Karta walutowa jak płacić za granicą? Dlaczego warto płacić kartą? Dlaczego warto ustawić limity transakcji?

Jak płacić kartą walutową za granicą? Planując wyjazd poza terytorium RP na pewno zastanawiasz się ile gotówki zabrać ze sobą, kiedy wymienić środki i czy zrobić to w kantorze w Polsce, w kantorze internetowym, a może już po przyjeździe w miejsce docelowe, na miejscu, za granicą? Jeśli nie lubisz mieć przy sobie zbyt dużej ilości gotówki, z którą czasami nie wiadomo co zrobić – zostawić w hotelowym sejfie czy kwaterze, a może nosić przy sobie, to być może też bierzesz pod uwagę płatności bezgotówkowe i możliwość płacenia za granicą kartą.

Bez względu na co się zdecydujesz, zapraszamy Cię do przeczytania naszego poradnika.

samolot

Zapraszamy również do dyskusji na ten temat. Naprawdę warto, gdyż przyzwyczajeni do tego, że w Polsce można już kartą płacić prawie wszędzie i prawie za wszystko, możemy nie zdawać sobie sprawy, że za granicą wcale tak być nie musi,  czego najlepszym przykładem są (❗❗❗) niektóre kraje Europy Zachodniej – odsyłamy do sekcji komentarzy.

Szczególnie cenne dla Czytelników bloga i dla nas mogą być wypowiedzi osób, które mogą podzielić się swoim doświadczeniem w tej mierze:

Gdzie i kiedy poza PL udało się zapłacić kartą?

(albo)

Gdzie i kiedy próbowaliście płacić kartą i z jakimi problemami się zetknęliście? Czy udało się je pokonać?

W sekcji komentarzy pojawiło się kilka interesujących opinii na ten temat, zachęcamy do zapoznania i wyrażenia własnego zdania na ten temat.

 

Urlop i wakacje – czas, w którym podchodzimy mniej rozsądnie do wydawania pieniędzy. Sprawdź co zrobić, aby nie narazić się na dodatkowe koszty, a wyjazd wakacyjny nie stał się dla nas koszmarem – zapraszamy do artykułu.

 

Dlaczego warto płacić kartą za granicą

O zaletach płacenia kartą, szczególnie poza granicami RP, pisaliśmy już na blogu we wpisie Obciążenie zwrotne – chargeback, do którego oczywiście odsyłamy.

Kantor Alior BankW skrócie chodzi o to chargeback, inaczej obciążenie zwrotne, czyli  proces inicjowany w imieniu klienta przez wystawcę karty polegający na zwrocie środków za nabyty towar lub usługę, jeśli okażą się one niezgodne z umową (przykłady w podlinkowanym wpisie). Zwrot środków następuje w postaci tzw. chargebacku, a procedurę możesz rozpocząć kontaktując się z wystawcą karty, czyli ze swoim bankiem.

W pewnym przybliżeniu można powiedzieć, że chargeback jest „ubezpieczeniem” usługi, za którą płacisz kartą (choć formalnie nie zawierasz żadnego ubezpieczenia, zabezpieczenia lub korzystasz z podobnie działającego instrumentu). Z chargeback skorzystasz z tylko, gdy zapłacisz kartą, przy czym nie ma tu znaczenia, czy będzie to karta walutowa, czy też zwykła karta debetowa / kredytowa denominowana w PLN – odsyłamy raz jeszcze do podlinkowanego wpisu.

OK, warto wiedzieć, że chargeback istnieje i że można z niego skorzystać przy płatności kartą, ale przecież wyjeżdżamy na urlop, żeby odpocząć, zapomnieć o trudach dnia codziennego, a nie zastanawiać się czy ktoś nas oszuka.

 

Ile zabrać gotówki?

No właśnie, ile zabrać gotówki,  jak to w ogóle policzyć? To już pozostawiamy Tobie :). Jeśli zabierzesz za mało, to będziesz musieć się posiłkować wypłatami z lokalnych bankomatów, które niekoniecznie należą do tanich. Jeżeli zabierzesz zbyt dużo – część pieniędzy może Ci zostać, z którymi po powrocie nie wiadomo co zrobić:
Internetowykantor

 • sprzedać i prawdopodobnie stracić na transakcji, gdyż kurs kupna jest zawsze niższy od kursu sprzedaży (zakładając, że w dniu sprzedaży kurs średni będzie taki sam, jak w momencie zakupu waluty)
 • albo może „zachomikować” środki na kolejny wyjazd – wówczas będą leżeć cały rok „w skarpecie”?

Zupełnie inną kwestią jest bezpieczeństwo pieniędzy. Odpowiedz sobie na pytanie: czy chodzisz na co dzień z portfelem wypełnionym na przykład 5000 czy 10.000 zł (lub jeszcze więcej)? Prawdopodobnie nie. A wybierając się na dłuższe wakacje poza RP i posługując się wyłącznie gotówką musisz zabrać ze sobą „furę” pieniędzy w gotówce!

Gotówka jest uniwersalnym środkiem płatniczym, zapłacisz w ten sposób (prawie) wszędzie, (prawie) zawsze i (prawie) za wszystko. Dlatego warto mieć ze sobą trochę lokalnej waluty. Zastanów się jednak czy nie zabrać ze sobą karty.

Zobacz też: najlepsze konta oszczędnościowe, w tym promocyjne konto oszczędnościowe od Getin Bank, a także nowość konto oszczędnościowe walutowe Getin Bank❗

 

Karta płatnicza za granicą

O chargebacku już wiesz, choć nie życzymy Ci abyś musiał/musiała sprawdzać jak działa :)  A czy są inne powodu, aby za granicą płacić kartą? Według nas tak, a główne to … wygoda i bezpieczeństwo:
T-Mobile Usługi Bankowe Karta kredytowa

 • plastik jest mały – kartę schowasz do podręcznej torby czy kieszeni;
 • plastik jest bezpieczniejszy – wystarczy, że ustawisz limity transakcji oraz zachowasz minimum ostrożności;
 • i w przeciwieństwie do posługiwania się gotówką nie musisz zastanawiać się ile środków zabrać ze sobą;

Jeśli jednak za granicą będziesz płacić kartą wydaną do polskiego rachunku, musisz liczyć się z całkowitymi kosztami przewalutowania nawet poziomie około 5 – 7% wartości transakcji:

 • spread – czyli różnica między kursem kupna i sprzedaży waluty
 • marża za przewalutowanie

Czy to dużo, czy mało – pozostawiamy Twojej ocenie. Jest jednak sposób, żeby uniknąć kosztownych przewalutowań i zapłacić nieco mniej.

 

Zabezpiecz kartę!

InternetowykantorPosiadasz kartę walutową / wielowalutową i zamierzasz z niej korzystać za granicą. Załóż blokadę i ustaw limity transakcji! Zobacz dlaczego  warto „podrasować” zabezpieczenia (zabezpieczenia inne niż PIN)? Uwaga, warto to zrobić również płacąc kartą w RP❗:

0 zł dla płatności w internecie: jeśli na wakacjach zamierzasz płacić kartą, ale nie będziesz płacić w internecie, to wyłączy płatności internetowe lub ustaw limit na 0 zł. Limit ten możesz zwiększyć / zmienić w każdym momencie!

limity dla wypłat z bankomatów: warto ustawić rozsądne limity na wypłaty z bankomatu lub przestawić je na zero. Przypominamy, że w większości banków limit ten można zmienić w aplikacji mobilnej, można to zrobić bezpośrednio przed wypłatą środków z bankomatu, po które ponownie zabezpieczasz kartę!

numer CCV – warto usunąć / zamazać numer CCV – tak aby nieuczciwy sprzedawca nie „sczytał” danych karty: numer, datę ważności + kod CCV- te informacje wystarczą do wykonywania zakupów w internecie❗

czasowa blokada karty – niektóre banki umożliwiają czasową blokadę karty, blokadę tę można wyłączyć bezpośrednio przed wykonaniem transakcji (przed płatnością) i włączyć ponownie po wykonaniu operacji❗ To (wg nas) jeden z lepszych sposobów zabezpieczenia się przed nieautoryzowanymi operacjami kartowymi (w kraju i za granicą).

 

Przelew SEPA i usługa DCC

Zanim przejdziemy do omawiania walutowych kart płatniczych słów kilka na temat przelewów SEPA i usługi DCC, z którymi możesz spotkać się korzystając z konta/karty walutowej.

Bank Millennium Konto Millennium ProfitSEPA (Single Euro Payments Area) bardziej znany jako przelew europejski, przelew euro czyli przelew pomiędzy bankami wchodzącymi w skład europejskiego obszaru płatniczego. Opłaty za przelew europejski kształtują się na poziomie około 5 zł, choć nie musi być to regułą – radzimy zapoznać się z TOiP banku, w którym masz rachunek walutowy i kształtują.

Zapytasz może co Ci po informacji o przelewach SEPA i do czego w ogóle może się to przydać? Odpowiadamy: np. do wykonania przelewu rezerwacyjnego za kwaterę, hotel itp. Często jest tak, że nawet jeśli w kraju, w którym zamierzasz spędzić urlop obowiązującą walutą nie jest euro, to rezerwacje wykonuje się właśnie w EUR – inf. o koszcie wykonania przelewu SEPA może się więc przydać. :)

Zobacz też: Kantor Internetowy PKO BP i brak płatności za przelewy walutowe w ramach promocji do końca czerwca 2019

DCC (Dynamic Currency Conversion) – płacąc za granicą zwróć uwagę na usługę DCC, czyli rozliczanie transakcji bezpośrednio w walucie wystawcy karty. Terminal płatniczy rozpoznaje, że posiadamy kartę z polskiego banku i proponuje nam od razu przewalutowanie na PLN -> zapraszamy do kolejnego akapitu.

 

Karta walutowa – nie korzystaj z DCC!

Płacąc kartą polskiego banku za granicą (nie musi to być karta wielowalutowa) możesz natknąć się na komunikat o treści (w przybliżeniu) „Czy chcesz sobie zapewnić najlepszy kurs wymiany”? Potwierdzając opcję skorzystasz z DCC. I uwaga! Jeśli wybierzemy opcję nie, to na niektórych terminalach może pojawić się dodatkowe pytanie, czy jesteśmy pewni naszej decyzji – warto na to uważać!

RevolutWażne: jeśli posiadasz kartę walutową, to nie korzystaj z DCC! Dlaczego? Będąc w strefie euro i płacąc kartą walutową podpiętą pod rachunek EUR bez DCC zapłacimy w EUR dokładnie taką kwotę, na jaką opiewa rachunek, bez żadnych dodatkowych przeliczeń.

Ale już płacąc ten sam rachunek i korzystając z DCC nastąpi dwukrotne przewalutowanie:

 • z EUR -> PLN, a następnie
 • z PLN -> EUR

Nie musimy chyba pisać, że w takim wypadku zapłacimy „jak za zboże”! A czy może być jeszcze gorzej? Niestety tak! Płacą kartą walutową EUR poza strefą euro i korzystając z DCC możemy nam dojść jeszcze przewalutowanie z waluty lokalnej na EUR lub USD. Warto o tym pamiętać.

Korzystanie z DCC może mieć sens tylko przy płatności kartą PLN, gdyż od razu poznamy ostateczną kwotę transakcji, na jaką zostanie obciążony nasz rachunek. Może mieć sens, ale nie musi – posiadając kartę PLN warto sprawdzić przeliczniki jakie stosuje nasz bank, być może i w tym przypadku korzystanie z DCC będzie nieopłacalne.

 

Karta walutowa

Zamiast używać karty płatniczej podpiętej pod rachunek PLN, można wymienić środki w kantorze internetowym i posługiwać się kartą walutową.

WalutomatMożesz skorzystać z Walutomat, którego banner widzisz obok, ale równie dobrze możesz skorzystać z Twojego ulubionego kantoru internetowego (np. kantoru Alior Bank, którego bannery również znajdziesz w niniejszym opisie).

Jeżeli bank, w którym masz konto, nie udostępnia rachunku walutowego, albo oferuje Ci taką możliwość lecz wiąże się z wysokimi opłatami, to rozważ propozycje T-Mobile Usługi Bankowe i Nest Bank.

Uwaga! W chwili obecnej prezentujemy ww banki, ale w przyszłości wpis może być uzupełniony o oferty innych banków i kantorów internetowych – będziemy o tym informować na blogu i na naszym profilu fb.

 

Karta kredytowa

RevolutKoszty użytkowania karty kredytowej za granicą kształtują się na podobnym lub nieco wyższym poziomie jak dla kart debetowych. Decyzję czy warto korzystać z KK za granicą pozostawiamy Tobie. Na pewno natomiast warto jednak zabrać ze sobą kartę kredytową, gdyż:

 • bez kredytówki często nie zarezerwujesz hotelu czy nie wypożyczysz samochodu;
 • karta kredytowa może przydać się w sytuacjach awaryjnych gdy np. skończyła się gotówka lub środki na karcie walutowej, a musisz zapłacić za paliwo na stacji, czy posiłek w restauracji;
 • zdarzają się awarie, przerwy w pracy banków itp., dobrze mieć ze sobą dodatkową, działającą kartę;

Polecamy bezwarunkowo bezpłatną kartę Citi Simplicity, która idealnie sprawdzi się w roli karty zapasowej i z której możesz skorzystać np. w sytuacjach awaryjnych. Za wydanie i posiadanie karty nie zapłacisz ani złotówki, nawet jeśli nie będziesz z niej korzystać.

Banner, który znajdziesz w niniejszym akapicie, wskazuje na bezwarunkowo bezpłatną Citi Simplicity z voucherem do Circle K o wartości do 350 zł – szczegóły w podlinkowanym wpisie.

 

Podsumowanie

Omówiliśmy ogólne zasady dotyczące płatności za granicą, z którymi masz możliwość płacenia:
Kantor Alior Bank

 • w lokalnej walucie, jeżeli jesteś w strefie euro, albo rozliczasz się w dolarach, frankach szwajcarskich lub funtach brytyjskich – wybierając stosowną kartę walutową unikniesz kosztów przewalutowania
 • w innych walutach niż EUR, USD, CHF, GBP – w takim przypadku (z reguły) najlepiej płacić kartą USD

Przypomnieliśmy też o tym, że warto zabrać ze sobą kartę kredytową „na wszelki wypadek” i że bardzo dobrze nadaje się do tego:

Ale nawet jeśli:

 • nie zamierzasz korzystać z karty walutowej czy karty kredytowej,
 • zabierzesz ze sobą tylko gotówkę,
 • i na nic Ci nasz poradnik

to i tak baw się dobrze, enjoy :)

 

Karta kredytowa na zapas?

Karta kredytowa na zapas / na wszelki wypadek? Sprawdź karty kredytowe, które warto wziąć na zagraniczny wyjazd:

Karta kredytowa
Karta kredytowa logo
okres bezodsetkowy 54 dni

RRSO 12.26%

TURBO karta kredytowa

pr. bezterminowa

Ekstra bonus

moneyback

zwrot 3% za paliwo

 

Polub naszą stronę i otrzymuj powiadomienia o promocjach bankowych!

 

 

👉 Najlepsze promocje (wybrane):

🥇Ranking chwilówek MAJ 2020, chwilówki ranking

🥇Ranking chwilówek MAJ 2020, chwilówki ranking

🚩Alerty BIK za darmo przez 3 miesiące - sprawdź swój BIK❗

🚩Alerty BIK za darmo przez 3 miesiące – sprawdź swój BIK❗

Konta Oszczędnościowe na nowe środki 2,0%

Konta Oszczędnościowe na nowe środki 2,0%

💰Do 140 zł za eKonto mBank i 2,5% na koncie oszczędnościowym mBank

💰Do 140 zł za eKonto mBank i 2,5% na koncie oszczędnościowym mBank


Podziel się opinią / komentarzem

Podaj wynik działania: trzy odjąć jeden. Odpowiedź wpisz słownie*  

20 komentarze

 1. Aga wyraził(-a) opinię:

  Może ktoś korzystał z kart płatniczych w Holandii z kont walutowych? A może konta w zł karty działały? Które banki? Będę wdzięczna za informacje. W razie czego proszę również o kontakt na e-mail …

  • Łukasz wyraził(-a) opinię:

   Mam karty walutowe z kantoru Aliora (USD, EUR). W Holandii nie wiem jak jest, ale we Francji zdarzały się miejsca gdzie mi karta Aliorowa nie działała. Niestety nie wiem czy dobrze zrozumiałem komunikat ale było coś a’la, że jest zablokowania? Możliwe to? A przecież wiem, że nie była bo w innych miejscach działała! W każdym razie płatność była odrzucana. Ale to że nie zapłaciłem kartą to małe miki. Wyjeżdżając z rodziną do Francji nie wzieliśmy za dużo gotówki licząc właśnie na to, że będziemy płacić kartą. No i gotówka się szybko skończyła. I miałem bardzo wątpliwą przyjemność wypłaty kasy z bankomatu z kartą EUR Aliora. No i przeliczyło mi o ile dobrze pamiętam z EUR na PLN na EUR, przy wypłacie 500 EUR straciłem na pewno ponad 100 zł. Coś czuję, że taniej byłoby, gdybym wypłacił kasę korzystając ze zwykłej polskiej debetówki. Oczywiście próba reklamowania tego nic nie dała, nie polecam!

  • Karol wyraził(-a) opinię:

   Tak mniej więcej ze 4 lata wcześniej przeglądałem fora szukając informacji o płatnościach kartowych na potrzeby wyjazdu. Planowaliśmy dłuższą objazdówkę po Europie i mieliśmy zahaczyć także o Holandię. O ile pamiętam to Holandia to jeden z gorszych krajów do płatności kartą inną niż karta z tego kraju. Czytałem, że podobno mało w którym sklepie zapłaci się inną kartą niż holenderska. Ale niestety wyjazd nie doszedł do skutku i nie dane mi było potwierdzić tego w praktyce, znam to tylko z pisaniny innych. Ale z tego co napisałaś to wnioskuję, że nic się nie zmieniło od tamtego czasu?

  • Cichy wyraził(-a) opinię:

   A czy próbowałaś kartą walutową Revolut?

   • Cichy wyraził(-a) opinię:

    W uzupełnieniu tego co napisałem poprzednio, żeby pytanie nie zostało źle zinterpretowane. Ja nie wiem czy Revolut działa w Holandii, sam jestem ciekaw, ale czytałem wiele pozytywnych opinii o Revolucie. I w pytaniu chodziło o to, czy może sprawdzałaś kartę z Revoluta w Holandii? Albo może wiesz, że nie działa?

   • R. wyraził(-a) opinię:

    Ja osobiście bym nie wchodził w Revoluta. Wystarczy poczytać opinie niezadowolonych klientów albo tych, którzy mają wątpliwości. Trochę się interesowałem tematem i zdecydowanie nie podoba mi się to, że muszę wysłać swoje dokumenty do jakiejś firmy zarejestrowanej w Wielkiej Brytanii, której właścielami są Rosjanie, a która niby jest bankiem ale zarejestrowanym na Litwie – jak dla mnie tak trochę za bardzo międzynarodowo się tu robi.
    A co w przypadku upadku Revoluta? Skoro to bank, to czy Litwa poradziłaby sobie z upadkiem Revoluta i koniecznością wypłacania gwarantowanych depozytów Revoluta? Bardzo w to wątpię, skoro nawet liczba użytkowników Revoluta przekracza liczbę mieszkańców Litwy!
    Po co Revolut, przecież teraz każdy szanujący się bank ma swój kantor internetowy z przelicznikiem bardzo podobnym do Revoluta i karty walutowe albo wielowalutowe. Ile zaoszczędzisz korzystając z Revoluta zamiast z kantoru bankowego: 10 zł, 20 zł, 50 zł to pewnie maks! Przy wyjeździe za granicę, za który płaci się w tysiącach złotych kwoty te są po prostu śmieszne! R.

    • a wyraził(-a) opinię:

     Korzystałem z revoluta i zero problemów!

    • zadowolony z revoluta wyraził(-a) opinię:

     no to lepiej dorabiac banksterow jeszcze zamalo zarobili na poliso lokatach i frankowiczachz i podobnych? moze ja podziekuje zato i nie skorzystam!!!
     ja mam karte revoluta i nawet w polsce place nia zazakupy a podoba misie bo platnosc od razu widac w aplikacji
     zagranica tez korzystalem i bez problemow z placeniem albo kontem
     ze upadnie? wolne zarty aniech upada ja doladowuje konto jak trzeba a na koncie mam tam malo nawet jak upadnie to niewielka strata
     ale nie upadnie bo juz to s ie za daleko posuneło wszyscy moi znajomi tez korzystaja z revoluta i sobie sa zadowoleni

 2. Sebek wyraził(-a) opinię:

  Witam Widzę że Pan jest ogarnięty :)w tematach używania kart walutowych za granicą. Będę bardzo wdzięczny za udzielenie mi odpowiedzieć na moje pytania. Posiadam dwie karty walutowe w kantorze Alior Banku w Euro i dolarach. 1. W wakacje jadę do Słowacji i będę chciał płacić tam za hotel, w sklepie,restauracji kartą walutowa w Euro. Chodzi mi o te słynne DCC. Jak będzie dla mnie najkorzystniej . Jakiego komunikatu mogę się spodziewać w bankomacie lub przy płatności w sklepie kartą( jak dokładnie będzie brzmiał ten komunikat). Rozumiem że mam nacisnąć NO i rozliczać się w walucie lokalnej mojej karty czyli Euro.??? 2. Będę też w w Czechach tam lepiej się rozliczać karta debetowa w polskich złotówkach czy walutową dolarową? Co bardziej się opłaca.? I znowu pytanie o DCC tu też mam wybrać komunikat NO? i rozliczac się w lokalnej walucie mojej karty albo PLN albo USD zależy która kartę wybiorę. 3. Kiedy wogole dcc jest opłacalne? Gdy place kartą Złotową tylko?
  Dzięki za pomoc.

  • Anka wyraził(-a) opinię:

   My będąc kilka dni w Pradze w ubiegłe wakacje płaciliśmy kartą Aliora ale nie kantoru Aliora tylko z T-Mobile (byłego Alior Sync) i pamiętam, że przeliczało się bardzo dobrze. Karta walutowa w USD. O DCC słyszałam, ale nie pamiętam, żeby pojawiało mi się tam DCC. Może to zależy od karty? Albo może wtedy jeszcze nie było tej opcji?

  • admin wyraził(-a) opinię:

   Do artykułu dodaliśmy dodatkowy opis DCC. Mamy nadzieję, że to pomoże, powodzenia :)

  • Jurek wyraził(-a) opinię:

   Nazwijmy rzecz po imieniu, DCC to pośrednik, to dodatkowy pośrednik pomiędzy moim portfelem a odbiorcą płatności (gdzieś tam po drodze jest jeszcze organizacja płatnicza, agent rozliczeniowy, bank i kto wie co tam jeszcze). I jak każdy pośrednik, tak i DCC chce zarobić, bo nie od dzisiaj widomo, że najlepiej być pośrednikiem.
   Będąc za granicą zawsze płacę kartą walutową i Tobie też to polecam. Osobiście tylko raz i nie do końca świadomie skorzystałem z DCC dla karty USD i to zabolało. A jak nieświadomie? Zbliżeniowo. Uczynna pani w kasie wbiła kwotę, zbliżyłem kartę, a pani zatwierdziła wszystkie komunikaty na terminalu. I poszło i zabolało. Na szczęście kwota była niewielka. Ale mam od tego czasu nauczkę, żadnych płatności zbliżeniowych za granicą (są wyłączone na karcie), tylko transakcje z pinem, które świadomie potwierdzam + zwracam uwagę komunikaty, co i Tobie polecam czynić.

  • G. wyraził(-a) opinię:

   Gdyby nie to, że jestem jeszcze przez kilka lat uwiązany z PKO (kredyt), to pewnie jak większość też bym obracał kartą Aliora. Jeśli też masz tam konto to spróbuj karty debetowej i kantoru PKO. O ile konto PLN mam bo muszę tam mieć ze względu na kredyt, to konto w euro i kantor uruchomiłem bo chciałem i jestem zadowolony. Przetestowaliśmy płatności kartą w ubiegłym roku we Włoszech (a Słowacja to też kraj z euro). Nie wydaliśmy dużo kartą bo to była wycieczka objazdowa zorganizowana z Itaki, ale i tak łącznie prawie 500 euro się uzbierało. Ja zawsze płaciłem i przyznaję, że nie kojarzę faktu, żeby pojawiło się pytanie o DCC, zawsze kwoty zgodne z tym co było na wydruku. A płaciliśmy w różnych regionach Włoch, w głównej mierze jedzenie, picie i pamiątki. Karta Visa PKO i konto Euro zasilane z kantoru PKO, mogę polecić.

 3. Agnieszka1990 wyraził(-a) opinię:

  Może ktoś korzystał z Kantor walutowy Alior Bank a dokładnie karty płatniczej MasterCard? Płacąc w Holandii Interesuje mnie czy karta płatnicza działa w sklepach typu Primark, Albert Heijn, Dekamarkt, Deen? Będę wdzięczna za pomoc

  • Krzysiek wyraził(-a) opinię:

   Byliśmy u znajomych w Holandii i nie było problemów w płatnościach na stacjach paliw czy w tamtejszym KFC lub MC, ale w niektórych sklepach pamiętam, że były kłopoty. Panie coś do nas mówiły, ale niestety nie wiem o co im chodziło. Nasze zakupy nie były jakieś wypasione: coś do picia, lody, drobne przekąski. Czasem chleb + coś do chleba = coś do jedzenia, ale to już rzadziej, bo po większe zakupy jeździliśmy ze znajomymi. Generalnie przy naszych zakupach kwota nie za wielka, więc może to było problemem? Ale pewności nie mam. W takim wypadku zapłaciłem gotówką i zapominaliśmy o temacie. Czy to był któryś z tych Primark, Albert Heijn, Dekamarkt, Deen to niestety nie pamiętam, choć nie wykluczam.

  • Jurek wyraził(-a) opinię:

   Co do płatności kartą, to na zachodzie zauważyłem taką niespotykaną u nas prawidłowość, że niektóre większe sieci handlowo mają swoją własną politykę do płatności kartowych. Karty jednej organizacji przyjmują, a innej nie przyjmują i już. W Niemczech na przykład w jakimś ichniejszym sklepie (nie pamiętam nazwy, ale nawet nie market) nie chcieli mi przyjąć karty Visa ani MasterCard, ale Maestro już przeszło. Dlaczego? Do dziś tego nie wiem.

  • Aga wyraził(-a) opinię:

   Dzięki. Niestety masz rację. Mam kartę Kantor Alior Bank Euro, mastercard, chciałam zapłacić w Holandii, ale terminale odrzucają kartę płatniczą. Bank nie potrafi tego wyjaśnić, twierdzi że karta powinna działa i tyle. Tylko w NL działa Karta Vpay Nest Bank.

 4. Karol B. wyraził(-a) opinię:

  „Jeżeli zabierzesz zbyt dużo – część pieniędzy może Ci zostać, z którymi po powrocie nie wiadomo co zrobić.” Nie sądzę :) Moja żona zawsze wie co zrobić z pieniędzmi, które zostały :)