FRANKOWICZE, kredyty we frankach

Ustawa o frankach schodzi na drugi plan? – Czy Frankowicze doczekają się na ustawę?

Jeszcze w kampanii prezydenckiej Andrzej Duda mówił o projekcie ustawy pozwalającej przewalutować kredyty CHF po kursie z dnia podpisania umowy. To byłoby wymarzone rozwiązanie dla osób posiadających kredyty frankowe, ale też bardzo kosztowne dla banków.

Niestety, projekt ustawy dla Frankowiczów staje się dla PiS zadaniem drugoplanowym. Czy projekt ustawy o Frankowiczach prezydenta Andrzeja Dudy w ogóle wejdzie w życie?

Bazując na materiałach znalezionych w Internecie śmiem twierdzić, że Frankowicze długo poczekają na swoją ustawę, o ile w ogóle kiedykolwiek ustawa ta wejdzie w życie.

 

 

Jak wygląda kurs franka pod koniec 2015 roku:
kurs franka szwajcarskiego 3 miesięczny stan na 29.12.2015


Zanim przejdziesz dalej, prosimy: zatrzymaj się na chwilę i polub nasz profil na fb, dziękujemy :)

 

Patrząc na wykres można powiedzieć, że być może mamy trend spadkowy. Dlaczego być może? Ponieważ nie wiemy co w zanadrzu na przykład ma Bank Centralny Szwajcarii i czy nie wywoła to ponownie skokowego wzrostu CHF w stosunku do PLN, jak to zostało zaprezentowane na wykresie poniżej.

 

Kurs franka szwajcarskiego jeden rok

 

Nie mamy żadnego wpływu na decyzje Szwajcarów, ale obecnie rządząca partia i prezydent w dużej mierze zawdzięczają swój wybór właśnie Frankowiczom. Czy odwdzięczą się im za oddane głosy w wyborach?

Eksperci prezydenta i rządu szukają takiego rozwiązania, które choć będzie pomocą dla osób z kredytami walutowymi, zwłaszcza tych w najgorszej sytuacji, to jednocześnie nie zachwieje kondycją banków. Koszt przewalutowania kredytów po kursie z dnia zaciągnięcia kredytu wg KNF szacowała na ponad 40 mld zł. To mniej więcej zysk sektora za 2,5 roku.

Jak wiadomo PiS szykuje się do wprowadzenia podatku bankowego od banków i instytucji finansowych. Pomoc dla osób posiadających kredyty we frankach uderzy w banki, a co za tym idzie zmniejszy wpływy z tytułu nowego podatku, a tego PiS na pewno nie chce.

Obciążenie banków spowodowane przewalutowaniem kredytów CHF na PLN prawdopodobnie spowoduje obniżenie akcji kredytowej, co może mieć negatywny wpływ na rozwój gospodarczy Polski – tego PiS też zapewne nie będzie chciało. Choć z drugiej strony banki przecież „żyją” z kredytów i nie mogą sobie pozwolić na ich znaczącą redukcję.

Kolejnym argumentem dla PiS może być pojęcie tzw. „sprawiedliwości społecznej” – w końcu partia ma w nazwie Prawo i Sprawiedliwość. Realizacja obietnic Andrzeja Dudy, a co za tym idzie tak duża pomoc dla Frankowiczów może być źle postrzegana przez inne grupy społeczne, choćby przez osoby posiadające kredyty w złotówkach.

Osobną kwestią pozostaje też ratowanie upadających banków i instytucji finansowych (np. SKOK), na które też ktoś musi wyłożyć pieniądze (ktoś = banki).

 

No właśnie, czy argumenty znalezione w sieci, które przytoczyłem powyżej, nie spowodują wycofania się rakiem z obietnic wyborczych?

 

 

Ustawa o Frankowiczach, kiedy będzie?

Początkowo ustawa miała być w na Święta (na gwiazdkę). Dziś mówi się o tym, że być może trafi pod obrady sejmu w okolicach 15 stycznia 2016.

Na pewno ostateczny projekt ustawy musi uwzględnić interesy kredytobiorców, banków, rządu.

Oczywiście na chwilę obecną żadne rozwiązania pomocy dla Frankowiczów nie są wykluczone, ale maleją szanse [interpretacja własna, argumenty powyżej], by projekt został przyjęty w formie przewalutowanie po kursie z dnia wzięcia kredytu – opcja najbardziej korzystna dla kredytobiorców, ale jednocześnie też najbardziej uderzającej w banki.

 

Opracowanie własne, informacje zaczerpnięte ze źródeł: internetowykantor.pl, forsal.pl i www.bankier.pl (29.12.2015)
Zobacz też:

 

 

 

Poleć lub udostępnij znajomym Ustawa o frankach schodzi na drugi plan? – Czy Frankowicze doczekają się na ustawę?
i polub bankomaniacy.pl na fb

 

Wybrane najlepsze:

Voucher 400 zł do perfumerii Douglas od Citibank

 

Lokata standardowa Toyota Bank

 

Getin Bank eLokata na nowe środki

 


Podziel się opinią / komentarzem

Podaj wynik działania: trzy odjąć jeden. Odpowiedź wpisz słownie*