Poradniki

Kiedy bank nie uruchomi lokaty?

lokataUdało Ci się znaleźć lokatę bankową z wysokim oprocentowaniem – polecamy nasz ranking lokat, złożyłeś wniosek o lokatę, wykonałeś przelew środków, czekałeś / czekałaś i … klops,  bank nie uruchomił lokaty, a po kilku dniach zwrócił środki na Twój rachunek bankowy.

Straciłeś/straciłaś czas poświęcony na znalezienie depozytu, pieniądze – bo Twoje oszczędności przez kilka dni nie pracowały, a nierzadko również szansę na skorzystanie z promocji dla nowych klientów.

Zobacz, kiedy bank nie uruchomi lokaty bankowej i co może być tego przyczyną.

 

Kiedy bank nie otworzy lokaty?

Podejście może być różne w różnych bankach, uogólniając jednak zagadnienie, bank może odmówić uruchomienia lokaty bankowej (zastrzec sobie prawo do niezałożenia lokaty oraz zwrotu środków na rachunek, z którego środki wpłynęły) gdy:

 1. kwota środków przekazanych na założenie lokaty jest niezgodna z kwotą z wniosku/dyspozycji, albo
 2. środki przeznaczone na założenie lokaty zostały przekazane na rachunek inny niż wskazany we wniosku/dyspozycji o lokatę, albo
 3. środki przeznaczone na założenie lokaty wpłynęły do banku po upływie okresu ważności wniosku, albo
 4. dane we wniosku nie zgadzają się z danymi z przelewu środków do uruchomienia lokaty.

 

Kwota środków niezgodna z wnioskiem

Niestety łatwo o taką pomyłkę, tzw. czeski błąd i „cyferówka”:

 • za mało lub za dużo zer
 • przesunięty przecinek
 • zamiana cyfr, np. 1222.32 zamiast 1222.23


Zanim przejdziesz dalej, prosimy: zatrzymaj się na chwilę i polub nasz profil na fb, dziękujemy :)

 

W poniższym i innych przykładach odwołujemy się do wniosków w wybranych bankach, z których oczywiście możesz skorzystać.

Przykład: z reguły deklarujemy pełne kwoty i jest to pewne ułatwienie, nie zmienia to jednak faktu, że przecież można złożyć wniosek o lokatę Welcome w Lion’s Bank na kwotę 350.000 zł zamiast 350.000,01 zł i przez to otrzymać niższe oprocentowanie. Albo narazić się na to, że bank odrzuci Twój przelew.

Jest to oczywiście skrajny przykład i nie wykluczone, że bank otworzy depozyt, a po kontakcie z infolinią podwyższy oprocentowanie. Musisz mieć jednak świadomość, że może, ale nie musi tego robić.

 

Nieprawidłowy numer rachunku

W tym przypadku raczej trudno o pomyłkę. W każdym numerze rachunku bankowego, zwanego potocznie numerem konta, zawarta jest suma kontrolna (zwana też cyfrą/liczbą kontrolną). Numer rachunku bankowego, to ciąg 26 cyfr:

CC AAAA AAAA BBBB BBBB BBBB BBBB

gdzie:
CC – suma kontrolna,
AAAA AAAA – numer rozliczeniowy
BBBB BBBB BBBB BBBB – numer rachunku klienta w banku

Jeśli przypadkowo zmienimy wybrane cyfry, to suma kontrolna będzie inna, przez co system informatyczny banku nie pozwoli zdefiniować przelewu na ten numer konta. I choć trudno tu o pomyłkę, to nie oznacza to oczywiście, że nie jest to niemożliwe – poprawny numer rachunku to absolutna podstawa, pamiętaj o tym!

 

Przelew po dacie ważności wniosku

Tego niestety należy pilnować i zawsze upewnić się, że wyrobimy się na czas. Na przykład wniosek o lokatę HAPPY w Idea Bank ważny jest przez 5 dni, podobnie dla lokaty Happy PRO lub lokaty HAPPY PLUS. Ale już na przykład dla Lokaty CLOUD 5D wniosek jest ważny tylko w dniu złożenia dyspozycji otwarcia lokaty.

Dla lokaty NA CHWILĘ wniosek ważny jest 2 dni, ale już dla lokaty NA CHWILĘ PLUS, wniosek jest ważny tylko w dniu złożenia dyspozycji otwarcia lokaty. Warto zwrócić na to uwagę.

 

Niezgodność danych

Żeby było łatwo wyjaśnić, to na wstępie przyjmij, że:

 • bank X – to bank, w którym składasz wniosek o lokatę
 • bank Y – to bank, w którym posiadasz konto (rachunek) i z którego wyślesz środki do banku X

O jakie dane chodzi:

 • z jednej strony są dane z wniosku o lokatę w banku X, czyli Twoje dane osobowe, dane adresowe, numer rachunku z którego wykonasz przelew
 • z drugiej strony są Twoje dane na przelewie z banku Y, z którego wykonasz przelew uruchamiając lokatę w banku X

Przed złożeniem wniosku o lokatę warto wygenerować potwierdzenie wykonania dowolnego przelewu, na który zobaczysz w jaki sposób Twój bank widzi Cię w systemie i w jaki sposób (najprawdopodobniej) przekaże Twoje dane do banku Y w ramach przelewu, np.:

Jan Bankowy
ul. Lokat Bankowych 1/2
11-222 Bankowice Lokatowe

Jeśli więc w dowodzie osobistym masz adres ul. Lokat Bankowych 1 m. 2, a w systemie banku Y zapisano jak powyżej, to wg nas składając wniosek o lokatę do banku X, warto wpisać dane zgodne z przelewem.

Oczywiście musisz mieć świadomość, że z taką niezgodnością danych adresowych, która de’facto niezgodnością nie jest, może być różnie. Bank, a właściwie system informatyczny banku może przepuścić Twój przelew, ale równie dobrze może go odrzucić. Może być też tak, że poprawność odrzuconych lokat jest dodatkowo weryfikowana przez operatorów bankowych i lokata jest uruchamiana (bądź nie).

 

Kiedy bank nie uruchomi lokaty – podsumowanie

Wydawać mogłoby się, że to nic prostszego, wypełniamy wniosek, uruchamiamy lokatę i cieszymy się wysokim oprocentowaniem. Niestety nie zawsze tak jest. Przed złożeniem wniosku o lokatę, w szczególności dla nowych klientów, warto zadać sobie trochę trudu i:

 • sprawdzić dane na wydruku przelewu

a jeśli posiadasz konto w więcej niż jednym banku:

 • wykonać przelew z banku X do banku Y
 • i zobaczyć w jaki sposób bank Y widzi Twoje dane

Koniecznie sprawdź numer rachunku i kwotę przelewu. Pamiętaj też, żeby nie przekroczyć terminu ważności wniosku.

Edukacja najważniejsza, jeżeli znasz jeszcze inne powody, przez które bank może odmówić uruchomienia lokaty, koniecznie podziel się w komentarzu swoją wiedzą, niech inni też skorzystają.

Przypominamy, że prezentowane lokaty (w tym poniższe) znajdziesz tutaj: ranking lokat bankowych oraz w zestawieniu lokat bankowych. Bądź też na bieżąco z lokatami bankowymi, zapraszamy do zapisania się do newslettera

 i polubienia naszego profilu na fb.

 

Jakie lokaty

We wpisie omawialiśmy lokaty, nie omieszkamy więc wspomnieć o kilku z nich. O lokatach Lion’s Bank i Idea Bank wspomnieliśmy powyżej. Jakie jeszcze:

od mBank:
mBank - 3,5% Lokata na powitanie

od Toyota Bank:
Toyota Bank lokata 160 dni 2,5% do 100 tys. zł

i wiele innych, które znajdziesz w panelu z prawej strony ekranu, polecamy też ranking lokat bankowych oraz nowo uruchomionym zestawieniu lokat bankowych.

 

 

Poleć lub udostępnij znajomym Kiedy bank nie uruchomi lokaty?
i polub bankomaniacy.pl na fb

 

Wybrane najlepsze:

BGŻOptima lokata BEZKARNA

 

Idea Bank Lokata HAPPY

 

Idea Bank lokata NA NOWE ŚRODKI

 


Podziel się opinią / komentarzem

Podaj wynik działania: trzy odjąć jeden. Odpowiedź wpisz słownie*  

4 komentarze

 1. bzdylek pisze:

  Dziękuję fajnie to wiedzieć

 2. abab pisze:

  Słyszałem, że kiedyś banki z grupy LCz były znane z tego, że odrzucały lokaty przez takie niezgodności w adresach. Ktoś wie czy tak jest nadal?

 3. mazurek pisze:

  @Krystyna wspolczuje, no niezle ! Ja mieszka na Jana Olbrachta w Warszawie i taka ulice mam wpisana w ofcjalnych papierach. Ale na listach pisza roznie Jana Olbrachta, J. Olbrachta, J.Olbrachta, Olbracht, a mimo, to poczta do mnie dochodzi. Wazny jest kod pocztowy. Listonosz jakos daje sobie rade.
  A przy lokatach podstawa powinien byc numer konta ! Przeciez robiac przelew wystarczy, ze podam numer konta i przelew dojdzie do odbiorcy . W danych odbiorcy moge wpisac Kubus Puchatek albo Krolik Bags i nie ma to znaczenia. Pamietam, ze przez jakis czas wysylalem przelewy za telefon do nie istniejace juz sieci Era. Konto bylo dobre a danych odbiorcy wpisane byly moje dane ! Tak po prostu niezwrocilem na to uwagi a przelewy poszly. Nikt z Ery nie protestowal. Niepamietam tez zeby ktokolwiek sie o to czepial w jakims innym przelewie. A teraz to na przyklad adresu to na przelewie czesto sie w ogole nie wpisuje i tez jest dobrze.
  Moge jeszcze zrozumiec jak przy zakladaniu lokaty bank czepia sie, ze jest niezgodny pesel ale tylko tyle i az tyle. Juz z nazwiskami to bywa przecie roznie. Szczegolnie „wyzwolone kobiety” dodaja sobie nazwisko meza: to z myslnikiem, to bez myslnika, to jakies vel dodaja, lub inne cos dodaja .Z drugim imieniem tez bym polemizowal bo nie wszyscy go uzywaja (niepodaja).
  Ale odzucanie lokaty bo sie nie zgadza sie adres albo co gorsza jakas cyferka w adresie jest poprawna ale inaczej zapisana -kompletna rzenada.
  Jesli nawet system banku to odrzuci bo mu sie cos tam nie zgadza, to przeciez po cos sa pracownicy ! Ktos z banku powinien to sprawdzic dodatkowo to dane (co najwyzej kontaktujac sie z klientem) i bez szemrania lokate zalozyc. Oczywiscie naliczajac odsetki za zwloke !

 4. Krystyna pisze:

  Odrzucanie dopiero po upływie dwóch dni znacznego przelewu tylko dlatego, że adres na przelewie zawiera uproszczony zapis np. 27/24, a nie zawarty w dowodzie osobistym 27 m.24, jeśli przy tym COT nawet nie raczy skontaktować się z klientem, to ewidentna „kultura wschodnia”. Takim bankom dziękuję na stałe (co swego czasu uczyniłam już wobec BGŻ Optima). Proszę sprawdzić jak traktują klienta banki w USA (nawet nie spodziewam tego od zurzędniczałych instytucji RP, żądając tylko niezbędnego minimum).