FRANKOWICZE, kredyty we frankach

Trzy projekty ustaw na rozwiązanie problemu Frankowiczów

frankiJuż dwa tygodnie temu pisaliśmy o trzech pomysłach na rozwiązanie problemu posiadaczy kredytów walutowych, w tym Frankowiczów zapowiadając, że Sejm RP ma zająć się tematem od 19 października.

I stało się, choć obrady przesunięto o jeden dzień, w sejmie mają być omawiane trzy projekty ustaw, prezydencki projekt zwrotu spread, projekt Kukiz’15 zakładający unieważnienie i przewalutowanie umów kredytowych oraz projekt PO o przewalutowaniu i podziale kosztów.

 

Prezydencki projekt zwrotu spread

Na temat projektu prezydenckiego poświęciliśmy wiele artykułów, początkowo pisząc o zapowiadanej ustawie prezydenckiej, potem pisząc o braku przewalutownia kredytów frankowych, a jedynie zwrocie spread, pisaliśmy również o prawdopodobnej niekonstytucyjności ustawy o zwrocie spread.

Co zakłada ustawa prezydencka:

 • nie będzie przewalutowania kredytów indeksowanych i denominowanych w CHF, czyli nie będzie tego, na co najbardziej liczyli Frankowicze i inni posiadacze kredytów walutowych – uwolnienia ich kredytów i zmian kursów walut
 • zgodnie z projektem klienci,  również ci, którzy spłacili już kredyty, będą mogli w terminie sześciu miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy złożyć banku wniosek o zwrot środków
 • dodatkowo projekt prezydencki obejmuje tylko umowy z okresu sprzed ustawy antyspreadowej, czyli od 01.07.2000 r do 26.08.2011 r

spread, czyli różnicy między kupnem i sprzedażą waluty (tutaj pisaliśmy w jaki sposób banki nie robiąc zbyt wiele zarabiają na przewalutowaniu kredytu)

 

Projekt Kukiz’15 – unieważnienie umów i przewalutowanie

Projekt Kukiz’15 jest najbardziej przyjazny Frankowiczom i posiadaczom innych kredytów walutowych, ale ma niestety niewielkie szanse na wejście w życie, gdyż prawdopodobnie może naruszać prawo unijne. Projekt ten jest najbardziej radykalny, zakłada uznanie za „nieskuteczne od chwili zawarcia” umów kredytowych walutowych. Hipoteki zostałyby przewalutowane po kursie z dnia zaciągnięcia kredytu, ustawa obejmowałaby nie tylko czynne kredyty, ale również już te spłacone.

Według projektu Kukiz’15 kwota zobowiązania kredytobiorcy byłaby równa kwocie rzeczywiści wypłaconej w złotówkach, a nie wartości kredytu po wzroście kursu CHF, zakłada także oprocentowanie nowego kredytu (złotówkowego) w wysokości nie wyższej niż stopa referencyjna NBP (obecnie 1,5%) plus marża w wysokości nie wyższej niż 4%.

Niestety, jak już wspomnieliśmy na wstępie, projekt może być niezgodny z prawem UE – czas pokaże czy będą prowadzone dalsze prace nad projektem.

 

 

 

Projekt PO

Projekt Platformy Obywatelskiej to propozycja z 2015, która zakłada przewalutowanie kredytów walutowych, ale nie po kursie z dnia zaciągnięcia kredytu, lecz po kursie z dnia podpisania umowy restrukturyzacyjnej. Projekt ten zakłada również częściowy podział kosztów przewalutowania klient – bank oraz ma ograniczenia w postaci wielkości mieszkania (do 100 m2) oraz domu (do 150 m2).

 

Kaczyński zapowiedział

A tymczasem J. Kaczyński w swoich wypowiedziach niestety nie daje zielonego światła Frankowiczom. Choć sam prowadził rozmowy z Orbanem, to prawdopodobnie jednak ten drugi nie stał się dla niego wzorem do naśladowania – przypomnijmy na Węgrzech dokonano przewalutowania kredytów CHF. We wtorek J. Kaczyński zapowiedział, że będą prace dążące do uchylenia nadużyć związanych z kredytami walutowymi ale tak, by nie doprowadzić do zrujnowania systemu bankowego.

Co powyższe słowa mogą oznaczać dla posiadaczy kredytów CHF i innych walutowych? Najprawdopodobniej ni mniej ni więcej, a tylko tyle, że nie będzie żadnych radykalnych rozwiązań w stylu Kukiz’15 i jeśli jakakolwiek ustawa będzie forsowana, to (wg nas najprawdopodobniej) będzie to projekt prezydencki.

Zapisz się do naszego newslettera – będziemy Cię informować o kolejnych materiałach na ten temat, a jeśli spłacasz kredyty walutowe, to zapraszamy do zapoznania się z wpisami:

 

Wybrane oferty bankowe

Zapraszamy też do zapoznania się z wybranymi ofertami bankowymi, również promocyjnymi:

A jeśli szukasz ofert dla oszczędzających, to zobacz:

 

Polub naszą stronę i otrzymuj powiadomienia o promocjach bankowych!

 

 

👉 Najlepsze promocje (wybrane):

🦉KEEP SMART & pożyczaj mądrzej - kampania pożyczki Smartney

🦉KEEP SMART & pożyczaj mądrzej – kampania pożyczki Smartney

⛽Citibank: aż 3000 zł na paliwo w konkursie Citi BP Motokarta

⛽Citibank: aż 3000 zł na paliwo w konkursie Citi BP Motokarta

⚡Premia za mKonto Intensive mBank w promocji - do 300 zł w gotówce

⚡Premia za mKonto Intensive mBank w promocji – do 300 zł w gotówce

Konta Oszczędnościowe na nowe środki 2,0%

Konta Oszczędnościowe na nowe środki 2,0%


Podziel się opinią / komentarzem

Podaj wynik działania: trzy odjąć jeden. Odpowiedź wpisz słownie*  

3 komentarze

 1. Irmina wyraził(-a) opinię:

  A to niby dla czego Projekt Kukuz”15 Ustawa 729 może być niezgodny z prawem UE? Właśnie jako jedyny jest taki jaki powinien być – chroniący konsumenta przed toksycznymi produktami, którymi banki zatruli rynek polski. W Ameryce dostali by potężną kwotę odszkodowań za zrujnowanie polskiej gospodarki! I słusznie! Będziemy o to walczyć, do skutku!

  • Marta wyraził(-a) opinię:

   Czytałam o tym, że jest podobno nie zgodny też w innych miejscach. Ale ma pani rację. Banksterzy zapewne wymyślili, że jest niezgodny i tym,którym przewalutowanie niejest na rękę temu wtórują i zapewne zostanie udu…ny, skoro nawet sam Kaczyński nie jest za tym projektem.

 2. Maria Weremczuk wyraził(-a) opinię:

  Cierpliwie czekam aż składający obietnice wreszcie je zrealizują.Sprawa jest skomplikowana,ale do realizacji.Banki już swoje dostały.Czas na rozliczenia.