Frankowicze: Frank tanieje, Serbowie przewalutują kredyty, ustawa frankowa w martwym punkcie

Frank tanieje, w ciągu ostatniego miesiąca kurs franka spadł o kilkanaście groszy, co może być dobrą wiadomością dla osób spłacających kredyty w tej walucie. Na drugiej szali ustawa frankowa, która po politycznym „słomianym zapale” z początku roku, ponownie utknęła w martwym punkcie, a tymczasem Serbowie przewalutują kredyty CHF – zapraszamy do wpisu.

Franki

 

Frank tanieje

Szwajcarska waluta tanieje, frank stał się najtańszy od końca marca, w którym to dniu osiągnął niespełna 3,86 PLN za CHF. Jest kilkanaście groszy taniej, na dzień publikacji niniejszego wpisu kurs średni oscyluje w okolicach 3,74 zł za jednostkę szwajcarskiej waluty. Co prawda do poziomu 3,50 zł z okolic kwietnia 2018 jeszcze sporo brakuje, ale … być może mamy trend spadkowy.

Bank Millennium Konto Millennium ProfitCzy trend spadkowy utrzyma się? Tego oczywiście nie wiemy, choć możemy przypuszczać, że „apetyt” na ryzyko wśród inwestorów nie spowolni. Jednym z barometrów sytuacji na rynkach walutowych jest złoto, które w trudnych i niespokojnych czasach (podobnie jak frank) uchodzi za „bezpieczną przystań” – im więcej ryzyk, tym chętniej inwestorzy lokują środki w kruszcu i tym staje się ono droższe. Z drugiej strony im spokojniej, tym większa skłonność do ryzyka, a co za tym idzie tym złoto staje się tańsze.

Wspomnieliśmy o złocie, ale również frank postrzegany jest jako bezpieczna ostoja na trudne i niespokojne czasy. Jeśli tenże frank przestanie być przez inwestorów postrzegany jako wspomniana „bezpieczna przystań”, to z dnia na dzień (poza niewielkimi wahnięciami) powinien być coraz tańszy, … czego oczywiście Państwu życzymy :)

Czy Serbowie przewalutują kredyty? – o tym dalej. A pod bannerem Konto Profit Millennium w ramach „nieustającej promocji” – szczegóły w podlinkowanym wpisie.

Kurs franka 2019-04-24

źródło:internetowykantor.pl

 

Na prezydent.pl cisza

Po słomianym politycznym zapale z początku roku ustawa frankowa znowu znalazła się w martwym punkcie, dla przypomnienia (w nawiasach daty publikacji artykułów na stronie prezydent.pl, więcej też na Frankowicze, kredyty we frankach, ustawa Dudy 2019 – co znaleziono na prezydent.pl?):
Getin Bank Konto oszczędnościowe

 • Rozmowy w sprawie przyspieszenia prac nad rozwiązaniami dla „frankowiczów” (03.01.2019)
 • Min. Spychalski: Miejmy nadzieję, że wiosną Sejm zajmie się ustawami frankowymi (07.01.2019)
 • Paweł Mucha: Wiosną parlament powinien przyjąć ustawę wspierającą frankowiczów (22.01.2019)
 • Podkomisja przyjęła projekt ustawy o wsparciu kredytobiorców (2019.01.24)
 • Min. Mucha: Prezydent chce, żeby ustawa frankowa stała się obowiązującym prawem (21.02.2019)
 • Paweł Mucha w rozmowie z portalem prawo.pl: Ustawa frankowa jest dla wszystkich kredytobiorców (22.02.2019)
 • Min. Mucha spotkał się z przedstawicielami banków i z reprezentacją ZBP (12.03.2019)

Oczywiście jeśli pojawi się coś nowego, nie omieszkamy o tym poinformować Państwa na blogu. A czy się pojawi? Koniec kwietnia, przed nami majówka i długi weekend – mamy poważne wątpliwości.

Ale jeśli coś pominęliśmy – prosimy o informację, a pod bannerem konto oszczędnościowe Getin, promocja do 25.05.2019, a tym czasem 👉Serbowie będą przewalutują kredyty CHF❗ – okazuje się, że można.

A co jeśli pomocy dla Frankowiczów nie będzie? – odsyłamy do archiwalnego wpisu poświęconemu temu zagadnieniu.

 

Serbowie przewalutują kredyty?

W komentarzu walutowym na stronie https://internetowykantor.pl/rynek-walut/komentarz-walutowy-18-04-2019/ znaleźliśmy informację o przewalutowaniu kredytów w Serbii (cytujemy dosłownie):

Alior Bank Konto MOCNO Oszczędnościowe[…] W Polsce ustawa antyfrankowa po raz kolejny utknęła w martwym punkcie. Natomiast w Serbii rząd podjął decyzje o przewalutowaniu kredytów. Co ciekawe, zamiast na dinary, kredyty przewalutowywane są na euro. Jest to dziwny ruch z punktu widzenia klientów, jednak wygląda korzystnie biorąc pod uwagę redukcję sumy zadłużenia o 38%.

Opcja będzie dostępna dla wszystkich klientów banków niezależnie od kwoty zadłużenia, rząd serbski 16 kwietnia br przyjął projekt ustawy, który ma rozwiązać problemy kredytobiorców hipotecznych spłacających zobowiązania oparte na franku szwajcarskim.

 

Redukcja zadłużenia

Przewalutowanie kredytów walutowych to jedno i nie nam je oceniać, ale redukcja zadłużenia o 38% robi wrażenie! Może spróbujmy podeprzeć się liczbami (dla ułatwienia przyjęliśmy zadłużenie w PLN):

 • zadłużenie 300.000 zł – redukcja o 38% to obniżenie zadłużenia o 114.000 zł do poziomu => 186.000 zł
 • zadłużenie 150.000 zł – redukcja o 38% to obniżenie zadłużenia o 57.000 zł do poziomu => 93.000 zł, itd.

Oczywiście domniemamy, że chodzi o zadłużenie po denominacji CHF na walutę Serbii. Mimo to w dalszym ciągu liczby robią wrażenie!

 

Redukcja zadłużenia – kurs

(Dziękujemy M. za trafny komentarz :) – przyznajemy, że kurs waluty może być o wiele bardziej wymowny niż redukcja poziomu zadłużenia)

Bazując na komentarzu i odnosząc redukcję o 38%, nie do poziomu zadłużenia, lecz do obecnego kursu franka otrzymujemy:

 • 3,74 zł – redukcja o 38% to obniżenie kursu o około 1,42 zł do poziomu => 2,32 zł

a gdy frank był na szczycie (styczeń 2015, po okresie stabilizacji):

 • 4,30 zł – redukcja o 38% to obniżenie kursu o około 1,63 do poziomu => 2,67 zł – nawet w tym ekstremalnym momencie kurs zredukowany o 38% były (wg nas) do przyjęcia.

Oczywiście należy mieć świadomość, że obracając walutami banki sprzedają waluty po kursie sprzedaży, a kupują po kursie kupna, różnica między nimi wynosi zazwyczaj od kilku do kilkunastu groszy. Dla naszego (hipotetycznego) przykładu 2,32 zł wzrosłoby zapewne do poziomu 2,40 – 2,50 zł, co jest wartością dużo niższą, niż obecne 3,74 zł.

❗Schodzimy na ziemię, to tylko nasze hipotetyczne rozważania, które być może nigdy w naszym kraju nie będą miały miejsca! No właśnie, czy ustawa frankowa w Serbii będzie bodźcem do dalszych prac nad ustawą frankową w Polsce? – czas pokaże i raz jeszcze odsyłamy do artykułu co jeśli pomocy dla Frankowiczów nie będzie?

A pod bannerem konto MOCNO Oszczędnościowe Alior, bieżąca promocja do 24 kwietnia.

 

Zapraszamy do naszych zestawień

Tradycyjnie zapraszamy do naszych zestawień, które można znaleźć również na Lokata Konto PL:
Citi Handlowy Karta kredytowa + Xiaomi Redmi 6a

 • najlepsze konta osobiste – czyli zestawienie kont bankowych, wybrane z nich bezwarunkowo darmowe z darmową wypłatą z bankomatów i kartą do konta, a także z moneyback za operacje wykonane kartą => sprawdź promocję Konto 360° + 200 zł premii – proste warunki, krótki okres karencji
 • oferty pożyczek – firmy pożyczkowe oferują coraz wyższe kwoty na coraz dłuższe okresy. Jeśli masz potrzebę skorzystania z pożyczki, a jednocześnie jesteś osobą zdyscyplinowaną i wiesz, że zwrócisz pożyczkę w wymaganym terminie i w pełnej wysokości, to przyjrzyj się ofertom pierwsza za darmo – promocja dla nowych klientów firmy pożyczkowej. Jeśli spełniasz warunki, to w sprzyjających okolicznościach pożyczka pozabankowa może być tańsza niż kredyt bankowy – niemożliwe? Możliwe. Dodatkowe informacje znajdziesz na podlinkowanej stronie www, zajrzyj też do wpisu ranking chwilówek.

Zapraszamy na Lokata Konto PL i raz jeszcze przypominamy o wygasającej ofercie Karta kredytowa + Xiaomi Redmi 6a.

 

Polub naszą stronę i otrzymuj powiadomienia o promocjach bankowych!

 

 

👉 Najlepsze promocje (wybrane):

Promocja Smartney - odbierz do 500 zł na zakupy w Tefal

Promocja Smartney – odbierz do 500 zł na zakupy w Tefal

🥇Najlepsze lokaty LIPIEC 2020 ranking lokat, ranking kont oszczędnościowych

🥇Najlepsze lokaty LIPIEC 2020 ranking lokat, ranking kont oszczędnościowych

200 zł na Allegro od PKO BP za PKO Konto za Zero / PKO konto dla Młodych i 6 transakcji

200 zł na Allegro od PKO BP za PKO Konto za Zero / PKO konto dla Młodych i 6 transakcji

Konto Przekorzystne Pekao: zyskaj 150 zł premii i 2% na koncie oszczędnościowym

Konto Przekorzystne Pekao: zyskaj 150 zł premii i 2% na koncie oszczędnościowym


Podziel się opinią / komentarzem

Podaj wynik działania: trzy odjąć jeden. Odpowiedź wpisz słownie*  

2 komentarze

 1. M. wyraził(-a) opinię:

  ciekawe.ale przekładając na polski grunt to obecne 3,74 za franka pomniejszone o 38% daje mniej więcej 2,32 za franka i to jest pewnie poziom po jakim większość frankowców zadłużała się we frankach.i pewnie każdy frankowicz taką serbską ustawę przyjąłby w polsce bez szemrania.a co na to Serbowie, którzy mają kredyty w dinarach im też obniżą kredyty o 38%?i wracając do naszego grajdołka czy ktoś obniży kredyty złotówkowe o 38%?jeśli frankowe można to dlaczego nie złotówkowe?