FRANKOWICZE, kredyty we frankach

Przewalutowanie kredytów frankowych – czy Węgry mogą być wzorem?

Viktor OrbanNa Węgrzech na mocy ustawy przewalutowano kredyty walutowe (franki, euro, jeny) na forinty. Miało to miejsce w styczniu 2015. Czy mogą być dla Polski przykładem?

Czy Węgry mogą być dla nas wzorem przy przewalutowaniu kredytów frankowych?

Temat nie jest nowy, przewalutowanie kredytów nastąpiło już ponad rok temu. „Kurz” na Węgrzech opadł, a ja pozwoliłem sobie przejrzeć artykuły związane z tym tematem. Ale przede wszystkim interesowały mnie komentarze czytelników z tamtego okresu.

 

 

Viktor Orban krytykowany

Operacja przewalutowania dotyczyła około 350 tys. rodzin mających hipoteki w obcych walutach (70 proc. tej liczby to kredyty we frankach). W okresie największej popularności kredytów walutowych frank kosztował 160 forintów. Przez kryzys w 2011 r. podrożał do blisko 290 forintów, a Węgrzy zaczęli wpadać w spiralę zadłużenia (źródło + komentarze).

 

Czytelnicy nie odnieśli się przychylnie do pomysłu premiera Węgier. Przypomnijmy, że w momencie przyjęcia przez Węgry porozumienia o przewalutowaniu kredytów, nikt nie sądził, że frank może skokowo się umocnić. Poniżej kilka wybranych komentarzy komentarzy:

 

przewalutowanie kredytów na Węgrzech komentarze (1)

źródło: opracowanie własne na podst.: http://wyborcza.biz/Waluty/1,111132,16951502,Wegry_zegnaja_sie_z_frankiem__Automatyczne_przewalutowanie.html

 

 

Viktor Orban wizjonerem, czyli przewalutowanie przed skokowym umocnieniem CHF

Przewalutowanie franków szwajcarskich na forinty nastąpiło 01 stycznia 2015, 15 dni przed tzw. „czarnym czwartkiem”. Poniżej wykres dla PLN/CHF, ale w podobny sposób umocnił się CHF na Węgrzech:

Viktor Orban przewalutowanie

źródło: opracowanie własne na podst. internetowykantor.pl

Postawa Orbana, początkowo krytykowana, zyskała uznanie za granicą gdyż wyprzedziła styczniowy skokowy wzrost kursu franka do forinta. Po przewalutowaniu kredytów CHF na Węgrzech wysokość rat gospodarstw domowych spadła o mniej więcej 20 procent. Spadek wysokości rat wpłynął też na zwiększenie popytu wewnętrznego (źródło + komentarze).

W przypadku tej operacji czytelnicy byli już o wiele bardziej pochlebni decyzji prezydenta Węgier:

przewalutowanie kredytów Węgry

źródło: opracowanie własne na podst.: http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,18179812,Wegry_po_przewalutowaniu_kredytow__ulga_dla_klientow_.html?v=1&obxx=18179812&offset=19#opinions

 

 

Podsumowanie

Punkt widzenia jak zawsze zależy od punktu siedzenia. Wydaje mi się, że w tym przypadku najlepszym podsumowaniem są komentarze czytelników, do których odsyłam zainteresowanych.

A co dzieje się w sprawie przewalutowania kredytów walutowych w PolsceNa stronie prezydent.pl po 15.01.2016 mówi się o tym żeby przyszła ustawa była dopracowana oraz o konsultacjach z audytorami finansowymi, natomiast w Tomasz Lis na żywo, propozycja przewalutowania zostanie sformułowana do końca roku.

W porównaniu do działań na Węgrzech (w moim przekonaniu) w Polsce dzieje się niewiele w tej sprawie. Czy to źle czy też dobrze, nie mnie oceniać, ocenę pozostawiam czytelnikom.

 

Polub naszą stronę i otrzymuj powiadomienia o promocjach bankowych!

 

 

👉 Najlepsze promocje (wybrane):

Konto Jakże Osobiste Alior Bank z premią 200 zł +zwroty za płatności +3% dla oszczędzających

Konto Jakże Osobiste Alior Bank z premią 200 zł +zwroty za płatności +3% dla oszczędzających

Voucher 400 zł do Allegro za przetestowanie darmowej Simplicity

Voucher 400 zł do Allegro za przetestowanie darmowej Simplicity

Credit Agricole Oddajesz mniej niż pożyczasz - pożyczka za darmo z bonusem 250 zł

Credit Agricole Oddajesz mniej niż pożyczasz – pożyczka za darmo z bonusem 250 zł

Konto na zdrowie BNP Paribas i pakiet Medicover na rok (wartość 1188 zł)

Konto na zdrowie BNP Paribas i pakiet Medicover na rok (wartość 1188 zł)


Podziel się opinią / komentarzem

Podaj wynik działania: trzy odjąć jeden. Odpowiedź wpisz słownie*