Promocje

Wyciek danych PESEL i darmowe alerty SMS w BIK – przypomnienie

Niespełna miesiąc temu mówiono i pisano o wycieku danych z bazy PESEL. Na informację tę szybko zareagował BIK udostępniając darmowe alerty SMS – pisaliśmy o tym w artykule darmowe alerty SMS – sprawdź swój BIK.

alerty BIKNa podstawie danych znalezionych w internecie domniemamy, że wyciek danych PESEL może być tylko kaczką dziennikarską, a nasze dane są bezpieczne, przypominamy jednak o ofercie BIK, bo w naszym przekonaniu warto o niej wiedzieć.

A sama promocja darmowe alerty SMS z BIK trwa do 30.09.2016 – zobacz dlaczego (wg nas) warto z niej skorzystać.

 

Czy był wyciek danych PESEL?

W tej chwili mówi się tylko o możliwości popełnienia przestępstwa, zobacz komunikat:

Śledztwo zostało wszczęte z zawiadomienia Ministerstwa Cyfryzacji, które ujawniło, że ustaleni komornicy pobierali od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy rekordów z bazy PESEL miesięcznie. Przeprowadzona analiza połączeń z systemem PESEL – w tym czas ich trwania, częstotliwość zapytań, realizacja w porze nocnej oraz schemat pracy stacji roboczych – wskazywała na zastosowanie złośliwego oprogramowania bądź skryptów służących do automatycznego generowania zapytań.

W związku z zawiadomieniem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa pozyskano szczegółowe dane dotyczące częstotliwości i zakresu pobieranych z rejestru PESEL danych. Wyniki przeprowadzonej analizy uzasadniły podejrzenie nieuprawnionego pobierania i wykorzystywania danych osobowych, przykładowo jeden z komorników pobrał od marca 2015 r. dane 802.759 osób i złożył 1.792.951 zapytań. W celu ustalenia istotnych okoliczności sprawy podjęto decyzję o przeprowadzeniu czynności procesowych w pięciu kancelariach komorniczych m.in. z Warszawy i Łodzi, zabezpieczając nośniki danych oraz sprzęt informatyczny.

Komornicy pobierając dane weryfikują w ten sposób na przykład miejsce zamieszkania dłużników, co oznacza, że najprawdopodobniej zostały pobrane i wykorzystane w legalny sposób.

 

Reakcja BIK na wyciek danych PESEL

Biuro Informacji Kredytowej, w reakcji na domniemany wyciek danych z bazy PESEL, udostępniło system alertów SMS i e-mail. Są to powiadomienia o próbach zaciągnięcia kredytu na Twoje dane.

Mimo, że od publikacji danych minął już niespełna miesiąc i można powiedzieć, że „kurz opadł”, to do końca września można skorzystać z promocji, w ramach której przez rok za darmo możesz skorzystać z alertów SMS z BIK. Każda próba zaciągnięcia kredytu, wyrobienia karty kredytowe, a nawet zapytanie do BIK nie ujdzie już Twojej uwadze.

Niestety, początkowo promocja przerosła możliwości serwerów BIK, próba wejścia na strony serwisu kończyła się błędem, były też problemy z rejestracją (możecie o tym przeczytać w komentarzach). Obecnie strona BIK jest już w pełni dostępna, możesz bez problemu wejść i zarejestrować się i otrzymywać bezpłatne alerty BIK o ewentualnych próbach zaciągnięcia kredytu na Twoje nazwisko.

 

Dlaczego przypominamy o promocji BIK

Powodów jest kilka. My postaramy się przedstawić i przypomnieć o tych najważniejszych. Kolejność nie jest przypadkowa – choć oczywiście Ty możesz ustawić inne priorytety.


Zanim przejdziesz dalej, prosimy: zatrzymaj się na chwilę i polub nasz profil na fb, dziękujemy :)

 

Utrata dokumentów i próby wyłudzenia kredytu

Nawet jeśli nie doszło do wycieku danych z bazy PESEL, a wszystko na to wskazuje, to mogło zdarzy się tak, że ktoś w sposób nielegalny wejdzie w posiadanie Twoich dokumentów. W sytuacji, kiedy oszust spróbuje wyłudzić kredyt na Twoje dane, otrzymasz w czasie rzeczywistym powiadomienie na telefon (także na email).

Gwoli ścisłości należy również wspomnieć o tym, że powiadomienie takie otrzymasz tylko w sytuacji gdy instytucja, w której nastąpi próba wyłudzenia kredytu/pożyczki sprawdza wiarygodność przyszłego kredytobiorcy w bazach BIK (niestety, nie wszystkie firmy pożyczkowe odpytują BIK).

Jeżeli masz jednak uzasadnione przypuszczenia, że ktoś mógł wejść w posiadanie Twoich danych, to warto skorzystać z oferty – standardowo usługa alertów BIK SMS jest płatna, ale przez najbliższy rok BIK nie będzie pobierało za nią opłaty:

Po tym czasie możesz zdecydować czy korzystać z płatnego pakietu, czy też usługę wyłączyć.

 

Wstępna weryfikacja historii kredytowej

Wyciek danych z bazy PESEL (o ile był), to główny powód, dla którego warto skorzystać z oferty BIK, ale nie jedyny. Jeżeli w najbliższym czasie zamierzasz starać się o uzyskanie kredytu, to wcześniejsze sprawdzenie swojej historii kredytowej pozwoli zaoszczędzić Ci sporo czasu, a także uniknąć przykrych niespodzianek.

Wspominaliśmy już o tym w artykule darmowe alerty SMS – sprawdź swój BIK, ale pozwolimy sobie raz jeszcze przypomnieć, że BIK jest instytucją, która nie integruje w gromadzone dane. Za poprawność i wiarygodność danych zgromadzonych w BIK odpowiadają banki (i inne instytucje), które udzielają kredytów.

Warto o tym pamiętać, szczególnie gdy starasz się o kredyt bankowy, a korzystając z promocji Biura Informacji Kredytowej sprawdzisz:

Wcześniejsze sprawdzenie umożliwi Ci podjęcie działań albo pozwolą uniknąć przykrych niespodzianek:

 • jeśli wpisano Cię już do bazy BIK, to będziesz mieć tego świadomość  – dowiesz się o tym zanim w ogóle rozpoczniesz starania o kredyt bankowy (lub kartę kredytową), sprawdzisz również co było tego powodem
 • jeżeli posiadasz kartę kredytową, w szczególności więcej niż jedną, to przed udaniem się do jakiegokolwiek banku pomyśl o ich zamknięciu – w ten sposób możesz podwyższyć swoją zdolność kredytową. Korzystając z promocji BIK sprawdzisz w których bankach posiadasz karty oraz w których zobowiązania są najwyższe

 

Terminowość spłaty zobowiązań

Korzystając z promocji BIK sprawdzisz również jakie zobowiązania posiadasz (przypominamy, że mogą nie być w nim ujęte pożyczki pozabankowe) oraz czy spłacasz je regularnie.

Ciekawostka, o której być może nie wszyscy wiedzą: posiadając kilka zobowiązań Twoja wiarygodność kredytowa określana jest na podstawie tej najgorszej. O co chodzi?

Otóż jeżeli masz na przykład kredyt hipoteczny, kredyt gotówkowy, pożyczkę i dwie karty kredytowe (sytuacja hipotetyczna) i przestaniesz spłacać jedną z kart (bo na przykład o niej zapomnisz), to prawdopodobnie będzie miało to wpływ również na pozostałe Twoje zobowiązania.

Jeżeli będziesz starać się o kolejny kredyt, to bank nie będzie patrzył na to, że wzorcowo regulujesz zobowiązanie hipoteczne, że poprawnie spłacasz pożyczkę gotówkową, ale zwróci uwagę właśnie na tę zapomnianą kartę kredytową.

Obniżenie Twojej wiarygodności kredytowej może (nie musi) mieć również wpływ na Twoje dotychczasowe zobowiązania. Bank może (nie musi) zażądać od Ciebie dodatkowego zabezpieczenia, może podwyższyć Ci koszty obsługi kredytu albo podjąć jeszcze inne działania, gdyż dla banku możesz stać się kredytobiorcą, którego należy „monitorować”.

Aby uniknąć takich „niespodzianek” skorzystaj z oferty BIK i sprawdź gdzie i jakie zobowiązania posiadasz (kod ALERTY-1751):

 

Raport BIK – raz na pół roku za darmo

Niezależnie od tego, czy masz aktywowany pakiet powiadomień SMS czy nie, to przypominamy też, że raz na pół roku możesz za darmo pobrać z BIK informację na temat Twoich zobowiązań kredytowych.

Rekomendujemy jednak skorzystanie z dodatkowej ochrony tym bardziej, że przez rok jest zupełnie za darmo. Po tym czasie możesz oczywiście zrezygnować z usługi albo wybrać opcję płatną.

Przypominamy też, że rejestrując się w promocji jako nowy użytkownik możesz założyć konto „na próbę” i korzystać z najdroższego pakietu za darmo – możesz w ten sposób pobrać Twój raport BIK wraz ze scoringiem (scoring – ocena punktowa, opcję tę polecamy szczególnie osobom, które zamierzają starać się o kredyt).

Oczywiście możesz również wybrać konto podstawowe i od razu zacząć korzystać z alertów SMS i jeszcze raz zachęcamy do zapoznania się z ofertą BIK, odsyłamy również do poradników (linki w treści wpisu):

 

 

Inne ciekawe oferty:

Zapraszamy do zestawienia najlepszych lokat bankowych (sprzed kilku dni) i do rankingu najlepszych lokat bankowych, w których znajdziesz między innymi:

A jeśli jesteś osobom do 26 lat:

Składając wniosek przez naszego bloga wspierasz jego rozwój, dziękujemy :)

 

 

Poleć lub udostępnij znajomym Wyciek danych PESEL i darmowe alerty SMS w BIK – przypomnienie
i polub bankomaniacy.pl na fb

 

Wybrane najlepsze:

BGŻOptima lokata BEZKARNA

 

Getin Bank eLokata na nowe środki

 

Citibank Smartfon LG K4 Dual SIM i karta kredytowa

 


Podziel się opinią / komentarzem

Podaj wynik działania: trzy odjąć jeden. Odpowiedź wpisz słownie*  

2 komentarze

 1. admin pisze:

  Zmodyfikowano komentarz „Czyszczenie BIK”. Zgodnie z inf. ze strony BIK:

  Na czym więc bazują firmy oferujące tzw. „czyszczenie BIK”? Przede wszystkim na niewiedzy swoich klientów. Odwołanie zgody bądź korekta danych są działaniami, które może podjąć każdy we własnym imieniu. Nie trzeba korzystać w tym celu z pomocy zewnętrznej firmy, która każe sobie płacić zazwyczaj co najmniej kilkaset złotych za swoje usługi. Opłaty te nie są zazwyczaj zwracane, jeśli obiecane usunięcie danych z BIK zakończy się niepowodzeniem, a możemy mieć pewność, iż niepowodzeniem zakończy się każda próba usunięcia danych negatywnych.

 2. Czyszczenie BIKu pisze:

  Polecam skorzystać z fajnego generatora wniosków na /*admin – link usunięty*/ Wniosek taki składa się u danego wierzyciela, by ten wycofał negatywne wpisy (można tego dokonać tylko wtedy jak zobowiązanie jest spłacone).

  /* admin – odsyłam do poradnika http://bankomaniacy.pl/czyszczenie-bik/ */