Poradniki

Czyszczenie BIK poradnik

czyszczeniebikCzyszczenie BIK – co to jest i dlaczego nie zawsze działa? – poradnik

Masz złe wpisy w BIK i zastanawiałeś się czy jest możliwość wyczyszczenia historii? Może nawet przyglądałeś się ofertom Czyścimy BIK, Czyszczenie BIK lub podobnie brzmiącym?

 

Jeżeli TAK, to zdecydowanie zapraszamy do dalszej części wpisu, w której przede wszystkim przestrzegamy przed pochopnym skorzystaniem z oferty, przeczytajcie …

 

Czyszczenia BIK

Zalegasz ze spłatą kredytu czy pożyczki, a bank lub firma pożyczkowa wpisali Cię do BIK? Mamy dla Ciebie złą wiadomość: czyszczenie BIK to usługa, która w tym przypadku nie ma prawa działać!

Jeśli tak, to dlaczego są firmy, które reklamują się, że wyczyszczą Twoją historię kredytową? Po prostu, bo mogą. Jeżeli coś nie jest zabronione, to jest dozwolone. Równie dobrze można sprzedawać przysłowiowego „kota w worku” i jeśli tylko znajdą się chętni, którzy będą chcieli za to zapłacić, to dlaczego nie!

W naszym poradniku przeczytasz dlaczego czyszczenie złej historii w BIK nie jest możliwe i czy są wyjątki od tej reguły. Opieramy się wyłącznie na oficjalnych źródłach ze strony Biura Informacji Kredytowej, cytujemy je dosłownie albo podajemy źródła. Na strony czyścicieli BIK nie wchodzimy. Dlaczego? Bo „papier” przyjmie wszystko.

 

Biuro Informacji Kredytowej

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) to instytucja założona przez banki, która gromadzi i udostępnia informacje dotyczące historii kredytowej klientów banków, SKOK oraz niektórych firm pożyczkowych.

Wbrew temu, co się powszechnie sądzi i do czego będą próbowali przekonać Cię czyściciele BIK, Biuro Informacji Kredytowej tylko gromadzi i przechowuje dane i nie integruje w ich treść, a co za tym idzie nie może ich również usuwać.

Za poprawność i wiarygodność danych zgromadzonych w BIK odpowiadają banki oraz i inne instytucje, które udzielają kredytów i pożyczek. A co jeśli bank się pomyli? – o tym dalej.


Zanim przejdziesz dalej, prosimy: zatrzymaj się na chwilę i polub nasz profil na fb, dziękujemy :)

 

 

Uwaga! Proforma informujemy, że to nasza prywatna opinia na ten temat. Nie świadczymy usług typu Czyszczenie BIK oraz stanowczo nie rekomendujemy żadnej z firm, która oferuje takie usługi!

 

Kiedy można wyczyścić BIK

źródło: https://www.bik.pl/poradnik-bik/czy-mozna-wyczyscic-bik (kursywą prezentujemy dane z BIK, w nawiasach [] nasz komentarz)

Sprawdź swój BIKSformułowanie „czyszczenie BIK” sugeruje, że z bazy BIK można usunąć niewygodne informacje. W praktyce nie jest to możliwe.

Są tylko 3 sytuacje, kiedy możesz złożyć wniosek o usunięcie lub korektę danych w BIK.

 • 1 Chcesz odwołać zgodę na przetwarzanie danych o kredycie już spłaconym (możesz to zrobić tylko w przypadku, jeśli kredyt był spłacany w terminie).
  [składając wniosek o kredyt lub pożyczkę mogłeś wyrazić taką zgodę, która przydaje się, jeżeli w przyszłości będziesz starać się o inny kredyt]
 • 2 Minęło 5 lat od spłaty problematycznego kredytu – chcesz mieć pewność, że nie jest on już brany pod uwagę przy ocenie Twojej historii kredytowej.
  [jeżeli minęło 5 lat i od tego czasu nie masz żadnych innych, to możesz się o to ubiegać samodzielnie i nie są tutaj potrzebni czyściciele BIK]
 • 3 Zauważyłeś w swojej historii kredytowej jakieś nieprawdziwe lub nieaktualne informacje – i chcesz je skorygować.
  [możesz skorygować swoje dane za damo, bez konieczności korzystania z Czyszczenia BIK]

 

Ważne: wniosek o korektę lub usunięcie danych składasz w instytucji finansowej, która przekazała te dane do BIK. BIK wprowadza zmiany tylko na podstawie pisemnego, uzasadnionego wniosku otrzymanego od tej instytucji.

Sprawdź:

 

 

Zadłużenie i wyjątek od powyższych reguł

BGŻOptima lokata BEZKARNAJest tylko jeden wyjątek od powyższej reguły, na którym również bazują firmy oferujące czyszczenie BIK.

Informację na ten temat znajdziesz również na oficjalnej stronie BIK https://www.bik.pl/poradnik-bik/czy-mozna-wyczyscic-bik

… jeśli Twój kredyt nie był spłacany w terminie, informacje o nim mogą być przetwarzane bez Twojej zgody przez 5 lat (jeśli opóźnienie wynosiło ponad 60 dni i minęło 30 dni od czasu, kiedy zostałeś poinformowany o zamiarze przetwarzania informacji na temat tego kredytu).

Jeżeli bank lub firma pożyczkowa wpisała Cię do BIK, ale min. 30 dni wcześniej zapomniała Cię poinformować, że ma zamiar to zrobić, to masz prawo wystąpić o oczyszczenie BIK.

Proszę się jednak nie łudzić, to wyjątek od reguły, a nie reguła.

 

Dlaczego klienci korzystają z usług Czyszczenie BIK?

Według nas są dwa powody takiego stanu rzeczy:
Idea Bank Lokata HAPPY

 • niewiedza
 • brak czasu / wygoda

W obydwu przypadkach trzeba jednak za to zapłacić.

 

Raz jeszcze zacytujemy inf. ze strony BIK (źródło: https://www.bik.pl/poradnik-bik/kiedy-mozna-prosic-o-usuniecie-danych-z-bik)

Na czym więc bazują firmy oferujące tzw. „czyszczenie BIK”? Przede wszystkim na niewiedzy swoich klientów. Odwołanie zgody bądź korekta danych są działaniami, które może podjąć każdy we własnym imieniu. Nie trzeba korzystać w tym celu z pomocy zewnętrznej firmy, która każe sobie płacić zazwyczaj co najmniej kilkaset złotych za swoje usługi. Opłaty te nie są zazwyczaj zwracane, jeśli obiecane usunięcie danych z BIK zakończy się niepowodzeniem, a możemy mieć pewność, iż niepowodzeniem zakończy się każda próba usunięcia danych negatywnych.

Poniżej prezentujemy dwa scenariusze.

 

Czy korzystać z czyszczenia BIK – opcja błędne dane

Getin Bank eLokata na nowe środkiCo jeżeli widniejesz w BIK z negatywną historią, mimo że nie posiadasz i nigdy nie posiadałeś kredytu lub pożyczki, albo korzystałeś z tych produktów, ale zawsze regularnie je spłacałeś (przypominamy, że BIK tylko gromadzi i przechowuje dane na zlecenie instytucji finansowych):

 1. możesz zwrócić do firmy, która wpisała Cię do BIK o korektę danych albo
 2. zlecić to firmie czyszczącej BIK

Ad1) – wniosek o korektę lub usunięcie danych składasz w instytucji finansowej, która przekazała te dane do BIK.

BIK wprowadza zmiany tylko na podstawie pisemnego, uzasadnionego wniosku otrzymanego od tej instytucji. Wiąże się to jednak z koniecznością udania do instytucji, a potem do BIK. To na pewno zajmie trochę czasu i nie jest powiedziane, że załatwisz to w trakcie jednej wizyty

Ad2) możesz również skorzystać z usługi Czyszczenie BIK – w taki przypadku jest duża szansa, że usuwanie złej historii w BIK rzeczywiście zakończy się powodzeniem. Ale uwaga:

 • firma nie wykona tego za darmo, za usługę musisz zapłacić
 • uważaj na naciągaczy, zawsze zweryfikuj dane firmy, zapytaj na forum itp.

Przypominamy, że możesz to mieć za darmo bez korzystania z usług typu Czyszczenie BIK, chyba że wolisz za to zapłacić!

 

Czy korzystać z czyszczenia BIK – opcja zadłużenie

Jeżeli wiesz, że nie spłaciłeś/-aś pożyczki lub kredytu w terminie, bank lub firma oferująca pieniądze poinformowała Cię o zamiarze umieszczenia informacji w Biurze Informacji Kredytowej, po czym to uczyniła, to niestety klamka zapadła. W takim przypadku nie uda się wyczyścić Twojego BIK, stracisz tylko pieniądze, a negatywny wpis pozostanie.

Oczywiście zrobisz to, co uważasz za stosowne. Jeśli postanowisz skorzystać z czyszczenia BIK, ponieważ sprawi to, że poczujesz się lepiej lub będziesz mieć świadomość, że „próbowałeś/-aś”, to voila – firmy oferujące CzyszczenieBIK tylko na to czekają. To Twój BIK, Twoja historia kredytowa i Twoje pieniądze.

Przypominamy raz jeszcze, że:

Jeżeli masz negatywne dane w BIK, to żaden czyściciel BIK ich nie usunie!

Odsyłamy do początkowej części artykułu.

 

Czyszczenia BIK – podsumowanie

Czy warto korzystać z usług typu Czyszczenie BIK? Nie mówimy tak, nie mówimy nie, ostateczna decyzja należy do Ciebie. Nie twierdzimy też, że usługa Czyszczenia BIK jest zła, ale w wielu przypadkach jest bezcelowa lub niepotrzebna!

Uważaj na naciągaczy i innych zaklinaczy rzeczywistości, którzy mogą bazować na Twojej niewiedzy bądź trudnej sytuacji finansowej!

I po raz kolejny w tym wpisie przypominamy, że:

Jeżeli masz negatywną historię w BIK i wiesz, że źródłem ich jest niespłacony w terminie kredyt czy pożyczka, to BIK-u nie uda się wyczyścić!

Jeżeli jednak masz pewność, że BIK zawiera błędny wpis albo od spłaty problematycznego kredytu minęło co najmniej 5 lat, to możesz starać się o „wyczyszczenie BIK”. Sprawdź swój BIK

Nie korzystaj od razu z usług typu Czyszczenie BIK, ale spróbuj samodzielnie dopełnić formalności. Dlaczego? Przede wszystkim na pewno będzie taniej, a po wtóre dowiesz się czegoś na temat funkcjonowania Biura Informacji Kredytowej :)

A jeśli dane było Ci korzystać z ofert typu Czyszczenie BIK, podziel się informacją w komentarzu. Prosimy jednak nie podawać konkretnych nazw firm ani linków do stron.

Czy wiesz, że:

 • raz na pół roku możesz za darmo sprawdzić swój BIK, banner do wniosku powyżej.

 

Nasze zestawienia

Citibank Smartfon LG K4 Dual SIM i karta kredytowa

Niniejszy wpis znajdziesz w kategorii poradniki, a dodatkowo również w kategorii Frankowicze. Dlaczego? Niektórzy posiadacze kredytów CHF, którzy są w trudnej sytuacji finansowej, mogą rozważać skorzystanie z usług Czyszczenie BIK. Mamy nadzieję, że nas wpis będzie pomocny.

Zobacz teżunieważnienie kredytu, pomoc w przygotowaniu pozwu, pomoc zadłużonym

Bez względu na to, czy jesteś Frankowiczem i masz kredyt CHF, korzystasz z pożyczki gotówkowej albo pożyczki pozabankowej i masz zamiar lub już korzystałeś/-aś z usługi Czyszczenie BIK, czy tylko przeczytałeś/-aś wpis z ciekawości, to zapraszamy Cię do naszych zestawień, w ramach których możesz zdobyć voucher lub telefon, czy też skorzystać z darmowej pożyczki albo założyć lokatę z wysokim oprocentowaniem:

 

 

Poleć lub udostępnij znajomym Czyszczenie BIK poradnik
i polub bankomaniacy.pl na fb

 

Wybrane najlepsze:

Voucher 400 zł do perfumerii Douglas od Citibank

 

BGŻOptima lokata BEZKARNA

 

Citibank Smartfon LG K4 Dual SIM i karta kredytowa

 


Podziel się opinią / komentarzem

Podaj wynik działania: trzy odjąć jeden. Odpowiedź wpisz słownie*  

3 komentarze

 1. Paweł pisze:

  Ale jeśli dobrze zrozumiałem przesłanie to czyszczenie biku to pic na wodę fotomonaż?

 2. Paweł pisze:

  Najpierw piszecie
  – uważaj na naciągaczy, zawsze zweryfikuj dane firmy, zapytaj na forum itp.
  a dalej
  – A jeśli dane było Ci korzystać z ofert typu Czyszczenie BIK, podziel się informacją w komentarzu. Prosimy jednak nie podawać konkretnych nazw firm ani linków do stron.

  TO jak się mam zapytać na forum skoro nie można ?

  • admin pisze:

   Panie Pawle, niestety nie możemy jednoznacznie stwierdzić kto jest autorem komentarza, czy klient który korzystał z czyszczenia BIKu, czy też firma, która próbuje się w ten sposób reklamować lub oczernić konkurentów.
   Można oczywiście wyrazić swoje zdanie w tym temacie, ale nazw firm/linków do stron.