FRANKOWICZE, kredyty we frankach

Kredyty frankowe i dochodzenie swoich praw w sądach

frankiPaństwo nie wykona przewalutowania, pozostaje możliwość dochodzenia swoich praw w sądach. Kilka dni po wypowiedzi prezesa PiS, o której pisaliśmy w ramach wpisu Pomocy dla Frankowiczów nie będzie! Pozostaje walka w sądach („rząd nie może podejmować działań, które doprowadzą do zachwiania systemu bankowego”) postanowiliśmy jeszcze raz sprawdzić co dzieje się w tej sprawie.

Natrafiliśmy też ciekawy „poradnik” tv, w ramach którego gość programu przedstawia tok postępowania – przydatny, jeżeli zamierzasz postąpić zgodnie ze słowami prezesa PiS i wystąpić na drogę sądową.

A zanim przejdziemy do dalszej części wpisu przypominamy i zachęcamy raz jeszcze do skorzystania z porad prawnych:

 • w CZĘSTOCHOWIE  23 lutego 2017 r. (czwartek), Urząd Miasta, ul. Śląska 11/13, pokój 108, od 10:00 do 14:00
 • w SZCZECINIE 27 lutego 2017 r. (poniedziałek), Urząd Miasta, plac Armii Krajowej 1 (wejście od strony ul. Odrowąża i ul. Florczaka), pokój 57, od 16:00 do 20:00

 


Zanim przejdziesz dalej, prosimy: zatrzymaj się na chwilę i polub nasz profil na fb, dziękujemy :)

 

Oczyszczenie sytuacji

Wypowiedź, którą znaleźliśmy (źródło) zapewne nie ucieszy Frankowiczów, ale wg osoby wypowiadającej te słowa:

Nastąpiło oczyszczenie sytuacji, Frankowicze zostali zostawieni sami sobie. Odwalutowanie kredytów to nie tylko szansa dla ich posiadaczy, ale też dla banków i dla gospodarki. W tej chwili na rynku jest około 550 tys. umów frankowych i tyleż niesprzedawalnych mieszkań czy domów z hipotekami frankowymi.

Trzeba odwalutować kredyty po kursie z dnia zaciągnięcia, gdyż potencjalnie stanowi to ryzyko systemowe (gdyby frank znacząco umocnił się). Stanowi to również zagrożenie dla budżetu państwa.

O ryzyku systemowych pisaliśmy już na łamach bloga. Według ekspertów dużym nieporozumieniem jest również oszacowanie kosztów ewentualnego przewalutowania kredytów CHF, który wg KNF jest około 2,5 raza większy, niż wynika to z szacunków NBP.

 

Droga sądowa – instrukcja postępowania

Jest to skrót i zarazem streszczenie wypowiedzi znalezionej na stronie tvn24bis, do której odsyłamy. Zobacz też uwaga na przedawnienie roszczeń kredytowych.

Państwo nie wykona przewalutowania. Jeżeli ktoś chce mieć coś więcej, niż może zrobić państwo, musi pójść z tym do sądu. Przypominamy też, że cały czas na tapecie jest ustawa prezydencka dotycząca zwrotu spread i dobrowolne przewalutowanie, choć nie wiemy, czy w ich sprawie wypowiedział się już prezes PiS?

Postępując jednak zgodnie z tym, co usłyszeliśmy na łamach tvn24bis (do czego odsyłamy):

Jeżeli w umowie jest kwota wyrażona we frankach, to to już otwiera drogę do do chodzenia swoich praw w sądach (jeżeli kwota wyrażona jest w złotych, to już niekoniecznie, choć oczywiście nie zamyka to również drogi dochodzenia swoich praw w sądzie). Kolejność postępowania w punktach:

 1. złóż reklamację w banku, że kredyt który posiadasz powinien być kredytem wyrażonym w złotych, po stopie oprocentowania, która jest we frankach.
 2. bank najprawdopodobniej odpowie negatywnie z informacją, że umowa, Twoja umowa kredytowa nie pozwala na taką opcję
 3. jeśli bank odpowie negatywnie, to odwołaj się od decyzji banku
 4. po odwołaniu napisz do Rzecznika Finansowego, że zgodnie z opinią tegoż rzecznika powinieneś mieć kredyt zamieniony na kredyt złotowy
 5. czekaj na opinię Rzecznika Finansowego (na odpowiedź)
 6. jeżeli opinia Rzecznika Finansowego będzie pozytywna, to możesz z nią iść do sądu (opinię taką Rzecznik wyraził we wrześniu 2016)

Idąc do sądu musisz określić wartość przedmiotu zaskarżenia i spróbuj to zrobić na własną rękę. Jeżeli zrobisz to źle, to sąd ma obowiązek Cię o tym poinformować (sąd ma obowiązek pouczyć stronę, która działa sama). Za wykonanie punktów 1 – 5 nie zapłacisz ani złotówki (pomijając Twój czas, koszt papieru, kopert i znaczków pocztowych).

Uwaga! Materiały te, z podaniem źródła informacji, publikujemy jedynie w celach informacyjnych, ostateczna decyzja należy oczywiście do Ciebie. Zachęcamy jednak do czynnego działania, a pierwszym krokiem może być skorzystanie z porad prawnych, o których pisaliśmy na początku wpisu.

 

Tradycyjnie zapraszamy do zestawienia najlepszych lokat bankowych, wraz z wpisem lokaty bankowe, które prezentujemy w nieco innej formie niż w poprzednich miesiącach oraz do rankingu najlepszych lokat bankowych i do zapoznania się z hitem ostatnich dni Duetem Lokat od Toyota Bank.

 

 

Poleć lub udostępnij znajomym Kredyty frankowe i dochodzenie swoich praw w sądach
i polub bankomaniacy.pl na fb

 

Wybrane najlepsze:

Citibank Smartfon LG K4 Dual SIM i karta kredytowa

 

Idea Bank Lokata HAPPY

 

Lokata standardowa Toyota Bank

 


Podziel się opinią / komentarzem

Podaj wynik działania: trzy odjąć jeden. Odpowiedź wpisz słownie*  

2 komentarze

 1. Kaśka pisze:

  przydatne dane tutaj podajecie,
  ostatnio się mega wkurzyłam jak przeczytałam jakie niecne zagrania stosują banki w stosunku do kantorów https://strefawalut.pl/kredyty-jak-banki-walcza-z-frankowiczami-relacja-blogerki-411

  Kto by pomyślał, że banki tak robią, widocznie się nas boją

  • Jacek pisze:

   Kaśka przeczytałem ten wpis, z którego wynika, że troll to „zawód” jak każdy inny. Płacą mu za wychwalanie produktów firmy X, to pisze o nich pozytywnie na forach i blogach, płacą za gnębienie konkurencji, to troll najeżdża na niczego niewinną firmę. Trollom się nie dziwię, bo każdy chce mieć za co żyć, może nawet taki troll musi spłacać kredyt, może nawet kredyt frankowy. A płacom mu, to robi to, co ma robić.

   Banki nie boją się nas, bo czym są takie małe żuczki jak my wobec banków. Boją się raczej znacznego uszczerbku w zyskach. Ale jak będziemy pisać na forach takich jak to i na innych, a szczególnie na FB, to myślę, że wtedy mamy jakieś szanse! Albo jak z banku odejdzie sporo klientów i przejdzie do konkurencji, to może wtedy ktoś w nim przejrzy na oczy!