FRANKOWICZE, kredyty we frankach

Frankowicze: Przewalutowania nie będzie, jedynie zwrot spread

Zwrot spreadów – tyle Frankowicze dostaną w ramach ustawy prezydenckiej
ustawa dudy zwrot spread2 sierpnia odbyła się konferencja prasowa, na której przedstawiono projekt tzw. ustawy Dudy. Nie będzie ustawowego przewalutowania kredytów, choćby przewalutowania po kursie sprawiedliwym, o którym mówiono 15 stycznia, a jedynie zwrot wynikający ze spreadów walutowych. Rozwiązanie to ma objąć wszystkich kredytobiorców, nie tylko zadłużonych we frankach szwajcarskich.

Z twardych deklaracji zapowiadanych w kampanii wyborczej, zapowiadanych na konferencji 15 stycznia tzw. rozwiązania dotyczące spreadów walutowych, mechanizmy służące do restrukturyzacji kredytów walutowych oraz w późniejszych okresach wyszło więc niewiele.

 

 

 

Reakcja rynku

Na początku reakcja rynków walutowych. Niewątpliwie może to być reakcja na informacje o nowym projekcie ustawy:

kurs franka

W chwili pisania tego artykułu kurs franka kształtował się w okolicach 3,98 zł za jednostkę waluty szwajcarskiej.

Pokłosiem projektu ustawy z 15 stycznia było obniżenie ratingu Polski i skokowe osłabienie złotówki. Tutaj mamy sytuację odwrotną, tj. na informację, że przewalutowania nie będzie złotówka umacnia się, choć nie wiadomo na jak długo.

 

 

Co na prezydent.pl

– Banki będą miały czas, żeby na drodze ugodowej doprowadzić do przewalutowania kredytów mieszkaniowych – powiedział Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Maciej Łopiński. – Zaczynamy od spreadów, ale nie kończymy na tym – dodał.
Sekretarz Stanu mówił, że projekt ustawy wnoszonej przez prezydenta do Sejmu „daje realne korzyści kredytobiorcom – nie tylko frankowiczom, ale wszystkim, którzy brali kredyty denominowane albo indeksowane do obcych walut”.

Podkreślił, że zaproponowany projekt ustawy nie spowoduje krachu na rynku finansowym. – Uwzględniliśmy sytuację, z którą mamy do czynienia po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, uwzględniliśmy sytuację jaka jest na rynku finansowym we Włoszech i innych krajach – zaznaczył Maciej Łopiński.

Podkreślił, że zaproponowany projekt ustawy nie spowoduje krachu na rynku finansowym. – Uwzględniliśmy sytuację, z którą mamy do czynienia po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, uwzględniliśmy sytuację jaka jest na rynku finansowym we Włoszech i innych krajach – zaznaczył Maciej Łopiński.

– Przewalutowanie kredytów walutowych powinno jednak nastąpić w rozsądnym czasie i będzie miało miejsce – zapewnił.

– Posłużą temu odpowiednie i zdecydowane działania, podjęte w konsultacji z Komitetem Stabilności Finansowej. Działania te dostarczą bankom silnych bodźców do samodzielnej restrukturyzacji kredytów na drodze negocjacji z klientami. Zostaną wprowadzone dodatkowe wymogi regulacyjne dla banków, które spowodują, że dalsze utrzymywanie kredytów walutowych będzie dla nich całkowicie nieopłacalne. Jednocześnie nadzorcy określą pożądane ramy procesu przewalutowania kredytów, czy ewentualnie innej formy restrukturyzacji w zależności od sytuacji i oczekiwań kredytobiorców – wyjaśnił Glapiński.

(źródło, dostęp 2016.08.03 13:05)

 

Poniżej prezentujemy odnośniki do projektów ustaw, którym poświęcimy kolejny artykuł:

 

 

Podsumowanie

Właściwie to nie wiemy co powinno się w tym przypadku znaleźć w podsumowaniu.

Z jednej strony projekt na pewno nie zadowala Frankowiczów i podejrzewamy ciąg dalszy batalii, choć niby na stronie prezydent.pl zapowiadane są kolejne działania. Z drugiej strony projekt spowodował (przynajmniej czasowe) umocnienie polskiej waluty. I choć to tylko projekt i nie musi zostać uchwalony, to jednak są duże szanse, że tak się rzeczywiście stanie.

W kolejnym wpisie poświęconym kredytom walutowym opiszemy też bardziej szczegółowo projekt ustawy, a jeśli chcesz na bieżąco otrzymywać informacje z serwisu, to zapisz się do naszego newslettera – znajdziesz go w panelu bocznym oraz w sekcji komentarzy.

 

 

Polub naszą stronę i otrzymuj powiadomienia o promocjach bankowych!

 

 

👉 Najlepsze promocje (wybrane):

Promocja Smartney - odbierz do 500 zł na zakupy w Tefal

Promocja Smartney – odbierz do 500 zł na zakupy w Tefal

🥇Najlepsze lokaty LIPIEC 2020 ranking lokat, ranking kont oszczędnościowych

🥇Najlepsze lokaty LIPIEC 2020 ranking lokat, ranking kont oszczędnościowych

200 zł na Allegro od PKO BP za PKO Konto za Zero / PKO konto dla Młodych i 6 transakcji

200 zł na Allegro od PKO BP za PKO Konto za Zero / PKO konto dla Młodych i 6 transakcji

Konto Przekorzystne Pekao: zyskaj 150 zł premii i 2% na koncie oszczędnościowym

Konto Przekorzystne Pekao: zyskaj 150 zł premii i 2% na koncie oszczędnościowym


Podziel się opinią / komentarzem

Podaj wynik działania: trzy odjąć jeden. Odpowiedź wpisz słownie*  

5 komentarze

 1. ojojoj wyraził(-a) opinię:

  Przecięz ta ustawa jest niezgodna z prawem i konstytucją..W jednym zdaniu określa nielegalnośc spreadów a w drugim je legitymizuje powyzej 350 tys zł. Czyli powyżej 350 tyś można kraść ? To jest absurd prawny. W dodatku ustawa utrudni dochodzenie prawdy w sądach. Ewidetnie Duda kupczy frankowiczami pod jakies kredyty na kolejne 500 plus. Zwykłe świństwo. Moralny upadek tego człowieka.

 2. frankowicz wyraził(-a) opinię:

  Na pewno tego tak nie zostawimy!! Co innego obiecywał nam AD w kampanii wyborczej!!

  • pln wyraził(-a) opinię:

   Płacz i płać! Co myślałeś, jaki i inni którzy głosowali, że Duda uczyni cuda?

   • ojojoj wyraził(-a) opinię:

    oj żebys ty nie zapłąkał marna podróbo człowieka. wyjmij kij z tyłka i módl sie, żebym cie na ulicy nie spotkał oblesna mendo.

    • pln wyraził(-a) opinię:

     ojojoj, przepraszam, a co cię dotknęło w mojej wypowiedzi, albo uraziło, że ubliżasz mi od mend? Prawda boli czy próbujesz się odgrywać na innych z powodu braku „cudów”? Płacz i płać i licz na cuda!