Frankowicze: Bank BPH i Pekao będą uwzględniały ujemny LIBOR

Banki BPH i Pekao będą uwzględniały ujemny LIBOR oraz zwrócą klientom nadpłacone pieniądze
frankiDwa banki BPH i Pekao będą uwzględniały ujemny LIBOR.

Przypomnijmy, że LIBOR (z ang. London Interbank Offer Rate), to stopa procentowa kredytów udzielanych na rynku międzynarodowym w Londynie, która jest ustalana o godzinie 11:00 GMT.

W przypadku kredytów hipotecznych denominowanych lub indeksowanych we frankach szwajcarskich (CHF) najczęściej brany jest pod uwagę LIBOR 3M, który wynosi obecnie -0,7992%.

 

O co chodzi z ujemnym LIBOR

15.01.2015 – dzień, w którym został uwolniony kurs franka szwajcarskiego w stosunku do euro, co spowodowało skokowy, nawet 40-procentowy wzrost kursu tej waluty, w stosunku do innych walut. W kulminacyjnym momencie notowania franka szwajcarskiego doszły nawet do poziomu 5,20 zł. Ostatecznie kurs ten w Polsce ustabilizował się na poziomie 4,10-4,20 zł.

Mimo, że Bank Szwajcarii uwolnił kurs franka, to w dalszym ciągu próbował zmniejszyć zainteresowanie CHF –  wprowadził ujemne oprocentowanie depozytów. Oznaczało to, że potencjalni inwestorzy deponując franki w banku, po zadanym okresie czasu otrzymają mniej niż wpłacił. Ruch wykonany przez Szwajcarski Bank Narodowy nie odstraszył jednak inwestorów, dla których frank szwajcarski jest gwarancją stabilności. I choć powszechnie mówi się o o tym, że frank jest przewartościowany, używa się nawet określenia bańka spekulacyjna, to jak widać inwestorzy uważają zupełnie inaczej.

Ujemne oprocentowanie (ujemny LIBOR) powinno mieć również znaczenie i zostać uwzględnione w walutowych umowach kredytowych denominowanych  lub indeksowanych w CHF. Powinno, choć nie wszystkie banki uwzględniały oprocentowanie mniejsze od zera.


Zanim przejdziesz dalej, prosimy: zatrzymaj się na chwilę i polub nasz profil na fb, dziękujemy :)

 

 

Ujemny LIBOR w BPH i Pekao

UOKiK zakwestionował nieuwzględnienie przez banki ujemnego oprocentowania. Obydwa banki zobowiązały się do zmiany postępowania i zwrotu klientom nadpłaconych środków oraz poinformowania klientów o wprowadzonych zmianach (dodatkowe inf. na money.pl).

A na rynku walut kurs franka kształtuje się w okolicach 4,12 PLN za 1 CHF i niestety wznosi się coraz bardziej. I choć być może jest to „chwilowe” odreagowanie rynku na informacje o Brexit, to odbija się to rykoszetem na posiadaczy kredytów walutowych, którzy zmuszeni są płacić wyższe raty. Oczywiście nie brakuje kolejnych pomysłów na rozwiązanie problemu kredytów walutowych, to docelowego rozwiązania problemu kredytów walutowych (choćby tzw. ustawy Dudy, tj. ustawy o sposobach przywrócenia równości stron i kursu sprawiedliwego) ciągle brak.

 

[update 28.06.2016] nowe informacje ze strony prezydent.pl od 15 stycznia – na stronie także odnośniki do oryginalnych artykułów ze strony prezydent.pl

 

 

 

 

 

Poleć lub udostępnij znajomym Frankowicze: Bank BPH i Pekao będą uwzględniały ujemny LIBOR
i polub bankomaniacy.pl na fb

 

Wybrane najlepsze:

Idea Bank lokata NA NOWE ŚRODKI

 

Lokata dla nowych klientów

 

Voucher 400 zł do perfumerii Douglas od Citibank

 


Podziel się opinią / komentarzem

Podaj wynik działania: trzy odjąć jeden. Odpowiedź wpisz słownie*  

Jeden komentarz