Co to jest BLIK i czy system BLIK jest bezpieczny? Zobacz jak działa BLIK, jak wypłacić pieniądze z bankomatu czy wykonać przelew na telefon BLIK.
BLIK to polski system płatności mobilnych. BLIK dostępny jest w aplikacji mobilnej banków: Alior Bank, Bank Millennium, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski, Orange Finanse – bank wkrótce zniknie z rynku, Getin Bank, T-Mobile Usługi Bankowe, BNP Paribas, Raiffeisen Polbank – przejęty przez BNP Paribas, Credit Agricole, Bank Pekao S.A., Santander Bank
BLIK umożliwia użytkownikom smartfonów:
Na bazie materiałów znalezionych w sieci oraz własnych doświadczeń powstał opis i ocena systemu polskich płatności mobilnych BLIK. Poza przedstawieniem systemu poruszone są również zagadnienia związane z bezpieczeństwem transakcji wykonywanych systemem płatności mobilnych BLIK.
W dalszej części wpisu przeczytasz o:
Dodatkowo znajdziesz tam promocyjne bannery zachęcające do uruchomienia konta, karty lub lokaty w wybranym banku z BLIK (tylko banki z BLIK).
Uwaga! BLIK jest rozwijany, dlatego artykuł będzie modyfikowany.
Początki BLIK sięgają roku 2013, w którym to banki porozumiały się tworząc polski standard płatności mobilnych – system, za pomocą którego możesz:
A wszystko to za pomocą telefonu, z którym prawdopodobnie się nie rozstajesz i zainstalowanej aplikacji mobilnej Twojego banku, niezależnie od operatora komórkowego.
Pod bannerem z tego akapitu lokata na nowe środki Getin.
Przede wszystkim, aby móc korzystać z BLIK musisz być klientem banku, który udostępnia BLIK. Ich listę w formie graficznej prezentujemy poniżej:
Jeśli nie jesteś klientem żadnego z ww banków, a chcesz korzystać konta z BLIK, tutaj znajdziesz więcej informacji na ich temat.
Proszę zwrócić uwagę, że poza bankami współtworzącymi system, tj. PKO BP, mBank, ING Bank Śląski, BZ WBK, Bank Millenium oraz Alior Bank, do zestawienia dołączyły też kolejne banki.
Kolejny krok, to ściągnięcie aplikacji mobilnej jednego z wymienionych powyżej banków na Twój telefon. BLIK działa nawet na wysłużonych telefonach (wystarczy, że telefon obsługuje java), ale nie ukrywamy, ze najwygodniej BLIK-ować na smartfonie. Skorzystaj z wyszukiwarki w Twoim telefonie, aby wyszukać aplikację mobilną Twojego banku – dla najpopularniejszej platformy (Android) aplikacje mobilne z BLIK znajdziesz w sklepie Google Play.
Poniżej wskazujemy skąd możesz pobrać aplikację mobilną IKO PKO BP:
W serwisach tych znajdziesz również prawdopodobnie aplikacje mobilne innych banków.
Odradzamy pobieranie aplikacji z lokalizacji innych niż oficjalne sklepy
blikomania.pl
A jeśli już masz BLIKa na swoim smartfonie i chcesz zapłacić, to :
I to wszystko, kilkanaście sekund i płatność zrealizowana
Podobnie postępujesz przy wypłacie środków z bankomatu, tylko w tym przypadku wygenerowany kod BLIK nie podajesz sprzedawcy / wprowadzasz w terminalu płatniczym, ale wpisujesz w oknie bankomatu.
Oczywiście dwie ostatnie rodzaje operacji, czyli płatności w sklepach oraz wypłatę środków z bankomatu możesz zrealizować także za pomocą tradycyjnej karty płatniczej.
Uwaga!! Bądź przygotowana/przygotowany na to, że wielu sprzedawców nie wie co to BLIK, nie ma pojęcia, że w ogóle klienci mogą u nich płacić BLIK – opisujemy to w dalszej części wpisu.
BLIKIEM można płacić w ponad 30 000 sklepów internetowych, w których płatności realizowane są za pośrednictwem następujących integratorów płatności:
Do operacji używasz kodu BLIK. Jest to sześciocyfrowy ciąg cyfr, generowany z aplikacji Twojego banku na Twoim telefonie. Kod ważny jest około 1,5 minuty (lub krócej) więc jeśli nawet ktokolwiek podejrzy ten kod, ma niezbyt dużo czasu aby go użyć. To niewątpliwa zaleta systemu płatności mobilnych w porównaniu do tradycyjnej karty płatniczej.
Żeby przestępcy mieli jeszcze bardziej utrudnione zadanie, to każda operacja BLIK powyżej 50 zł jest dodatkowo potwierdzana PINem na Twoim telefonie. Masz możliwości ustawienia własnej kwoty, powyżej której operacje będziesz potwierdzać PINem, możesz również takie potwierdzenie wyłączyć. Osobiście sugerujemy pozostawić tę opcję włączoną. Wpisanie 4 cyfr to naprawdę niewielki wysiłek, a masz większą kontrolę nad tym, co dzieje się z Twoimi pieniędzmi. Operacje do 50 zł (domyślnie) również potwierdzasz na telefonie, choć już bez konieczności wprowadzania kodu PIN (można to zmienić).
Wspomnieliśmy o kodzie PIN dla BLIK. Oczywiście do karty płatniczej też przypisany jest kod PIN (choć nie zawsze, zdarza się, że operacje potwierdzasz podpisem), ale tylko dla transakcji wykonywanych w terminalach płatniczych. Do potwierdzania transakcji internetowych służy kod CCV. Podobnie jak numer karty, który jest niezmienny, kodu CCV również nie możemy zmienić inaczej, niż przez wymianę karty na nową. Kod CCV jest przypisany na stałe do Twojej karty płatniczej i jest niezmienny.
I tu znowu przewaga BLIK nad kartami. Jeżeli ktoś zeskanuje numer Twojej karty wraz z kodem CCV, będzie mógł ich użyć choćby do wykonania płatności w internecie. Zeskanowanie kodu BLIK nie przyda się do niczego.
Zobacz też: Wyłudzenia BLIK, oszustwo na BLIK-a, a pod bannerem Konto 360° z premią.
Nie ważne czy posługuje się BLIK, płacisz kartą czy korzystasz z „żywej gotówki” – w każdym przypadku zalecamy ostrożność. Wracając jednak do BLIK, co się stanie gdy aktywnie korzystasz z BLIKa i zgubisz telefon? Czy dostanie się telefonu w niepowołane ręce może wiązać się z utratą pieniędzy? Przezornie napiszemy „to zależy” i już wyjaśniamy o co chodzi. BLIK wyposażony jest szereg zabezpieczeń, zarówno na poziomie telefonu, jak i na systemu bankowego.
Zabezpieczenia bankowe
Odpowiednie ustawienie i korzystanie z zabezpieczeń pozwala na bezpieczne posługiwanie się BLIK, z drugiem strony lekkomyślność może narazić Cię na utratę pieniędzy – choć tak samo może być w przypadku posługiwania się kartą czy gotówką – pod bannerem Elastyczne Konto Getin (bez limitu darmowych wypłat w miesiącu).
Co zrobić, aby czuć się bezpiecznie z BLIK:
Dodatkowo:
Sytuacja awaryjna, w której znowu kłania się nam BLIK. Jeżeli zapomnisz portfela ale masz przy sobie telefon, to możesz:
Na szczególną uwagę zasługuje na pewno pierwszy punkt – jeśli będziesz mieć gotówkę w kieszeni, to również zapłacisz za zakupy czy za paliwo na stacji. Przejdź więc do kolejnego punktu – jak wypłacić pieniądze z bankomatu z BLIK? A obrazek obok wskazuje na Konto Otwarte na Ciebie.
Aby wypłacić pieniądze z bankomatu z BLIK postępujesz podobnie, jak w przypadku płatności mobilnych:
pkobp.pl
Korzystając z BLIK możesz uniknąć opłat za wypłaty środków z bankomatu, jeżeli będziesz wypłacać niskie kwoty
Uwaga! Teraz możesz również korzystać z wpłatomatów używając BLIK.
iko.pkobp.pl/funkcje/blik-wplata-gotowki/
Jeżeli posiadasz aktywną aplikację mobilną banku z obsługą BLIK, to w wybranych wpłatomatach możesz wpłacać gotówkę bez użycia karty. Jak to zrobić? – oczywiście korzystając z BLIK
Uwaga! funkcjonalność sprawdzona dla banku PKO BP i aplikacji IKO i na niej opiera się ten akapit.
Zamiast wprowadzać do bankomatu kartę, wystarczy, że wygenerujesz kod BLIK, a w bankomacie wybierzesz opcję Wpłata z IKO -> Wpłata własna. Wygenerowany kod wprowadzasz w okienku bankomatu.
Gdy pojawią się ekrany znane ze Ci ze standardowej wpłaty środków w bankomacie przy użyciu karty, między innymi opis zasad wpłacania banknotów , prośba o podanie kwoty wpłaty, podsumowanie liczby i rodzaju wpłaconych banknotów, postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie. Po akceptacji operacji wpłata zostanie zarejestrowana, a środki znajdą się na Twoim rachunku.
W ten sposób możesz wpłacać pieniądze na konto w banku PKO BP (np.: PKO konto ZA ZERO, PKO konto BEZ GRANIC) oraz konto Inteligo, które jest internetowym kontem PKO BP.
Wpłacone pieniądze księgowane są na rachunku online – przetestowane w ramach BLIK dla banku PKO BP. Jeśli testowałeś(-aś) wpłatomaty BLIK w innych bankach – prosimy o informację w komentarzu.
Gdy pojawią się ekrany znane ze Ci ze standardowej wpłaty środków w bankomacie przy użyciu karty, między innymi opis zasad wpłacania banknotów , prośba o podanie kwoty wpłaty, podsumowanie liczby i rodzaju wpłaconych banknotów, postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie. Po akceptacji podsumowania operacji wpłata zostanie zarejestrowana, a środki zostaną zaksięgowane na koncie odbiorcy.
(uwaga! funkcjonalność wpłaty na telefon znamy tylko z opisu, nie testowaliśmy jeszcze tej opcji)
Pod bannerem eKonto z lokatą.
Jeżeli posiadasz BLIK możesz skorzystać z opcji przelewu na telefon. Nazwa może być trochę myląca, bo w rzeczywistości nie przelewasz środków na inny telefon, smartfon zastępuje Ci wprowadzanie 26 cyfrowego numeru konta bankowego – zamiast niego wystarczy wybrać lub wprowadzić numer telefonu, na których chcesz wykonać przelew, a Twój bank zajmie się resztą i finalnie wykona przelew do posiadacza danego numeru.
Przelew na telefon:
Zobacz jak to zrobić w formie obrazkowej w IKO banku PKO BP, źródło: https://iko.pkobp.pl/funkcje/przelew-na-telefon/
No dobrze, ale skąd bank ma wiedzieć do kogo przelać środki skoro podajemy wyłącznie nr telefonu? Oczywiście, że nie wie, ale wystarczy, że powiążesz swój numer telefonu z numerem Twojego rachunku. Podobnie musi postąpić odbiorca przelewu. Zobacz jak w trzech prostych krokach powiązać numer telefonu w aplikacji mobilnej IKO z Banku PKO BP (źródło powyżej):
A co jeżeli odbiorca przelewu nie posiada rachunku w banku współpracującym z BLIK? Nie martw się, w takim przypadku otrzyma SMS z linkiem do strony banku, na której będzie mógł podać numer rachunku, na który przelane zostaną środki.
Przelewy na telefon to przelewy natychmiastowe w ramach banków współpracujących z BLIK. W praktyce oznacza to, że przelew na telefon z banku X znajdzie się po kilku sekundach na rachunku odbiorcy w banku Y, gdzie X i Y – banki współpracujące z BLIK. Oczywiście w specyficznych przypadkach czas ten może ulec wydłużeniu, np. jeżeli przelew wykonywany jest poza godzinami pracy banku – odsyłamy na strony banków, w ramach których mają być realizowane przelewy.
Uwaga! Przelewy na telefon nie są dostępne w ramach BGŻ BNP Paribas.
Jeżeli posiadasz konto z BLIK w więcej niż jednym banku i chcesz korzystać z funkcjonalności przelewów na telefon, to na potrzeby przelewów na telefon w każdym z banków musisz użyć innego numeru telefonu.
Numer telefonu jest jednoznacznie powiązany z bankiem i numerem rachunku w tym banku. Jeśli tak by nie było, to wykonując przelew na telefon system BLIK nie potrafiłby jednoznacznie stwierdzić, czy ma wykonać przelew do banku X czy do banku Y i na jakie konto.
Poniżej próba zarejestrowania tego samego numeru telefonu w dwóch bankach: PKO BP i Millennium:
Jeżeli ten sam numer telefonu przypiszesz do konta w Banku Millennium, to w PKO BP otrzymasz komunikat „Ten numer telefonu został powiązany z rachunkiem w innym banku w ramach międzybankowych przelewów na telefon”.
Przykład 2 – wykonanie odwrotnej operacji:
Jeżeli ten sam numer telefonu przypiszesz do konta w Banku PKO BP, to z banku Millennium otrzymasz powiadomienie „Twój numer telefonu został zarejestrowany do odbierania przelewów w innym banku. Kolejny przelew na numer telefonu nie trafi na Twoje konto w Banku Millennium.”
Oczywiście komunikaty dla innych banków uczestniczących w BLIK mogą się nieznacznie różnić. Banner obok to eKonto mBank z premią do 140 zł.
Czy miałeś/-aś kiedyś potrzebę wykonania przelewu między rachunkami w dwóch różnych bankach w weekend lub święta? Albo może zdarzyło Ci się, że musiałeś/-aś wykonać pilnie przelew z banku A do banku B ale już po przejściu standardowych sesji Elixir? Jeśli tak, przelew BLIK, który opisaliśmy powyżej może Ci w tym pomóc.
Wykonaliśmy test, do którego użyliśmy BLIK oraz aplikacji mobilnych banku PKO BP i Millennium i to naprawdę działa! Przelewy w ramach tych banków, nawet wykonywane w nocy (przelew około godziny 23:30) wykonywały się w kilka sekund. Tak, kilka sekund i w nocy udało się przelać środki z PKO do Millennium i z Millennium do PKO!
Funkcjonalność dostępna jest w ramach banków współpracujących z BLIK w godzinach dostępności systemów bankowych.
Tutaj pełny temat przelewu w sobotę, przelew w niedzielę z BLIK.
Czek BLIK, to 9-cyfrowa kombinacja cyfr umożliwiająca płatności w internecie lub wypłatę środków z bankomatu do z góry ustalonej kwoty. Możesz go użyć samodzielnie lub przekazać innej osobie.
Jak utworzyć czek BLIK:
Przekaż 9 cyfrowy kod oraz hasło osobie, która ma mieć dostęp do wygenerowanego czeku. Osoba ta:
Czek BLIK powoduje powstanie blokady środków na Twoim koncie (aktualizacja 2017-03-02, Emeryt – dziękujemy za komentarz), sprawdzone w PKO BP, blokada znika kilka minut po terminie ważności czeku, o ile oczywiście wcześniej czek nie zostanie zrealizowany. Oczywiście w innych bankach może działać to nieco inaczej. Banner obok to Konto Freemium T-Mobile Usługi Bankowe ze zwrotem 5% (więcej na wskazanej stronie www).
Wypłacanie pieniędzy przy użyciu czeku BLIK jest możliwe w bankomatach np. PKO BP i co ważne – osoba korzystająca z czeku BLIK nie musi mieć w telefonie dostępu do Internetu! Czek ten przesyłasz na przykład na na numer telefonu zaufanej osobie – możesz przekazać również via e-mail lub w inny sposób. Osoba ta, wykorzystując wygenerowany przez Ciebie czek BLIK oraz hasło, dokona wypłaty środków z bankomatu bez użycia karty.
Płatności BLIK w sklepach internetowych opisywaliśmy na blogu na przykładzie płatności Allegro, w skrócie:
Po wpisaniu kodu i potwierdzeniu transakcji w telefonie płatność zostanie wykonana.
Prawda, że proste?
Ze strony hotpay.pl: Konsument chcący dokonać płatności w serwisie internetowym wybiera formę płatności oznaczoną jako Blik, przepisuje kod Blik z aplikacji banku, a następnie zatwierdza transakcję pinem w aplikacji banku. Całość trwa dosłownie kilka sekund!
Konsument chcący dokonać płatności wybiera bank, z którego korzysta (bezpośrednio w sklepie lub na specjalnej podstronie płatności, do której zostanie przekierowany przez sklep).
Klient wpisuje w specjalnym formularzu kod Blik, który wyświetli się mu w jego aplikacji banku, a następnie klika w przycisk „Zapłać” inicjujący właściwą płatność.
Aplikacja banku otrzyma sygnał o inicjacji płatności. Konsument proszony jest o autoryzowanie transakcji pinem, jeżeli wszystkie dane się zgadzają.
Po dokonaniu transakcji odbiorca przelewu automatycznie informowany jest o otrzymaniu płatności, przez co zamówienie może być przez niego błyskawicznie zrealizowane – bez oczekiwania na księgowanie transakcji między bankami.
Banner z tego akapitu to Konto Proste Zasady Getin z możliwością uzyskania 3,5% na koncie oszczędnościowym i nie tylko. I płatność BLIK w formie graficznej:
W poprzednim akapicie wspomnieliśmy o płatnościach internetowych z użyciem BLIK, ale być może zastanawiasz się, czy BLIK jest anonimowy? Tak, BLIK jest anonimowy.
Na stronie blikmobile można znaleźć informację:
Dodatkowo od użytkownika, który posiada terminal płatniczy umożliwiających realizację płatności BLIK uzyskaliśmy informację, że po wykonaniu płatności sprzedawca otrzymuje tylko informacje o kwotach transakcji, ale bez informacji, że za kwotą N zł stoi osoba X, Y, Z itd. – A więc bez obaw, ✅BLIK jest anonimowy❗
(informacje mogły się przydać, gdy uczestniczyłeś/-aś w loterii blikomania)
Operacje wykonywane z aplikacji mobilnej i BLIK ograniczają limity, które są zdefiniowane w systemie transakcyjnym banku. Limity te można modyfikować. Poniżej przykładowe dla aplikacji IKO banku PKO BP dla operacji:
IKO ustawienia domyślne limitów wyglądają jak poniżej:
Jeżeli szczególnie zależy Ci na bezpieczeństwie wykonywanych operacji wybierz opcję IKO Zawsze z PINem. W tym przypadku każdą transakcję wykonywaną aplikacją mobilną będziesz musiał/-a potwierdzić kodem PIN:
Opcja Komfortowe, to limity jak poniżej, przy czym do salda rachunku = do 20 000 zł
Zawsze możesz zdefiniować swoje własne limity, tzw. IKO Limity Użytkownika (własne) i określić kwoty, dla których chcesz potwierdzać operację PIN, dzienne limity kwotowe i liczbowe poszczególnych typów operacji. Dla wybranych możesz również zawsze wymagać potwierdzenia PIN:
Przedstawiliśmy BLIK-a, do którego mamy nadzieję Cię przekonać. Ale mimo wielu zalet BLIK, na pewno nie będzie tak, że z dnia na dzień zrezygnujemy z kart płatniczych, gdyż:
Obok TURBOkarta kredytowa.
Już nie raz zdarzyła mi się sytuacja:
– Chciałbym zapłacić BLIK.
Konsternacja i chwila zawahania u przyjmującego płatność, w głowie pewnie kłębią się myśli „o co może mu chodzić?”.
– Chciałbym zapłacić telefonem.
(sytuacja miała miejsce w dosyć wydawałoby się obleganym miejscu, tj. w BlueCity w Warszawie)
Po tym stwierdzeniu z reguły już wszystko staje się jasne, nieraz usłyszałem dodatkową informację, że niektórzy próbują tak płacić. I z reguły już wtedy też udaje mi się zapłacić BLIKiem. Powodzenia
Na pewno bez problemu zapłacisz na stacjach Orlen i Shell, w sklepach Auchan, w perfumerii Douglas, Sephora, Rossman, w sklepie H&M, w hipermarketach budowlanych Praktiker i Leroy Merlin, w Gino Rossi, Wólczanka, CCC i wielu, wielu innych.
Dziś (8.12.2018) wykonując zakupy, a następnie stojąc przy kasie w jednej z większych sieci handlowych, wyciągam telefon, uruchamiam aplikację i odczytuję kod BLIK, a tu miłe zaskoczenie:
– Czy nacisną już pan F1 na terminalu?
powiedziała to pani z lekko wschodnim akcentem (nie wykluczone, że pani z Ukrainy).
Miłe zaskoczenie, którego i Państwu życzymy
Kontynuując myśl rozpoczętą w poprzednim akapicie, co jeżeli sklep nie ma logo BLIK, czy w takim przypadku musisz korzystać z karty? Okazuje się, że nie zawsze. Nie wszystkie terminale kartowe umożliwiają płatności kodami BLIK, ale te nowsze często wyposażone są w funkcję, dzięki której zapłacisz BLIK.
Płacąc kartą, nie ważne czy zbliżeniowo czy też z pinem, może zauważyłeś/-aś, że przed wykonaniem płatności kartowej (przed zbliżeniem karty lub włożeniem jej do terminala), na niektórych terminalach pojawia się symbol BLIK. Możesz oczywiście użyć karty i zapłacić „standardowo” albo zamiast tego wystarczy, że naciśniesz klawisz F1/F4 i już możesz wprowadzić kod BLIK.
Po naciśnięciu kawisza F1 albo F4 terminal umożliwi Ci wprowadzenie 6-cyfrowego kodu BLIK (dla płatności) lub 9-cyfrowego numeru (dla czeku BLIK). W zależności od kwoty transakcji i od ustawień Twojej aplikacji mobilnej, możesz zostać poproszony o dodatkowe potwierdzenie wykonywanej operacji, tj. aby potwierdzić operację musisz wprowadzić w telefonie kod PIN do aplikacji mobilnej. Standardowo PIN-em należy potwierdzić operację na kwotę powyżej 50 zł, możesz oczywiście zmienić tę wartość na inną, albo całkowicie wyłączyć konieczność potwierdzania transakcji BLIK. I to wszystko – prosta czynności, która pozwoli Tobie zapłacić BLIK, a osobie obsługującej terminal z funkcją płatności mobilnych BLIK odnaleźć się w podobnej sytuacji w przyszłości. Bardziej szczegółowo opisaliśmy to w artykule jak płacić BLIK F1/F4 na terminalu.
Osoba, która używa BLIKA może wysłać do innego użytkownika systemu BLIK prośbę o przelew. W ramach prośby o przelew BLIK na telefon może wpisać kwotę i opis tej prośby. Druga osoba, która otrzyma taką prośbę (poinformuje ją o tym aplikacja mobilna banku), dostanie informację kto prosi, o jaką kwotę i z jakim opisem. Wszystko co musi zrobić, to zaakceptować prośbę oraz autoryzować operację (potwierdzić PIN-em), oczywiście uprzednio zapewniając środki na przelew na rachunku powiązanym z BLIK.
Po dodatkowe informacje odsyłamy na stronę prośba o przelew BLIK, pod bannerem Lokata Facto (zobacz też wszystkie Lokaty Facto).
Jak już wspomnieliśmy na początku wpisu, BLIK to nowy system (na dzień publikacji wpisu). Nowy system, to wiele promocji, które mają przyciągnąć klientów i zachęcić do korzystania z systemu.
Tutaj opisujemy najlepsze promocje BLIK (zobacz link) – wybrane mogą być już nieaktywne.
Tutaj konta bankowe z BLIK, wybrane również z ofertą promocyjną.
Aby korzystać z wybranych promocji BLIK musisz posiadać konto w jednym z banków współpracujących z BLIK i korzystać z systemu. Pod koniec wpisu przykładowe konta, a szczegółowe opisy dla wybranych z nich znajdziesz pod linkami.
[artykuł z 15 listopada 2015]
[aktualizacja 2017-05-15: usunięto odnośniki do artykułu blikomania, konkurs został już zakończony]
[aktualizacja 2018-01-17: dodano informacje o BLIK w BGŻ BNP Paribas]
[aktualizacja 2018-07-09: dodano konta z BLIK]
[aktualizacja 2018-12-08: usunięto BZ WBK i Orange Finanse, dodano bannery do ofert banków z BLIK]
[aktualizacja 2019-03-21: BLIKOMANIA – najnowsza edycja loterii BLIK 👈]
[aktualizacja 2020-01-04: prośba o przelew BLIK]
Uwaga! W różnych bankach systemy powiązane z BLIK działają lub mogą działać nieco inaczej, niż opisujemy to w tym artykule. Zapoznaj się również z aktualną tabelą opłat i prowizji związanymi z BLIK z Twojego banku.