FRANKOWICZE, kredyty we frankach

Ustawa Dudy w Sejmie, VAT w Indiach i sytuacja na rynku walut

GST India notowania franka

źródło:economictimes.indiatimes.com

Przypominamy, że 2 sierpnia wpłynął do Sejmu projekt ustawy zmieniającej ustawę z dnia 9 października 2015 r. o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy. O tzw. ustawie Dudy i innych ustawach pisaliśmy już wielokrotnie na blogu, odsyłamy wszystkich do wpisów archiwalnych z kategorii Frankowicze.

Z punktu widzenia posiadaczy kredytów denominowanych lub indeksowanych w walutach obcych (nie tylko CHF) o wiele istotniejszą informacją może być sytuacja na Dalekim Wschodzie. 1 lipca br w Indiach wprowadzono nowy podatek od towarów i usług, odpowiednik polskiego VAT. Podstawowa stawka podatku jest o wiele niższa niż w Polsce i wynosi 18%, mimo to spowodowało to szok na tamtejszym rynku, ceny wzrastają nawet po kilkadziesiąt procent, a do tego indyjskich przedsiębiorców objęły przepisy, które nawet indyjscy urzędnicy nie wiedzą jak interpretować.

 

 

Zainteresowanych tematyką GST w Indiach odsyłamy na stronę www.gstindia.com/about/ (strona po angielsku)

AmroNet1 lipca 2017 roku w Indiach zaczął obowiązywać nowy centralny podatek od dóbr i usług (GST – Goods and Services Tax) zastępujący dotychczasowe lokalne daniny pobierane od handlu. Stawki GST wynoszą 0 proc., 5 proc., 12 proc., 18 proc. i 28 proc. w zależności od rodzaju sprzedawanego dobra. Większość dóbr objęta została stawką 18 proc. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że ta sama usługa obłożona może być inną stawką, jeśli kosztuje np. więcej niż tysiąc rupii. Osobną kategorię stanowi złoto obłożone stawką 3 proc. oraz kamienie szlachetne, które w stanie surowym opodatkowane są stawką 0,25 proc. (źródło: bankier.pl)

No dobrze, ale w jaki sposób to, co dzieje się w Indiach może wpłynąć na sytuację w Polsce, w tym osłabienie złotówki? Niestety może. Przypominamy, że gospodarka Indii uważana jest za siódmą największą gospodarkę na świecie. Jakiekolwiek większe perturbacje na tamtym rynku mogą odbić się rykoszetem na gospodarce światowej (w tym polskiej) a wszelkie zawirowania to „woda na młyn” do umacniania się CHF, EUR i innych walut.

Pod koniec marca pisaliśmy o indeksie PMI i jego wpływie na notowania CHF. Przypominamy, że wskaźnik powyżej 50 punktów oznacza rozwój, poniżej – recesję. Jak wygląda sytuacja na rynku indyjskim (źródło: bankier.pl):

… badanie wśród menedżerów z sektora usług przeprowadzane co miesiąc przez IHS Markit i Nikkei India. „Usługowy” PMI dla Indii w lipcu zanotował dramatyczny spadek z 53,1 pkt. do 45,9 pkt. Był to spadek z ośmiomiesięcznego maksimum do najniższego poziomu od września 2013 roku. Był to także drugi najniższy odczyt tego wskaźnika od czasu globalnej recesji z przełomu lat 2008/09.

Czy mamy już do czynienia z recesją, czy też po okresie destabilizacji wszystko wróci do normy? Tego oczywiście nie wiemy, ale będziemy obserwować sytuację i informować o tym na blogu (zapisz się do newslettera lub polub nasz profil na fb). Jako ciekawostkę podajemy, że indyjskich przedsiębiorców oburza coś, co dla polskiego jest oczywistą oczywistością, czyli co miesięczne deklaracje VAT składane do US!

Możemy tylko mieć nadzieję, żeby indyjskie firmy szybko otrząsnął się z szoku i zaczną handlować, produkować i świadczyć usługi. W przeciwnym możemy powitać bessę, co na pewno wpłynie na notowania CHF i innych walut.

 

A frank

W chwili publikacji tego wpisu średni kurs franka lekko przekraczał 3,76 zł:

frank GST India

 

Co dalej? Jeśli gospodarka Indii przezwycięży chaos, to możemy mówić o krótkotrwałym umocnieniu CHF, z jakim mieliśmy ostatnio już niejednokrotnie do czynienia. Przypominamy, że wszelkie okresy zawirowań i niepewności, to z automatu wyższy kurs CHF, po których następował okres stabilizacji i umacnianie się PLN:

 • czarny czwartek i krótkotrwały wzrost kursu franka nawet do 5,20 zł
 • obniżenie ratingu Polski
 • wybory w USA
 • Brexit

Giełda WalutBazując na powyższym wykresie praktyczne od końca roku 2016 możemy mówić o umacnianiu się PLN. Co przyniosą najbliższe miesiące, czy złotówka będzie dalej się umacniać?

Indyjscy menedżerowie skarżą się na nieznajomość nowego podatku, lecz równocześnie wierzą, że za kilka miesięcy sytuacja wróci do normy. Jednak na razie menedżerowie odpowiedzialni za logistykę deklarują gwałtowne ograniczenie skali bieżącej działalności. (źródło: bankier.pl)

Oczywiście życzymy wszystkim Państwu, aby nasza rodzima waluta stawała się coraz silniejsza. Być może jest to jednak dobry czas aby skorzystać z ulubionego kantoru internetowego i dokonać zakupu.

 

Zaproszenie do naszych zestawień

Zapraszamy do naszych zestawień, w ramach których możesz zdobyć voucher lub telefon, czy też skorzystać z darmowej pożyczki albo założyć lokatę z wysokim oprocentowaniem:

 • pożyczki pozabankowe  (poradnik) – duża konkurencja na rynku pożyczek pozabankowych sprawia, że firmy walcząc o klientów oferują coraz lepsze warunki pożyczki, czego przykładem są oferty pierwsza pożyczka za darmo – firmy oferują coraz wyższe kwoty na coraz dłuższe okresy. Jeśli szczególnie teraz, w okresie wakacyjno-urlopowym, masz potrzebę skorzystania z pożyczki, to właśnie na takie oferty zwróć uwagę. Dodatkowe informacje w poradniku, tam również znajdziesz oferty pożyczek „pierwsza pożyczka za darmo”
 • BGŻOptima lokata BEZKARNAnajlepsze lokaty bankowe  – wybrane (promocyjne) lokaty bankowe, nie tylko typowe „wabiki” na klientów, ale również lokaty, na których zdeponujesz większe środki, dla wybranych lokat korzystając z promocyjnego, wysokiego oprocentowania, czego najlepszym przykładem są opisywane ostatnio dbNET PREMIUM 3% do 100.000 zł oraz 2,4% na nowe środki do 200.000 zł Getin Bank tutaj też ranking lokat.Nie omieszkaj też zajrzeć tu: ranking lokat bankowych – pełne zestawienie dla wielu banków, z wyszukiwarką, polecamy w szczególności:
  • lokaty BGŻOptima – a głównie lokaty bezkarną i bezkompromisową (zerwanie bez utraty odsetek), lokatę bezkarną znajdziesz pod bannerem z prawej strony
  • lokaty Getin Bank – w szczególności na NOWE ŚRODKI i na DOBRY POCZĄTEK, z którymi zarobisz najwięcej
  • lokaty Idea Bank – w szczególności lokaty HAPPY PRO i HAPPY PLUS, z którymi zgarniesz voucher 200 zł do fly.pl
  • lokaty Lion’s Bank – jeżeli dysponujesz grubszym portfelem i chcesz ulokować większe środki

 

Polub naszą stronę i otrzymuj powiadomienia o promocjach bankowych!

 

 

👉 Najlepsze promocje (wybrane):

🥇Najlepsze lokaty KWIECIEŃ 2020 ranking lokat, ranking kont oszczędnościowych

🥇Najlepsze lokaty KWIECIEŃ 2020 ranking lokat, ranking kont oszczędnościowych

Jak sprawdzić BIK za darmo? Jak pobrać raport BIK za darmo? Rejestracja BIK: alerty i pakiety

Jak sprawdzić BIK za darmo? Jak pobrać raport BIK za darmo? Rejestracja BIK: alerty i pakiety

Radość działa zbliżeniowo w promocji Credit Agricole: do 300 zł moneyback za płatności kartą z Google Pay / Apple Pay

Radość działa zbliżeniowo w promocji Credit Agricole: do 300 zł moneyback za płatności kartą z Google Pay / Apple Pay

HIT❗ Karta Twisto: 100 zł premii za rejestrację, wyrobienie darmowej karty i 3 płatności

HIT❗ Karta Twisto: 100 zł premii za rejestrację, wyrobienie darmowej karty i 3 płatności


Podziel się opinią / komentarzem

Podaj wynik działania: trzy odjąć jeden. Odpowiedź wpisz słownie*