FRANKOWICZE, kredyty we frankach

Co dalej z kredytami frankowymi? Co dalej z Frankowiczami? Frank blisko 4 zł!

Pułapka frankowaJak wiedzą wszyscy posiadacze kredytów CHF szanse na uchwalenie ustawy umożliwiającej przewalutowanie kredytów frankowych po kursie ich uruchomienia są praktycznie równe zeru.

Oczywiście każdy bank zgodziłby na taką operację, jeżeli przewalutowanie kredytu odbyłoby się po obecnym kursie (lub zbliżonym). Obstawiamy jednak, że nawet w tej sytuacji bank zechciałby dorzucić swój spread.

Ustawa prezydencka i kurs sprawiedliwy, o których pisaliśmy na początku ubiegłego roku również przepadły. Według nas pod dużym znakiem zapytania stoi także obecna wersja tzw. ustawy Dudy – co prawda poseł Kaczyński (oficjalnie) nie zabrał jeszcze głosu w jej sprawie, ale prace jakby stanęły w miejscu.

Frank zbliża się do 4 zł!

Kurs franka zbliża się do granicy 4 zł, nie jest wykluczone, że wkrótce nawet ją osiągnie:

frank

źródło:internetowykantor.pl

Na początku lutego pisaliśmy już o tym, że frank spada poniżej 4 zł – dalszego umacniania się złotówki życzyliśmy wszystkim posiadaczom kredytów indeksowanych lub denominowanych CHF.

Oczywiście nie wiemy czy to chwilowy „przebłysk” PLN czy dłuższy trend spadkowy franka. Być może jest to dobry czas, aby zrobić zapasy waluty o czym pisaliśmy w naszym poradniku dla Frankowiczów. Na pewno warto również skorzystać z kantorów internetowych:
Walutomat

O kantorach internetowych przeczytasz więcej we wpisach:

A może zwrot spread?

Prezes zapowiedział, że pomocy dla Frankowiczów nie będzie i żeby Frankowicze próbowali dochodzić swoich praw w sądach. We wpisach, które zamieszczaliśmy na blogu, mieliśmy również poważne wątpliwości co do zapowiedzianej ustawy o zwrocie spread. I choć prezes nie wypowiedział się jeszcze w tej sprawie, to na łamach radiowej Trójki wywiadu udzielił J. Sasin (źródło):

Jest duża szansa, że projektem wiodącym w kwestii frankowiczów będzie dokument zgłoszony przez prezydenta – ocenił polityk. Wyjaśnił, że dotyczy on zwrotu tak zwanych spreadów, ale nie przewalutowania. Zastrzegł, że przyjęcie projektu Andrzeja Dudy byłoby pierwszym krokiem w tej sprawie.

poseł zaznaczył też, że ustawowe przewalutowanie po kursie uruchomienia kredytu niosło zagrożenia:

Nie wzięliśmy pod uwagę, że tego typu jednorazowe działanie ustawowe naraziłoby Polskę na skargi przed międzynarodowymi trybunałami ze strony banków.

Efekt mógłby być taki, że za taką operację przewalutowania zapłacilibyśmy my wszyscy jako podatnicy, bo Polska musiałaby zapłacić wysokie odszkodowania.

O trzech projektach ustaw, w tym zwrocie spread pisaliśmy już na blogu, a wg Sasina bliższy jest mu opisywany projekt Kukiz’15 zakładający przewalutowanie z dnia uruchomienia kredytu oraz serwowane wyroki sądowe, gdyż trudniej je podważyć.

I jeszcze jedno, według nas kluczowe zdanie (z początku cytowanego artykułu):

Cel, który zakreśliliśmy, czyli przewalutowanie kredytów frankowych, to jest cel, do którego w dalszym ciągu chcemy dążyć. Raczej zostaliśmy zmuszeni do zmiany taktyki.

„To cel, do którego chcemy dążyć …” – cel, do którego politycy jeszcze nie dążą, tylko chcą dążyć. A my na blogu nie chcemy być prorokami, ale coś czujemy, że będziemy i prędzej frank będzie po 2 zł, niż politycy zrobią coś dla Frankowiczów!


Zanim przejdziesz dalej, prosimy: zatrzymaj się na chwilę i polub nasz profil na fb, dziękujemy :)

 

Obowiązkowa mediacja z bankami

Konfederacja Lewiatan proponuje obowiązkową mediację z bankami (źródło). Miałoby to nastąpić przed ewentualnym wejściem na drogę sądową.

Podobna sytuacja miała miejsce w USA w ramach tzw. bańki dotyczącej kredytów hipotecznych, która była przyczyną kryzysu na rynkach finansowym i nieruchomości w 2008 r. W wielu stanach USA przed wydaniem wyroku sądowego zastosowano właśnie takie rozwiązanie.

Co dalej z Frankowiczami?

Złotego środka niestety nie mamy. Porady prawne dla Frankowiczów, o których wielokrotnie pisaliśmy na blogu oraz namawialiśmy do skorzystania, zakończyły się. Jeżeli udało Ci się to zrobić, podziel się swoją opinią na blogu.

Czy ewentualna obowiązkowa mediacja z bankami, którą proponuję Konfederacja Lewiatan coś zmieni w tej sprawie? Według nas niewiele. Oczywiście banki i posiadacze kredytów mogą nawet zostać zmuszeni do rozmów (mediacji). Co jeśli jednak każda ze stron będzie miała inne zdanie, a na to niestety się zanosi, i z rozmów nic nie wyniknie? – pytanie pozostawiamy bez odpowiedzi.

Przypominamy też o dwóch kluczowych kwestiach, o których pisaliśmy również na łamach bloga:

Można mieć tylko nadzieję, że nasza rodzima waluta będzie dalej się umacniała, bo na polityków … – patrz powyżej.

 

A pod koniec wpisu tradycyjnie zapraszamy do wpisu lokaty bankowe, które prezentujemy w nieco innej formie niż w poprzednich miesiącach oraz do rankingu najlepszych lokat bankowych (wkrótce aktualizacja) i do zapoznania się z hitem ostatnich dni Duetem Lokat od Toyota Bank.

 

 

Poleć lub udostępnij znajomym Co dalej z kredytami frankowymi? Co dalej z Frankowiczami? Frank blisko 4 zł!
i polub bankomaniacy.pl na fb

 

Wybrane najlepsze:

Idea Bank Lokata HAPPY

 

Voucher 400 zł do perfumerii Douglas od Citibank

 

Lokata dla nowych klientów

 


Podziel się opinią / komentarzem

Podaj wynik działania: trzy odjąć jeden. Odpowiedź wpisz słownie*  

Jeden komentarz

  1. Martyna pisze:

    Teraz to już nikomu nie zależy na rozwiązaniu problemu frankowiczów! Tylko w mediach się pisze jak to super spłacamy kredyty i jak to nam jest dobrze! Wybory wygrane, ciepła posadka przez cztery lata jest, można jeździć na urlopy czy inną Maderę, a frankowiczów w tym czasie mieć gdzieś.