ma wykonać przelew do banku X czy do banku Y i na jakie konto.

Poniżej próba zarejestrowania tego samego numeru telefonu w dwóch bankach: PKO BP i Millennium:

Przykład 1 – rejestracja tego samego nr telefonu w ramach przelewów na telefon w różnych bankach:

 • masz numer telefonu o numerze 111 222 333 przypisany do konta z banku PKO BP

Jeżeli ten sam numer telefonu przypiszesz do konta w Banku Millennium, to w PKO BP otrzymasz komunikat „Ten numer telefonu został powiązany z rachunkiem w innym banku w ramach międzybankowych przelewów na telefon”.

Przykład 2 – wykonanie odwrotnej operacji:

 • masz numer telefonu o numerze 111 222 333 przypisany do konta Banku Millennium

Jeżeli ten sam numer telefonu przypiszesz do konta w Banku PKO BP, to z banku Millennium otrzymasz powiadomienie „Twój numer telefonu został zarejestrowany do odbierania przelewów w innym banku. Kolejny przelew na numer telefonu nie trafi na Twoje konto w Banku Millennium.”

Oczywiście komunikaty dla innych banków uczestniczących w BLIK mogą się nieznacznie różnić.

 

BLIK: przelew w sobotę, przelew w niedzielę, przelew poza sesją Elixir

Czy miałeś/-aś kiedyś potrzebę wykonania przelewu między rachunkami w dwóch różnych bankach w weekend lub święta?

Albo może zdarzyło Ci się, że musiałeś/-aś wykonać pilnie przelew z banku A do banku B ale już po przejściu standardowych sesji Elixir? Jeśli tak, przelew BLIK, który opisaliśmy powyżej może Ci w tym pomóc.

Wykonaliśmy test, do którego użyliśmy BLIK oraz aplikacji mobilnych banku PKO BP i Millennium i to naprawdę działa! Przelewy w ramach tych banków, nawet wykonywane w nocy (przelew około godziny 23:30) wykonywały się w kilka sekund. Tak, kilka sekund i w nocy udało się przelać środki z PKO do Millennium i z Millennium do PKO!

Tutaj pełny temat przelewu w sobotę, przelew w niedzielę z BLIK

 

Czeki BLIK

Czek BLIK, to 9-cyfrowa kombinacja cyfr umożliwiająca płatności w internecie lub wypłatę środków z bankomatu do z góry ustalonej kwoty. Możesz go użyć samodzielnie lub przekazać innej osobie.

Jak utworzyć czek BLIK:

 • zaloguj się do Twojej aplikacji mobilnej (tu IKO)
 • wpisz tytułczeku, kwotę i określ termin ważności
 • kliknij „Utwórz czek” (źródło)

Czek BLIK

Przekaż 9 cyfrowy kod oraz hasło osobie, która ma mieć dostęp do wygenerowanego czeku. Osoba ta:

 • może wypłacić środki z bankomatu korzystając z Twojego czeku – dobry sposób, aby przekazać dziecku pieniądze
 • zapłacić w internecie

Pamiętaj, że:

 • jeden czek możesz wykorzystać tylko raz, a różnica między kwotą czeku a wartością transakcji wróci na Twoje konto. Transakcje wykonywane czekiem podlegają limitom, które są zapisane w Twoim iPKO/Inteligo w zakładce IKO, w ustawieniach aplikacji
 • jeżeli masz uzasadnione podejrzenia, że kod czek i/lub hasło wpadło w niepowołane ręce, to czek BLIK możesz anulować
 • operacje wykonywane czekami podlegają limitom transakcyjnym dla Twojego konta (nie mogą być wyższe)
 • możesz mieć maksymalnie do 5 aktywnych czeków

Czek BLIK powoduje powstanie blokady środków na Twoim koncie (aktualizacja 2017-03-02, Emeryt – dziękujemy za komentarz), sprawdzone w PKO BP, blokada znika kilka minut po terminie ważności czeku, o ile oczywiście wcześniej czek nie zostanie zrealizowany. Oczywiście w innych bankach może działać to nieco inaczej.

Wypłacanie pieniędzy przy użyciu czeku BLIK jest możliwe w bankomatach np. PKO BP i co ważne – osoba korzystająca z czeku BLIK nie musi mieć w telefonie dostępu do Internetu! Czek ten przesyłasz na przykład na na numer telefonu zaufanej osobie – możesz przekazać również via e-mail lub w inny sposób. Osoba ta, wykorzystując wygenerowany przez Ciebie czek BLIK oraz hasło, dokona wypłaty środków z bankomatu bez użycia karty.

 

BLIK płatności w sklepach internetowych

Płatności BLIK w sklepach internetowych opisywaliśmy na blogu na przykładzie płatności Allegro, w skrócie:

 • logujesz się na stronę sklepu, wybierasz towary, sposób dostawy
 • jako formę płatności wybierz BLIK, pamiętaj, żeby wcześniej ustawić odpowiedni limit płatności

Metoda płatności BLIK

 • uruchom aplikację mobilną na Twoim telefonie i w zależności od ustawień telefonu odczytaj albo wygeneruj i odczytaj kod BLIK. Kod ten ważny jest przez około 1,5 minuty
 • przepisz kod BLIK do okienka płatności

Płać BLIK kod na telefonie

Po wpisaniu kodu i potwierdzeniu transakcji w telefonie płatność zostanie wykonana. Prawda, że proste? :) Zobacz jeszcze jeden skan dotyczący płatności online z BLIK:

BLIK płatności online

BLIK limity

(informacje mogły się przydać, gdy uczestniczyłeś/-aś w loterii blikomania)

Operacje wykonywane z aplikacji mobilnej i BLIK ograniczają limity, które są zdefiniowane w systemie transakcyjnym banku. Limity te można modyfikować. Poniżej przykładowe dla aplikacji IKO banku PKO BP dla operacji:

 • płatność pomiędzy telefonami – czyli przelew na telefon BLIK
 • transakcje w terminalu płatniczym – czyli transakcja BLIK
 • wypłaty w bankomatach – czyli wypłata z bankomatu z BLIK
 • płatność internetowa – czyli płatność w internecie z BLIK
 • przelew na numer rachunku – przelew z aplikacji mobilnej

 

IKO ustawienia domyślne limitów wyglądają jak poniżej:

IKO limity ustawienia domyślne

 

Jeżeli szczególnie zależy Ci na bezpieczeństwie wykonywanych operacji wybierz opcję IKO Zawsze z PINem. W tym przypadku każdą transakcję wykonywaną aplikacją mobilną będziesz musiał/-a potwierdzić kodem PIN:

Limity IKO zawsze z pinem

 

Opcja Komfortowe, to limity jak poniżej, przy czym do salda rachunku = do 20 000 zł

IKO ustawienia limitów komfortowe

Zawsze możesz zdefiniować swoje własne limity, tzw. IKO Limity Użytkownika (własne) i określić kwoty, dla których chcesz potwierdzać operację PIN, dzienne limity kwotowe i liczbowe poszczególnych typów operacji. Dla wybranych możesz również zawsze wymagać potwierdzenia PIN:

IKO limity użytkownika

Karty vs BLIK

Przedstawiliśmy BLIK-a, do którego mamy nadzieję Cię przekonać. Ale nie jest tak, że z dnia na dzień zrezygnujemy z kart płatniczych, gdyż:

 • karty akceptowane są w większej liczbie miejsc niż BLIK,
 • karty możesz użyć poza terytorium RP, BLIK działa tylko na terytorium Polski,
 • do korzystania z BLIK musisz mieć telefon z dostępem do internetu, karta jest off-line,
 • telefon może się rozładować, zepsuć czy po prostu możesz być poza zasięgiem, w przypadku karty problem ten Cię nie dotyczy.

 

Pamiętaj, że nie wszyscy sprzedawcy wiedzą o istnieniu BLIK:

Mimo naklejki BLIK, spotkałem się z przypadkami, iż obsługa nie jest świadoma, że posiadany przez nich terminal akceptuje płatności mobilne.
Już nie raz zdarzyła mi się sytuacja:
– Chciałbym zapłacić BLIK.
Konsternacja i chwila zawahania u przyjmującego płatność, w głowie pewnie kłębią się myśli „o co może mu chodzić?”.
– Chciałbym zapłacić telefonem.
(sytuacja miała miejsce w dosyć wydawałoby się obleganym miejscu, tj. w BlueCity w Warszawie)
Po tym stwierdzeniu z reguły już wszystko staje się jasne, nieraz usłyszałem dodatkową informację, że niektórzy próbują tak płacić. I z reguły już wtedy też udaje mi się zapłacić BLIKiem. Powodzenia :)

 

logo systemu BLIKBlikiem powinno udać Ci się zapłacić w sklepach i punktach usługowych z logo BLIK – przypominamy, że sprzedawcy często nie są świadomi, że posiadają BLIKa.

Na pewno bez problemu zapłacisz na stacjach Orlen i Shell, w sklepach Auchan, w perfumerii Douglas, Sephora, Rossman,  w sklepie H&M, w hipermarketach budowlanych Praktiker i Leroy Merlin, w Gino Rossi, Wólczanka, CCC i wielu, wielu innych.

 

Co jeżeli sklep nie ma logo BLIK?

No właśnie, czy w takim przypadku musisz korzystać z karty? Okazuje się, że nie zawsze.

Płacąc kartą, nie ważne czy zbliżeniowo czy też z pinem może zauważyłeś/-aś, że przed wykonaniem płatności kartowej (przed zbliżeniem karty lub włożeniem jej do terminala), na niektórych terminalach pojawia się symbol BLIK. Wystarczy wtedy, że (zamiast użyć karty) naciśniesz klawisz F1/F4 i już możesz wprowadzić kod BLIK.

Po naciśnięciu kawisza F1 albo F4 terminal umożliwi Ci wprowadzenie sześciocyfrowego kodu BLIK (dla płatności) lub dziewięciocyfrowego numeru (dla czeku BLIK). Bardziej szczegółowo opisaliśmy to w artykule jak płacić BLIK F1/F4 na terminalu.

 

Promocje BLIK

Jak już wspomnieliśmy na początku wpisu, BLIK to nowy system. Nowy system, to wiele promocji, które mają przyciągnąć klientów i zachęcić do korzystania z systemu.

Tutaj opisujemy najlepsze promocje BLIK (zobacz link)

 

Załóż konto w banku i korzystaj z BLIK:

Aby korzystać z wybranych promocji BLIK, tudzież wziąć udział w loterii blikomania musisz posiadać konto w jednym z banków współpracujących z BLIK i korzystać z systemu. Szerzej o bankach, które udostępniają swoim klientom aplikacje mobilne z polskim systemem płatności mobilnych pisaliśmy w artykule załóż konto w banku i korzystaj z BLIK – wybrane znajdziesz też poniżej:

 • Alior Bank – Konto Jakże Osobiste
  Alior Bank Konto Jakże Osobiste
 • Bank Millennium – Konto 360°
  Bank Millennium Konto 360°
 • ING Bank Śląski – Konto Direct
  ING Bank Śląski Konto Direct
 • mBank – otwórz eKonto
  mBank eKonto ze zwrotem 50 zł za zakupy
 • PKO Bank Polski – Konto za Zero
  PKO BP konto ZA ZERO

[aktualizacja 2017-05-15: usunięto odnośniki do artykułu blikomania, konkurs został już zakończony, więcej w art.  blikomania]

Uwaga! W różnych bankach systemy powiązane z BLIK działają lub mogą działać nieco inaczej, niż opisujemy to w tym artykule. Zapoznaj się również z aktualną tabelą opłat i prowizji związanymi z BLIK z Twojego banku.

 

 

 

Poleć lub udostępnij znajomym Co to jest BLIK, czy jest bezpieczny? Jak płacić BLIK, wypłacić pieniądze z bankomatu, przelewy BLIK na telefon, czeki BLIK
i polub bankomaniacy.pl na fb

 

Wybrane najlepsze:

BGŻOptima lokata BEZKOMPROMISOWA

 

Lokata standardowa Toyota Bank

 

Lokata dla nowych klientów

 


Podziel się opinią / komentarzem

Podaj wynik działania: trzy odjąć jeden. Odpowiedź wpisz słownie*  

33 komentarze

 1. deszcz25 pisze:

  Blik jest bezpieczny, skorzystałem. Jest szybki, prosty w obsłudze ale jednak wymaga potwierdzenia płatności, co jednak nie wpływa zupełnie na inne jego zalety, takie jak: szybkość i prostota obsługi. Warto sprawdzić i spróbować jak to działa, przynajmniej do płatności w Internecie – tutaj przewaga nad kartą czy przelewem jest przeogromna.

 2. Sobal pisze:

  A co się stanie jeśli zgubie telefon z blikiem? Każdy może mi opróżnić konto?

  • admin pisze:

   Są zabezpieczenia na poziomie telefonu i na na poziomie systemu bankowego.

   Telefon:
   – pin lub hasło do odblokowania telefonu
   – pin do autoryzacji transakcji BLIK

   Bank:
   – limity ilościowe i kwotowe transakcji
   – limity mogą być różne dla różnych kanałów, np. inny dla płatności w internecie, inny dla wypłat z bankomatu
   – możliwość blokady aplikacji

   Wpis BLIK uzupełniony zostanie o informacje.

 3. goshula pisze:

  Płatności BLIKIEm na prawdę stają się dużo, dużo łatwiejsze. Jest to tak szybkie i łatwe w obsłudze, że posiadanie przy sobie karty płatniczej staje się zbędne. Idealne rozwiązanie dla osób, które zamiast trzymania w ręku karty płatniczej zdecydowanie wolą trzymać telefon. W końcu telefon to nasze okno na świat. :)

 4. klk pisze:

  Czy wykonując płatności BLIK wyrabiam jednocześnie limit zwalniający z opłaty za konto czy kartę?

 5. Marek pisze:

  Blik promuje się jakimiś zniżkami czy loteriami. Ale według mnie dopóki będzie tylko nakładką na kartę debetową, dopóty nie stanie się popularny. Co z tego, że mogę płacić blikiem, skoro i tak muszę posiadać kartę? Po co mam wyciągać telefon, odlokowywać, ewentualnie wklepywać kod blik, skoro kartą zapłacę zbliżeniowo pewnie 3 razy szybciej?

  Jeżeli blik działałby zbliżeniowo bez karty i dodatkowo banki zamiast wydawać karty, często obowiązkowych do konta, oferowałyby blika i jeszcze może wprowadziły jakąś promocję, to miałoby to szansę na rozwój. A tak jest jak jest.

  Przecież wystarczy prosty warunek:
  1) korzystaj z blika za darmo + darmowe wypłaty z bankomatów + jakaś promocja czy zniżki albo
  2) płać za wydanie karty + płać za obsługę karty + płać za wypłaty z bankomatów
  Jak obstawiam, że większość klientów wybrałaby pierwsze rozwiązanie. Ale blik musi być samodzielnym systemem, a nie nakładką na karty bankowe.
  Oczywiście musiałaby za tym pójść reklama i edukacja klientów. Bo o ile do płatności kartą już się ludzie raczej przyzwyczaili i nie mają z tym problemów, o tyle słysząc słowo blik to nawet w niektórych sklepach obsługa nie wie o co chodzi. Więc jak wymagać korzystania z blik od zwykłego klienta.

 6. blikoman pisze:

  Próba zapłacenia blikiem w Ald (od niedawna jest tam taka możliwość):
  – Chciałbym zapłacić blikiem.
  – Eee, no dobrze, zaraz, chwila… już to mam, proszę teraz przyłożyć telefon do terminala.
  – (prawie pęknąłem ze śmiechu)

 7. admin pisze:

  Konkurs blikomania jest już zamknięty, to konkurs BLIK z okresu od 05.12.2016 r. do 04.03.2017 r., opisywaliśmy go bardziej szczegółowo na stronie http://bankomaniacy.pl/blikomania-plac-blik-i-wygraj-nawet-100000-zl/

 8. Hoho pisze:

  iwona90 przecież możliwość rejestracji została zakończona już w blikomani ze wszystkich banków.

 9. iwona_90 pisze:

  ja uwielbiam różne promocje robione przez banki ;)) zawsze udaje mi sie cos miec taniej 😉 ostatnio np. przyłączyłam sie do strefy korzysci w orange finanse i mam duzo znizek do sklepów. teraz chetnie wezme udzial w blikomanii! dzieki za świetny artykuł! :)

 10. Katarzyna pisze:

  Jestem zniesmaczona. Próbowałam wybrać z bankomatu pieniądze za pomocą BLIK w mBanku. Bankomat, widać do tego nieprzystosowany, nie wydał mi pieniędzy. Nic dziwnego. Kasa jednak z konta wyparowała. Myślę sobie: „zablokowali”. Dzwonię na infolinię, gdzie Pani widziała blokady na koncie (jak się okazało dotyczyły wypłat z bankomatu w dniu poprzednim i dzisiaj, ale nie mających z BLIKiem nic wspólnego). Pani na infolinii nie pomogła, bo nawet nie wiedziała, że te operacje mam dopiero w „zaplanowanych”, do czego doszłam przeglądając konto. W łatwy sposób przywróciłam pieniądze na konto, po prostu usuwając dwie zaplanowane operacje. Najdziwniejsze w tym wszystkim jest jednak to, że numer telefonu, jaki był do nich przypisany, to nie ten, który wpisałam, a numer córki, który jest również na mnie zarejestrowany (dziecko nieletnie), ale tego numeru akurat nie użyłam. Bank sam go podstawił? Owszem, doładowywałam jej numer z konta bankowego, ale do uwierzytelnienia zawsze podaję mój numer, a córki numeru na pamięć nie znam, abym go mogła omyłkowo wpisać.

  • admin pisze:

   Jeśli bankomat miał pole, w którym należało wprowadzić kod BLIK, to musiał obsługiwać tego typu wypłaty. Natomiast co do procesu wypłaty środków, to szczerze powiedziawszy nigdy nie spotkałem się z „zaplanowanymi” wypłatami z bankomatu – spróbuję przyjrzeć się tematowi.
   W sprawie nr telefonu – tu już odsyłam na infolinię mBank. W innym banku (co prawda nie dotyczyło to wypłaty z bankomatu, ale przelewu) próbowali potwierdzić operację kontaktując się ze mną na wszystkie możliwe numery. Miałem w systemie zdefiniowany więcej niż jeden numer, jeden do autoryzacji, pozostałych używałem testowo właśnie do płatności BLIK.

  • mx pisze:

   To co w zaplanowanych to na pewno chodzi o wypłatę z bankomatu a nie o przelew przyszły?

 11. Emeryt pisze:

  „Czek BLIK nie powoduje blokady środków na Twoim koncie – następuję to dopiero z chwilą jego realizacji.” – w PKO BP jest blokada, i to większa o 5 zł.

  • admin pisze:

   Artykuł powstał już jakiś czas temu i być może zmieniło się to od tego czasu, lub działa inaczej w ramach różnych banków.

   Odnośnie czeku, to przed chwilą sprawdziłem i rzeczywiście blokada zakładana jest już po utworzenia czeku, aczkolwiek mi bank założył blokadę na kwotę równą kwocie czeku, żadnych dodatkowych opłat czy blokad.

  • admin pisze:

   Utworzyłem czek o ważności 15 minut. Jak już wspomniałem, u mnie blokada została założona tylko na kwotę równą kwocie czeku. Blokada zniknęła kilka minut po okresie ważności czeku.
   Dziękuję za komentarz, wpis został uaktualniony o ww informacje.

 12. qq pisze:

  Widziałem przed chwilą reklamę blika w telewizji i blikomanii. Biorę telefon, robię przelew na telefon i nic:
  Przelew na telefon zakończony niepowodzeniem. Błąd realizacji transakcji. Skontaktuj się z Bankiem. Kod błędu: LN5X6
  Może po reklamie wszyscy siedli do blikowania i system nie dał rady?

 13. Tomasz pisze:

  Bardzo pomocne, dziękuję! (Mała uwaga: paragraf w języku polskim to nie to samo, co paragraph w języku angielskim. W zdaniu „Uwaga! funkcjonalność sprawdzona dla banku PKO BP i aplikacji IKO i na niej opiera się ten paragraf.” rzeczownika „paragraf” użyto błędnie w miejsce rzeczownika „akapit”.)

 14. muflon pisze:

  Ostatnio korzystam intensywnie z blik i liczę na wygraną :)

 15. JakubC pisze:

  Dzień dobry,
  Trafiłem tu z forum gazety wyborczej, z wpisu o pizzach i hotdogach. Przeczytałem artykuł, uważam, że to dobre źródło informacji o tym systemie.
  Jedna uwaga. Odnieśliście się państwo tylko do smartfonów z android. Wiem, że android jest najpopularniejszy, ale przydałoby się też napisać o innych, mniej popularnych systemach.

 16. Jednak niebezpieczne pisze:

  Po pierwsze dwie minuty ważności ci kodu to długo. Wystarczy zapisać i w stoisku obok użyć. Starczy czasu. Po drogie możliwość wyłączenia kontroli PIN nie powinna istnieć dla zasady. Już sama utrata telefonu powoduje problem (dostęp do banku, historia połączeń i cała reszta), a co dopiero dostęp za jego pomocą do płatności na bieżąco. Przelewy za pomocą zbliżenia telefonów też są niebezpieczne ze względu na możliwość przysunięcia telefonu przez złodzieja np. w kolejce. Niby funkcja wygodna (autoryzacja przez kody jednorazowe) ale dość niebezpieczna. To jak z płatnościami zbliżeniowymi. Niby tylko 50 zł na raz bez PIN, ale jak w kilku punktach stracisz po 50 zł dziennie, bo nie trzeba właśnie nawet znać PIN to będzie problem. Ale co kto woli. Bezpieczeństwo albo wygoda.

  • tak pisze:

   Tak, ma dwie minuty, ale tylko jeden kod, który podejrzał, o ile oczywiście zdąży go użyć w ciągu tych dwóch minut. Dodatkowo, jeśli nie ustawisz tego inaczej, to transakcje powyżej 50 zł są przecież potwierdzane pinem. Utrata telefonu – wiadomo z czym się wiąże, wystarczy jednak, że ma blokadę na kod i już jest dużo bezpieczniej. A jeśli ktoś zdobędzie dane z karty (a karta + pin to już w ogóle full wypas), to ma nie 2 minuty, ale dowolną ilość czasu, więc jest jeszcze bardziej niebezpiecznie. Zawsze jest jakieś niebezpieczeństwo, złotego środka nie ma, portfel z gotówką też może mi ktoś zwinąć i zrobić z nią co uważa za stosowne.

   • blikuś pisze:

    Niektorzy rootują swoje smartfony, ale na szczęście aplikacje mobilne z BLIK (nie wiem czy wszystkie) odmawiają pracy ze zrootowanymi. I słusznie, bo smartfon z BLIK przejęty przez jakiegoś szkodnika mógłby rzeczywiście być niebezpieczny.
    Ale dla standardowego oprogramowania i przy zachowaniu przynajmniej odrobiny bezpieczeństwa wg mnie płacenie BLIKiem jest o wiele bezpieczniejsze, niż płacenie kartą.

    • glan_ik pisze:

     a nie jest tak przypadkiem, że kod jest unikalny dla transakcji? W takim wypadku nie wystarczy podejrzeć kodu.

     • blikuś pisze:

      Przecież raz użytego w transakcji kodu nie można użyć ponownie. Nie widzę tutaj jakiegokolwiek zagrożenia. Nawet jeśli ktoś podejrzy kod, to przecież user musi potwierdzić transakcję na telefonie.

  • Jednak bezpieczne pisze:

   Jak ktoś ci zeskanuje kartę: pasek magnetyczny, numer karty, ccv i pin, to jak się nie zorientujesz w porę, to może ci wypłacać do woli. A z takim blikiem to nawet jeżeli podejrzy, to zrobi co najwyżej jedną wypłatę. A i tak uda się to, jeżeli właściciel telefonu nierozważnie potwierdzi operację. Musiałby mieć naprawdę klapki na oczach, żeby nie zobaczyć, że akceptuje coś czego sam nie wykonał.

 17. Fazi pisze:

  Płaciłem ostatnio za pizzę w jednym z lokali w Warszawie przy użyciu BLIK, bo lubię promować to, co polskie:
  – (ja) Chciałbym zapłacić BLIK.
  – (pizza) Eeee? (podobna konsternacja, jak opisałeś).
  – (ja) Blikiem, płaciłem już w tym lokalu w ten sposób wiele razy.
  – (pizza) Pan pokaże o co chodzi.
  Pokazałem sprzedawcy jak w terminalu ustawić płatność BLIK, płatność oczywiście przeszła bez problemów :)