Wyłudzenia BLIK, oszustwo na BLIK-a

⚠️Wyłudzenia BLIK i ⚠️oszustwa na BLIKa  – reklamy telewizyjne i internetowe, loteria blikomania, artykuły internetowe i w końcu nasz skromny blog, na którym staramy się promować system BLIK, wszystko to sprawia, że przelewy na telefon BLIK, płatności kodami BLIK, czy wypłaty BLIKiem z bankomatów nie są już czymś nieznanym.

Wszystko to może cieszyć, niestety na fali rosnącej popularności BLIK zaczyna być również wykorzystywany do niecnych celów – „wyłudzeń na BLIKA”, pomimo akcji edukacyjnej, również na naszym blogu, oszustwa na BLIKA są wciąż groźne.

Wyłudzenia BLIK

Czy jest się czego bać i czy w takim razie nie korzystać z BLIKA? Wprost przeciwnie! Gorąco zachęcamy do blikowania i zapraszamy do artykułu (aktualizacja wpisu z 8 kwietnia 2019).

 

Oszustwa na blika

W sieci natknęliśmy się na dwa schematy, które pokrótce przedstawimy poniżej. Jeśli ktoś z Państwa spotkał się z innymi, prosimy o informację w komentarzu, artykuł zostanie uzupełniony:
BNP Paribas Konto Otwarte na Ciebie z premią

 • Na facebooka: schemat postępowania jest dosyć prosty – przestępca przejmuje konta facebookowe (lub tworzy fikcyjne próbując podszywać się pod Twoich znajomych), a następnie w prywatnej wiadomości prosi Cię o pożyczenie pieniędzy. Zazwyczaj dodaje, że jest akurat przy kasie i zapomniał portfela, a jedynym rozwiązaniem i sposobem pomocy jest płatność kodem BLIK. Niestety, w rzeczywistości przestępca nie jest Twoim znajomym i nie stoi przy kasie w sklepie, ale przed bankomatem, a kod BLIK ma służyć wypłacie środków z konta.
 • Innym sposobem jest próba sprzedaży przedmiotów na  Messengerze, grupach facebookowych, Allegro czy OLX. Co łączy te wszystkie platformy, BLIKA i oszusta? Otóż za każdym razem przestępca żąda płatności za wystawiany przedmiot z wykorzystaniem systemu płatności mobilnych BLIK. Jeśli transakcja dojdzie do skutku, środki w oka mgnieniu znajdą się na rachunku wyłudzacza i w kilka chwil mogą być wypłacona, przetrasferowane dalej albo służyć do zakupu kryptowalut.

Zobacz jak się przed tym bronić? A banner obok wskazuje na Konto Otwarte na Ciebie BNP z ekstra premią w gotówce.

Pożycz przez BLIK!

Znajomy(-a) w prywatnej wiadomości na FB prosi, wręcz błaga o pożyczenie paru złotych, nakreślając przed Tobą scenariusz: nie ma ze sobą portfela, a musi kupić pieluchy dla dziecka / zapłacić na stacji za już zatankowane paliwo / kupić bilet autobusowy / itp. Zignorować wiadomość, czy pomóc człowiekowi?

Jeśli to ktoś, kogo dobrze znasz, to być może nie warto przejść obojętnie, ale radzimy zachować ostrożność:
Bank Millennium Konto Profit

 • ⚠️ sprawdź, czy to rzeczywiście Twój znajomy – zweryfikuj, czy osoba, za którą się podaje, jest rzeczywiście Twoim znajomym. Niestety może zdarzyć się tak, że przestępca włamie się na konto próbując się podszywać pod osobę, którą znasz. Jeśli nie jest to jedynie wirtualna znajomość, to przed ewentualnym wykonaniem przelewu czy podaniem kodu BLIK warto zadzwonić i upewnić się, że jest to ta osoba, za którą się podaje i czy na pewno potrzebuje pieniędzy. Radzimy też zachowanie tzw. zdrowego rozsądku i postawienie się w roli znajomego z FB – gdy Ty zapomnisz portfela, to czy piszesz o tym w wiadomości na FB, czy po prostu dzwonisz?
 • ⚠️ czytaj komunikaty BLIK! – jeżeli dane Ci było już korzystać z sytemu płatności BLIK, to wiesz, że każdą operację powyżej 50 zł (lub innej kwoty zależnie od ustawień) należy potwierdzić kodem PIN. Poza kodem BLIK, na ekranie telefonu widnieje opis wykonywanej operacji: możesz więc sprawdzić, czy jest to płatność na zadeklarowaną kwotę X w sklepie Y, czy też może jest to próba wyłudzenia, np. wypłata środków z bankomatu – ⚠️jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości nie potwierdzaj operacji!
 • ⚠️ zdrowy rozsądek i limity – czy chodzisz na co dzień z portfelem z 5.000 zł w gotówce? Zapewne nie! A czy trzymasz takie środki na Twoim koncie osobistym i nie masz ustawionych górnych limitów na kwotę transakcji? – radzimy to sprawdzić.

A pod bannerem Konto Profit Millennium

Zapłać BLIK-iem

Inny scenariusz: oszust wystawia na Allegro, Facebooku lub innym miejscu w sieci przedmioty za okazyjną cenę, a przed ich wysłaniem żąda przedpłaty. Jednym z warunków kontynuacji i/lub finalizacji transakcji jest wykonanie płatności (przedpłaty) BLIKiem. Dlaczego?

Jeżeli dane było Ci korzystać z BLIKA i wykonywać na przykład szybki przelew na telefon BLIK, to wiesz, że przelew taki wysłany z banku X w ciągu kilku sekund znajdzie się na koncie w banku Y. Co ciekawe, operację taką można przeprowadzić poza standardową sesją Elixir, ale też w sobotę, niedzielę czy święta – odsyłamy do podlinkowanego artykułu na ten temat.

Idea Bank Lokata HAPPY PROGłówna zaleta systemu BLIK (szybkość) staje się w tym przypadku jego wadą, gdyż o ile standardowy przelew Elixir można zatrzymać czy nawet anulować, o tyle w przypadku przelewów natychmiastowych i/lub przelewów BLIK zatrzymanie / wycofanie takiej dyspozycji nie jest i zazwyczaj nie będzie możliwe, ponieważ po kilku sekundach od momentu zatwierdzenia transakcji środki znajdą się na rachunku odbiorcy.

Ale czy można o to winić BLIKA? Zdecydowanie nie! BLIK miał umożliwiać wykonywanie szybkich przelewów między kontami w różnych bankach, miał dawać taką możliwość i taką możliwość daje! A że na konto przestępcy …., to już niestety druga strona medalu i trudno o to winić BLIKA!

Co robić?

🚩Jak odnaleźć się w takiej sytuacji? Przede wszystkim nie ulegać emocjom, uważać na wszelkiego rodzaju „ekstra okazje”, sprawdzać i jeszcze raz sprawdzać oraz … korzystać z tradycyjnej i sprawdzonej formy płatności … za pobraniem :)

A pod bannerem lokata HAPPY PRO

Klamka zapadła – co robić?

Getin Bank Elastyczne konto oszczędnościoweA co jeśli uległeś i wykonałeś przelew BLIK tudzież potwierdziłeś kod BLIK, ale masz przeczucie, że Twoje pieniądze trafiły w niepowołane ręce. Przede wszystkim nie czekaj i jak najszybciej złóż reklamację:

 • skontaktuj się z bankiem, w którym masz konto i z którego został wykonany przelew BLIK
 • jeśli była to transakcja w internecie, to również (jak najszybciej) złóż reklamację u operatora płatności: blikmobile.pl, PayU itp.

Nie ukrywamy, że odzyskanie pieniędzy może być trudne, choć jeśli przestępca nie przetransferował ich dalej – nie musi być niemożliwe. Podkreślamy jednak raz jeszcze, ważna jest szybkość reakcji, im szybciej skontaktujesz się z biurem obsługi klienta, tym większa jest szansa na zablokowanie operacji i odzyskanie pieniędzy.

🚩Gorąco zachęcamy do dyskusji na ten temat – jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości – zapytaj! Lepiej zapytać, niż stracić pieniądze. Warto również śledzić doniesienia prasowe na ten temat. W artykule przedstawiamy tylko dwa „oszustwa na BLIKA”, choć nie wykluczamy, że w świecie realnym funkcjonują również inne / albo inne powstaną.

A pod bannerem Elastyczne Konto Oszczędnościowe Getin Bank.

Jak chronić się przed atakiem?

Co robić aby uniknąć ataku?

Wypłaty na BLIKA

Możesz to zrobić w dosyć prosty sposób, w myśl zasady „ufaj, ale sprawdzaj” – każdą nietypową prośbę o pieniądze „na BLIKA” potwierdzaj bezpośrednio z osobą, która o te środki Cię prosi. Jeżeli pisze do Ciebie znajomy, to po prostu do niego zadzwoń, znajomy na pewno nie będzie miał nic przeciwko temu. A jeśli to oszuści to:
Bank Millennium Konto 360° + 200 zł premii

 • uchronisz swoje środki,
 • oszczędzisz problemów znajomego, który najprawdopodobniej nie wie, że ktoś podszywając się pod jego dane, próbuje wyłudzać pieniądze;

Płatności na BLIKA

W przypadku zakupów w internecie lepiej unikać handlarzy z drugiej ręki, którzy wystawiają się na Facebooku lub innych portalach, które nie gwarantują bezpieczeństwa transakcji.

Warto też unikać „okazji” oraz operacji, które nie dają możliwości płatności „za pobraniem”, a jedynie „na blika”. Banner obok wskazuje na konto 360 stopni z premią (oczywiście to konto z BLIKIEM).

Chroń swoje dane

Pamiętaj o ochronie własnych danych:

 • chroń swoje konto na portalu społecznościowym – regularnie zmieniaj hasła, używaj haseł, które będą proste dla Ciebie, ale trudne do złamania przez przestępców,
 • wylogowywuj się z aplikacji, gdy z niej nie korzystasz,
 • regularnie aktualizuj system operacyjny i przeglądarkę w telefonie / komputerze

I nie bój się BLIKa, odsyłamy do innych artykułów o BLIK na naszym blogu i LokataKonto.pl:

 • BLIK co to jest – zobacz co to jest i jak działa BLIK, jak wypłacić pieniądze z bankomatu, jak wykonać przelew na telefon, a zgodnie z zapowiedziami także płacić za granicą (za jakiś czas). W artykule, na który już powoływaliśmy się w tym wpisie, także dodatkowe informacje nt. bezpieczeństwa transakcji BLIK,
 • konta bankowe z BLIK – zobacz, w którym banku możesz korzystać z systemu płatności mobilnych BLIK

 

 

Konto z BLIK

Nie przeraża Cię oszustwo na blika? Sprawdź konta z BLIKIEM:

eKonto z lokatą 3,0%
eKonto z lokatą 3,0% logo
Konto osobiste

ROR

konto z BLIK;

Konto dla

klienci ind.

Konto bez Granic
Konto bez Granic logo
Konto osobiste

ROR

konto z BLIK;

Konto dla

klienci ind.

Konto INTERNETOWE
Konto INTERNETOWE logo
Konto osobiste

ROR

konto z BLIK;

Konto dla

klienci ind.

Konto JAKŻE Osobiste
Konto JAKŻE Osobiste logo
Konto osobiste

ROR

konto z BLIK;

Konto dla

klienci ind.

Konto 360°
Konto 360° logo
Konto osobiste

ROR

konto z BLIK;

Konto dla

klienci ind.

Konto PROSTE ZASADY
Konto PROSTE ZASADY logo
Konto osobiste

ROR

konto z BLIK;

Ekstra bonus

do 800 zł w bonach

PKO konto za ZERO
PKO konto za ZERO logo
Konto osobiste

ROR

konto z BLIK;

Konto dla

klienci ind.

Konto PRZEKORZYSTNE
Konto PRZEKORZYSTNE logo
Konto osobiste

ROR

konto z BLIK; do 2020-09-30;

Ekstra bonus

do 150 zł 💰

Konto PRZEKORZYSTNE dla Młodych
Konto PRZEKORZYSTNE dla Młodych logo
Konto osobiste

ROR

konto z BLIK;

Konto dla

klienci ind.

Konto Direct z premią
Konto Direct z premią logo
Konto osobiste

ROR

konto z BLIK; do 2020-09-30;

Ekstra bonus

do 160 zł premii

Konto Direct dla firm
Konto Direct dla firm logo
Konto osobiste

ROR

konto z BLIK;

Konto dla

dla firm

Konto JAKŻE Osobiste z premią
Konto JAKŻE Osobiste z premią logo
Konto osobiste

ROR

konto z BLIK; do 2020-07-31;

Ekstra bonus

💰300 zł premii

Konto MOBI z premią
Konto MOBI z premią logo
Konto osobiste

ROR

konto z BLIK; do 2020-09-30;

Ekstra bonus

do 160 zł premii

konto do 26. roku życia;

Promocja eKonto premia
Promocja eKonto premia logo
Konto osobiste

ROR

konto z BLIK; do 2020-09-30;

Ekstra bonus

💰 do 140 zł

Twoje Konto Jakie Chcę z premią
Twoje Konto Jakie Chcę z premią logo
Konto osobiste

ROR

konto z BLIK;

Ekstra bonus

150 zł premii, do 300 zł zwrot

Konto Otwarte na Ciebie
Konto Otwarte na Ciebie logo
Konto osobiste

ROR

konto z BLIK;

Konto dla

klienci ind.

Konto PROSTE ZASADY dla Młodych
Konto PROSTE ZASADY dla Młodych logo
Konto osobiste

ROR

konto z BLIK;

Konto dla

klienci ind.

od 18 do 26 lat;

Konto dla MŁODYCH
Konto dla MŁODYCH logo
Konto osobiste

ROR

konto z BLIK;

Konto dla

klienci ind.

18 – 26 lat;

 

Polub naszą stronę i otrzymuj powiadomienia o promocjach bankowych!

 

 

👉 Najlepsze promocje (wybrane):

Poczuj swobodę i zyskaj 220 zł w promocji z Kontem 360° Millennium

Poczuj swobodę i zyskaj 220 zł w promocji z Kontem 360° Millennium

🥇Ranking chwilówek CZERWIEC 2020, chwilówki ranking

🥇Ranking chwilówek CZERWIEC 2020, chwilówki ranking

🥇Elastyczne Konto Oszczędnościowe Getin Bank

🥇Elastyczne Konto Oszczędnościowe Getin Bank

💰Do 140 zł za eKonto mBank i 2,5% na koncie oszczędnościowym mBank

💰Do 140 zł za eKonto mBank i 2,5% na koncie oszczędnościowym mBank


Podziel się opinią / komentarzem

Podaj wynik działania: trzy odjąć jeden. Odpowiedź wpisz słownie*  

Jeden komentarz

 1. AD wyraził(-a) opinię:

  Nie ma znaczenia czy się płaci gotówką czy kartą czy blikiem wszędzie trzeba uważać bo oszuści tylko czyhają na potknięcie