FRANKOWICZE, kredyty we frankach

Frankowicze, kredyty we frankach i Ustawa DUDY – pomysły na przewalutowanie

Co dzieje się w temacie kredytów walutowych?
frankiChoć strona prezydent.pl, na którą powoływaliśmy się w poprzednich wpisach na razie milczy w tej sprawie, to odnosimy wrażenie, że jednak coś dzieje się w w sprawie kredytów frankowych i być może Prezydent pomoże Frankowiczom.

Dlaczego tak uważamy? Otóż ostatnimi czasy w sieci pojawiło się dosyć dużo artykułów nawiązujących do ustawy Dudy, tj. ustawy o sposobach przywrócenia równości stron, zaczęto znowu mówić o spreadach walutowych tudzież o kursie sprawiedliwym. I choć przez najbliższe 2 tygodnie w większości portali królowało będzie EURO 2016, to można tam również znaleźć coraz więcej materiałów związanych z Frankowiczami.

 

W artykule krótko opisujemy każdy pomysł, dodając odnośnik do oryginalnego wpisu, wiarygodność informacji ze stron, na które się powołujemy, muszą Państwo ocenić sami..

 

 

PRZEWALUTOWANIE Z PODWYŻKĄ

W ramach tego rozwiązania kredyty zostałyby przewalutowane po kursie z dnia ich zaciągnięcia. Ale dotyczyłoby to tylko kapitału pozostałego do spłaty, a nie całości kredytu. Więc to, co już udało Ci się spłacić w ramach dotychczasowych rat, nie wchodziłaby do rozwiązania.

Po przeliczeniu rata składałaby się z części podstawowej oraz tzw. nadwyżki indeksacyjnej. Część podstawowa to wysokość raty przeliczona po kursie walutowym, po jakim kredyt był zaciągany. Nadwyżka indeksacyjna to różnica pomiędzy wysokością raty liczoną po kursie z dnia zaciągnięcia kredytu, a ratą przeliczaną po obecnym kursie walutowym. Nadwyżkę indeksacyjną banki przekazywałby do Funduszu Kompensacyjnego, a fundusz co miesiąc oddawałby kredytobiorcy. W ten sposób banki obciążone kosztem przewalutowania co miesiąc, a nie jednorazowo.

Dodatkowo przeliczone kredyty uwzględniałyby to, co Frankowicze zarobili w latach poprzednich w stosunku do kredytobiorców złotówkowych (źródło oraz źródło).

 

 

WALORYZACJA KREDYTÓW NIEWAŻNA

Czy biorąc kredyt walutowy otrzymałeś do ręki franki? Nie? Tak samo miała zapewne większość Frankowiczów. Więc dlaczego otrzymując złotówki masz spłacać kredyt we frankach? I mimo, że regularnie spłacasz kapitał i odsetki, to kwota Twojego zadłużenia wzrasta? To właśnie (w przybliżeniu) nie podoba się Rzecznikowi Finansowemu.

Zachęcamy do przeczytania pełnego artykułu, a w wielkim skrócie chodzi o to, że:

Jeśli weźmie się kwotę w złotych, to zwrot powinien nastąpić w złotych, a jeśli w walucie obcej – to trzeba zwrócić kredyt w walucie obcej (obowiązuje tzw. zasada nominalizmu). W przypadku kredytów walutowych indeksowanych / denominowanych w CHF, kredytobiorcy dostali „do ręki” (ew. na rachunek dewelopera) złotówki, ale kredyty spłacają we frankach szwajcarskich

Dodatkowo kapitał pozostający do spłaty nie może zmieniać się, mimo regularnego spłacania rat kredytowych. To jest (wg nas) bardzo istotny zapis, z którego wynika, że kwota Twojego zobowiązania nie może się dowolnie zmieniać. Spłacasz ratę – kwota zobowiązania ma spadać i spada, ale tylko wartość kredytu indeksowanego / denominowanego w CHF. Ale jak już wspomnieliśmy powyżej, biorąc kredyt indeksowany / denominowany w CHF w rzeczywistości przecież otrzymałeś/-aś złotówki. I tutaj wartość Twojego zobowiązania zmienia się, nawet kilka razy w ciągu dnia.

źródło do pełnego wpisu.

 

 

KOLEJNE POMYSŁY ZWIĄZANE Z KREDYTAMI WALUTOWYMI

 

 

Zapraszamy też do rankingu lokat bankowych – opisy lokat, w tym wielu z promocyjnym, podwyższonym oprocentowaniem.

 

Polub naszą stronę i otrzymuj powiadomienia o promocjach bankowych!

 

 

👉 Najlepsze promocje (wybrane):

🥇Najlepsze lokaty KWIECIEŃ 2020 ranking lokat, ranking kont oszczędnościowych

🥇Najlepsze lokaty KWIECIEŃ 2020 ranking lokat, ranking kont oszczędnościowych

Refunder zwroty za zakupy w internecie - #zostanwdomu i zyskuj zwroty z Refunder

Refunder zwroty za zakupy w internecie – #zostanwdomu i zyskuj zwroty z Refunder

🥇Konto Proste Zasady Getin: 100 zł w bonach Decathlon +2,7% dla oszczędzających +50 zł w programie poleceń

🥇Konto Proste Zasady Getin: 100 zł w bonach Decathlon +2,7% dla oszczędzających +50 zł w programie poleceń

mBank eKonto z premią 150 zł i 2,6% dla oszczędzających

mBank eKonto z premią 150 zł i 2,6% dla oszczędzających


Podziel się opinią / komentarzem

Podaj wynik działania: trzy odjąć jeden. Odpowiedź wpisz słownie*  

5 komentarze

 1. Mac wyraził(-a) opinię:

  Mi na szczęście udało się nadpłacić 40% kapitału. Ja skończę na ulicy jako ostatni. Ale wam pierwszym których to spotka podpowiem. Nigdy nie głosujcie na PIS, ZLEW czy inne PO-płuczyny. Radzę wam oddawać swe głosy na tych, którzy są zawsze wyśmiewani a później (jak to nie pomaga) niszczeni przez rządzących. Miałem na myśli śp. Leppera czy Gabriel Janowski (myślę, że gdyby wam dać działkę do kawy to skakalibyście wyżej niż on).

 2. Frank wyraził(-a) opinię:

  Frank znowu szaleje, Panie Prezydencie, prosimy szybciej z tym odfrankowieniem.

 3. lenka wyraził(-a) opinię:

  Jakoś nie wierzę w korzystne rozwiązanie problemu, żeby nie było wątpliwości chodzi mi o korzystne rozwiązania dla frankowiczów. Od projektu prezydenta minęło już 5 miesięcy, a temat ciągnie się jak flaki z olejem i co chwilę to ktoś ma inny pomysł, a konkretnego rozwiązania jak nie było tak nie ma.

 4. Adamska Danuta wyraził(-a) opinię:

  Na chwilę obecną jestem w tym wszystkim zagubiona i nie wiem co będzie korzystne dla mnie i jaką opcję wybrać. Myślę ,że powinien być jakiś doradca , który indywidualnie rozpatrzy i pomoże podjąć korzystną decyzję.

  • admin wyraził(-a) opinię:

   To są ciągle tylko propozycje, na chwilę obecną żadne rozwiązanie nie jest jeszcze na 100% pewne. Będziemy informować, gdy coś zmieni się w tej sprawie.
   A jeśli chodzi o doradcę, to najlepiej skorzystać z usług takiego, który nie jest związany z żadnym bankiem. Tylko czy takiego uda się znaleźć? Może ktoś tutaj na blogu zaoferuje swoją pomoc?