Frankowicze, kredyty we frankach, ustawa Dudy 2019 – co znaleziono na prezydent.pl?

frankowicze-umiesz-liczyc-licz-na-siebieFrankowicze, kredyty frankowe, franki – materiały związane z kredytami CHF znalezione na oficjalnej stronie internetowej obecnie urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, rok 2019.

Otrzymaliśmy komentarz od Ela z informacją, iż znowu coś dzieje się w temacie Frankowiczów na stronie prezydent.pl – postanowiliśmy przyjrzeć się zagadnieniu i wrócić do tematu kredytów CHF.

O problemie osób posiadających kredyty indeksowane lub denominowane w walutach obcych (większość w CHF) zaczęliśmy pisać w grudniu 2015 – osoby zainteresowane archiwalnymi wpisami odsyłamy na stronę Frankowicze.

Materiały z prezydent.pl (archiwalne) w telegraficznym skrócie:

 

Przypominamy też, że od od października 2016 w sejmie leżą trzy projekty ustaw:

Politycy już od kilku lat „ciężko pracują” nad rozwiązaniem problemu Frankowiczów. Czy coś zrobią? Nie wiemy, ale zajrzyj też do:

I zapraszamy dalej …

 

👉 Chcesz otrzymywać informacje o innych tematach CHF (Frankowicze) – polub nasz profil na FB.

 

Frankowicze 2019 – co znaleziono na www.prezydent.pl?

Wszystkie informacje, które prezentujemy poniżej, zawierają odnośniki do stron, wraz  z datą dostępu do zasobów.

Alior Bank Konto MOCNO Oszczędnościowe„Papier wszystko przyjmie”, tak samo jest z Internetem – każdy może napisać dowolną informację, niestety trudno zweryfikować czy jest prawdziwa, trudno dociec czy jest rzetelny przekaz, czy też to kolejna „plotka”, a ponieważ nie chcemy szerzyć plotek, gdyż jest to zbyt poważny temat dotykający wielu Polaków.

Podobnie, jak miało to miejsce dla poprzednich wpisów prezydent.pl, tak i dla tego, wszystkie informacje związane z (domniemaną) pomocą dla kredytobiorców walutowych (szczególnie CHF i tzw. Frankowiczów), opieramy tylko na oficjalnych informacjach z strony www.prezydent.pl. Możemy oczywiście wesprzeć się też innymi źródłami, pod warunkiem jednak, że będą one powoływały się na wcześniej wymienione, tudzież rzeczywiście będą portalami godnym zaufania.

Znalezione materiały prezentujemy od najstarszych do najnowszych. W niektórych przypadkach może to być streszczenie znalezionego artykułu, w innych cytat ze strony (oznaczamy je kursywą), do których dołączamy nasz komentarz.

W każdym przypadku podajemy link do oryginalnego zasobu, aby zainteresowani Czytelnicy mogli zapoznać się z pełną / oryginalną treścią prezentowanych materiałów, załączamy też datę udostępnienia wpisu na stronie prezydent.pl.

Wpis będzie modyfikowany w przyszłości.

 

Rozmowy w sprawie przyspieszenia prac nad rozwiązaniami dla „frankowiczów” (03.01.2019)

Źródło: http://www.prezydent.pl/kancelaria/aktywnosc-ministrow/art,1499,rozmowy-w-sprawie-przyspieszenia-prac-nad-rozwiazaniami-dla-frankowiczow.html (dostęp 2019-02-17)

VeloBank Lokata na NOWE ŚRODKILiczymy na zdynamizowanie prac parlamentu nad prezydenckimi rozwiązaniami dla „frankowiczów” – zapowiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha. Poinformował, że w najbliższy poniedziałek spotka się w tej sprawie z przedstawicielem rządu Jackiem Sasinem oraz Tadeuszem Cymańskim z sejmowej komisji finansów publicznych, by ustalić ramy i harmonogram dalszych prac nad prezydenckimi projektami dotyczącymi pomocy dla „frankowiczów”.

W porannej audycji w radiowej Jedynce Paweł Mucha przypominał, że w Sejmie od dłuższego czasu (od 2016 r i 2017 r.) czekają prezydenckie projekty ustaw mające pomóc osobom, które spłacają kredyty m.in. we frankach szwajcarskich. – Znaczny upływ czasu wskazuje, że dynamika prac [w Sejmie] mogłaby być większa – ocenił minister.

Poinformował też, że w przyszłym tygodniu spotka się posłem Tadeuszem Cymańskim (PiS), przewodniczącym podkomisji nadzwyczajnej (działającej w ramach komisji finansów publicznych) zajmującej się rozwiązanymi dotyczącymi „frankowiczów” oraz z szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów Jackiem Sasinem. Celem tego spotkania ma być przyspieszenie prac Sejmu nad prezydenckimi rozwiązaniami dotyczącymi kredytobiorców. – Będziemy szukali uzgodnień i ustaleń po to, żeby te prace mogły być podjęte – dodał Paweł Mucha.

[…]

Jak podkreślił, „trzeba szukać takiego rozwiązania – i to do początku było troską Prezydenta – które z jednej strony będzie faktycznie polepszać sytuację prawną kredytobiorców (…) niezależnie od tego, czy mają kredyt złotowy, kredyt denominowany, czy indeksowany do waluty obcej”. – Z drugiej strony mówiliśmy także o umożliwieniu przez fundusz restrukturyzacyjny możliwości odwalutowania tych kredytów, które są – zwłaszcza w przypadku kredytów denominowanych czy indeksowanych do franka szwajcarskiego – przedmiotem pewnej troski, co do tego jaka będzie sytuacja w przyszłości – dodał.

[…]

Nasz komentarz: „Liczymy na …”, „trzeba szukać …”, czyli żadnych konkretów, jasnych deklaracji lub informacji kto (osobowo) odpowiada lub będzie odpowiadał za dany stan rzeczy.

 

Min. Spychalski: Miejmy nadzieję, że wiosną Sejm zajmie się ustawami frankowymi (07.01.2019)

Źródło: http://www.prezydent.pl/kancelaria/aktywnosc-ministrow/art,1500,min-spychalski-miejmy-nadzieje-ze-wiosna-sejm-zajmie-sie-ustawami-frankowymi.html (dostęp 2019-02-17)

BGŻOptima Lokata BEZKARNAW styczniu odbędzie się posiedzenie podkomisji, która zajmuje się projektami ustaw dotyczących frankowiczów; miejmy nadzieję, że na wiosnę zajmie się nimi Sejm – powiedział w poniedziałek prezydencki minister Błażej Spychalski.

W poniedziałek doszło do spotkania Zastępcy Szefa Kancelarii Prezydenta RP Pawła Muchy z szefem podkomisji frankowej Tadeuszem Cymańskim (PiS) oraz szefem Stałego Komitetu Rady Ministrów Jackiem Sasinem w sprawie dalszego losu ustaw frankowych. Minister Mucha zapowiadał w ubiegłym tygodniu, że celem spotkania będzie ustalenie harmonogramu dalszych prac nad prezydenckimi projektami ustaw dotyczącymi pomocy dla frankowiczów.

– Ustalono, że w ciągu stycznia odbędzie się posiedzenie podkomisji, która zajmuje się tymi projektami i w niedługim czasie, podkomisja przedstawi komisji sejmowej już wypracowane stanowisko, więc miejmy nadzieję, że gdzieś na wiosnę, te projekty znajdą się na agendzie Sejmu – powiedział Błażej Spychalski, pytany w radiu TOK FM o efekty spotkania.

[…]

Według ministra Spychalskiego Andrzej Duda nie jest zadowolony z tempa, w jakim obecnie parlament pracuje nad projektami mającymi pomóc frankowiczom.

[…]

Nasz komentarz: „miejmy nadzieję, że na wiosnę …” – kolejna patowa sytuacja, przypuszczenia graniczące z niepewnością, a przed wszystkim brak twardych deklaracji. Co prawda doszło do spotkania z przedstawicielem komisji. Ostatnie zdanie – wg nas komentarz nie jest potrzebny.

 

Paweł Mucha: Wiosną parlament powinien przyjąć ustawę wspierającą frankowiczów (22.01.2019)

Źródło: https://www.prezydent.pl/kancelaria/aktywnosc-ministrow/art,1526,p-mucha-wiosna-parlament-powinien-przyjac-ustawe-wspierajaca-min-frankowiczow.html  (dostęp 2019-02-17)

BGŻOptima Lokata BEZKOMPROMISOWAWiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha uważa, że wiosną powinna być przyjęta przez parlament ustawa ws. wsparcia kredytobiorców, w tym frankowiczów. Przypomniał, że chodzi o kredytobiorców w trudnej sytuacji materialnej oraz o możliwość „odwalutowania” pożyczki na „korzystnych warunkach”.

7 stycznia br. Paweł Mucha spotkał się z szefem sejmowej podkomisji frankowej Tadeuszem Cymańskim (PiS) oraz szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów Jackiem Sasinem w sprawie dalszego losu ustaw frankowych.

[…]

  • Prace nad prezydencką inicjatywą ws. wsparcia kredytobiorców

Paweł Mucha pytany we wtorek w radiu Plus o tempo prac nad prezydenckimi projektami ustaw w tej sprawie podkreślił, że Andrzej Duda nie odpowiada za „bieg procesu legislacyjnego”. – Tu mamy inicjatywę ustawodawczą i pan Prezydent trzeci projekt przedłożył związany ze sprawą kredytów indeksowanych, czy denominowanych do walut obcych, do franka szwajcarskiego, do innych walut, i to jest tak, że po skierowaniu projektu, bezpośrednio pan Prezydent nie ma tego rodzaju narzędzi, żeby oddziaływać na parlament, jeżeli chodzi o tempo prac  – wyjaśnił.

[…]

  • Pomoc nie tylko dla frankowiczów

Prezydencki minister przypomniał, że chodzi o „dwie sfery”. – Z jednej strony podający dla wszystkich, którzy są w trudnej sytuacji materialnej niezależnie od tego czy kredyt w złotówkach czy jest odnoszony do waluty obcej, z drugiej strony fundusz, który zakłada konwersję, czyli odwalutowanie. To jest takie narzędzie, żeby banki wychodziły z ofertą do klientów, na korzystnych warunkach, po to, żeby każdy mógł świadomie podjąć decyzję – jeżeli ktoś ma kredyt – czy chce pozostać przy tym kredycie walutowym, czy chce zmiany – zaznaczył  Paweł Mucha.

– Prezydent w swoich wypowiedziach publicznych, w wywiadach, mówił wprost o tym: „ja oczekuję od polskiego parlamentu podjęcia prac; oczekuję tego, że te ustawy będą procedowane, że będzie tutaj jakieś rozstrzygnięcie, bo to co mogłem zrobić, czyli skierować projekt, (to) skierowałem, moi ministrowie są do dyspozycji, oczekuję że parlament podejmie tutaj pracę – przypomniał Paweł Mucha.

[…]

Nasz komentarz: odsyłamy do poprzedniego akapitu oraz na stronę z pełnym opisem.

 

Podkomisja przyjęła projekt ustawy o wsparciu kredytobiorców (2019.01.24)

Źródło: https://www.prezydent.pl/kancelaria/aktywnosc-ministrow/art,1527,podkomisja-przyjela-projekt-ustawy-o-wsparciu-kredytobiorcow.html  (dostęp 2019-02-17)

Sejmowa podkomisja ds. projektów frankowych przyjęła w czwartek i skierowała do komisji finansów prezydencki projekt nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji.

Wcześniej podkomisja zaakceptowała 23 poprawki do projektu, zaproponowane przez szefa podkomisji Tadeusza Cymańskiego (PiS). Poprawki, jak mówił Cymański, są uzgodnione z rządem i Kancelarią Prezydenta.

Getin Bank Konto oszczędnościoweZastępca Szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha przekonywał, że to rozwiązania, które poprawią sytuację kredytobiorców. Dodał, że „ponieważ wartość portfela kredytów walutowych spada”, koszty projektu mogą być mniejsze niż początkowo wskazywane 3,2 mld zł.

W przerwie mówił dziennikarzom, że w ustawie jest mowa o funduszu wspierającym, który będzie służył wszystkim kredytobiorcom w trudnej sytuacji, niezależnie czy mają kredyt walutowy czy złotowy, a propozycja prezydenta ma zliberalizować zasady pomocy, zawarte w ustawie z 2015 roku. Z kolei fundusz konwersji ma umożliwić dobrowolne odwalutowania kredytów denominowanych lub indeksowanych do walut obcych, który to proces, mimo apeli Komitetu Stabilności Finansowej, „nie postępuje dynamicznie”.

– Fundusz Konwersji zakłada, że bank który zapłaci składkę, a nie będzie przeprowadzał tych działań, będzie się musiał liczyć z tym, że inne banki, które takie propozycje składają klientom, będą mogły z tych środków skorzystać – powiedział minister Mucha. Także KNF będzie mogła wskazać tych, którzy są najbardziej uprawnieni do pomocy.

– To jest propozycja realnej pomocy, uważam, że ta ustawa jest bardzo potrzebna, bo polepsza sytuację kredytobiorców, niezależnie, czy mają kredyty walutowe, czy odnoszone do waluty obcej  – wiceszef KPRP.

Dodał, że oczekuje, „iż podkomisja i komisja finansów będą sprawnie procedować” nad projektem. – Ufam, że te dobre rozwiązania dla kredytobiorców będą wprowadzone, chciałbym, by ustawa była przyjęta na wiosnę, nie dalej niż w marcu i chciałbym, by stała się elementem obowiązującego w Polsce systemu prawnego nie dalej niż 1 lipca br. – zaznaczył Paweł Mucha.

 

Min. Mucha: Prezydent chce, żeby ustawa frankowa stała się obowiązującym prawem (21.02.2019)

Źródło: https://www.prezydent.pl/kancelaria/aktywnosc-ministrow/art,1553,min-mucha-prezydent-chce-zeby-ustawa-frankowa-stala-sie-obowiazujacym-prawem.html (dostęp: 2019-02-21)

Bank Millennium Konto 360° + 200 zł premiiWczoraj sejmowa komisja wróciła do prac nad ustawą frankową. Jakie są priorytety Prezydenta w kwestii tej ustawy?

Wsparcie kredytobiorców w trudnej sytuacji finansowej oraz motywowanie do przeprowadzenia konwersji w przypadku kredytów odnoszonych do walut obcych. To są dobre rozwiązania prawne i one powinny jak najszybciej wejść w życie. Ufam, że to, co było wypracowane w toku prac podkomisji, od 1 lipca stanie się obowiązującą ustawą.

Czy to znaczy, że Prezydent będzie się spieszył z podpisem tej ustawy?

Prezydent zawsze ma 21 dni na podpisanie ustawy. Mamy świadomość, że BGK musi się przygotować do tych zmian. Oczywiście wpływa korespondencja do przewodniczącego komisji, w której padają sugestie, że lepiej byłoby ustawy nie przyjmować. Uważamy jednak, że to są rozwiązania dobre, poprawiające sytuację kredytobiorców i nie widzę też żadnych uzasadnionych przesłanek do tego, żeby tej ustawy nie przyjmować.

[…]

I nie widzi Pan żadnych zagrożeń, które są formułowane przez banki?

Nie. A to dlatego, że po pierwsze są wytyczne KNF, jeżeli chodzi o rekomendacje dotyczące tego, jak powinien być w praktyce ten proces przeprowadzony.

Po drugie, istnieje możliwość wysokości składki. Należy  zaznaczyć, że ryzyko kursowe zawsze będzie występowało i nikt nie jest w stanie powiedzieć w sposób profetyczny, że te rozwiązania nie są potrzebne.

[…] pełny wpis na wskazanej powyżej stronie www.

Nasz komentarz: nie pozostaje więc nic innego jak zaczekać, marzec już za niespełna 2 tygodnie.

 

Paweł Mucha w rozmowie z portalem prawo.pl: Ustawa frankowa jest dla wszystkich kredytobiorców (22.02.2019)

źródło: https://www.prezydent.pl/kancelaria/aktywnosc-ministrow/art,1555,pawel-mucha-ustawa-frankowa-jest-dla-wszystkich-kredytobiorcow.html (dostęp 2019-03-06), pełna wypowiedź dla portalu prawo.pl

Ogromna większość kredytobiorców nie pójdzie do sądów, czeka na rozwiązania systemowe, czyli na ustawę z inicjatywy Prezydenta. Skorzystają z niej wszyscy kredytobiorcy znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Niezależnie, czy mają kredy złotowy, czy odnoszący się do waluty obcej […]

Idea Bank Lokata HAPPYFrankowicze nie są zadowoleni z projektu? Czy na pewno potrzebna jest ustawa w takim kształcie?

Warto zwrócić uwagę, że krytykują go stowarzyszenia, zrzeszające jedynie nieznaczną część kredytobiorców mających kredyt odnoszony do waluty obcej. Ponadto sporo spośród tych osób jest już na etapie procesu sądowego. Tym samym instrumenty przewidziane w ustawie nie są dla nich w obecnej sytuacji instrumentami podstawowymi. Trzeba zauważyć, że ta ustawa odnosi się do szerszej grupy kredytobiorców, i jak każda ustawa, której celem jest ochrona konsumentów, lub tej ich grupy, która jest z pewnych przyczyn w niekorzystnej sytuacji, jest celowa i potrzebna. Ważne jest także i to, że projekt po uchwaleniu nie utrudni dochodzenie roszczenia w drodze postępowania sądowego. Nie ma tu żadnego związku.

[…]

Projekt przewiduje jeszcze jedno rozwiązanie, które ma zmobilizować banki do przewalutowania kredytów. Ten pomysł z kolei krytykują banki.

Projekt przewiduje powstanie Funduszu Konwersji – pierwotnie zwanego Funduszem Restrukturyzacyjnym. Powstanie on ze składek banków. Ich wysokość będzie uzależniona od wartości ich portfela kredytów denominowanych i indeksowanych. Z tego funduszu banki będą mogły uzyskać pieniądze na dobrowolne przewalutowanie kredytów. Jeśli bank nie wykorzysta swojej składki, to będą mogły z niej skorzystać inne banki. W ten sposób chcemy zmotywować banki do odwalutowania kredytów.

To właśnie kwestionują banki. Nie chcą się zrzucać na inne banki.

Nie będą się zrzucały. Banki mają proponować klientom korzystne warunki konwersji. To powinno odbywać się na zasadzie porozumienia z klientem, ale też przedstawienia mu korzystnych warunków. Będziemy obserwować jak ten proces będzie wyglądał. Dopiero jeśli bank nie będzie proponował klientom odwalutowania, to wtedy ze składki, którą wpłacił do funduszu skorzystają inne banki. Banki muszą dobrze rozważyć, co zrobić, z bezzwrotną składką wpłaconą na Fundusz Konwersji.

 Jest ogromna rzesza klientów, którzy chcieliby mieć kredyt złotowy. Dlatego uważam, że mechanizm dopingujący banki jest trafny i dobry.

[…]

Trwają jeszcze rozmowy nad rozwiązaniem klucze za dług? A jeśli tak, czy to dobry kierunek, czy zyskają na nim banki?

VeloBank Lokata na NOWE ŚRODKISą tacy kredytobiorcy, którzy chcą się zwolnić od długu, bo boją się ryzyka kursowego. Mówią „gotów byłbym oddać klucze, a nie mieć już tego kredytu”. To jest rozwiązanie awaryjne dla tych, którzy nie chcą popaść w spiralę zadłużenia, nie są w stanie obsługiwać rat. Obecnie nie ma takich rozwiązań, a kredytodawca nie zgodzi się na taką propozycję, gdy wartość kredytu przekracza wartość nieruchomości. Dlatego to jest pomysł warty dyskusji.  Prawce nad nim prowadzi według mojej wiedzy Ministerstwo Sprawiedliwości.

Czy Kancelaria Prezydenta pracuje jeszcze nad jakimiś projektami?

Jesteśmy w toku prac legislacyjnych nad ustawami, które zostały skierowane już do parlamentu. Mamy projekt o  realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych, nowelizację Kodeksu Spółek Handlowych wprowadzającą zdalne zgromadzenie wspólników KSH. Ostatnio z naszej inicjatywy Sejm uchwalił nowelizację kodeksu cywilnego dotyczącą liczenia odsetek bankowych, która likwiduje przywilej naliczania odsetek od zaległych odsetek przez instytucje finansowe.

 

Min. Mucha spotkał się z przedstawicielami banków i z reprezentacją ZBP (12.03.2019)

źródło: https://www.prezydent.pl/kancelaria/aktywnosc-ministrow/art,1596,min-mucha-spotkal-sie-z-przedstawicielami-bankow-i-z-reprezentacja-zbp.html (dostęp 2019-03-14)

Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha spotkał się w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami banków działających w Polsce wraz z reprezentacją Związku Banków Polskich. W spotkaniu uczestniczyli również Wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Rzecznik Finansowy oraz przedstawiciel Ministra Finansów.

Merytoryczna dyskusja dotyczyła mechanizmów rozwiązywania problemów kredytobiorców związanych ze spłatą kredytów mieszkaniowych złotowych i odnoszonych do walut obcych oraz sytuacji sektora bankowego w Polsce.

[…]

Minister Paweł Mucha z uwagą odniósł się do zaprezentowanych opinii, przedstawiając stanowisko Kancelarii Prezydenta RP. Spotkanie wpisało się w stały dialog Kancelarii Prezydenta RP z przedstawicielami sektora finansowego w Polsce. Nie wykluczono kolejnych spotkań dotyczących problematyki funkcjonowania polskiego systemu bankowego i wspierania kredytobiorców.

 

 

Frankowicze 2019 – co dalej?

Tego oczywiście nie wiemy. Jeśli jakieś istotne informacje pojawią się na stronie prezydent.pl, to nie omieszkamy o tym napisać na blogu, w niniejszym wpisie. Jeżeli pojawią się inne doniesienia – opiszemy je w dedykowanym wpisie/wpisach. Jeśli ktoś z Państwa natknie się na materiały, nad którymi warto się pochylić – prosimy o komentarz na blogu albo na adres email.

A poniżej kurs franka, na dzień aktualizacji wpisu (2019-03-06) to 3,7829 zł za jednostkę szwajcarskiej waluty.

Kurs franka 2019-03-06

źródło:internetowykantor.pl

 

Zapraszamy do naszych zestawień

Tradycyjnie zapraszamy do naszych zestawień, które można znaleźć również na Lokata Konto PL:
Citi Handlowy Karta kredytowa + Xiaomi Redmi 6a

  • najlepsze konta osobiste – czyli zestawienie kont bankowych, wybrane z nich bezwarunkowo darmowe z darmową wypłatą z bankomatów i kartą do konta, a także z moneyback za operacje wykonane kartą.
  • oferty pożyczek – firmy pożyczkowe oferują coraz wyższe kwoty na coraz dłuższe okresy. Jeśli masz potrzebę skorzystania z pożyczki, a jednocześnie jesteś osobą zdyscyplinowaną i wiesz, że zwrócisz pożyczkę w wymaganym terminie i w pełnej wysokości, to przyjrzyj się ofertom pierwsza za darmo – promocja dla nowych klientów firmy pożyczkowej. Jeśli spełniasz warunki, to w sprzyjających okolicznościach pożyczka pozabankowa może być tańsza niż kredyt bankowy – niemożliwe? Możliwe. Dodatkowe informacje znajdziesz na podlinkowanej stronie www, zajrzyj też do wpisu ranking chwilówek.

Zapraszamy na Lokata Konto PL

 

👉 Najlepsze promocje (wybrane):

Pierwsza pożyczka Smartney za darmo - zwrot do 60 dni bez opłat (gwarantowany)

Pierwsza pożyczka Smartney za darmo – zwrot do 60 dni bez opłat (gwarantowany)

Konto Oszczędnościowe Start - 6,1% do 200 tys. zł w Raiffeisen Digital Bank

Konto Oszczędnościowe Start – 6,1% do 200 tys. zł w Raiffeisen Digital Bank

Witaj w VeloBanku 🏆️ zgarnij do 650 zł za VeloKonto + opinie o VeloBank + kod promocyjny

Witaj w VeloBanku 🏆️ zgarnij do 650 zł za VeloKonto + opinie o VeloBank + kod promocyjny


Podziel się opinią / komentarzem

Podaj wynik działania: trzy odjąć jeden. Odpowiedź wpisz słownie*  

Jeden komentarz

  1. WASYLUK wyraził(-a) opinię o Frankowicze, kredyty we frankach, ustawa Dudy 2019 – co znaleziono na prezydent.pl?

    … czyli nadal nic!!! Płać i płacz…….a kredyt zamiast maleć ciągle rośnie!!!