Karty kredytowe i promocje kart kredytowych

Jak działa karta kredytowa? Jaką kartę kredytową wybrać?

Karta kredytowa Millennium AlfaW jaki sposób działa karta kredytowa, jaką kartę kredytową wybrać, jak korzystać z karty kredytowej i jak bezpiecznie używać?

Jeżeli korzystasz już z karty kredytowej albo skuszony ofertami masz zamiar zacząć korzystać, to być może ten poradnik jest właśnie dla Ciebie :)

Przystępując do artykułu mam nadzieję, że jesteś już po lekturze wpisu Jak bezpiecznie używać karty kredytowej. Jeśli nie, to koniecznie zapoznaj się z nim.

 

Karta kredytowa – wstęp

Jeżeli masz rachunek w którymkolwiek banku, to prawdopodobnie posiadasz też kartę debetową. Kartą debetową możesz obciążyć rachunek do wysokości środków, które posiadasz na rachunku (w pewnych sytuacjach możesz przekroczyć ten limit).

Otrzymując kartę kredytową, czyli plastik z logo banku i organizacji płatniczej, dostajesz kartę z przypisanym do niej rachunkiem kredytowym, z określonym limitem kredytowym (limit karty kredytowej). Wykonując płatność kartą kredytową nie obciążasz własnego ROR, ale rachunek bankowy przypisany do kart, czyli wydajesz pieniądze banku. Żeby nie było zbyt słodko, pieniądze te oczywiście za jakiś czas musisz oddać, ale o tym w dalszej części artykułu.

Jak wspomnieliśmy powyżej korzystając z karty kredytowej nie obciążasz własnego konta bankowego. Rozszerzymy tę myśl: żeby korzystać z karty kredytowej w danym banku nie musisz w ogóle posiadać w tym banku rachunku bankowego.

Zobacz teżPromocyjne karty kredytowe z gadżetem, voucherem lub zwrotem części poniesionych wydatków

 

Okres bezodsetkowy – grace period

Z kartą kredytową ściśle związany jest tzw. grace period czyli okres bezodsetkowy. Wynosi on zwykle około 30 dni od daty zamknięcia cyklu rozliczeniowego. Dalej na przykładzie wyjaśnię o co chodzi. Bank zawsze informuje Cię (a przynajmniej powinien to robić) kiedy rozpoczyna się i kończy bieżący cykl rozliczeniowy oraz do kiedy musisz spłacić minimalną kwotę zadłużenia.

Co to znaczy, że kredyt na karcie kredytowej jest nieoprocentowany

źródło Aliorbank

Załóżmy, że posiadasz kartę kredytową z limitem 5000 zł. Na początku cyklu rozliczeniowego wykonujesz transakcję bezgotówkową, kupujesz paliwo do auta i płacisz za nie 100 zł. Twój limit kredytowy zmniejsza się do 4900 zł. Kolejne operacje, jakie wykonasz, oczywiście dalej zmniejszają ten limit. Po zakończeniu bieżącego cyklu masz jeszcze około 20 dni na spłatę zadłużenia. Dane te zawsze podane są na wyciągu z karty kredytowej, często też możesz je znaleźć w serwisie transakcyjnym banku.

Zobacz jak to wygląda w formie graficznej:

Jak działa karta kredytowa

źródło Aliorbank

 

Minimalna kwota spłaty karty kredytowej, uważaj na nią

Studiując wyciąg karty kredytowej znajdziesz na nim wartości:

 • nr rachunku, na który musisz wykonać spłatę,
 • termin spłaty,
 • minimalna kwota spłaty,
 • całkowite saldo zadłużenia.

I znowu posłużymy się przykładem obrazkowym:

źródło Aliorbank

Uwaga:

Często na wyciągu możesz znaleźć taki lub podobny zapis „Wystarczy, że spłacisz kwotę minimalną N złotych, resztę możesz spłacić później”. Uważaj na to! Musisz spłacić pełne zadłużenie w wymaganym terminie, żeby nie zapłacić odsetek:

Tylko jeżeli w wymaganym terminie spłacisz całe wymagane zadłużenie, to nie zapłacisz ani grosza odsetek.

 

Spłać zadłużenie w całości albo

Jeżeli nie spłacisz pełnej kwoty zadłużenia, zabraknie Ci choćby 1 grosza, to bank naliczy Ci odsetki w pełnej wysokości i za cały okres kredytowania Twoich transakcji. Dodatkowo jeżeli spłacisz zadłużenie karty kredytowej po wymaganym terminie, to poza odsetkami, o których wspomniałem poprzednio, bank naliczy odsetki karne.

Uważaj na te kwoty i daty, bo to właśnie na nich zarabiają banki!

Zwróć też uwagę, że po zalogowaniu się do serwisu transakcyjnego banku i chęci spłaty karty, system banku (z reguły) podpowiada minimalną kwotę spłaty, a nie kwotę pełnego zadłużenia. Klikając szybko spłatę karty możesz nie zwrócić na to uwagi, a co za tym idzie zapłacisz odsetki.

Na przykład w Banku Millennium wykonując ręczną spłatę zadłużenia domyślnie spłacisz 5%:

Spłata domyślna karty kredytowej

 

Tylko jeżeli w wymaganym terminie spłacisz całe wymagane zadłużenie, to nie zapłacisz ani grosza odsetek.

 

Karta kredytowa – transakcje bezgotówkowe i gotówkowe

Wspomnieliśmy powyżej o transakcjach bezgotówkowych. Należy Ci się słowo wyjaśnienia. Otóż z kartą kredytową (z debetową również) ściśle związane są transakcje:

 • bezgotówkowe
 • gotówkowe

Operacje bezgotówkowe to

 • płatności z użyciem terminala w „standardowych” punktach handlowo-usługowych
 • płatności w internecie, gdy podajesz nr karty i ewentualnie kod CCV.

Operacje gotówkowe to:

 • wypłata gotówki z bankomatu
 • przelew środków z rachunku karty kredytowej
 • wypłata pieniędzy z rachunku karty w ramach usługi cashback

Pamietaj:

Tylko operacje bezgotówkowe objęte są okresem bezodsetkowym (grace period), pewnym wyjątkiem, może raczej odstępstwem od reguły może być Wygodna Karta kredytowa Raiffeisen-Polbank.

 

 

Karta kredytowa – jak bezpiecznie używać

Spłata karty, to jedna sprawa, a bezpieczne używanie to zupełnie coś innego, choć można znaleźć punkty wspólne:

 • Karta kredytowa nie jest produktem dla każdego. Jeżeli zamierzasz wydać pieniądze, których nie masz na rachunku, ew. na lokacie, a których za niedługi czas w przyszłości możesz użyć do spłaty karty, to lepiej z niej zrezygnuj, zanim wpadniesz w niepotrzebne długi. Korzystaj tylko z takiej karty, na którą Cię stać,
 • Pamiętaj, że za wydanie i utrzymanie karty banki pobierają opłaty. Zwykle jest też tak, że po wykonaniu odpowiedniej liczby transakcji albo transakcji na określoną sumę opłata nie jest pobierana – pilnuj tego
 • Generalna zasada (patrz „Minimalna kwota spłaty”), zawsze spłacaj zadłużenie w pełnej wysokości i w terminie, tylko wówczas możesz skorzystać z okresu bezodsetkowego (tzw. grace period), za który nie zapłacisz ani grosza. Ale uwaga, jeśli nie spłacisz w terminie 100% zadłużenia, nawet jeśli zabraknie Ci jednego grosza, wówczas za okres rozliczeniowy zostaną Ci naliczone odsetki, zgodnie z wysokością i okresem wykorzystania środków
 • Wykorzystuj kartę kredytową tylko do operacji bezgotówkowych. Wypłacając pieniądze z bankomatu niestety nie skorzystasz z darmowego okresu bezodsetkowego, zapłacisz odsetki za każdy dzień. Jeśli masz tego świadomość i wypłacasz gotówkę tylko w sytuacjach awaryjnych – super, jeżeli nie, to lepiej zrezygnuj z karty
 • Zachowaj środki ostrożności przy korzystaniu z karty kredytowej, chroń PIN, ustaw też odpowiednie limity. Bank (zwykle) nie ponosi odpowiedzialności za transakcje potwierdzone PIN-em. Więc jeśli ktoś wykona operacje Twoją kartą kredytową, wykorzystując PIN, który powinien być znany tylko Tobie, to marne szanse, że bank uzna taką reklamację.
  Powiedzmy, że masz 6000 zł dostępnego limitu na karcie, ale zwykle, jednorazowo wydajesz nie więcej niż 300 zł – ustaw nieznacznie wyższy limit dzienny i zmień go na maksymalną wartość tylko w uzasadnionych przypadkach, np. zakup sprzętu AGD. Nawet jeśli ktoś ukradnie Twoją kartę, to wykona operacje na maks. 300 zł, a nie na 6000 zł. Mając ustawiony maksymalny, dostępny limit zachowujesz się tak, jakbyś na co dzień chodził/chodziła z 6000 zł w kieszeni. Raczej tak nie robimy, a przynajmniej jak tak nie robię :).
 • Pamiętaj też o minimalnej kwocie spłaty, o której pisaliśmy powyżej


Zanim przejdziesz dalej, prosimy: zatrzymaj się na chwilę i polub nasz profil na fb, dziękujemy :)

 

 

 

Jaką kartę kredytową wybrać?

Mogłoby się wydawać, że najlepszą kartą będzie ta, której wystawca oferuje najdłuższy okres bezodsetkowy. Zwykle wynosi on około 30 dni, ale zdarzają się karty z okresem bezodsetkowym do 36 dni. W naszym przekonaniu przy relatywnie niedużych kwotach nie ma to jednak większego znaczenia.

Kuszący może być też wysoki limit. Nie kieruj się tym przy wyborze karty. Pamiętaj, że po otrzymaniu karty kredytowej będziesz wydawać pieniądze banku, które niestety będzie trzeba oddać. Jeżeli zadłużysz się ponad siły, możesz mieć problemy ze spłatą karty.

 

Wg nas o wiele ważniejsze od grace period i limitu są:

 • brak opłaty za wydanie karty kredytowej,
 • brak opłaty lub łatwe do spełnienia warunki zwalniające z opłaty miesięcznej za korzystanie z karty kredytowej,
 • profity w postaci zwrotów części poniesionych wydatków
 • promocje za wydanie karty kredytowej

Interesującymi kartami spełniającymi te kryteria, choć pewnie czytelnicy mogą podać wiele podobnych przykładów, są karty kredytowe banku Millennium – my właśnie z nich korzystamy.

Karty te są wydawane bez opłat, posiadają łatwe do spełnienia warunki zwalniające z opłaty za korzystanie – wystarczy, że wykonasz minimum 5 transakcji w okresie rozliczeniowym. I to, co wg mnie najważniejsze, karty oferujące 5% zwrotu u wybranych partnerów kartą Millennium Alfa albo 5% zwrotu u wybranych partnerów kartą Millennium Impresja.

To główne kryteria, którymi kierowałem się wybierając karty kredytowe. Nasze motto, które polecamy i Tobie:

Posiadamy karty kredytowe, bez których możemy doskonale funkcjonować. Możemy zrezygnować z nich praktycznie z dnia na dzień i żyć tak, jakbyśmy ich w ogóle nie posiadali :)

 

Jaką kartę kredytową wybrać – przykłady

Jesteś po lekturze artykułu. Wspomnieliśmy powyżej, że głównym kryterium jakim warto się kierować przy wyborze karty kredytowej są promocje. Jeśli nie wierzysz w to, przeczytaj poradnik 100 zł premii – czy to dużo. Poniżej prezentujemy kilka promocyjnych kart kredytowych wraz z krótkim opisem oraz linkiem do wniosku. Składając wniosek przez naszego bloga wspierasz jego rozwój, dziękujemy. A jeśli masz wątpliwości przeczytaj raz jeszcze cały wpis, albo zapytaj w komentarzu:

 • TurboKARTA ze zwrotem 3% za paliwo – to oferta dla kierowców. Mogą z niej skorzystać zarówno nowi, jak i obecni klienci banku Santander. Poza 3% zwrotem za paliwo otrzymasz też 1% zwrotu za pozostałe zakupy, w tym zakupy w Internecie

 

Podsumowanie

W uproszczony sposób i mamy nadzieję przystępnym językiem, opisaliśmy w jaki sposób działa karta kredytowa, zwracając uwagę na okres bezodsetkowy i główną pułapkę – minimalną kwotę spłaty. Przedstawiliśmy też kryteria, którymi w naszym przekonaniu należy się kierować wybierając kartę kredytową.

Bynajmniej nie namawiamy Cię jednak to korzystania z karty kredytowej i zadłużania się, w szczególności jeśli może to być ponad Twoje siły..

W jednym z kolejnych wpisów pokażemy, jak można ograniczyć korzystanie z karty kredytowej, jednocześnie w jak najmniejszym stopniu rezygnując z profitów, które daje taka karta.

 

Odsyłamy też do wpisu Promocyjne karty kredytowe z gadżetem, voucherem lub zwrotem części poniesionych wydatków, w którym znajdziesz aktualną ofertę promocyjnych kart kredytowych:

 • z voucherem lub gadżetem
 • ze zwrotem części poniesionych wydatków lub bonami do partnerów banku
 • z wypłatą z bankomatów bez prowizji i inne

 

 

Poleć lub udostępnij znajomym Jak działa karta kredytowa? Jaką kartę kredytową wybrać?
i polub bankomaniacy.pl na fb

 

Wybrane najlepsze:

Idea Bank Lokata HAPPY PRO

 

Voucher 400 zł do perfumerii Douglas od Citibank

 

Idea Bank lokata NA NOWE ŚRODKI

 


Podziel się opinią / komentarzem

Podaj wynik działania: trzy odjąć jeden. Odpowiedź wpisz słownie*  

6 komentarze

 1. asd pisze:

  Nie mam pojęcia jak się zabezpieczyć przed transakcjami offline, a czy przy okazji ktoś potrafi mi wytłumaczyć dlaczego tak jest:
  – ten sam terminal,
  – prawie ten sam czas, to znaczy transakcje wykonywane jedna po drugiej,
  – obydwie karty VISA.
  Transakcja jedną kartą zawsze wchodzi mi online, drugą kartą zawsze offline – sprawdzone wielokrotnie i w różnej kolejności i na różnych terminalach. O co chodzi?

 2. Zorro pisze:

  Witam. Używam karty kredytowej do płatności za wszystko, jeśli mogę, to nawet w kiosku płacę kartą. I prawie, bo zabrakło kilku zł, natknąłem się na problem z transakcjami offline, tj. że nie od razu wchodzą do zestawienia i łatwo w ten sposób przekroczyć limit karty. Czy jest jakiś skuteczny sposób, żeby się przed tym zabezpieczyć?

  • Sebastian pisze:

   Na offline’y nic nie poradzisz. Jedyny sposób to sumowanie transakcji, szczególnie jeśli jesteś już blisko korka. Zorientuj się jak Twój bank podchodzi do tego problemu. Ja na przykład pytałem o to w Citku, też właśnie w kontekście transakcji offline. W Citku są tego świadomi, przynajmniej tak mówiła mi konsultantka, że łatwo przez to przekroczyć dozwolony limit. I wiesz co mi powiedzieli na przekroczenie? Że w Citku nawet jeśli przekroczysz ten pułap (do 10%) to nie wyciągają z tego żadnych konsekwencji.

 3. Lidka pisze:

  Czy muszę mieć konto w banku, żeby skorzystać z oferty karty kredytowej?