FRANKOWICZE, kredyty we frankach

Frankowicze i franki, których nie było

Banki udzielające kredytów we frankach w połowie nie miały franków
frankiNa stronie prezydent.pl nic nie słychać w temacie Frankowiczów. Ale okazało się, że coś dzieje się w tej sprawie, tj. KNF przygotowała dane liczbowe w odpowiedzi na prośbę Kancelarii Prezydenta RP, z którego wynika, że niespełna połowa kredytów udzielonych we frankach jest bezfrankowa, banki udzielały kredytów denominowanych lub indeksowanych we frankach, których nie posiadały.

Pisał o tym również M. Samcik na swoim blogu (cytuję ze źródła):

Z tabelek publikowanych przez KNF wynika też coś nietypowego – mianowicie wskaźnik pokrycia aktywów w walucie obcej pasywami w tej samej walucie obcej w przypadku kredytów frankowych oscyluje wokół 50%. W 2015 r. wynosił mniej więcej 48%. Co to oznacza? Trzeba przyjąć, że w przypadku kredytów reprezentujących połowę całego „urobku” banków nie tylko klienci nie widzieli żadnych franków, ale i banki ich nie widziały :-)


Zanim przejdziesz dalej, prosimy: zatrzymaj się na chwilę i polub nasz profil na fb, dziękujemy :)

 

 

 

O frankach, których nie było pisałem już jakiś czas temu. Wyliczenia, które prezentuje KNF dostępne są tutaj.

Czas pokaże czy analizy KNF sprawią, że rzeczywiście coś drgnie w tej sprawie, projekt ustawy dla Frankowiczów o sposobach przywróceniu równości stron przestanie być projektem i zaczną się prace. W tej chwili dziesiątki specjalistów przeliczają, wyliczają, obliczają, a konkretny rozwiązań ciągle nie ma.

 

Frank oscyluje w okolicach 3,92 zł, choć w tym miesiącu spadł już nawet do 3,88 zł za jednostkę szwajcarskiej waluty. Patrząc jednak na notowania szwajcarskiej waluty w ostatnim roku

frank 1 rok

nie sposób powiedzieć, żeby chciał spadać. Frank poza „skokami” porusza się w trendzie bocznym w przybliżeniu w zakresie 3,85 – 4.05 zł i tak od roku. I choć wszędzie mówi się o tym, że frank jest przewartościowany, to powyższy slajd wcale na to nie wskazuje.

Czy jedynym rozwiązaniem dla Frankowiczów będzie wariant węgierski?

 

 

 

 

Poleć lub udostępnij znajomym Frankowicze i franki, których nie było
i polub bankomaniacy.pl na fb

 

Wybrane najlepsze:

Citibank Smartfon LG K4 Dual SIM i karta kredytowa

 

Voucher 400 zł do perfumerii Douglas od Citibank

 

Lokata standardowa Toyota Bank

 


Podziel się opinią / komentarzem

Podaj wynik działania: trzy odjąć jeden. Odpowiedź wpisz słownie*