🥇Lokata czy konto oszczędnościowe – co wybrać?

💸Chcesz ulokować pieniądze, ale zastanawiasz się czy wybrać lokatę bankową? A może lepsze będzie konto oszczędnościowe?

Lokaty i konta oszczędnościowe znajdziesz w ofercie większości banków, również tych, które przedstawiamy na LokataKonto.pl oraz na blogu. Wiele opisywanych przez nas promocji bankowych, choćby ostatnia konto oszczędnościowe Santander Consumer Bank lub kont Getin Bank, dotyczy właśnie lokat bankowych i rachunków oszczędnościowych (kont oszczędnościowych).

W zależności od tego w jaki sposób zamierzasz oszczędzać, lepsza może być pierwsza lub druga opcja. Lokata czy konto oszczędnościowe? – sprawdź co i kiedy wybrać, zapraszamy do lektury naszego poradnika => banner wskazuje na lokatę inBank – szczegóły na wskazanej stronie www [aktualizacja artykułu z maja 2019 r].

Lokata czy konto?

Zakładamy, że lokując środki na lokacie lub koncie oszczędnościowym chcesz zarobić. Zazwyczaj bywało tak, że lokaty były nieco lepiej oprocentowane niż konta oszczędnościowe. Niestety, w obecnych czasach zmieniło się to, a o dobrą lokatę czy konto trudno. Warto więc korzystać z okazji, a taką niewątpliwie jest konto oszczędnościowe Santander z promocyjnym oprocentowaniem, bez konta osobistego i limitu darmowych wypłat w miesiącu.

Uruchamiając lokatę czy konto oszczędnościowe możesz natknąć się na „haczyki”, o których warto wiedzieć, najlepiej przed ewentualnym złożeniem wniosku o konto oszczędnościowe czy lokatę.

konieczność posiadania ROR:

Typowym haczykiem dla lokaty bankowej albo konta oszczędnościowego (ale nie dla wszystkich, 👉np. haczyk ten nie dotyczy oferty SCB – banner), jest konieczność posiadania konta osobistego. Konto rzecz jasna może, ale nie musi być darmowe. Nieraz mogą być wymagane operacje kartowe czy zasilenie konta. Nie bez kozery już tutaj wspominamy o lokatach bez konta, czyli do uruchomienia których nie musisz posiadać rachunku bankowego lub korzystać z innych produktów bankowych.

opłaty:

Uruchomienie lokaty lub konta oszczędnościowego (zazwyczaj) nie wiąże się z dodatkowymi opłatami, również za zerwanie depozytu nie są pobierane opłaty. W przypadku konta oszczędnościowego warto pamiętać o tym, że zwykle tylko pierwszy przelew w miesiącu jest bezpłatny, o wyjątkach poniżej 🚩i ponownie haczyk ten nie dotyczy oferty Santander Banku!

dopłaty:

Nie możesz dopłacić środków do już uruchomionej lokaty. Posiadając konto oszczędnościowe możesz dopłacić pieniądze w dowolnym momencie i dowolnej wysokości w godzinach dostępności systemu bankowego.

wypłaty:

Wypłata środków z lokaty (częściowa lub całkowita) przed jej zapadnięciem to (z reguły) utrata wypracowanych odsetek. Ale nie dla kont oszczędnościowych – możesz wypłacić część środków, a pozostałe będą pracować, możesz wypłacić wszystkie oszczędności, a i tak otrzymasz naliczone odsetki. Warto pamiętać o tym, że tylko pierwszy przelew w miesiącu z konta oszczędnościowego jest darmowy, o wyjątkach poniżej. 🚩Nie dotyczy promowanego przez nas konta oszczędnościowego SCB, w którym wszystkie wypłaty są darmowe – czyli brak haczyka😎

nowy klient:

Nierzadko warunkiem uzyskania podwyższonego, promocyjnego oprocentowania na lokacie bądź koncie oszczędnościowym, jest bycie nowym klientem banku. Banki różnie podchodzą do tego zagadnienia, np. w nieistniejącym już Idea Bank nowym klientem można być tylko raz, a w Getin Bank wystarczy kilkudniowy okres karencji.

nowe środki / saldo na dzień:

Warunkiem uruchomienia promocyjnej lokaty lub konta oszczędnościowego może być „dostarczenie” do banku nowych środków, w przeciwnym wypadku korzystamy ze „standardowego” oprocentowania, które może być znacząco niższe od oferty promocyjnej. Jeśli jesteś nowym klientem danej instytucji finansowej, to sprawa jest prosta – wszystkie środki będą nowymi. Dla obecnych klientów banki wyznaczają datę badania salda – nadwyżka środków na ten dzień (lub później), to nowe środki -> lokaty na nowe środki

Po tym dosyć długim wstępie zobacz, kiedy warto uruchomić lokatę, a w jakich przypadkach lepsze będzie konto oszczędnościowe.

 

Kiedy lokata bankowa?

zobacz: lokaty bankowe na LokataKonto.pl

Lokata uruchamiana jest na różne okresy, począwszy od lokat krótkoterminowych (od jednodniowych, do 2 – 3 miesięcznych), przez lokaty kwartalne, a skończywszy na lokatach długoterminowych (12-miesięcznych i powyżej). Pierwsze z nich, to często promocyjne lokaty dla stosunkowo niedużych kwot, dla nowych klientów, nierzadko są to lokaty z podwyższonym oprocentowaniem. Długoterminowe to często lokaty dla dużych kwot, ale nie zawsze jest to regułą.

Uruchamiając lokatę z góry wiesz:

Dlaczego? Bo choć (jak już wspomnieliśmy powyżej) zdarzają się lokaty o zmiennym oprocentowaniu, to jednak znacząca większość lokat ma oprocentowanie stałe.

Wysokość oprocentowania może mieć kluczowe znaczenie w sytuacji, gdy oprocentowanie depozytów spada. Jeśli uruchomisz długoterminową lokatę z wysokim oprocentowaniem, to bez względu na to, co stanie się w tzw. międzyczasie, oprocentowanie to (o ile rzecz jasna umowa lokaty nie stanowi inaczej) obowiązuje przez cały okres umowy lokaty.

 

Uruchamiając lokatę:

Zerwanie lokaty najczęściej wiąże się ze zwrotem zainwestowanego kapitału, ale bez naliczonych odsetek. Oczywiście są wyjątki od tej reguły i w tym akapicie o nich wspominamy, sprawdź:

Utrata odsetek, choć przykra, to nie zawsze postrzegana jest jako wada, a w pewnych sytuacjach może być nawet zaletą – jest (lub może być) barierą przed pochopnym zerwaniem depozytu. Warto też rozważyć uruchomienie kilku lokat na mniejsze kwoty, zamiast jednej na wyższą (o ile jest taka możliwość). W sytuacji kryzysowej zrywamy wybraną lokatę i tracimy tylko odsetki dla tego depozytu (odsyłamy do sekcji komentarzy).

 

Kiedy konto oszczędnościowe?

zobacz konta oszczędnościowe na LokataKonto.pl

Rachunek oszczędnościowy jest lepszy dla osób, które nie dysponują dużym kapitałem, ale chcą oszczędzać, nawet metodą małych kroczków lecz regularnie, gdyż w przeciwieństwie do lokaty, rachunek oszczędnościowy możesz zasilać w dowolnym momencie i dowolnymi kwotami pieniędzy.

Warto również pamiętać o tym, że zazwyczaj tylko pierwszy przelew w miesiącu jest darmowy, za kolejny należy już zapłacić, choć i w tym przypadku są wyjątki od tej reguły:

 

Lokata kontra konto oszczędnościowe

Pod koniec wpisu krótkie podsumowanie w formie tabelarycznej, a zarazem porównanie obydwu produktów:

Lokata kontra konto oszczędnościowe
x Lokata Konto
Oprocentowanie Stałe przez cały okres trwania lokaty, choć bywają również lokaty ze zmiennym oprocentowaniem Zmienne
Zyski Uruchamiając lokatę o stałym oprocentowaniu, z góry wiesz ile zarobisz Możesz oszacować zyski, ale pamiętaj, że oprocentowanie konta oszczędnościowego może się zmienić
Dopłaty Nie jest możliwa Dopłaty są możliwe w dowolnym momencie i dowolnej kwocie
Wypłaty O ile umowa nie stanowi inaczej, to częściowa lub całkowita wypłata z lokaty wiąże się z jej zerwaniem Możliwe w dowolnym momencie i dowolnej wysokości, choć zazwyczaj tylko pierwszy przelew w miesiącu jest bezpłatny.
Zerwanie O ile umowa nie stanowi inaczej, to zerwanie wiąże się z wypłatą kapitału i utratą wypracowanych odsetek,  Nie dotyczy
Najlepsze gdy  Dysponujesz kapitałem, który możesz zamrozić na okres określony w umowie lokaty  Chcesz oszczędzać, również metodą mały kroczków, albo nie wiesz czy i kiedy będziesz potrzebować zgromadzonych środków
Więcej na stronie  lokaty bankowe  konta oszczędnościowe
Przykład 1 spójrz w tabelę powyżej spójrz w tabelę powyżej
Przykład 2 spójrz w tabelę powyżej spójrz w tabelę powyżej

 

Inne argumenty?

Zachęcamy do dyskusji:

Wpis zostanie uzupełniony o wybrane komentarze, zapraszamy też na Lokata Konto PL, a pod bannerem ponownie konto oszczędnościowe SCB.

 

 




Treści zawarte na tym portalu mają wyłącznie charakter informacyjno-reklamowy (nie odpowiadamy również za treści witryn, do których prowadzą odnośniki z naszego portalu) i nie stanowią rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Przed ewentualnym skorzystaniem z produktu lub usługi zawsze przeczytaj umowę oraz zapoznaj się ze szczegółową kartą produktu lub usługi. Pamiętaj też, że decyzje podejmujesz na własną odpowiedzialność. Korzystanie z portalu jest równoznaczne z akceptacją wcześniej wymienionych warunków. Znaki towarowe użyte jedynie w celach informacyjnych. Regulamin: http://bankomaniacy.pl/regulamin/ | Polityka prywatności http://bankomaniacy.pl/polityka-prywatnosci/