FRANKOWICZE, kredyty we frankach

Ustawa o frankowiczach, projekt ustawy dla frankowiczów prezydenta Dudy

Co dzieje się z ustawą o frankowiczach, projektem ustawy dla franowiczów prezydenta Dudy? Jak wyglądają szanse frankowiczów w sporze z bankami?
15.01.2015 – dzień, w którym został uwolniony kurs franka szwajcarskiego w stosunku do euro, co spowodowało skokowy, nawet 40-procentowy wzrost kursu tej waluty, w stosunku do innych walut. W kulminacyjnym momencie notowania franka szwajcarskiego doszły nawet do poziomu 5,20 zł. Ostatecznie kurs ten w Polsce ustabilizował się na poziomie 4,10-4,20 zł.
Niemniej jednak kredytobiorcy, którzy zdecydowali się na kredyt w szwajcarskiej walucie, której kurs dotąd pozostawał na względnie niskim poziomie, zmuszeni byli spłacać zdecydowanie wyższe raty. Sytuacja taka miała miejsce w wielu krajach europejskich.
Tak się też złożyło, że ponad pół roku po wzroście notowań szwajcarskiej waluty, miały miejsce wybory prezydenckie oraz wybory parlamentarne w Polsce. Jak wiadomo przed wyborami dużo się działo w tej kwestii, głównie w sferze obietnic. Co zostało z tego wszystkiego oraz co dzieje się w temacie frankowiczów postaram się opisać w tym i kolejnych artykułach.

Poniżej kurs franka szwajcarskiego w ciągu ostatniego roku (źródło: internetowykantor.pl)

Kurs franka szwajcarskiego jeden rok

 

Na samym początku zacznę może od odwołania się do obietnic wyborczych obecnie urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy.

 

Prezydent Andrzej Duda obiecał frankowiczom, że projekt dotyczący przewalutowania kredytów będzie gotowy w trzy miesiące od objęcia przez niego stanowiska

Bazując na wydarzeniach z ostatniego czasu stwierdzam, że małymi kroczkami, ale coś się dzieje w tej sprawie. Na stronie faktu (www.fakt.pl, 2.11.2015) znalazłem na przykład informację mówiącą o tym, że w ustawie o pomocy frankowiczom, jaka powstaje w Kancelarii Prezydenta ma znaleźć się zapis mówiący o tym, że osoby z kredytami we frankach szwajcarskich miałyby odpowiadać za swoje długi tylko do wartości mieszkania. To zdecydowanie ukłon dla tych osób, u których wartość kredytu przekroczyła wartość nieruchomości – przy obecnym kursie franka szwajcarskiego.
Banki mają też traktować kredyt walutowy tak, jakby od samego początku był kredytem złotówkowym. Innymi słowy, jeżeli ktoś wziął kredyt, gdy frank szwajcarski kosztował 2.5 zł, to po takim kursie ma zostać przewalutowany na złotówki. Zniknie w ten sposób gigantyczne zadłużenie, często przekraczające wartość nieruchomości, ale niekoniecznie musi mieć to wpływ na wysokość raty – oprocentowanie kredytu w złotówkach było wyższe dla kredytów złotówkowych, niż kredytów walutowych.
Zniknie też jeszcze jeden z czynników ryzyka, ciągła zmiana kursu. Choć w chwili pisania tego artykułu frank „pojechał” o kilka groszy w dół (źródło internetowykantor.pl), to i tak jest na wysokim poziomie:
Kurs franka szwajcarskiego na dzień 2015-12-21

 

 

Nie wszyscy frankowicze skorzystają z ustawy prezydenta:

Okazuje się, że nie wszyscy frankowicze skorzystają z możliwości przewalutowania kredytu na złote. Takie rozwiązanie znajduje się wśród założeń ustawy przygotowanych przez Kancelarię Prezydenta (gazetaprawna.pl 19.11.2015).

Propozycja ustawy zakłada, że kredyt zostałby jeszcze raz przeliczony tak, jakby został zaciągnięty w złotych, ale do przewalutowania na takich zasadach wymagana jest zgoda banku. Łatwo się domyśleć jakie stanowisko mogą przyjąć banki. Ale jest też w projekcie ustawy dobra informacja dla zadłużonych. Otóż jeśli bank nie zgodzi się na przewalutowanie, to kredytobiorca może oddać mu swoje mieszkanie w zamian za umorzenie całego zadłużenia.

 

 

Czas pokaże co stanie się z ustawą prezydencką

Jesteśmy tuż przed świętami. W święta i okresie międzyświątecznym zapewne nic kluczowego w tej kwestii się nie wydarzy.

Aczkolwiek niektóre banki nie chcą czekać na ostateczny projekt ustawy, która wcześniej czy później zapewne trafi pod obrady sejmu i chce dobrowolnie zawrzeć z klientami porozumienie. Jednym z nich jest Bank Millennium, który proponuje rozwiązania dla klientów posiadających kredyty we frankach szwajcarskich. – jeżeli ktoś z Państwa ma kredyt hipoteczny we franku szwajcarskim w tym banku, to proszę o zapoznanie się z wpisem.

Tutaj znajdziesz wszystkie tematy związane z kredytami we frankach i ustawą dla frankowiczów oraz Frankowiczami, w tym najnowsze.

 

Polub naszą stronę i otrzymuj powiadomienia o promocjach bankowych!

 

 

👉 Najlepsze promocje (wybrane):

Getin Bank lokata na NOWE ŚRODKI 💸

Getin Bank lokata na NOWE ŚRODKI 💸

💳Karta Twisto: 50 zł premii za zawarcie umowy i jedną płatność kartą Twisto

💳Karta Twisto: 50 zł premii za zawarcie umowy i jedną płatność kartą Twisto

Konto dla firm Santander + do 1050 zł premii +ekstra moneyback za płatności kartą

Konto dla firm Santander + do 1050 zł premii +ekstra moneyback za płatności kartą

3% zwrotu z kartą kredytową Credit Agricole w promocji Radość działa zbliżeniowo

3% zwrotu z kartą kredytową Credit Agricole w promocji Radość działa zbliżeniowo


Podziel się opinią / komentarzem

Podaj wynik działania: trzy odjąć jeden. Odpowiedź wpisz słownie*