FRANKOWICZE, kredyty we frankach

Frank leci w dół, ustawa Dudy w Sejmie

franki-wwwrpplTaniejący frank oraz początek prac Sejmu nad ustawą prezydencką, tzw. ustawą Dudy, to ostatnie wydarzenia z ostatnich kilku dni, które mogą interesować posiadaczy kredytów indeksowanych i denominowanych w CHF.

Mimo, że projekt ustawy prezydenckiej został skrytykowany przez środowisko Frankowiczów – główny zarzut, to niezgodność projektu z obietnicami wyborczymi, postanowiliśmy wspomnieć o nim w naszym wpisie.

Kluczową informacją może być jednak taniejący frank, który może raz na zawsze rozwiązać problemy posiadaczy kredytów CHF.

 

Prezydencki projekt ustawy

Na początku kilka słów na temat tzw. „ustawy Dudy”.

Projekt został skierowany do Sejmu 2 sierpnia, a 28 września skierowano do I czytania na posiedzeniu Sejmu

frsejmPrzedstawiony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projekt ustawy o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

Projekt dotyczy zmiany mechanizmu zapewnienia wsparcia finansowego osobom, które na skutek obiektywnych okoliczności znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, a jednocześnie są zobowiązane do spłaty rat kredytu mieszkaniowego stanowiącego znaczne obciążenie dla ich budżetów domowych; wprowadzenia nowego instrumentu wspierającego dobrowolną restrukturyzację kredytów denominowanych lub indeksowanych do walut innych niż te, w których kredytobiorcy uzyskują dochody.

Nastąpiło również:

Pierwsze czytanie przedstawionego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projektu ustawy o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

 

Projekt ustawy:
Idea Bank Lokata HAPPY

 • zakłada pomoc dla kredytobiorców znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji finansowej, np. po utracie pracy, która realizowana będzie przez Fundusz Wsparcia Kredytobiorców finansowany ze składek banków.
 • wprowadza również przepisy, które mają ułatwić bankom i kredytobiorcom porozumienie się w sprawie dobrowolnego przewalutowania kredytów.
 • zakłada także podniesienie minimum dochodowego uprawniającego do wnioskowania o wsparcie, a także możliwość otrzymania jednorazowej pożyczki na spłatę zobowiązania w przypadku sprzedaży nieruchomości w wysokości nawet aż 72 tys. zł.
 • projekt ustawy przewiduje również wsparcie dla banków. Banki posiadające w swym portfelu kredyty CHF, będą mogły liczyć na zwrot różnic bilansowych między wartością kredytów przed restrukturyzacją i po niej, jeżeli zdecydują się przewalutować kredyty.

Niestety prace nad ustawą toczą się w iście żółwim tempie i wg nas szybciej frank stanieje do akceptowanego przez wszystkich poziomu, czego Państwu życzymy, niż ustawa wejdzie w życie. A może o to właśnie chodzi?

Będziemy monitorować temat i jeśli pojawią się dodatkowe informacje związane z projektem ustawy prezydenckiej (tzw. ustawy Dudy) – poinformujemy o tym na blogu.

 

Co jeszcze ostatnimi czasy wydarzyło się w temacie kredytów CHF? Według nas kluczową informacją może być spadający frank!

 

Taniejący frank

Frank spada – przewidzieliśmy ten spadek na początku roku we wpisie czy frank będzie po 2 złote, po którym wielokrotnie potwierdzaliśmy nasze przypuszczania – odsyłamy do archiwalnych artykułów.

Frank osłabia się przede wszystkim w stosunku do euro, a przy okazji również do złotówki. Jeżeli nic nie popsuje tego trendu, to można liczyć na dalsze umacnianie PLN – w chwili publikacji tego wpisu średni kurs CHF to nieco ponad 3,67 PLN.

frank-2017-10-16

Co może mieć wpływ na ewentualne popsucie osłabiania się CHF?

Przede wszystkim niestabilna sytuacja na świecie. Wielokrotnie pisaliśmy już, że frank szwajcarski uznawany jest za bezpieczną przystań, a zawirowania = wyższy kurs CHF, mimo że (podobno) frank jest przewartościowany.

A czy są przesłanki, które mogą oznaczać dalsze osłabianie się CHF? Oczywiście, odsyłamy do archiwalnych wpisów z kategorii Frankowicze, kolejne już wkrótce.

 

Taniejący frank – co robić?

Wypowiadaliśmy się już na ten temat na blogu, ale uważamy, że warto zrobić to raz jeszcze:

Jeśli liczysz na Prezydenta RP i/lub sądy – to nie jest wykluczone, że ustawa frankowa w końcu powstanie, choć bliższy termin wejścia w życie nie jest znany. Nie można również wykluczyć, że sądy staną się bardziej przychylne Frankowiczom.

Getin Bank eLokata na nowe środkiJeśli samodzielnie kupujesz franki na rynku i wpłacasz do banku, to być może jest to dobry czas na zakup tańszej waluty.

OK, ale skoro piszemy o możliwym dalszym umacnianiu się PLN, to być zapytasz może po co kupować franki jeśli frank będzie dalej spadał? Nic, będziesz mieć odłożone trochę CHF na przyszłe spłaty, a obecne możesz regulować bazując na bieżących notowaniach CHF.

Jeśli spłacasz raty frankowe w złotówkach, to może warto dokonać nadpłaty? W ten sposób pozbędziesz się części zadłużenia. Oczywiście może być tak, że frank osłabi się do jeszcze niższego poziomu i przepłacisz, ale zadłużenie które spłacisz będzie już za Tobą.

Przewalutowanie kredytu –  może niektórzy z Państwa rozważają taką opcję. Wykonując taką operację w tej chwili:

 • pozbywasz się ryzyka kursowego i nawet jeśli frank będzie po 5 zł, to nie będzie to już Twoim problemem
 • potencjalnie możesz stracić, frank przecież ponownie może kosztować 2 czy 3 zł

Nie robisz nic – to rozwiązanie może być dobre dla osób, które nie zamierzają sprzedawać domu czy mieszkania i dla których spłata rat CHF nie stanowi i nie będzie stanowiła problemu, nawet w sytuacji, gdy kurs CHF wzrośnie. Możesz liczyć na dalsze umacnianie się PLN i ewentualne przewalutowanie kredytu za jakiś czas, gdy kurs osiągnie akceptowany przez Ciebie poziom.

A może masz jeszcze inny pomysł? – podziel się nim na blogu.

 

Zaproszamy do naszych zestawień

Tradycyjnie zapraszamy do naszych zestawień, w ramach których możesz zdobyć voucher lub telefon, czy też skorzystać z darmowej pożyczki albo założyć lokatę z wysokim oprocentowaniem:

 • Voucher 400 zł do sklepów Biedronka od Citibanknajlepsze karty kredytowe – z voucherem, smartfonem albo zwrotem części wydatków. Ostatnim hitem jest możliwość zgarnięcia vouchera 400 zł do sieci sklepów Biedronka już po wykonaniu 10 operacji kartą na dowolne kwoty. Tak, możesz mieć możesz mieć voucher 400 zł do Biedronki po wydaniu 20 – 30 zł kartą. Dodatkowe informacje w podlinkowanym wpisie, a w niosek złożysz klikając w banner.
 • Oferty pożyczekoferty pożyczek – firmy oferują coraz wyższe kwoty na coraz dłuższe okresy. Jeśli masz potrzebę skorzystania z pożyczki, a jednocześnie jesteś osobą zdyscyplinowaną i wiesz, że zwrócisz pożyczkę w wymaganym terminie i w pełnej wysokości, to przyjrzyj się ofertom pierwsza za darmo – oferta dla nowych klientów. Jeśli spełniasz warunki, to w sprzyjających okolicznościach pożyczka pozabankowa (pożyczka za zero) może być tańsza niż kredyt bankowy. Dodatkowe informacje znajdziesz na podlinkowanej stronie www.
 • najlepsze lokaty bankowe  – wybrane (promocyjne) lokaty bankowe, nie tylko typowe „wabiki” na klientów, ale również lokaty, na których zdeponujesz większe środki. Dla wybranych promocyjne oprocentowanie, w innych przypadkach możliwość ulokowania dużych środków i inne.
 • Nie omieszkaj też zajrzeć tu: ranking lokat bankowych – pełne zestawienie dla wielu banków, z wyszukiwarką

 

 

Polub naszą stronę i otrzymuj powiadomienia o promocjach bankowych!

 

 

👉 Najlepsze promocje (wybrane):

Motokarta Citibank BP z bonusem do 720 zł

Motokarta Citibank BP z bonusem do 720 zł

Jak sprawdzić BIK za darmo? Jak pobrać raport BIK za darmo? Rejestracja BIK: alerty i pakiety

Jak sprawdzić BIK za darmo? Jak pobrać raport BIK za darmo? Rejestracja BIK: alerty i pakiety

Lokata HAPPY PRO Idea Bank - 3% do 400 tys. zł, lokata bez konta, zerwanie bez utraty odsetek

Lokata HAPPY PRO Idea Bank – 3% do 400 tys. zł, lokata bez konta, zerwanie bez utraty odsetek

Radość działa zbliżeniowo w promocji Credit Agricole: do 300 zł moneyback za płatności kartą z Google Pay / Apple Pay

Radość działa zbliżeniowo w promocji Credit Agricole: do 300 zł moneyback za płatności kartą z Google Pay / Apple Pay


Podziel się opinią / komentarzem

Podaj wynik działania: trzy odjąć jeden. Odpowiedź wpisz słownie*  

3 komentarze

 1. Justyna wyraził(-a) opinię:

  Coraz bliżej do kolejnego progu 3,60 zł i coraz bardziej cieszy mnie ten stan :)

 2. Wiki wyraził(-a) opinię:

  Ja bardzo liczę na to, że kurs franka poleci w dół. Niestety mało prawdopodobne jest, że spadnie do poziomu takiego, gdy brałem kredyt w 2006 roku. Jednak spadający kurs i wymiana waluty w kantorze internetowym daje mi nadzieję, że rata nie spadnie do poziomu sprzed 10 lat, ale zawsze są to wymierne oszczędności. Osobiście wymieniam walutę na cinkciarz. może ktoś ma inne sprawdzone miejsca? Albo wie jak zaoszczędzić na spłacie kredytu?

  • Mycha wyraził(-a) opinię:

   Ja też na to liczę i też korzystam z Cinkciarza. Jak dla mnie jest ok, nie wiem czy chciałoby mi się zmieniać na inny.