FRANKOWICZE, kredyty we frankach

Będzie przewalutowanie kredytów frankowych? Porady prawne dla Frankowiczów

frankiPowstaną mechanizmy skłaniające banki do dobrowolnego przewalutowania kredytów frankowych. Czy będzie więc przewalutowanie kredytów frankowych? Rusza też akcja „Masz kłopot z pożyczką frankową? Dowiedz się, co możesz zrobić”, czyli porady prawne dla Frankowiczów.

Pod koniec ubiegłego roku nie działo się zbyt wiele w temacie Frankowiczów. Bazując również na słowach prezydenta mówiących o tym, że przewalutowanie wszystkich kredytów frankowych mogłoby dziś doprowadzić do krachu, wysnuliśmy tezę, że pomocy dla Frankowiczów nie będzie. Przygotowaliśmy nawet dwa poradniki:

A jeśli dobrze pójdzie, to może kolejny poradnik nie będzie już potrzebny? – czego oczywiście Państwu życzymy :)

 

Mechanizmy (wymuszonego) przewalutowania kredytów CHF

O mechanizmach przewalutowania kredytów frankowych wspominaliśmy już nie raz na blogu, bo i wiele pomysłów przewinęło się w głowach polityków. Wspominaliśmy o nich między innymi w ostatnich wpisach na blogu:

a przede wszystkim i szerzej:

oraz samych rozwiązaniach problemu Frankowiczów, czyli:

 

Jak wiadomo z powyższych obietnic i propozycji (póki co) nic nie wyszło. Co w takim razie może mieć miejsce:

Zgodnie z zapowiedziami znalezionymi tutaj do końca marca bieżącego roku mają zostać wypracowane mechanizmy, które mają skłonić banki do dobrowolnego przewalutowania kredytów walutowych. O mechanizmie tym wspominaliśmy już we wpisie minister chce przewalutowania, poniżej fragment:

Wspólnie ustalono, że damy szansę bankom, żeby przewalutowanie nastąpiło na zasadzie porozumienia banków z kredytobiorcami, wymuszając na bankach to przewalutowanie poprzez podniesienie wskaźnika wymogów kapitałowych. Podniesienie wskaźnika sprawi, że banki same będą zabiegać o przewalutowanie, gdyż dalsze utrzymanie ekspozycji walutowej będzie powodować straty.

 

Co powyższa wypowiedź może oznaczać i skoro przewalutowanie miałoby być dobrowolne, to dlaczego banki miałby się na nie zgodzić? Otóż pojawił się kolejny pomysł, tym razem na dalsze opodatkowanie banków, które mają w swych portfelach kredyty frankowe. Kolejne podatki, to kolejne obciążenia (potencjalnie) powodujące straty. Banki mogą więc zostać zmuszone do pozbywania się produktów przynoszących straty, które to produkty (kredyty) będą musiałby zostać przewalutowane.

A czy stanie się to z korzyścią dla kredytobiorców – czas pokaże. Będziemy na pewno o tym informować, zapisz się do newslettera – znajdziesz go pod wpisem.

 

Przypominamy też, że cały czas w sejmie są po pierwszym czytaniu trzy projekty ustaw:

 • projekt ustawy prezydenckiej: zakłada zwrot spread czyli różnicy między kupnem i sprzedażą waluty (tutaj pisaliśmy w jaki sposób banki nie robiąc zbyt wiele zarabiają na przewalutowaniu kredytu). Natomiast nie będzie przewalutowania kredytów indeksowanych i denominowanych w CHF, czyli nie będzie tego, na co najbardziej liczyli Frankowicze i inni posiadacze kredytów walutowych – uwolnienia ich kredytów i zmian kursów walut
 • projekt Kukiz’15: według którego kwota zobowiązania kredytobiorcy byłaby równa kwocie rzeczywiści wypłaconej w złotówkach, a nie wartości kredytu po wzroście kursu CHF, zakłada także oprocentowanie nowego kredytu (złotówkowego) w wysokości nie wyższej niż stopa referencyjna NBP (obecnie 1,5%) plus marża w wysokości nie wyższej niż 4%.
 • projekt PO: to propozycja z 2015, która zakłada przewalutowanie kredytów walutowych, ale nie po kursie z dnia zaciągnięcia kredytu, lecz po kursie z dnia podpisania umowy restrukturyzacyjnej. Projekt ten zakłada również częściowy podział kosztów przewalutowania klient – bank oraz ma ograniczenia w postaci wielkości mieszkania (do 100 m2) oraz domu (do 150 m2).

 

prosty sposób na voucher 400 zł do Douglas, wystarczy aktywować kartę i zalogować się do Citibank:
Voucher 400 zł do perfumerii Douglas od Citibank

 

Porady prawne dla Frankowiczów

W styczniu rusza akcja, w ramach której Frankowicze będą mogli skorzystać z porad ekspertów RPO i Rzecznika Finansowego. Według zapowiedzi organizatorów akcji niektóre umowy kredytowe mogą być dla kredytobiorców niejasne, czy wręcz zawierać klauzule niedozwolone. Niestety, do zrozumienia ich niejednokrotnie wymagana jest specjalistyczna wiedza prawnicza i bankowa.

RPO i Rzecznik Finansowy będą udzielać porad oraz wspierać osoby, które pozostają w sporze z instytucją finansową. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, udaj się na takie spotkanie, na które koniecznie zabierz umowę kredytową.

Dyżury ekspertów Rzecznika Finansowego będą się odbywać w Biurach Terenowych Pełnomocników RPO w dziewięciu miastach: Bydgoszczy, Częstochowie, Gdańsku, Katowicach, Kielcach, Lublinie, Słupsku, Szczecinie i Wrocławiu. Pierwszy dyżur – we Wrocławiu już 13 stycznia (źródło):

 

Eksperci Rzecznika Finansowego czekają:

 • we WROCŁAWIU ul. Wierzbowa 5, 50 – 056 Wrocław, 13 stycznia 2017 r. (piątek), godz. 10:15 – 14:15
 • w KATOWICACH  ul. Jagiellońska 25, 40 – 032 Katowice, 25 stycznia 2017 r. (środa), godz. 10:00 – 14:00
 • w GDAŃSKU ul. Chmielna 54/57, 80 -748 Gdańsk, 8 lutego 2017 r. (środa), godz. 11 – 15.

Ekspert RPO (z Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego) czeka:

 • w BYDGOSZCZY 20 stycznia 2017 r. (piątek), Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki, ul. Jagiellońska 3, pokój 28, od 11:00 do 15:00
 • w KIELCACH   26 stycznia 2017 r. (czwartek), Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Al. IX Wieków Kielc 3, pokój 112, od 10:00 do 14:00
 • w LUBLINIE  27 stycznia 2017 r. (piątek), Urząd Miasta, plac Króla Władysława Łokietka 1, pokój 3, od 10:00 do 15:00
 • w SŁUPSKU 9 lutego 2017 r. (czwartek), Urząd Miasta, Pl. Zwycięstwa 3, pokój 212 (II piętro), od 11.00 do 15.00
 • w CZĘSTOCHOWIE  23 lutego 2017 r. (czwartek), Urząd Miasta, ul. Śląska 11/13, pokój 108, od 10:00 do 14:00
 • w SZCZECINIE 27 lutego 2017 r. (poniedziałek), Urząd Miasta, plac Armii Krajowej 1 (wejście od strony ul. Odrowąża i ul. Florczaka), pokój 57, od 16:00 do 20:00

prosty sposób na voucher 400 zł do Douglas, wystarczy aktywować kartę i zalogować się do Citibank:
Voucher 400 zł do perfumerii Douglas od Citibank

W czasie spotkania będzie można zasięgnąć informacji, jakie działania Rzecznika Finansowego konkretnej sytuacji wchodzą w grę i jak może wyglądać jego pomoc, jeśli zainteresowany zdecyduje się na skierowanie sprawy do sądu. Dlatego przypominamy, że warto przynieść ze sobą np. umowę kredytową.

Najbliższe Biuro Terenowe Rzecznika Praw Obywatelskich znajdziesz  też na stronach rpo.gov.pl albo (łatwiej) korzystając z google lub dowolnej innej wyszukiwarki.

Na blogu będziemy też informować o kolejnych tego typu akcjach, kolejnych terminach dyżurów ekspertów albo zmianach ww terminów – zapisz się do newslettera, aby otrzymać informację.

 

Polub naszą stronę i otrzymuj powiadomienia o promocjach bankowych!

 

 

👉 Najlepsze promocje (wybrane):

🥇Najlepsze lokaty LIPIEC 2020 ranking lokat, ranking kont oszczędnościowych

🥇Najlepsze lokaty LIPIEC 2020 ranking lokat, ranking kont oszczędnościowych

ING konto MOBI i ING konto DIRECT z premią do 160 zł

ING konto MOBI i ING konto DIRECT z premią do 160 zł

200 zł na Allegro od PKO BP za PKO Konto za Zero / PKO konto dla Młodych i 6 transakcji

200 zł na Allegro od PKO BP za PKO Konto za Zero / PKO konto dla Młodych i 6 transakcji

🏭Konto Przekorzystne Biznes: 1000 zł premii dla firm z kontem firmowym Pekao w promocji

🏭Konto Przekorzystne Biznes: 1000 zł premii dla firm z kontem firmowym Pekao w promocji


Podziel się opinią / komentarzem

Podaj wynik działania: trzy odjąć jeden. Odpowiedź wpisz słownie*