Kiedy bank nie uruchomi lokaty❓

Kiedy bank nie uruchomi lokaty❓ Udało Ci się znaleźć lokatę bankową z wysokim oprocentowaniem albo konto oszczędnościowe, wniosek o lokatę lub konto został złożony, przelew wykonany i … klops,  bank nie uruchomił lokaty lub konta oszczędnościowego, a po kilku dniach zwrócił środki na Twój rachunek bankowy❗

Kiedy bank nie uruchomi lokaty

Straciłeś:

 • czas poświęcony na znalezienie dobrego depozytu,
 • pieniądze, bo przecież Twoje oszczędności przez kilka dni nie pracowały,

a nierzadko również

 • 👉szansę na skorzystanie z oferty dla nowych klientów❗

Zobacz, kiedy bank nie uruchomi lokaty (konta oszczędnościowego) i co może być tego przyczyną – w naszym zestawieniu prezentujemy również wybrane, promocyjne lokaty bankowe – aktualizacja artykułu z maja 2017.

 

Kiedy bank nie otworzy lokaty?

Idea Bank Lokata HAPPY PROPodejście może być różne w różnych bankach, uogólniając jednak zagadnienie, bank może odmówić uruchomienia lokaty bankowej (tj. zastrzec prawo do niezałożenia lokaty oraz zwrotu środków na rachunek, z którego środki wpłynęły) gdy:

 1. kwota środków przekazanych na założenie lokaty jest niezgodna z kwotą z wniosku/dyspozycji, albo
 2. środki przeznaczone na założenie lokaty zostały przekazane na rachunek inny niż wskazany we wniosku/dyspozycji o lokatę, albo
 3. środki przeznaczone na założenie lokaty wpłynęły do banku po upływie okresu ważności wniosku, albo
 4. dane we wniosku nie zgadzają się z danymi z przelewu środków do uruchomienia lokaty

– omawiamy je w kolejnych akapitach.

Inny powód odrzucenia lokaty? – jeśli taki znasz, podziel się w komentarzu. 👉Banner wskazuje na lokatę HAPPY PRO Idea Bank.

 

Kwota środków niezgodna z wnioskiem

Niestety łatwo o taką pomyłkę, tzw. czeski błąd i „cyferówkę”:
mBank 3,5% dla nowych klientów

 • za mało lub za dużo zer
 • przesunięty przecinek
 • zamiana cyfr, np. 1222.32 zł zamiast 1222.23 zł

Przykład: z reguły deklarujemy pełne kwoty (bez miejsc po przecinku) i jest to pewne ułatwienie, nie zmienia to jednak faktu, że przecież można złożyć wniosek o  na kwotę 20.000 zł zamiast 20.000,01 zł (czy 20.001 zł) i przez to narazić się na to, że bank odrzuci Twój przelew. Jest to oczywiście skrajny przykład i nie wykluczone, że bank otworzy depozyt, musisz mieć jednak świadomość, że może, ale nie musi tego robić.

Zawsze (albo prawie zawsze) przed wysłaniem wniosku o lokatę wyświetla się podsumowanie wprowadzonych danych – warto porównać wprowadzone dane z tymi, które miały być wprowadzone, a 👉banner wskazuje na ofertę Konto mBank z lokatą 3,5%.

Chcesz otrzymywać powiadomienia o promocyjnych lokatach i kontach oszczędnościowych – polub nasz profil na FB.

 

Nieprawidłowy numer rachunku

Getin Bank Elastyczne konto oszczędnościoweW tym przypadku raczej trudno o pomyłkę. W każdym numerze rachunku bankowego, zwanego potocznie numerem konta, zawarta jest suma kontrolna (zwana też cyfrą/liczbą kontrolną).

Numer rachunku bankowego to ciąg 26 cyfr:

CC AAAA AAAA BBBB BBBB BBBB BBBB

gdzie:
CC – suma kontrolna,
AAAA AAAA – numer rozliczeniowy
BBBB BBBB BBBB BBBB – numer rachunku klienta w banku

Jeśli przypadkowo zmienimy wybrane cyfry, to suma kontrolna będzie inna, przez co system informatyczny banku nie pozwoli zdefiniować przelewu na ten numer konta.

I choć trudno tu o pomyłkę, to nie oznacza to oczywiście, że nie jest to niemożliwe – poprawny numer rachunku to absolutna podstawa, pamiętaj o tym!

👉A pod bannerem bannerem Elastyczne Konto Oszczędnościowe Getin Banku – przypominamy, że to konto bez limitu darmowych wypłat.

 

Przelew po dacie ważności wniosku

Daty wniosku należy pilnować i zawsze upewnić się, że wyrobimy się na czas. Na przykład wniosek o lokatę na NOWE ŚRODKI w Getin Bank ważny jest przez 7 dni, ale tylko, jeżeli nie posiadasz konta w banku. Ale już jeśli posiadasz konto, wniosek ważny tylko w dniu złożenia dyspozycji otwarcia lokaty.

Inbank Lokata na WYSOKI PROCENTUczulamy również, że liczy się moment zaksięgowania środków na rachunku bankowym, a nie to kiedy wyślesz przelew z Twojego konta, np. dla lokat Getin Bank zastrzega, że:

 • wpływ środków pieniężnych na rachunek Getin Bank w godzinach od 00:00 do 20:00 skutkuje założeniem lokaty (w zakresie bankowości telefonicznej) w tym samym dniu, natomiast
 • wpływ środków do Getin Bank w godzinach od 20:01 do 23:59 skutkuje założeniem lokaty (w zakresie bankowości telefonicznej) w następnym dniu.

Planując uruchomienie lokaty sprawdź sesje elixir przelewów wychodzących i przychodzących dla banków najlepiej na stronach tych instytucji, (👉banner wskazuje na lokatę Inbank, lokata z gwarancjami Banku Estonii).

 

Niezgodność danych

Żeby było łatwiej wyjaśnić, to na wstępie przyjmij, że:
Getin Bank Lokata na NOWE ŚRODKI

 • bank X – to bank, w którym składasz wniosek o lokatę
 • bank Y – to bank, w którym posiadasz konto (rachunek) i z którego wyślesz środki do banku X

O jakie dane chodzi:

 • z jednej strony są dane z wniosku o lokatę w banku X, czyli Twoje dane osobowe, dane adresowe i numer rachunku, z którego wykonasz przelew;
 • z drugiej strony są Twoje dane na przelewie z banku Y, z którego wykonasz przelew uruchamiając lokatę w banku X;

(👉banner wskazuje na lokatę na NOWE ŚRODKI Getin).

Przed złożeniem wniosku o lokatę warto wygenerować potwierdzenie wykonania dowolnego przelewu, na który zobaczysz w jaki sposób Twój bank widzi Cię w systemie i w jaki sposób (najprawdopodobniej) przekaże Twoje dane do banku Y w ramach przelewu, np.:

Jan Bankowy
ul. Lokat Bankowych 1/2
11-222 Bankowice Lokatowe

Jeśli więc w dowodzie osobistym masz adres ul. Lokat Bankowych 1 m. 2, a w systemie banku Y zapisano jak powyżej, to wg nas składając wniosek o lokatę do banku X, warto wpisać dane zgodne z przelewem.

Oczywiście musisz mieć świadomość, że z taką niezgodnością danych adresowych, która de’facto niezgodnością nie jest, może być różnie. Bank, a właściwie system informatyczny banku może przepuścić Twój przelew, ale równie dobrze może go odrzucić. Może być również tak, że poprawność odrzuconych lokat jest dodatkowo weryfikowana przez operatorów bankowych i lokata jest uruchamiana (bądź nie).

 

Podsumowanie

Wydawać mogłoby się, że to nic prostszego, wypełniamy wniosek, uruchamiamy lokatę czy konto oszczędnościowe i cieszymy się wysokim oprocentowaniem. I tak z reguły właśnie będzie, ale niestety nie zawsze tak jest.

Przed złożeniem wniosku o lokatę, w szczególności dla nowych klientów, warto zadać sobie trochę trudu i:
Santander Consumer Lokata Online Nowe Środki

 • sprawdzić dane na wydruku przelewu

a jeśli posiadasz konto w więcej niż jednym banku:

 • wykonać przelew z banku X do banku Y

a następnie

 • sprawdź w jaki sposób bank Y widzi Twoje dane i takie wprowadź we wniosku o lokatę

(👉banner obok wskazuje na lokatę na NOWE ŚRODKI Santander)

Koniecznie:

 • sprawdź numer rachunku i kwotę przelewu;
 • pamiętaj też, aby nie przekroczyć terminu ważności wniosku;

To jest absolutne minimum!

Edukacja najważniejsza, jeżeli znasz jeszcze inne powody, przez które bank może odmówić uruchomienia lokaty, podziel się w komentarzu swoją wiedzą, niech inni też skorzystają.

Przypominamy, że prezentowane lokaty (w tym poniższe) znajdziesz tutaj: ranking lokat i kont oszczędnościowych w zestawieniu lokat bankowych.

Bądź też na bieżąco z lokatami bankowymi, zapraszamy do polubienia naszego profilu FB.

 

Polub naszą stronę i otrzymuj powiadomienia o promocjach bankowych!

 

 

👉 Najlepsze promocje (wybrane):

ING konto MOBI i ING konto DIRECT z premią do 160 zł

ING konto MOBI i ING konto DIRECT z premią do 160 zł

🥇Najlepsze lokaty LUTY 2020 ranking lokat, ranking kont oszczędnościowych

🥇Najlepsze lokaty LUTY 2020 ranking lokat, ranking kont oszczędnościowych

mBank eKonto z premią 150 zł i 2,6% dla oszczędzających

mBank eKonto z premią 150 zł i 2,6% dla oszczędzających

Firma+ Idea Bank promocja Plus na ZUS i 10% zwrotu składek na ZUS przez 6 miesięcy

Firma+ Idea Bank promocja Plus na ZUS i 10% zwrotu składek na ZUS przez 6 miesięcy


Podziel się opinią / komentarzem

Podaj wynik działania: trzy odjąć jeden. Odpowiedź wpisz słownie*  

7 komentarze

 1. Fabian wyraził(-a) opinię:

  Przelew zrywanej lokaty z Idei na nową lokatę do Getina przechodzi bez problemu mimo niezgodności kwoty wnioskowanej w Getinie z faktycznie przelaną kwotą z lokaty w Idei oraz braku powołania się na numer wniosku do lokaty w Getinie.

 2. David wyraził(-a) opinię:

  Pod niezgodność podchodzą też konta wspólne. Warto może o tym wspomnieć. Jeżeli składam wniosek o lokatę na siebie, a konto jest na mnie i na żonę, to idą dane moje i żony. I lokata może nie zostać założona.

 3. PPPP wyraził(-a) opinię:

  Ja boksowałem się z Optimą bo raz uznali, że zdjęcie dowodu jest niewyraźne, kolejnym razem, że nie widać rogu dowodu, dopiero za trzecim podejściem przeszło

 4. bzdylek wyraził(-a) opinię:

  Dziękuję fajnie to wiedzieć

 5. abab wyraził(-a) opinię:

  Słyszałem, że kiedyś banki z grupy LCz były znane z tego, że odrzucały lokaty przez takie niezgodności w adresach. Ktoś wie czy tak jest nadal?

 6. mazurek wyraził(-a) opinię:

  @Krystyna wspolczuje, no niezle ! Ja mieszka na Jana Olbrachta w Warszawie i taka ulice mam wpisana w ofcjalnych papierach. Ale na listach pisza roznie Jana Olbrachta, J. Olbrachta, J.Olbrachta, Olbracht, a mimo, to poczta do mnie dochodzi. Wazny jest kod pocztowy. Listonosz jakos daje sobie rade.
  A przy lokatach podstawa powinien byc numer konta ! Przeciez robiac przelew wystarczy, ze podam numer konta i przelew dojdzie do odbiorcy . W danych odbiorcy moge wpisac Kubus Puchatek albo Krolik Bags i nie ma to znaczenia. Pamietam, ze przez jakis czas wysylalem przelewy za telefon do nie istniejace juz sieci Era. Konto bylo dobre a danych odbiorcy wpisane byly moje dane ! Tak po prostu niezwrocilem na to uwagi a przelewy poszly. Nikt z Ery nie protestowal. Niepamietam tez zeby ktokolwiek sie o to czepial w jakims innym przelewie. A teraz to na przyklad adresu to na przelewie czesto sie w ogole nie wpisuje i tez jest dobrze.
  Moge jeszcze zrozumiec jak przy zakladaniu lokaty bank czepia sie, ze jest niezgodny pesel ale tylko tyle i az tyle. Juz z nazwiskami to bywa przecie roznie. Szczegolnie „wyzwolone kobiety” dodaja sobie nazwisko meza: to z myslnikiem, to bez myslnika, to jakies vel dodaja, lub inne cos dodaja .Z drugim imieniem tez bym polemizowal bo nie wszyscy go uzywaja (niepodaja).
  Ale odzucanie lokaty bo sie nie zgadza sie adres albo co gorsza jakas cyferka w adresie jest poprawna ale inaczej zapisana -kompletna rzenada.
  Jesli nawet system banku to odrzuci bo mu sie cos tam nie zgadza, to przeciez po cos sa pracownicy ! Ktos z banku powinien to sprawdzic dodatkowo to dane (co najwyzej kontaktujac sie z klientem) i bez szemrania lokate zalozyc. Oczywiscie naliczajac odsetki za zwloke !

 7. Krystyna wyraził(-a) opinię:

  Odrzucanie dopiero po upływie dwóch dni znacznego przelewu tylko dlatego, że adres na przelewie zawiera uproszczony zapis np. 27/24, a nie zawarty w dowodzie osobistym 27 m.24, jeśli przy tym COT nawet nie raczy skontaktować się z klientem, to ewidentna „kultura wschodnia”. Takim bankom dziękuję na stałe (co swego czasu uczyniłam już wobec BGŻ Optima). Proszę sprawdzić jak traktują klienta banki w USA (nawet nie spodziewam tego od zurzędniczałych instytucji RP, żądając tylko niezbędnego minimum).