Banki

Frankowicze: Brexit i interwencja Banku Szwajcarii

Narodowy Bank Szwajcarii zbija kurs franka szwajcarskiego
frankiPo Brexit kurs franka szwajcarskiego skokowo się umocnił. Przewidywaliśmy, że być może do gry włączy się Narodowy Bank Szwajcarii i tak też się stało. SNB kupił waluty obce, co wpłynęło między innymi na kurs CHF, w chwili pisania tego artykułu kształtuje się na poziomie około 4,10 PLN za jednostkę szwajcarskiej waluty.

Jest to na pewno dobra wiadomość dla wszystkich posiadających kredyty indeksowane lub denominowane we franku szwajcarskim, choć do poziomu sprzed Brexit jeszcze daleko.

 

 

Co jeśli frank dalej będzie się umacniał

Prawdopodobnie Narodowy Bank Szwajcarii (SBN) będzie dalej skupował waluty, aby w ten sposób obniżyć notowania franka.

Bank Szwajcarii stosując politykę osłabiania franka nie myśli bynajmniej o polskich Frankowiczach, ale bardziej o „własnym podwórku”. Stosowanie przez SBN ujemnych stop procentowych oraz interwencyjne zakupy walut obcych ma na celu osłabienia franka i ochrony szwajcarskich eksporterów sprzedających swoje towary głównie do strefy euro.

 

 

W oczekiwaniu na ustawę rozwiązującą problem kredytów walutowych

Ja wiadomo konkretnych rozwiązań problemu kredytów walutowych ciągle nie ma, a ostatnie wpis ze strony prezydent.pl odnoszą się między innymi do:

Zespół niezależnych ekspertów proponuje rozwiązania ws. kredytów frankowych

[…] (wpis z 7 czerwca 2016, dostęp 2016-07-05 07:50, źródło powyżej)

Prof. Modzelewski podał, że projekt określa metody rozwiązania pięciu istotnych zagadnień związanych z problemem frankowiczów.

– Po pierwsze problem zwrotu tzw. spreadów, czyli kwot, które zostały pobrane przez banki w związku ze sprzedażą (…) dewiz kredytobiorcom. Po drugie jest to tak zwane odwalutowanie (…)” – powiedział. Dodał, że trzecim elementem do rozwiązania jest okres, gdy kredyty były spłacane. – Tu sięgamy do kilku dróg, m.in. inspirując się bardzo ważnym doświadczeniem i propozycją projektu Kancelarii Prezydenta dotyczącą kursu sprawiedliwego – wskazał.

– Po czwarte jest to problem zwrotu lokalu, który był przedmiotem zabezpieczenia (…) i wygaśnięcia zobowiązań z tego tytułu. Po piąte musimy rozwiązać problem skutków o charakterze bilansowym, rachunkowym, ekonomicznym zastosowania metod restrukturyzacji – powiedział.

Jak dodał, w tym ostatnim przypadku zaproponowano szczególne rozwiązania, które były częściowo wzorowane na tym, co było w projekcie prezydenckim, ale także brano pod uwagę „inne doświadczenia”. – Najważniejsze jest to, że ustawa zapewnia bezpieczeństwo zarówno dla kredytobiorców, jak i kredytodawców i ostatecznego zamknięcia owego sporu, który niestety ciągle jest – powiedział Modzelewski.

[…]

 

 

Oczywiście nie obeszło się bez riposty ze strony Związku Banków Polskich (wpis z 9 czerwca 2016, dostęp 2016-07-05 07:55, źródło poniżej)

Debata KPRP „Bezpieczne rozwiązanie problemu kredytów walutowych”

[…]

Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz podkreślił podczas zorganizowanej przez Kancelarię Prezydenta debaty „Bezpieczne rozwiązanie kredytów walutowych”, że udzielenie kredytów walutowych pomogło setkom tysięcy Polaków wybudować własne mieszkania.

– Był to ogromny impuls dla gospodarki, ogromne wpływy do budżetu i setki tysięcy miejsc pracy w warunkach braku stabilnego wieloletniego programu rządowego budownictwa mieszkaniowego

[…]

Jeśli przyjmie się złe rozwiązania może dojść do nieszczęścia – ostrzegł. Według prezesa ZBP odpowiedzialnością za ewentualne niekorzystne rozwiązania na pewno będą obciążani pomysłodawcy projektu. Wskazał na propozycje banków, zgodnie z którymi pomoc mogliby uzyskać kredytobiorcy w najtrudniejszej sytuacji.

[…]

 

Czy w okresie urlopowo-wakacyjnym będzie coś działo się w temacie kredytów frankowych? Mamy poważne wątpliwości w tej kwestii. Nawet sam Marek Belka w programie Tomasza Lisa w styczniu mówił, że rozwiązanie w sprawie Frankowiczów może mieć miejsce dopiero za rok – od tego spotkania minęło dopiero pół roku.

Czy poza interwencjami Narodowego Banku Szwajcarii Frankowicze będą mogli liczyć też na pomoc polskiego rządu i nie będą to kolejne pomysły na rozwiązanie problemu kredytów walutowych ale konkretna ustawa dla Frankowiczów?

Jeśli dowiemy się czegoś więcej w tej sprawie, czy to ze strony prezydent.pl czy z innych źródeł godnych zaufania, to na pewno poinformujemy o tym na blogu.

 

 

Polub naszą stronę i otrzymuj powiadomienia o promocjach bankowych!

 

 

👉 Najlepsze promocje (wybrane):

💰4,0% lokata FACTO w Banca Farmafactoring❗

💰4,0% lokata FACTO w Banca Farmafactoring❗

Promocja Citi & Lidl: 400 zł do Lidla od Citibank - przetestuj kartę i zgarnij 4 stówki

Promocja Citi & Lidl: 400 zł do Lidla od Citibank – przetestuj kartę i zgarnij 4 stówki

🥇Najlepsze lokaty KWIECIEŃ 2020 ranking lokat, ranking kont oszczędnościowych

🥇Najlepsze lokaty KWIECIEŃ 2020 ranking lokat, ranking kont oszczędnościowych

💰Konto Profit Millennium 2,6% do 100 000 zł (20. edycja promocji) i 200 zł dla nowych klientów

💰Konto Profit Millennium 2,6% do 100 000 zł (20. edycja promocji) i 200 zł dla nowych klientów


Podziel się opinią / komentarzem

Podaj wynik działania: trzy odjąć jeden. Odpowiedź wpisz słownie*  

7 komentarze

 1. ziewa wyraził(-a) opinię:

  Ziewa, a rząd pewnie liczy, że frank będzie znowu po 2 zł i problem się sam rozwiąże.

  • admin wyraził(-a) opinię:

   No kto wie, czy wkrótce frank nie będzie znowu po 2 zł 😉 :

   Wiele firm przemysłowych i finansowych chce przenieść część procesów ze swoich central z Londynu do Polski – poinformował wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki.
   – Wróciłem z workiem różnych propozycji i konkretów. To były bardzo dobre, bardzo ciekawe rozmowy z wieloma firmami przemysłowym […]
   „Financial Times” informował, że Morawiecki przyjeżdża do Londynu, aby zachęcać banki i fundusze do inwestowania w Polsce. Gazeta napisała, że wicepremier chciałby, aby to Warszawa w miejsce Londynu stała się finansowym centrum Europy.
   […]

   Całość na Wiele firm chce część centrali przenieść do Polski, ocenę pozostawiamy czytelnikom.

 2. spreadzwrócićistarczy wyraził(-a) opinię:

  (…) „Czy poza interwencjami Narodowego Banku Szwajcarii Frankowicze będą mogli liczyć też na pomoc polskiego rządu i nie będą to kolejne pomysły na rozwiązanie problemu kredytów walutowych ale konkretna ustawa dla Frankowiczów?” Kto szybko daje dwa razy daje. Projekt Ustawy skierowano do sejmu. Sejm wyjechał na 46 dni wakacyjnych. Ustawa ziewa i frankowicza olewa!

 3. Pole wyraził(-a) opinię:

  4,04 zł za franka, tylko ciekaw co się stanie, jeśli Fitch jednak obniży rating PL, pewnie znowu będzie skok, ech.

 4. Pole wyraził(-a) opinię:

  A co ma im zależeć na kursie złotówka-frank, przecież Polska ciągle jest postrzegana na zachodzie jako kraj, po którym biegają niedźwiedzie polarne i gdzie śnieg pada nawet w lato. Nie wykluczone, że to przez język angielski, w którym „pole” oznacza biegun, a „Pole” – Polak/Polka. Dla Szwajcarów prawdopodobnie jesteśmy „Eskimosami”, więc po co nam jakieś tam franki :(

 5. franek wyraził(-a) opinię:

  Na nieszczęście posiadaczy kredytów frankowych Szwajcaria broni kursu CHF-EUR, a nie CHF-PLN i podejrzewam, że Szwajcarii jest wszystko jedno jaki będzie kurs CHF w Polsce.

 6. J23 wyraził(-a) opinię:

  Jakoś słabo zbijają, 4,06 dla franka.