FRANKOWICZE, kredyty we frankach

V. Orban broni Polskę w UE. Przez spotkanie z J. Kaczyńskim?

Viktor OrbanV. Orban broni Polski na forum UE, podkreślając, że władze polskie nie zrobiły nic, za co można ich potępiać. Czy na taką postawę premiera Węgier miało wpływ spotkanie V. Orban z J. Kaczyńskim?

Dlaczego Viktor Orban broni Polskę przed krytyką UE?

 

Zapewne wygłaszając takie zdanie miał na myśli interesy Węgier, choć Polska też może na tym skorzystać.

Komisja Europejska 13 stycznia 2016 rozpoczęła wobec Polski procedurę ochrony państwa prawa. Według UE powodem takiego postępowania jest nieprzestrzeganie (wg UE) orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, np. w sprawie jego składu i wyboru sędziów. Wątpliwości wzbudziła także reforma Trybunału Konstytucyjnego, uchwalona 23 grudnia 2015.

 

Victor Orban premierem państwa narodowego?

Premiera Węgier twierdzi, że Brukselę irytują silne państwa narodowe. Czy jesteśmy silny państwem? – zapewne może tutaj polemizować, aczkolwiek część spraw politycy nie chcą załatwić na forum UE lecz „we własnym ogródku”, czym pewnie zasłużony na miano (silnego) państwa narodowego. Może wywoływać to i wywołuje krytykę ze strony UE, aczkolwiek wg Orbana nie łamiemy w ten sposób podstaw demokracji.

Na pewno V. Orban szuka sojuszników. Przeprowadził na Węgrzech wiele reform i działań, które nie spodobały się UE. Jednym z nich, opisywanym na łamach wielu portali było przewalutowanie franków szwajcarskich na forinty. Ma również twarde stanowisko w kwestii uchodźców,  dla Węgier najlepsza liczba uchodźców to zero – sformułowaniem tym na pewno „gra na nosie” Unii Europejskiej.


Zanim przejdziesz dalej, prosimy: zatrzymaj się na chwilę i polub nasz profil na fb, dziękujemy :)

 

 

 

Czy Polska też potrzebuje sojuszników

W kwestii sojuszników zapewne to samo możemy powiedzieć o Polsce. Przeprowadzane są działania, o których wspomniałem powyżej, a które niekoniecznie podobają się Komisji Europejskiej czy międzynarodowej finansjerze (S&P): podatek bankowy albo projekt pomocy Frankowiczom (tzw. ustawa Dudy: ustawa o sposobach przywrócenia równości stron). Wymiernym skutkiem obniżonego ratingu Polski są wyższe kursy walut, odczuwalne przede wszystkim przez Frankowiczów. Eurowicze są w lepszej sytuacji, choć nie wiadomo jak długo, a poniżej obecny franka szwajcarskiego:

kurs franka 2016-01-22

 

 

Podsumowanie

Nie wiem, czy reformy przeprowadzone na Węgrzech przez Viktora Orbana są dobre dla narodu Węgierskiego – ale z tego komentarza wynika, że są. Nie mnie też oceniać czy to, co robi prezydent oraz rząd będzie dobre dla Polaków. Niemniej jednak sojuszników nigdy za wiele, jeśli nie do szabli, to przynajmniej do szklanki :), miłego weekendu.

Tutaj znajdziesz wszystkie tematy związane z kredytami we frankach i ustawą dla frankowiczów oraz Frankowiczami, w tym najnowsze.

(opracowanie własne na podstawie wp.pl oraz IK, dostęp 2016.01.22 21:40)

 

 

Poleć lub udostępnij znajomym V. Orban broni Polskę w UE. Przez spotkanie z J. Kaczyńskim?
i polub bankomaniacy.pl na fb

 

Wybrane najlepsze:

Voucher 400 zł do perfumerii Douglas od Citibank

 

Idea Bank lokata NA NOWE ŚRODKI

 

Getin Bank eLokata na nowe środki

 


Podziel się opinią / komentarzem

Podaj wynik działania: trzy odjąć jeden. Odpowiedź wpisz słownie*  

Jeden komentarz

  1. krytyk pisze:

    Krytykowanie Polski to bardzo dobry temat zastępczy dla Brukseli. W ten sposób temat uchodźców czy też słabnącej strefy euro schodzi na dalszy plan i przez jakiś czas jest dobrze.
    A jak się nie będzie już za co krytykować PL, to sobie znajdą kolejnego chłopca do bicia!!