Banki

Podstawowy rachunek płatniczy – darmowe konto bankowe

100 złJeżeli nie masz rachunku bankowego, możesz skorzystać z programu „Podstawowy rachunek płatniczy” i założyć taki rachunek w wybranym przez Ciebie banku zupełnie za darmo.

Podstawowy rachunek płatniczy jest projektem Unii Europejskiej zakładającym dostęp do rachunku bankowego dla wszystkich obywateli UE oraz państw spoza UE przebywających legalnie na terenie Unii. Podstawowy rachunek płatniczy dedykowany jest dla osób, które nie posiadają konta złotówkowego w innym banku. Osoba, która założy sobie taki rachunek będzie mogła wykonywać podstawowe operacje bankowe: wpłaty, przelewy, płatności internetowe, choć z pewnymi ograniczeniami.

 

Podstawowy rachunek płatniczy – główne cechy

 • jest to usługa bankowa dedykowana dla osób, które nie posiadają rachunku złotówkowego w żadnym inny banku
 • możliwość otwarcia podstawowego rachunku płatniczego mają osoby, które nigdy nie posiadały konta bankowego, jak i osoby, które z jakiegoś powodu zakończyły współpracę z bankiem – nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zamknąć konto w dotychczasowym banku i otworzyć rachunek podstawowy. W jaki sposób bank sprawdzi, czy nie masz konta w innym banku? Zapewne skorzysta z Centralnej Informacji o rachunkach bankowych
 • podstawowy rachunek płatniczy mają obowiązkowo oferować wszystkie banki polskie oraz banki zagraniczne
 • bank może odmówić założenia rachunku jeżeli posiadasz już taki rachunek w innym banku
 • jeżeli nie będzie przeciwwskazań, to bank ma obowiązek podpisania umowy w ciągu maks. 10 dni od podpisania wniosku


Zanim przejdziesz dalej, prosimy: zatrzymaj się na chwilę i polub nasz profil na fb, dziękujemy :)

 

 

Podstawowy rachunek płatniczy – operacje i koszty

Podstawowy rachunek płatniczy oferuje transakcje płatnicze takie jak:

 • otrzymywanie wpłat bezgotówkowych w ramach np. wynagrodzenia od pracodawcy, emerytury czy renty
 • opłacanie rachunków
 • nabywanie towarów i usług korzystając karty płatniczej, przelewów albo polecenia zapłaty

ale już

 • nie oferuje np. produktów kredytowych (karty kredytowej).

Usługa podstawowego rachunku płatniczego oferowana bezpłatnie ale z ograniczeniami, tj.

 • pierwsze pięć przelewów w miesiącu oferowanych jest bezpłatnie
 • pierwsze pięć wypłat z bankomatów oferowanych jest bezpłatnie

Za kolejne wypłaty z bankomatów i przelewy bank może, ale nie musi, pobrać opłaty.

 

Podstawowy rachunek płatniczy – wypowiedzenie umowy

Jeżeli Ty chcesz wypowiedzieć umowę, obowiązuje Cię standardowy, 30 dniowy okres wypowiedzenia. Czy działa to również w drugą stronę? Oczywiście. Jeżeli nie posiadasz konta w innym banku, to bank nie może odmówić Ci założenia podstawowego rachunku płatniczego. Może jednak wypowiedzieć umowę, gdy:

 1. konsument umyślnie albo w wyniku rażącego niedbalstwa wykorzystał rachunek do celów niezgodnych
  z prawem;
 2. istnieje uzasadnione podejrzenie, że środki zgromadzone na rachunku pochodzą z działalności przestępczej lub
  mają związek z taką działalnością;
 3. na rachunku nie dokonano żadnych operacji przez ponad 24 kolejne miesiące, z wyjątkiem operacji z tytułu pobierania opłat lub naliczania odsetek od zgromadzonych na rachunku środków pieniężnych;
 4. konsument podał nieprawdziwe informacje lub zataił prawdziwe informacje we wniosku o zawarcie umowy podstawowego rachunku płatniczego, jeżeli podanie prawdziwych informacji skutkowałoby odrzuceniem wniosku;
 5. konsument nie przebywa legalnie na terytorium państwa członkowskiego;
 6. konsument zawarł inną umowę rachunku płatniczego, który umożliwia mu wykonywanie transakcji, o których mowa w art. 59ia ust. 3, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Przypominamy też, że bank ma obowiązek poinformować Cię o wszelkich zmianach związanych z podstawowym rachunkiem płatniczym co najmniej 2 miesiące przed wejściem zmian w życie.

 

Podstawowy rachunek płatniczy – czy warto?

Jeżeli chcesz mieć rachunek bankowy, ale zamierzasz korzystać z niego sporadycznie, to na pewno warto. Najlepszym przykładem może być pewnie konto dla emeryta/rencisty, na które wpływają świadczenia z ZUS/KRUS i które to środki są w całości wypłacane, a ich posiadacz posługuje się gotówką. Podstawowy rachunek płatniczy sprawdzi się tu znakomicie, o ile oczywiście, jako jego posiadacz, nie przekroczysz limitu darmowych operacji.

Czy usługa stanie się powszechna? Wątpimy. Osoby, które nie mają rachunku bankowego, prawdopodobnie nie mają go, gdyż nie chcą go mieć, ponieważ:

 • rachunek taki nie jest im do niczego potrzebny, gdyż wolą się posługiwać „żywą gotówką”, albo
 • nie chcą dokumentować swoich wydatków – w systemach bankowych zawsze zostają „ślady” albo
 • korzystają z konta małżonka, ojca/matki itp.

 

Jeżeli należysz do grupy osób, które nie posiadają konta w banku, którego są posiadaczem ale mimo wszystko chcesz taki rachunek uruchomić, to może zamiast podstawowego rachunku płatniczego warto zastanowić się nad założeniem w pełni funkcjonalnego konta bankowego, które również jest (albo może być) darmowe? Oczywiście na to pytanie odpowiedz sobie samodzielnie. Poniżej prezentujemy kilka propozycji wraz z krótkim opisem:

 

Konta bezwarunkowo darmowe:

Nest Bank

Nest Bank konto osobiste ZA DARMONajważniejszą cechą konta w Nest Bank i w nawiązaniu do podstawowego rachunku płatniczego, jest bezwarunkowo darmowe konto bankowe z bezwarunkowo darmową kartą debetową przypisaną do konta i darmową wypłatą ze wszystkich bankomatów w Polsce. Nie musisz więc korzystać z podstawowego rachunku płatniczego, żeby uniknąć opłat za konto bankowe.

Dodatkowo, w ramach promocji, nowi klienci mają możliwość uruchomienia Nest Bank Lokaty Witaj 4%, a także Konta Oszczędnościowego Nest Bank z premią do 30%:

 

Idea Bank konto osobiste

Idea Bank konto za darmoBezwarunkowo darmowe konto oferuje również Idea Bank. Jeśli śledzisz wpisy na naszym blogu, to bank ten znasz zapewne ze względu na lokaty, a tymczasem Idea Bank ma w swojej ofercie również darmowe konto z darmowymi wypłatami ze wszystkich bankomatów w Polsce (0 zł za otwarcie i prowadzenie konta, 0 zł za wydanie i utrzymanie karty, 0 zł za wypłaty z bankomatów w Polsce i przelewy Elixir)

Idea Bank, to również wiele ofert dla oszczędzających, o których wielokrotnie piszemy na blogu. Dla nowych klientów, a takim być może będziesz otwierając konto, bank przygotował również ofertę lokat:

 

Konta darmowe, po spełnieniu niewygórowanych warunków:

Bank Millennium Konto 360°

Bank Millennium Konto 360°Konto w Banku Millennium nie jest bezwarunkowo darmowe, ale stosunkowo łatwo jest spełnić warunki zwalniające z opłaty, gdyż wystarczy:

 • zasilić konto kwotą na sumę 1000 zł (może być przelew z innego banku, dla konta Student warunek nie jest wymagany) oraz
 • wykonać jedną transakcję kartą debetową wydaną do konta lub BLIK.

Bank zapewnia darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce, darmowe przelewy w systemie Elixir i bardzo funkcjonalną aplikację mobilną z systemem BLIK:

 

PKO BP Konto dla Młodych

PKO BP Konto dla MłodychW ramach Konta dla Młodych wystarczy, że wykonasz minimum 5 transakcji kartą debetową przypisaną do rachunku (na dowolną kwotę) i rachunek będzie darmowy. Dodatkowo, w ramach promocji, możesz zdobyć 10 biletów do kina (szczegóły we wpisie).

Oczywiście Konto dla Młodych oferuje darmową wypłatę ze wszystkich bankomatów w Polsce, bezpłatne przelewy w systemie Elixir i funkcjonalna aplikacja mobilna IKO:

 

 

mBank m konto

mBank eKonto m - Konto dla MłodychmBank posiada w ofercie bezwarunkowo darmowe konto młodzieżowe. Jeżeli jesteś osobą w wieku 13 – 25 lat, to możesz skorzystać z oferty.

Konto dla młodych uruchamiane jest wraz z bezpłatną kartą płatniczą z własnym zdjęciem lub projektem. Bank gwarantuje 0 zł za wypłaty z bankomatów w całej Polsce, udostępnia również funkcjonalną aplikację mobilną z systemem BLIK, dzięki której w dalszym ciągu będzie można za darmo wypłacać gotówkę w dowolnych nominałach (jeżeli posiadasz inne konto w mBank).

 

Inteligo

Inteligo Konto OsobisteInteligo oferuje darmowe konto osobiste. Karta debetowa dołączana do konta będzie darmowa, o ile w okresie rozliczeniowym wykonasz transakcje bezgotówkowe na kwotę min. 100 zł.

 • z Inteligo masz darmowy dostęp do szerokiej sieci bankomatów banków PKO BP oraz BZWBK
 • konto Inteligo prowadzone jest przez PKO Bank Polski – polski bank
 • z Inteligo uzyskujesz dostęp do systemu płatności mobilnych BLIK
 • otwórz konto w Inteligo

 

 

Poleć lub udostępnij znajomym Podstawowy rachunek płatniczy – darmowe konto bankowe
i polub bankomaniacy.pl na fb

 

Wybrane najlepsze:

Idea Bank Lokata HAPPY PRO

 

Lokata standardowa Toyota Bank

 

Getin Bank eLokata na nowe środki

 


Podziel się opinią / komentarzem

Podaj wynik działania: trzy odjąć jeden. Odpowiedź wpisz słownie*