Wyłudzenia BLIK, oszustwo na BLIK-a

⚠️Wyłudzenia BLIK i ⚠️oszustwa na BLIKa  – reklamy telewizyjne i internetowe, loteria blikomania, artykuły internetowe i w końcu nasz skromny blog, na którym staramy się promować system BLIK, wszystko to sprawia, że przelewy na telefon BLIK, płatności kodami BLIK, czy wypłaty BLIKiem z bankomatów nie są już czymś nieznanym.

Wszystko to może cieszyć, niestety na fali rosnącej popularności BLIK zaczyna być również wykorzystywany do niecnych celów – „wyłudzeń na BLIKA”, pomimo akcji edukacyjnej, również na naszym blogu, oszustwa na BLIKA są wciąż groźne.

Czy jest się czego bać i czy w takim razie nie korzystać z BLIKA? Wprost przeciwnie! Gorąco zachęcamy do blikowania i zapraszamy do artykułu (aktualizacja wpisu z 8 kwietnia 2019).

Oszustwa na blika

W sieci natknęliśmy się na dwa schematy, które pokrótce przedstawimy poniżej. Jeśli ktoś z Państwa spotkał się z innymi, prosimy o informację w komentarzu, artykuł zostanie uzupełniony:

Zobacz jak się przed tym bronić? A banner obok wskazuje na Konto Otwarte na Ciebie BNP z ekstra premią w gotówce.

Pożycz przez BLIK!

Znajomy(-a) w prywatnej wiadomości na FB prosi, wręcz błaga o pożyczenie paru złotych, nakreślając przed Tobą scenariusz: nie ma ze sobą portfela, a musi kupić pieluchy dla dziecka / zapłacić na stacji za już zatankowane paliwo / kupić bilet autobusowy / itp. Zignorować wiadomość, czy pomóc człowiekowi?

Jeśli to ktoś, kogo dobrze znasz, to być może nie warto przejść obojętnie, ale radzimy zachować ostrożność:

A pod bannerem Konto Profit Millennium

Zapłać BLIK-iem

Inny scenariusz: oszust wystawia na Allegro, Facebooku lub innym miejscu w sieci przedmioty za okazyjną cenę, a przed ich wysłaniem żąda przedpłaty. Jednym z warunków kontynuacji i/lub finalizacji transakcji jest wykonanie płatności (przedpłaty) BLIKiem. Dlaczego?

Jeżeli dane było Ci korzystać z BLIKA i wykonywać na przykład szybki przelew na telefon BLIK, to wiesz, że przelew taki wysłany z banku X w ciągu kilku sekund znajdzie się na koncie w banku Y. Co ciekawe, operację taką można przeprowadzić poza standardową sesją Elixir, ale też w sobotę, niedzielę czy święta – odsyłamy do podlinkowanego artykułu na ten temat.

Główna zaleta systemu BLIK (szybkość) staje się w tym przypadku jego wadą, gdyż o ile standardowy przelew Elixir można zatrzymać czy nawet anulować, o tyle w przypadku przelewów natychmiastowych i/lub przelewów BLIK zatrzymanie / wycofanie takiej dyspozycji nie jest i zazwyczaj nie będzie możliwe, ponieważ po kilku sekundach od momentu zatwierdzenia transakcji środki znajdą się na rachunku odbiorcy.

Ale czy można o to winić BLIKA? Zdecydowanie nie! BLIK miał umożliwiać wykonywanie szybkich przelewów między kontami w różnych bankach, miał dawać taką możliwość i taką możliwość daje! A że na konto przestępcy …., to już niestety druga strona medalu i trudno o to winić BLIKA!

Co robić?

🚩Jak odnaleźć się w takiej sytuacji? Przede wszystkim nie ulegać emocjom, uważać na wszelkiego rodzaju „ekstra okazje”, sprawdzać i jeszcze raz sprawdzać oraz … korzystać z tradycyjnej i sprawdzonej formy płatności … za pobraniem

A pod bannerem lokata HAPPY PRO

Klamka zapadła – co robić?

A co jeśli uległeś i wykonałeś przelew BLIK tudzież potwierdziłeś kod BLIK, ale masz przeczucie, że Twoje pieniądze trafiły w niepowołane ręce. Przede wszystkim nie czekaj i jak najszybciej złóż reklamację:

Nie ukrywamy, że odzyskanie pieniędzy może być trudne, choć jeśli przestępca nie przetransferował ich dalej – nie musi być niemożliwe. Podkreślamy jednak raz jeszcze, ważna jest szybkość reakcji, im szybciej skontaktujesz się z biurem obsługi klienta, tym większa jest szansa na zablokowanie operacji i odzyskanie pieniędzy.

🚩Gorąco zachęcamy do dyskusji na ten temat – jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości – zapytaj! Lepiej zapytać, niż stracić pieniądze. Warto również śledzić doniesienia prasowe na ten temat. W artykule przedstawiamy tylko dwa „oszustwa na BLIKA”, choć nie wykluczamy, że w świecie realnym funkcjonują również inne / albo inne powstaną.

A pod bannerem Elastyczne Konto Oszczędnościowe Getin Bank.

Jak chronić się przed atakiem?

Co robić aby uniknąć ataku?

Wypłaty na BLIKA

Możesz to zrobić w dosyć prosty sposób, w myśl zasady „ufaj, ale sprawdzaj” – każdą nietypową prośbę o pieniądze „na BLIKA” potwierdzaj bezpośrednio z osobą, która o te środki Cię prosi. Jeżeli pisze do Ciebie znajomy, to po prostu do niego zadzwoń, znajomy na pewno nie będzie miał nic przeciwko temu. A jeśli to oszuści to:

Płatności na BLIKA

W przypadku zakupów w internecie lepiej unikać handlarzy z drugiej ręki, którzy wystawiają się na Facebooku lub innych portalach, które nie gwarantują bezpieczeństwa transakcji.

Warto też unikać „okazji” oraz operacji, które nie dają możliwości płatności „za pobraniem”, a jedynie „na blika”. Banner obok wskazuje na konto 360 stopni z premią (oczywiście to konto z BLIKIEM).

Chroń swoje dane

Pamiętaj o ochronie własnych danych:

I nie bój się BLIKa, odsyłamy do innych artykułów o BLIK na naszym blogu i LokataKonto.pl:

 




Treści zawarte na tym portalu mają wyłącznie charakter informacyjno-reklamowy (nie odpowiadamy również za treści witryn, do których prowadzą odnośniki z naszego portalu) i nie stanowią rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Przed ewentualnym skorzystaniem z produktu lub usługi zawsze przeczytaj umowę oraz zapoznaj się ze szczegółową kartą produktu lub usługi. Pamiętaj też, że decyzje podejmujesz na własną odpowiedzialność. Korzystanie z portalu jest równoznaczne z akceptacją wcześniej wymienionych warunków. Znaki towarowe użyte jedynie w celach informacyjnych. Regulamin: https://bankomaniacy.pl/regulamin/ | Polityka prywatności https://bankomaniacy.pl/polityka-prywatnosci/