FRANKOWICZE, kredyty we frankach

Frankowicze: Ustawa frankowa – Ustawa prezydencka A. Dudy – już jutro?

Najprawdopodobniej już jutro prezydent Andrzej Duda przedstawi propozycję ustawy frankowej, tzw. Ustawy Dudy dla Frankowiczów
Data publikacji została wybrana nieprzypadkowo, 15 stycznia 2016 ma miejsce pierwsza rocznica tzw. „czarnego czwartku” walutowego. 

15 stycznia 2015 roku Bank Centralny Szwajcarii ogłosił, że przestaje bronić dotychczasowego kursu franka szwajcarskiego wobec euro na poziomie 1,2. Spowodowało gwałtowny wzrost notowań szwajcarskiej waluty. Frank „skokowo” podrożał w stosunku do złotego z 3,54 zł do 5,19 zł.

Dziś kurs CHF oscyluje wokół 4 zł. Niemniej jednak kredytobiorcy, którzy zdecydowali się na kredyt w szwajcarskiej walucie, której kurs dotąd pozostawał na względnie niskim poziomie, zmuszeni byli spłacać zdecydowanie wyższe raty. Znacząco też zwiększyła się całkowita kwota kredytu, która często przekraczała wartość kredytowanej nieruchomości. Wielu kredytobiorców w obecnej chwili miało lub ma więcej do spłaty, niż w momencie zaciągania kredytu.

Sytuacja taka miała miejsce nie tylko w Polsce, ale i w wielu innych krajach europejskich.Kurs franka szwajcarskiego, zakres 1 rok, stan na dzień 2016-01-14

(opracowanie własne na podst. internetowykantor.pl)


Zanim przejdziesz dalej, prosimy: zatrzymaj się na chwilę i polub nasz profil na fb, dziękujemy :)

 

 

Co działo się w ciągu roku?

Oczywiście skokowy wzrost szwajcarskiej waluty odbił się szerokim echem, tym bardziej, że ubiegły rok w Polsce był rokiem wyborów prezydenckich i wyborów parlamentarnych, a co za tym idzie był to czas obietnic wyborczych.

Najważniejsze z nich to:

  • przewalutowanie wszystkich kredytów frankowych po kursie z dnia zawarcia umowy (Andrzej Duda),
  • poparcie idei przewalutowania tych kredytów po kursie z dnia ich zaciągnięcia (Beata Szydło),
  • dobrowolna możliwości przewalutowania kredytu walutowego na złotowy po obecnym kursie, ale z opcją zmniejszenia (mniej więcej o połowę) zadłużenia wynikającego ze wzrostu kursu waluty obcej (pomysł PO),
  • za wzrost kursu w 90% ma zapłacić bank (SLD).

Obietnice wyborcze złożone przez PiS oraz prezydent Andrzej Dudę niewątpliwie przełożyły się na ich sukces wyborczy. Na wielu forach dyskusyjnych można było znaleźć wpisy, że ludzie zagłosują na tego, kto uwolni ich od jarzma kredytu CHF. Już jutro (prawdopodobnie) zobaczymy czy prezydent Andrzej Duda oraz Prawo i Sprawiedliwość odwdzięczą się swoim wyborcom za otrzymane głosy.

Pomijając „kiełbasę wyborczą”, między innymi sejmowe konferencje prasowe i rozmowy z byłym prezydentem B. Komorowskim, i skupiając się bardziej na faktach, w ciągu ostatniego roku miały miejsce spotkania przedstawicieli Frankowiczów z bankowcami oraz z przedstawicielami obecnie urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy. Owocem tych spotkań były między innymi prace nad projektem ustawy dla Frankowiczów oraz weryfikacja niektórych obietnic wyborczych 2015, skutkiem czego zlikwidowano BTE oraz uwzględnienie przez banki ujemnego LIBOR i brak konieczności żądania dodatkowych zabezpieczeń kredytu.

W tak zwanym międzyczasie odbyło się też nieoficjalne spotkanie J. Kaczyńskiego z V. Orbanem – możemy się tylko domyślać, czy rozmawiali na temat Frankowiczów, choć Węgry już uporały się z problemem kredytów walutowych. Nie wykluczone, że V. Orban podzielił się swoimi doświadczeniami w tej kwestii z prezesem PiS.

Kilka dni temu głośno było też po wypowiedzi wicepremiera Morawieckiego, wg którego ustawa powinna objąć tylko najmniej zarabiających Frankowiczów, u których rata kredytu „pożera” znaczną część dochodów.

 

 

Co w sprawie Frankowiczów przyniesie piątek 15 stycznia 2016?

W Internecie można już informacje na ten temat. Czas pokaże, czy są to wiarygodne „przecieki”. Oczywiście do czasu podania oficjalnego komunikatu przez prezydenta albo przedstawiciela kancelarii prezydenckiej wszystko to jest tylko spekulacjami.

Przedstawienie (przekazanie) projektu ustawy ma odbyć się jutro, tj. 15 stycznia 2016 w Pałacu Prezydenckim o godzinie 9.00. Prezydent ma być również otwarty na ew. zmiany (oby na lepsze) i propozycje do projektu.

Nieoficjalnie mówi się o tzw. „kredycie sprawiedliwym” czy przewalutowaniu po „sprawiedliwym kursie” czyli takim, przy wyliczaniu którego uwzględnione zostałyby mniej korzystne kredyt złotówkowe z frankowymi z tego samego okresu.

 

Kredyt sprawiedliwy

Z punktu widzenia Frankowiczów najlepszym, najbardziej korzystnym wariantem byłoby przewalutowanie kredytów frankowych po kursie z dnia zawarcia umowy – choć wg mnie to wariant zbyt optymistyczny.

Samo zrównanie kredytów frankowych do kredytów złotówkowych, o ile oczywiście nastąpi, prawdopodobnie nie zmieni znacząco wysokości rat kredytowych, ale z pewnością obniży całkowitą kwotę zadłużenia. Dla kredytobiorców, którzy chcą właśnie sprzedać nieruchomość może to mieć kolosalne znaczenie. Nie bez kozery pozostaje też fakt, że po przewalutowaniu CHF na PLN zniknie ryzyko kursowe. Dziś kurs franka oscyluje w okolicach 4 zł. Nie jest wykluczone, że za rok kupimy franki po 3 zł, ale równie dobrze, bazując na czarnym czwartku z 15 stycznia 2015, może to być także 5 czy 6 złotych za franka – wróżenie z fusów.

 

 

Podsumowanie

Pisząc artykuł opierałem się na własnych opracowaniach z bankomaniacy.pl oraz znalezionych źródłach znalezionych w Internecie (www.money.pl i www.pb.pl, dostęp 2016.01.14).

Tak jak podkreślałem wcześniej, są to tylko moje spekulacje i przypuszczenia. Miejmy nadzieję, że już jutro przed południem wszystko będzie jasne.

Tutaj znajdziesz też inne wpisy dotyczące Frankowiczów, w tym najnowsze.

 

 

Poleć lub udostępnij znajomym Frankowicze: Ustawa frankowa – Ustawa prezydencka A. Dudy – już jutro?
i polub bankomaniacy.pl na fb

 

Wybrane najlepsze:

Voucher 400 zł do perfumerii Douglas od Citibank

 

Lokata dla nowych klientów

 

Citibank Smartfon LG K4 Dual SIM i karta kredytowa

 


Podziel się opinią / komentarzem

Podaj wynik działania: trzy odjąć jeden. Odpowiedź wpisz słownie*  

Jeden komentarz

  1. ktoś pisze:

    Ciągle nic, zaspali?