FRANKOWICZE, kredyty we frankach

Frankowicze: ustawa tylko dla najbiedniejszych Frankowiczów?

flaga SzwajcariiCzy pomoc dla Frankowiczów (zadłużonych w CHF) obejmie tylko najbiedniejszych? Czy lepiej zarabiających, a zadłużeni w walucie obcej nie otrzymają pomocy, czy może spotkać ich przykra niespodzianka?
Takie lub podobne pytania można było znaleźć w Internecie po wypowiedzi ministra Mateusza Morawieckiego w RMF FM.

 

 

Jak wspomniałem już w innych artykułach, do przygotowania materiału dotyczącego kredytów w CHF i ustawy o Frankowiczach, tj. ustawy o Frankowiczach p. Dudyczy Frankowicze doczekają się na ustawęobietnic dla Frankowiczów z 2015 oraz spotkania J. Kaczyńskiego z V. Orbanem posługiwałem się ogólnodostępnymi materiałami, które wszyscy Państwo mogą znaleźć w Internecie.

Wspomniałem też, że Internet przyjmie wszystko i że w ten sposób w prosty sposób tworzą się plotki, więc będę opierał się na oficjalnej stronie prezydenta RP A. Dudy oraz na materiałach ze stron sejmowych.

W tym przypadku Internet „huczy i komentuje” wypowiedzi ministra Morawieckiego, wypowiedzi te można znaleźć w wielu źródłach, dlatego uznaję je za wiarygodne i postanowiłem przytoczyć w tym wpisie.

 

 

Ustawa dla Frankowiczów – tylko dla najbiedniejszych?

Jak już pisałem kancelaria prezydenta Dudy szykuje swój projekt ustawy. Wicepremier Morawiecki zaproponował kancelarii prezydenta, by wsparcie w spłacie kredytu dotyczyło wyłącznie mało i średnio zarabiających osób.

Morawieckiemu chodzi, by z pomocy nie korzystali najbogatsi, którzy doskonale radzą sobie ze spłatą kredytów walutowych. Wicepremier chce, by zastosować wskaźnik Debt to Income mówiący o tym, ile środków pożerają raty.

Nie tak wyglądała obietnica PiS z kampanii wyborczej. Przypominam, że chodziło w niej o poparcie idei przewalutowania tych kredytów po kursie z dnia ich zaciągnięcia (Beata Szydło).

 

 

Reakcja Frankowiczów na propozycję ustawy Morawieckiego:

Wypowiedź wicepremiera Morawieckiego spotkała się z ostrą krytyką. Ludzie nie chcą być traktowani jak „dojne krowy”, nawet jeżeli rata nie pochłania znacznej części dochodów, 40, 50 czy nawet 60%. Nie chcą być dyskryminowani, chcą wszyscy być traktowani tak samo. I trudno się nie zgodzić z tym argumentem, wg Konstytucji RP wszyscy powinni być traktowani tak samo.

Większość frankowiczów w komentarzy przychyla się pozytywnie do propozycji Jakubiaka „przewalutowanie i podział na dwa kredyty” oraz zrównanie kredytów walutowych ze złotówkowymi. Frankowicze przypominają też, że inne kraje (chodzi o Węgry, Chorwację i Czarnogórę) zrobiły porządek z kredytami walutowymi. Porządek ten dotyczył wszystkich zadłużonych, a nie tylko dla wybrańców.

 

 

Prezydent Duda – nadzieją Frankowiczów?

W kampanii wyborczej prezydent Andrzej Duda obiecał pomoc Frankowiczom. Według oficjalnych źródeł ze strony www.prezydent.pl w Kancelarii Prezydenta RP (przeczytaj cały artykuł) trwają prace nad przygotowaniem ustawy dla franowiczów:

Pracujemy nad przygotowaniem ustawy dla frankowiczów
[…]
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że ws. frankowiczów jest duża rozpiętość między proporcjami 50/50 podziału kosztów przewalutowania kredytów między bankami i kredytobiorcami, a 90/10 i że trzeba znaleźć rozwiązanie pośrednie. Jak takie rozwiązanie mogłoby wyglądać? Prezydent mówił też, będzie to rozwiązanie rozsądne, które nie spowoduje, że frankowicze znajdą się w lepszej sytuacji niż ci, którzy w tym samym czasie brali kredyty mieszkaniowe w złotówkach.

[…]

Wg kancelarii prezydenta rozwiązanie dla frankowiczów musi być również stabilne dla finansów – tu niestety można spodziewać się ukłonu w stronę p. Morawieckiego.
Przypomnijmy, że wicepremier Mateusz Morawiecki w latach (2007-2015) był prezesem zarządu Banku Zachodniego WBK – jednego z banków, w którym również udzielano kredytów walutowych.

Opracowanie własne na podst. źródeł: wpolityce.pl, natemat.pl, pl.wikipedia.org, bankomaniacy.pl (dostęp do ww 2016-01-13).

 

Tutaj znajdziesz też inne wpisy związane z Frankowiczami, w tym najnowsze.

 

Polub naszą stronę i otrzymuj powiadomienia o promocjach bankowych!

 

 

👉 Najlepsze promocje (wybrane):

💰Konto Profit Millennium 2,6% do 100 000 zł (20. edycja promocji) i 200 zł dla nowych klientów

💰Konto Profit Millennium 2,6% do 100 000 zł (20. edycja promocji) i 200 zł dla nowych klientów

Getin Bank lokata na NOWE ŚRODKI 2,7% 💸

Getin Bank lokata na NOWE ŚRODKI 2,7% 💸

Lokata HAPPY PRO Idea Bank - 3% do 400 tys. zł, lokata bez konta, zerwanie bez utraty odsetek

Lokata HAPPY PRO Idea Bank – 3% do 400 tys. zł, lokata bez konta, zerwanie bez utraty odsetek

🎫400 zł do Allegro od Citi - przetestuj kartę i zgarnij 4 stówki

🎫400 zł do Allegro od Citi – przetestuj kartę i zgarnij 4 stówki


Podziel się opinią / komentarzem

Podaj wynik działania: trzy odjąć jeden. Odpowiedź wpisz słownie*  

2 komentarze

  1. LECH wyraził(-a) opinię:

    JAK TO TYLKO BIEDNYCH PRZECIEZ STWIERDZONE JEST ZE NIE BYŁO ZADNYCH CHF W TYCH KREDYTACH I ŻE NIE SA ZGODNE Z PRAWEM POLSKIM I BANKOWYM TO CO CHCECIE ZNÓW LUDZI SZCZUC NA SIEBIE LEPSI I GORSI A JAK MAM DOCHÓD 6,5TYS A RATE 6 TYS TO JESTEM BOGACZEM I PŁACE VAT I PODATEK MIESIĘCZNIE DO KASY PAŃSTWA PO OK 2.5 TYS TO CO JESCZE MAŁO

  2. LECH wyraził(-a) opinię:

    JAK TO TYLKO BIEDNYCH PRZECIEZ STWIERDZONE JEST ZE NIE BYŁO ZADNYCH CHF W TYCH KREDYTACH I ŻE NIE SA ZGODNE Z PRAWEM POLSKIM I BANKOWYM TO CO CHCECIE ZNÓW LUDZI SZCZUC NA SIEBIE LEPSI I GORSI A JAK MAM DOCHÓD 65TYS A RATE 6 TYS TO JESTEM BOGACZEM I PŁACE VAT I PODATEK MIESIĘCZNIE DO KASY PAŃSTWA PO OK 2.5 TYS TO CO JESCZE MAŁO