Poradniki

Centralna informacja o rachunkach bankowych

Udostępnienie Centralnej informacja o rachunkach bankowych – „rachunki uśpione”, o co chodzi
W lipcu br Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR) udostępniła usługę, dzięki której Ty – jako klient banku, możesz dowiedzieć się w jakich bankach posiadasz rachunki. Informacja ta dostępna jest zarówno dla klientów banków jak i SKOK.

Przed uruchomieniem systemu aby uzyskać taką informacje należałoby skierować z osobna zapytanie do każdego banku i do każdego SKOK z osobna – od lipca, czyli od czasu uruchomienia Centralne informacji o rachunkach bankowych istnieje możliwość uzyskania informacji o posiadanych rachunkach w jednym miejscu – w banku lub SKOK, w którym złożysz stosowny wniosek.

Centrala informacja o rachunkach bankowych

I choć rzeczywiście może to być przydatne dla „łowcy wisienek” – korzystając z promocji bankowych po pewnym czasie można zapomnieć gdzie zakładało się konto, to system uruchomiony został w nieco innym celu.

 

Informacja i rachunkach zmarłych bliskich

Jak już wspomniano powyżej, informacja o posiadanych rachunkach bankowych może przydać się łowcom promocji bankowych. Jeśli korzystałaś/-eś z wielu z nich, po jakimś czasie możesz zapomnieć o niektórych z nich, a rachunek który miał być darmowy, zostanie zmieniony w płatny, a Ty po pewnym czasie trafisz na czarną listę dłużników w BIK:

Aby tego uniknąć wystarczy sprawdzić w jakich instytucjach posiadasz rachunki bankowe i zamknąć wybrane z nich.

Ale w bankach jest są jeszcze miliony rachunków innych osób, osób które z nich nie korzystają i nigdy już nie skorzystają – czyli rachunki osób zmarłych. Wyobraź sobie dwie hipotetyczne sytuacje (choć może nie musisz tego robić, bo masz podobnie):

 • pochodzisz z niewielkiego miasteczka, dorastasz, opuszczasz rodzinne strony i wyjeżdżasz na studia/do pracy w drugi koniec Polski albo nawet za granicę
 • masz w najbliższej rodzinie dobrze sytuowanego wujka/ciocię, która nie ma dzieci – przykładu z wujem/ciotką użyję w dalszej części wpisu

 

Nie interesujesz się, albo może nie wypada pytać o to wspomnianego powyżej wujka/ciocię, w którym banku posiada i ile ma oszczędności. I nagle dowiadujesz się, że osoba ta nie żyje.

Jeżeli jesteś najbliższą rodziną osoby zmarłej, to stajesz się spadkobiercą i na mocy prawa dziedziczysz (albo współdziedziczysz jeżeli jest więcej niż jeden spadkobierca) dobra osoby zmarłej, w tym środki zgromadzone na rachunkach bankowych.

Ale przecież nie wiesz w jakich bankach wujek/ciocia posiadała rachunki bankowe. I właśnie po to powstała Centralna informacja o rachunkach bankowych – system, który pozwoli osobie, która uzyskała tytuł prawny do spadku po posiadaczu rachunku lub tytuł prawny do spadku po członku SKOK odszukać rachunki osoby zmarłej (spadkodawcy), w tym rachunki bankowe oraz imienne rachunki członka SKOK.

Gwoli ścisłości – rachunki uśpione to nie tylko rachunki osób zmarłych, ale również takie, na których nie wykonywano żadnych operacji od co najmniej 10 lat – o tym dalej.


Zanim przejdziesz dalej, prosimy: zatrzymaj się na chwilę i polub nasz profil na fb, dziękujemy :)

 

 

Nawet 10 miliardów złotych na rachunkach uśpionych

Szacuje się, że na kontach uśpionych (głównie osób zmarłych) może znajdować się nawet 10 miliardów złotych! Dotychczas te pieniądze leżały często na nieoprocentowanych rachunkach, a  banki mogły za darmo obracać tymi środkami, nie płacąc przy tym ani gorsza.

Od lipca udostępniona została informacja o tych rachunkach. Dzięki centralnej informacji o rachunkach bankowych nie musisz więc na własną rękę i w każdym banku z osobna sprawdzać, czy zmarła osoba posiadała w nim konto. Masz  możliwość szybkiego otrzymania takiej informacji, a co za tym idzie skutecznego odzyskania zgromadzonych środków.

Przypominamy też o:

 

Centralna informacja o rachunkach bankowych – jak uzyskać informacje

Korzystając z systemu możesz:

 • jako posiadacz rachunku będący osobą fizyczną lub członkiem SKOK – odszukanie własnych rachunków bankowych oraz imiennych rachunków członka SKOK,
 • jako osoba, która uzyskała tytuł prawny do spadku po posiadaczu rachunku lub tytuł prawny do spadku po członku SKOK – odszukanie rachunków osoby zmarłej (spadkodawcy), w tym rachunków bankowych oraz imiennych rachunków członka SKOK.

 

Co musisz zrobić:

 • udaj się do wybranego banku lub SKOK z tej listy – sprawdź, może Twój bank też się na niej znajduje
 • pamiętaj, aby zabrać ze sobą dowód osobisty, najlepiej też dodatkowy dokument potwierdzający Twoją tożsamość
 • jeżeli jesteś spadkobiercą, to zabierz ze sobą dokument potwierdzający prawo do spadku

 

Co dalej:

 • centralna informacja o rachunkach bankowych wyśle w Twoim imieniu zapytania do wszystkich banków i SKOK
 • instytucje te w ciągu 3 dni roboczych odeślą informacje zwrotne do Centralnej informacji o rachunkach bankowych
 • Centralna informacja wygeneruje zostanie zestawienie zbiorcze, które zawierało będzie następujące informacje:
  • wskazane zostaną podmioty, które prowadzą albo prowadziły rachunki łącznie z numerami rachunków
  • czy rachunek/-ki jest nadal prowadzony
  • czy jest to rachunek wspólny
  • informacje o umowach rachunku bankowego rozwiązanych albo wygasłych z powodu śmierci posiadacza rachunku albo z powodu braku dyspozycji dotyczących rachunku przez okres 10 lat
 • zestawienie odbierzesz w tym samym banku/SKOK, w którym złożyłeś/-aś wniosek

 

 

Czy warto?

Jeśli masz prawo do spadku i domniemasz, że osoba zmarła mogła zdeponować środki w jednym z banków lub SKOK, to na pewno tak. I choć niestety w bazie nie ma informacji o funduszach inwestycyjnych czy rachunkach maklerskich (być może zostaną za jakiś czas dodane i te informacje), to jest to ukłon w kierunku spadkobierców, pozwalający odzyskać pieniądze, które prawnie Ci się należą.

Jeżeli korzystasz z wielu promocji bankowych i mogło zdarzyć się tak, że zapomniałaś/-eś o jakimś rachunku, to warto również zainteresować się ofertą, aby nie trafić do BIK (sprawdź swój BIK z opcją darmowych alertów SMS) – bank mógł zacząć pobierać opłaty za rachunek, który kiedyś był bezpłatny.

Oczywiście musisz rozważyć, czy korzystanie z usługi Centralnej informacji o rachunkach bankowych będzie Ci się opłaciło – nie we wszystkich bankach/SKOK informacja ta jest udostępniana za darmo – przed skorzystaniem zapoznaj się z tabelą opłat i prowizji wybranego banku/SKOK.

 

 

Inne poradniki:

Informację o Centralnej informacji o rachunkach bankowych umieściliśmy w sekcji poradniki, w której znajdziesz także:

Zapraszamy do lektury i do naszego newslettera – poniżej.

 

 

 

Poleć lub udostępnij znajomym Centralna informacja o rachunkach bankowych
i polub bankomaniacy.pl na fb

 

Wybrane najlepsze:

BGŻOptima lokata BEZKARNA

 

Idea Bank lokata NA NOWE ŚRODKI

 

Idea Bank Lokata HAPPY

 


Podziel się opinią / komentarzem

Podaj wynik działania: trzy odjąć jeden. Odpowiedź wpisz słownie*  

Jeden komentarz

 1. Jaca pisze:

  Dziękuję za opis, Optima poszła
  pozdrawiam J.