FRANKOWICZE, kredyty we frankach

Frankowicze utworzą listę „trujących banków”, projekt zwrotu spread niekonsytucyjny

Zmagań Frankowiczów z bankami ciąg dalszy, lista „trujących banków”, Bank Millennium ma oddać klientowi ponad 100 tys. zł
frankiFrankowicze nie doczekają się jednorazowego, ustawowego przewalutowania kredytów na złote – czegoś, co było obiecywane w kampanii wyborczej.

Ale czyżby spełniło się również to, o czym pisaliśmy w lutym, że prezydent Andrzej Duda przygotował projekt ustawy, „bo ją obiecał, ale nie będzie jej forsował” (Bloomberg)?

Bo choć projekt ustawy o zwrocie spread powstał, to coraz więcej mówi się o tym, że jest to projekt niekonstytucyjny – a skoro tak, to z punktu widzenia Frankowiczów i w dużym przybliżeniu można przyjąć, jakby nie powstał w ogóle.

 

A Frankowicze nie próżnują, skoro nie mogą liczyć na państwo, to próbują sami walczyć o swoje prawa, w proteście nie chcą spłacać rat oraz proszą Bank Szwajcarii o obniżenie stóp procentowych. Mówią też o utworzeniu listy „trujących banków”.

Choć pojawiło się się światełko w tunelu dla posiadaczy kredytów walutowych w Banku Millennium – bank ma oddać ponad 100 tys. zł jednemu z klientów, który zaciągnął kredyt frankowy.


Zanim przejdziesz dalej, prosimy: zatrzymaj się na chwilę i polub nasz profil na fb, dziękujemy :)

 

 

 

Projekt zwrotu spread niekonstytucyjny

Na stronie money.pl znaleźliśmy artykuł mówiący o tym, że projekt ustawy prezydenckiej, tzw. ustawy Dudy może być niekonstytucyjny.

W projekcie tym najważniejsze jest to, że może zamykać prawo do dalszym roszczeń posiadaczy kredytów walutowych – pisaliśmy o tym. Może okazać się, że kredytobiorca który już złoży wniosek o zwrot spreadu, prawdopodobnie nie będzie mógł w sądzie domagać się zwrotu jego pozostałej części kredytu.

Niekonstytucyjny może również wydawać się zwrot spread do kwoty 350 tys. zł. Nie można różnicować klientów pod względem kwoty kredytu, ponieważ nie można legalizować naruszenie prawa poniżej jakiejś kwoty. Według projektu ustawy naruszenie powyżej 350 tys. zł byłoby już legalne.

 

 

Lista „trujących banków”

Środowisko Frankowiczów postanowiło utworzyć listę „trujących banków” i namawiać ich klientów do przenoszenia swoich pieniędzy, o czym mowa w rp. Co w sytuacji, gdy kredytobiorca musi zapewnić wpływ w kwocie N zł na rachunek bankowy albo wykonać X operacji kartą na określoną kwotę?

Scenariusz ze strony kredytobiorcy:

 • przelać w wybranym dniu N zł, aby zapewnić wymagany wpływ na konto albo
 • pozostawić środki przez określony czas, żeby zapewnić wymaganą średnią wysokość salda
 • w kolejnym dniu / za kilka dni wykonać przelew do innego banku, jednocześnie pozostawiając część środków niezbędnych do wykonania wymaganych płatności kartą
 • w ciągu kolejnych kilku dni wykonać transakcje bezgotówkowe kartą debetową, pamiętając jednocześnie, żeby transakcje te zostały rozliczone w danym miesiącu (okresie rozliczeniowym).

Czy jest to możliwe do realizacji? Według nas tak, ale na pewno wymaga sporo zaparcia i samodyscypliny ze strony kredytobiorcy oraz, co może mieć pozytywny skutek, monitorowania swoich finansów (rachunku bankowego).

Przypominamy też, że brak wpływu na konto w wymaganej kwocie albo brak (lub zbyt niska) liczba lub kwota transakcji kartą debetową może skutkować wprowadzeniem opłaty za konto, opłaty za kartę, a w skrajnych przypadkach nawet zmianę warunków umowy kredytowej! Przed podjęciem działań, o których mówi Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu i o których mowa w tym artykule, sprawdźcie zapisy w swoich umowach kredytowych.

 

Stop Bankowemu Bezprawiu na pewno oczekuje czegoś więcej, niż zostało zaoferowane Frankowiczom obecnie, czyli kompleksowego rozwiązania problemu, czyli „odwalutowania” kredytów – przyrównania ich do tego, co by każdy z klientów zapłacił, jakby od początku wziął kredyt złotówkowy. W tej walucie kredyty zostały wypłacone i chodzi tylko o potraktowanie tego kredytu zgodnie z prawem bankowym.

 

Stop Bankowemu Bezprawiu nie chce „szczątkowej ustawy”, jaką nazywany jest projekt ustawy prezydenckiej, tylko kompleksowego rozwiązania problemu Frankowiczów. Ustawa w obecnej formie może wprowadzić tylko niepotrzebne zamieszanie. Tak jak już wspomnieliśmy ustawa w tej formie może zamykać prawo do dalszym roszczeń posiadaczy kredytów walutowych. SBB chce, żeby cały kredyt denominowany lub indeksowany w walucie obcej został przyrównany do kredytu złotówkowego, a nie tylko rozwiązania dla części związanej ze spread.

SBB również wzywa również Frankowiczów do zaprzestania spłaty rat i zamierza udzielać pomocy prawnej osobom, które już zaprzestały spłacania rat, przypominając również, że nie funkcjonuje już Bankowy Tytuł Egzekucyjny (BTE).

Pozwolimy sobie przypomnieć raz jeszcze, przed podjęciem działań, o których mówi Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu i o których mowa w tym artykule, sprawdźcie zapisy w swoich umowach kredytowych.

 

I wiadomość z ostatniej chwili:

Ponad 100 tysięcy złotych ma zwrócić Millennium Bank klientowi, który zaciągnął w tym banku kredyt frankowy, o czym możemy przeczytać na money.pl. Chodzi o sprawę klienta, który zaciągnął kredyt indeksowany w CHF.

Sąd uznał, że niektóre z zapisów umowy kredytowej mają charakter nieuczciwy (abuzywny), a głównym argumentem jest wysokość rat wyliczana na podstawie kwoty indeksowanej, a nie kwoty rzeczywiście udzielonego kredytu. Podniesione zostały też argumenty mówiące o tym, że kredyt taki wcale nie jest kredytem walutowym, bowiem był uruchomiony i spłacany w walucie polskiej.

O frankach, których być może w ogóle nie było pisaliśmy już jakiś czas temu, odsyłamy do wspomnianego artykułu.

 

 

Frank vs złotówka

Kurs franka szwajcarskiego cały czas oscyluje w okolicach zakresu 3,90 – 4,00 zł i w chwili pisania tego artykułu wynosi około 3,96 PLN za CHF.

Kurs franka to wzrasta, to nieznacznie spada, a ekonomiści piszą, że frank na koniec miesiąca będzie kosztował mniej niż 4 zł. Nieskromnie przypominamy, że o przewartościowanym franku pisaliśmy już na początku roku i od tego czasu niestety niewiele się zmieniło.

Kurs franka 23 sierpień 2016

Wg ekonomistów jednego z banków:

W przypadku realizacji naszych niższych od oczekiwań rynkowych prognoz, dane mogę oddziaływać w kierunku umocnienia złotego. Do aprecjacji polskiej waluty mogą przyczynić się również liczne dane z USA (drugi szacunek PKB, sprzedaż nowych domów, sprzedaż domów na rynku wtórnym, zamówienia na dobra trwałego użytku oraz finalny indeks Uniwersytetu Michigan). Wypowiedzi Janet Yellen na sympozjum w Jackson Hole będzie w naszej ocenie neutralne dla kursu złotego.

I według ich wypowiedzi (odnośnik powyżej): […] złoty na koniec miesiąca będzie nieco mocniejszy niż pod koniec lipca. Według ekonomistów za dolara będzie trzeba zapłacić 3,87 złotego, euro będzie kosztować 4,30 złotego, a frank szwajcarski – 3,96 złotego.

Tak, jak już wspomnieliśmy powyżej, o przewartościowanym franku pisaliśmy już na początku roku – oby tym razem ekonomiści mieli rację, czego życzymy wszystkim posiadaczom kredytów walutowych.

 

swoje niezadowolenie możesz wyrazić w Memowarce i przy okazji zgarnąć 210 zł w bonach WizzAir:

 • zgłoś się na do konkursu Memowarka

 

Zobacz też:

 

 

 

Poleć lub udostępnij znajomym Frankowicze utworzą listę „trujących banków”, projekt zwrotu spread niekonsytucyjny
i polub bankomaniacy.pl na fb

 

Wybrane najlepsze:

Getin Bank eLokata na nowe środki

 

Idea Bank lokata NA NOWE ŚRODKI

 

Lokata standardowa Toyota Bank

 


Podziel się opinią / komentarzem

Podaj wynik działania: trzy odjąć jeden. Odpowiedź wpisz słownie*  

7 komentarze

 1. Franuś pisze:

  Sądy nieruchliwe, ale sprawiedliwe, czekamy na kolejne wyroki, bo na pewno będą.

  • Basia pisze:

   Oj żebyś się nie zdziwił. Zanim w ogóle dojdzie do procesu, to pewnie miną miesiące, jeśli nie lata. Jeśli jakikolwiek wyrok zapadnie, to banki będą się odwoływać, powoływać swoich ekspertów, opóźniać rozpoczęcie procesu itd. Długa, kręta i mozolna droga droga przed nami, choć też jestem zainteresowana tematem.

  • Basia pisze:

   A u Samcika nabici.

   • admin pisze:

    Tak, tak, wiem, na stronę M. Samcika zaglądam. W weekend prawdopodobnie dodam podsumowanie tematów związanych z kredytami CHF z ostatnich dni. Ale dziękuję za inf. :)

  • Misjo pisze:

   Franusiu, ja na sądy bym nie liczył, jedynie ustawowe nakazanie przewalutowania może coś dać.
   Oczywiście niewielki odsetek frankowiczów może wygrać procesy i doprowadzić do przewalutowania kredytów, ale masówki raczej chyba nie będzie, bo o ile mi wiadomo w Polsce niestety jeden wyrok sądowy nie stanowi wykładni (czy jak to tam się nazywa) dla innego, może być tylko wskazówką.
   Łatwo jest skazać człowieka za kradzież „batonika” w hipermarkecie czy rowerzystę, który jechał pod wpływem. Ale jak ktoś robi przekręty na grube miliony, to stać go na prawników, odwlekanie procesu, aż w końcu nastąpi przedawnienie albo sprawa zostaje umorzona z powodu niskiej szkodliwości społecznej. Czarno to widzę.

  • DanielPiesto pisze:

   Posłuchajcie tego gościa o frankowiczach. No debil: https://www.youtube.com/watch?v=SDV0RDUxqcw