WordPress revision – jak działa wersjonowanie w WordPress?

O revision w blogu, czyli wersjonowanie wpisów, czyli jak działa WordPress, gdy tworzysz nowy wpis
Postanowiłam zająć się odchudzaniem bazy danych z wpisów typu revision, ale najpierw chciałam przyjrzeć się temu jak działa WordPress. W dalszej części prezentuję moje obserwacje.

Jest to wpis autorski, utworzony na podstawie obserwacji działania WordPress. Uszanuj to. Jeśli chcesz go zacytować, to podaj źródło informacji, czyli http://bankomaniacy.pl/

We wpisie używam prefiksu wp_ przypisanego z automatu dla domyślnej instalacji WordPress (zmienna $table_prefix) – użyj właściwego dla Twojej instalacji.

Pomagam mężowi prowadzić blog, zajmuję się w głównej mierze stroną techniczną, jestem też współautorką jednego z wpisów (o tym później).

Poznając technikalia wordpress, przyszedł w końcu czas na przyjrzenie się temu, co jest w bazie danych.
A tam kilka tabel, w tym główna tabela, w której siedzi to, co napiszesz, czyli wp_posts, a w niej mnóstwo wpisów typu revision. Postanowiłam się im przyjrzeć.


Zanim przejdziesz dalej, prosimy: zatrzymaj się na chwilę i polub nasz profil na fb, dziękujemy :)

 

 

Na początku o tym jak działa wordpress – wszystko sprawdzone organoleptycznie, czyli dodanie nowego wpisu i obserwacja co się dzieje. Krok pierwszy draft/szkic:

Gdy rozpoczynasz pisać nowego posta, tak jak ja pisząc ten, podajesz tytuł artykułu i przechodzisz do części poświęconej głównemu tekstowi. Nie wiem, czy zwróciłaś/zwróciłeś na to uwagę, ale gdy wyjdziesz z pola z tytułem strony, WordPress z automatu utworzy link do nowego wpisu.

Co wówczas wydarzy się w bazie danych? WordPress bez Twojej ingerencji doda ten wpis jako szkic, tak jak w przykładzie poniżej:

wordpress autosave po utworzeniu tytułu wpisu

 

 

Zaczynasz pisać tekst wpisu. Czy coś się dzieje w bazie danych? Ależ oczywiście. Tworzą się autozapisy tego, co piszesz, posty o statusie draft/szkic, z widoczną datą posta:

wordpress draft autosave

Przy pisaniu artykułu, ale jeszcze przed wciśnięcie przycisku Zapisz szkic albo Publikuj, wszystko to, co napisałam, z automatu zapisuje się w bazie danych. WordPress ma taki swój autosave.

Możesz się o tym łatwo przekonać, na belce widać stan, np.: Szkic został zapisany 21:40:33 (podobne operacje wykonywane są co kilka minut). Wpis ten (autosave), rekord w bazie danych o statusie draft (szkic).

wordpress autosave, Szkic został zapisany

 

Jeśli zwróciłaś/zwróciłeś uwagę, że to ten sam czas, jaki widnieje przy rekordzie o ID=682, to brawo dla Ciebie za spostrzegawczość :)
Być może też zastanawiasz się czym jest rekord o ID=683? To info o załączniku (status=inherit), w tym przypadku o pierwszym z obrazków dołączony do tego posta.

Dobrze. W zasadzie do tego momentu nie musisz się niczym przejmować. W bazie danych nie ma zbędnych danych, które wymagałyby usunięcia.

 

 

Klikam „Zapisz szkic” i patrzę co dzieje się w bazie danych:

Piszę, piszę i dochodzę w końcu do wniosku, że trzeba to zapisać (save), czyli wykonać własny szkic tego, co utworzyłam.
Stan przed zapisem prezentuje poniższy obrazek (przypominam, że post_status=inherit to dodawane przeze mnie załączniki):

wordpress stan przed Zapisz szkic

 

Klikam w końcu Zapisz szkic, stan w bazie bezpośrednio po zapisie szkicu:

wordpress bezpośrednio po Zapisz szkic

 

Jakie można wyciągnąć wnioski po porównaniu dwóch powyższych obrazków?
Został dodany nowy rekord o ID=686 o statusie revision, czyli od tego momentu WordPress rozpoczyna wersjonowanie wykonywanych przez Ciebie modyfikacji artykułu. Wystarczy, że dodasz czy usuniesz kropkę w tekście, naciśniesz Zapisz szkic i w bazie zostaje zapisana kolejna wersja tworzonego przez Ciebie dokumentu.

 

Jeżeli jesteś w tym momencie postu, to brawa dla Ciebie za wytrwałość, mam nadzieję, że zbytnio nie przynudzałam i że opisałam to w miarę przystępnym i nieinformatycznym językiem.
Mamy już w bazie danych niezbędne dane, na podstawie których będziemy mogli przejść do analizy zapytań SQL krążących w internecie, zapytań do usuwania zbędnych wpisów o statusie revision.

 

 

Podsumowanie

Po chwili namysłu zdecydowałam się podzielić zagadnienie na dwie, może nawet trzy części.

W tym wpisie przedstawiłam w jaki sposób działa wordpress, gdy tworzysz nowy wpis.
W kolejnym (może dwóch) przejdziemy do meritum, czyli pokażę Ci, że zapytania SQL do usuwania revision, które krążą po internecie i o których wspomniałam poprzednio są do bani, a mimo to są bezmyślnie kopiowane i udostępniane na wielu stronach.

 

BTW: przez kilka minut, w trakcie których dopieszczałam ten wpis, wordpress utworzył 5 kopii wpisów o statusie revision:

wordpress tworzy kolejne revision

 

Żeby nie było, wiem o WP_POST_REVISIONS. Jednak w domyślnej instalacji WordPress opcja ta jest wyłączona, co sprawia, że nie ma żadnych ograniczeń na liczbę wersji wpisów. Nie ukrywam, że na potrzeby przygotowania tego artykułu, opcję tę celowo wyłączyłam.

Ciąg dalszy nastąpi …

Jest to wpis autorski, utworzony na podstawie obserwacji działania WordPress. Uszanuj to. Jeśli chcesz go zacytować, to podaj źródło informacji http://bankomaniacy.pl

Zapraszam też do zapoznania się z wpisem brakujące dane: entry-title, author, updated, którego jestem współautorką, a który dotyczy błędów strukturalnych.

 

 

Poleć lub udostępnij znajomym WordPress revision – jak działa wersjonowanie w WordPress?
i polub bankomaniacy.pl na fb

 

Wybrane najlepsze:

Getin Bank eLokata na nowe środki

 

BGŻOptima lokata BEZKARNA

 

Lokata dla nowych klientów

 


Podziel się opinią / komentarzem

Podaj wynik działania: trzy odjąć jeden. Odpowiedź wpisz słownie*