FRANKOWICZE, kredyty we frankach

Dobre informacje dla Frankowiczów, frank spada poniżej 4 zł!

Frank spada i wie to pewnie każdy posiadacz kredytów indeksowanych lub denominowanych w CHF. Tutaj Ameryki nie odkrywamy, choć nie jest wykluczone, że spadki związane są właśnie z Ameryką.

Frank spada poniżej 4 zł

Od dłuższego czasu nie pisaliśmy na blogu w temacie Frankowiczów. Nie mieliśmy o czym pisać, bo choć minęły już 2 lata od czarnego czwartku i pomimo zapowiadanych trzech projektów ustaw, konkretnych rozwiązań w dalszym ciągu brak!

 

Niby coraz więcej mówi się o mechanizmach skłaniające banki do dobrowolnego przewalutowania kredytów frankowych – działaniach, które (teoretycznie) mają nastąpić w marcu, to przypominamy, że ponad rok temu przedstawiono projekty rozwiązań dotyczących spreadów walutowych i mechanizmy służące do restrukturyzacji kredytów walutowych, z których jak wiadomo (wciąż) nic z nich nie wyszło.

Mimo szumnych zapowiedzi polityków, które na zapowiedziach się skończyły (jak polityk mówi, że coś zrobi, to mówi), mamy dobre informacje dla Frankowiczów – frank spada!

 

 

Frank spada

Dwa tygodnie wcześniej w artykule czy frank będzie po 2 zł przedstawiliśmy możliwy scenariusz osłabienia się szwajcarskiej waluty. Jak to wygląda dzisiaj:

frank spada poniżej 4 zł

źródło: internetowykantor.pl

W chwili pisania niniejszego wpisu średni kurs franka to 3.9875 czyli frank spadł poniżej bariery 4 zł! Czy jest to trwałe odwrócenie trendu czy może tylko chwilowy spadek przed kolejnym wzrostem? Nie wiemy, ale szczerze życzymy tego spadku wszystkim posiadaczom kredytów walutowych.

O tym, że frank jest przewartościowany mówi się od dawna. Frank jest mocno przewartościowany, widać jego negatywny wpływ na gospodarkę, szwajcarski bank centralny robi co może, aby powstrzymać jego dalsze umocnienie, ale globalne przepływy pieniędzy nadal go wspierają (wpis z ubiegłego roku)Niestety, analitycy mówili swoje, a frank „robił” swoje – wystarczy spojrzeć na powyższy wykres!

W tak zwanym międzyczasie mieliśmy Brexit i wybory w USA, i związane z tym perturbacje na rynku walut. Na początku listopada ubiegłego roku pisaliśmy, że każda zawierucha kończy się w końcu stabilizacją:

I tak najprawdopodobniej będzie po wyborach USA. Można mieć tylko nadzieję, że to już koniec dużych zawirowań walutowych.

 

Frank spada, porady dla Frankowiczów

Czy spadek franka to trwałe odwrócenie trendu wzrostowego? Na pewno nie! Nawet jeśli frank będzie w dalszym ciągu spadał, to na pewno okresowo będą miały miejsce wzrosty notowań – warto mieć to na uwadze korzystając np. z kantoru internetowego.

Przy okazji wpisu przypominamy o poradach prawnych dla Frankowiczów – odsyłamy do tego wpisu. Nie czekaj aż frank będzie ponownie po dwa złote, nie czekaj na pomoc ze strony państwa, która nie wiadomo czy i kiedy nastąpi, weź sprawy w swoje ręce.

Jeśli masz taką możliwość, to udaj się na spotkanie z ekspertami posiadającymi specjalistyczną wiedzę prawniczą i bankową. Nawet jeżeli nic nie ugrasz, to przynajmniej będziesz wiedział/-a na czym stoisz. Harmonogram na najbliższe dni prezentujemy poniżej.

Eksperci Rzecznika Finansowego czekają:

 • w GDAŃSKU ul. Chmielna 54/57, 80 -748 Gdańsk, 8 lutego 2017 r. (środa), godz. 11 – 15.

Ekspert RPO (z Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego) czeka:

 • w SŁUPSKU 9 lutego 2017 r. (czwartek), Urząd Miasta, Pl. Zwycięstwa 3, pokój 212 (II piętro), od 11.00 do 15.00

W czasie spotkania będzie można zasięgnąć informacji, jakie działania Rzecznika Finansowego w konkretnej sytuacji wchodzą w grę i jak może wyglądać jego pomoc, jeśli np. zdecydujesz się na skierowanie sprawy do sądu. Dlatego przypominamy, że warto przynieść ze sobą umowę kredytową i inne dokumenty.

Zobacz też: co robić, jeżeli pomocy nie będzie?

 

Zapraszamy do zestawienia najlepszych lokat bankowych, wraz z wpisem lokaty bankowe, które prezentujemy w nieco innej formie niż w poprzednich miesiącach oraz do rankingu najlepszych lokat bankowych. Zapraszamy również do naszego newslettera (poniżej) i polubienia strony na fb.

 

Polub naszą stronę i otrzymuj powiadomienia o promocjach bankowych!

 

 

👉 Najlepsze promocje (wybrane):

🥇Elastyczne Konto Oszczędnościowe Getin Bank

🥇Elastyczne Konto Oszczędnościowe Getin Bank

💰1,9% lokata FACTO❗ Zobacz opinie o Facto, czy lokata Facto jest bezpieczna❓

💰1,9% lokata FACTO❗ Zobacz opinie o Facto, czy lokata Facto jest bezpieczna❓

😎Promocja BNP Paribas Radosne Konto - premia do 250 zł w gotówce

😎Promocja BNP Paribas Radosne Konto – premia do 250 zł w gotówce

🥇Najlepsze lokaty MAJ 2020 ranking lokat, ranking kont oszczędnościowych

🥇Najlepsze lokaty MAJ 2020 ranking lokat, ranking kont oszczędnościowych


Podziel się opinią / komentarzem

Podaj wynik działania: trzy odjąć jeden. Odpowiedź wpisz słownie*  

4 komentarze

 1. xyz wyraził(-a) opinię:

  Pod koniec stycznia na wp pisali, że „Złoty drugi najsilniejszy w Europie i siódmy na świecie”:
  Złoty odrobił w tym roku część strat, jakie poniósł po wyborach prezydenckich w USA, ale i w wyniku zamieszania politycznego w kraju. W Europie we wzroście siły waluty wyprzedziła nas tylko Norwegia. Niewiele było lepszych walut na świecie. itd. na finanse.wp.pl/kat,1033767,title,Zloty-drugi-najsilniejszy-w-Europie-i-siodmy-na-swiecie,wid,18688984,wiadomosc.html?ticaid=118937
  Może o to chodzi?

  • Justyna wyraził(-a) opinię:

   Frank znowu ponad 4 zł! Czy w końcu ktoś z rządu weźmie się do roboty, żeby pomóc frankowiczom?

 2. Jacek wyraził(-a) opinię:

  Marta, ale przynajmniej na chwilę spadł poniżej 4 zł. Będzie spadł i będzie wzrastał i to jest pewne, bo kurs walut ciągle się zmienia. Ale ważne, że spada, mimo chwilowych wzrostów. I tego się trzymajmy!

 3. Marta wyraził(-a) opinię:

  Znowu ponad 4 zł!