FRANKOWICZE, kredyty we frankach

Co dalej z Frankowiczami?

Media obiegła informacja mówiąca o tym, że żona przewodniczącego wydziału sądu jest pełnomocnikiem banków w 21 sprawach Frankowiczów toczących się w tym wydziale. Dziennikarze doszukują się w tym konfliktu interesów i taniej sensacji. Czy tak jest, czy też nie – nie nam oceniać. Na naszym blogu nie gonimy za tym, więc piszemy jedynie informacyjnie, dodatkowe informacje znajdziecie Państwo w internecie.

A jak wygląda sytuacja Frankowiczów w przededniu zakończenia wakacji? Śmiemy twierdzić, że dokładnie tak samo, jak w dniu ich rozpoczęcia.
frankowicze-30-sierpnia

 

Ustawa Dudy

Projekt ustawy wpłynął do Sejmu RP 2 sierpnia. Przypominamy, że znowelizowany projekt zakłada pomoc dla kredytobiorców znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji finansowej, np. po utracie pracy, która realizowana będzie przez Fundusz Wsparcia Kredytobiorców finansowany ze składek banków.

Projekt wprowadza również przepisy, które mają ułatwić bankom i kredytobiorcom porozumienie się w sprawie dobrowolnego przewalutowania kredytów.

Projekt prezydencki zakłada także podniesienie minimum dochodowego uprawniającego do wnioskowania o wsparcie, a także możliwość otrzymania jednorazowej pożyczki na spłatę zobowiązania w przypadku sprzedaży nieruchomości w wysokości nawet aż 72 tys. zł.

Projekt ustawy przewiduje również wsparcie dla banków. Banki posiadające w swym portfelu kredyty CHF, będą mogły liczyć na zwrot różnic bilansowych między wartością kredytów przed restrukturyzacją i po niej, jeżeli zdecydują się przewalutować kredyty.

To projekt ustawy – jaki będzie jej ostateczny kształt? Zobaczymy.

 

VAT w Indiach

W połowie sierpnia pisaliśmy o wprowadzeniu w Indiach podatku VAT:

1 lipca br w Indiach wprowadzono nowy podatek od towarów i usług, odpowiednik polskiego VAT. Podstawowa stawka podatku jest o wiele niższa niż w Polsce i wynosi 18%, mimo to spowodowało to szok na tamtejszym rynku, ceny wzrastają nawet po kilkadziesiąt procent, a do tego indyjskich przedsiębiorców objęły przepisy, które nawet indyjscy urzędnicy nie wiedzą jak interpretować.

Pisaliśmy również, że:

… badanie wśród menedżerów z sektora usług przeprowadzane co miesiąc przez IHS Markit i Nikkei India. „Usługowy” PMI dla Indii w lipcu zanotował dramatyczny spadek z 53,1 pkt. do 45,9 pkt. Był to spadek z ośmiomiesięcznego maksimum do najniższego poziomu od września 2013 roku. Był to także drugi najniższy odczyt tego wskaźnika od czasu globalnej recesji z przełomu lat 2008/09.

Przeglądając artykuły na ten temat nie udało nam się znaleźć innych niepokojących informacji. Co to oznacza? Według nas brak informacji to też informacja, dobra informacja. Gdyby sytuacja w Indiach pogarszała się, recesja postępowała, dziennikarze szukający taniej sensacji na pewno nie omieszkaliby o tym wspomnieć. Nie musimy chyba tłumaczyć co mogłoby to oznaczać dla Frankowiczów?

Napisz do nas jeśli posiadasz jakieś informacje na ten temat.

 

Rynek pracownika – zamiast oszczędzać wykorzystaj swoją pozycję

Coraz więcej mówi się i pisze o tym, że ponownie możemy mieć w Polsce rynek pracownika, rekordowo niskie bezrobocie i brak rąk do pracy. Oczywiście nie wszędzie i nie dla każdego, inaczej sytuacja wygląda we Wrocławiu czy Warszawie, a jeszcze inaczej w niewielkich miejscowościach. Jeżeli jesteś pracownikiem z określonym zestawem umiejętności, jesteś specjalistą w danej dziedzinie, spróbuj wykorzystać swoją pozycję aby zmienić pracę i zarabiać więcej.


Zanim przejdziesz dalej, prosimy: zatrzymaj się na chwilę i polub nasz profil na fb, dziękujemy :)

 

Odsyłamy do poradników:

Oszczędzanie TAK, ale nie jest to sposób na wszystko. Lepiej zarabiać więcej, niż oszczędzać (ciąć koszty) – zajrzyj do poradników.

 

Frank spada

Przeglądając internet prawdopodobnie natknęliście się Państwo na nagłówki „Złoty szaleje”. Jeśli regularnie czytacie wpisy z kategorii Frankowicze, to wiecie, że na naszym blogu nie używamy takich określeń, gdyż do czasu, gdy frank będzie ponownie po 2 zł brakuje jeszcze baaaardzo duuuużo. Ale frank spada i to jest według nas najważniejsze!

W chwili publikacji tego wpisu kurs średni CHF to nieco ponad 3,71 zł:

frank-2017-08-30

Patrząc na wykres (2-letni) widać już trend spadkowy CHF i umacnianie się PLN. Pisaliśmy o tym wielokrotnie na blogu choćby we wpisie frank spada, a nie mówiliśmy – dla tych, którzy dopiero do nas dołączyli wyjaśniamy, że przewidywaliśmy umacnianie się złotówki już w połowie stycznia tego roku :)

Co dalej? Jeśli sytuacja w Indiach nie przerodzi się w kryzys, to wg nas frank powinien dalej się osłabiać – ale o tym w kolejnym artykule. Oczywiście zastrzegamy, żeby nie traktować nas wyrocznię :)

 

Zapraszamy do zestawień

Przede wszystkim zapraszamy do naszego nowego zestawienia pożyczek pozabankowych – postanowiliśmy oddzielić promocje bankowe od innych ofert, szczegóły we wpisie oferty-pozyczek.pl

ofpopl

 

A już wkrótce:

 

Najlepsze lokaty bankowe też w:

 

 

Poleć lub udostępnij znajomym Co dalej z Frankowiczami?
i polub bankomaniacy.pl na fb

 

Wybrane najlepsze:

Citibank Smartfon LG K4 Dual SIM i karta kredytowa

 

Idea Bank Lokata HAPPY PRO

 

Lokata dla nowych klientów

 


Podziel się opinią / komentarzem

Podaj wynik działania: trzy odjąć jeden. Odpowiedź wpisz słownie*  

4 komentarze

  1. Ja pisze:

    Ja mam takie wrażenie, że franki chciałby stanieć, ale jest sztucznie podbijany kurs. Tak jakby komuś na tym zależało, żeby był jak najdłużej jak najdroższy.

  2. Sabina pisze:

    Nie trzeba być specjalistą i mieć wiedzy. Tylko wiedzieć komu i kiedy się podstawić, a mówiąc inaczej trzeba mieć dobre plecy. To się tylko dzisiaj liczy u mnie w korpo!

  3. Moje Franki pisze:

    A frankowicze muszą sobie radzić dalej sami :-) Polecam mój blog, gdzie opisuję, jak ja to robię. mojefranki.wordpress.com Pozdrawiam