Udostępnienie Centralnej informacja o rachunkach bankowych – „rachunki uśpione”, o co chodzi
W lipcu br Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR) udostępniła usługę, dzięki której Ty – jako klient banku, możesz dowiedzieć się w jakich bankach posiadasz rachunki. Informacja ta dostępna jest zarówno dla klientów banków jak i SKOK.
Przed uruchomieniem systemu aby uzyskać taką informacje należałoby skierować z osobna zapytanie do każdego banku i do każdego SKOK z osobna – od lipca, czyli od czasu uruchomienia Centralne informacji o rachunkach bankowych istnieje możliwość uzyskania informacji o posiadanych rachunkach w jednym miejscu – w banku lub SKOK, w którym złożysz stosowny wniosek.
I choć rzeczywiście może to być przydatne dla „łowcy wisienek” – korzystając z promocji bankowych po pewnym czasie można zapomnieć gdzie zakładało się konto, to system uruchomiony został w nieco innym celu.
Jak już wspomniano powyżej, informacja o posiadanych rachunkach bankowych może przydać się łowcom promocji bankowych. Jeśli korzystałaś/-eś z wielu z nich, po jakimś czasie możesz zapomnieć o niektórych z nich, a rachunek który miał być darmowy, zostanie zmieniony w płatny, a Ty po pewnym czasie trafisz na czarną listę dłużników w BIK:
Aby tego uniknąć wystarczy sprawdzić w jakich instytucjach posiadasz rachunki bankowe i zamknąć wybrane z nich.
Ale w bankach jest są jeszcze miliony rachunków innych osób, osób które z nich nie korzystają i nigdy już nie skorzystają – czyli rachunki osób zmarłych. Wyobraź sobie dwie hipotetyczne sytuacje (choć może nie musisz tego robić, bo masz podobnie):
Nie interesujesz się, albo może nie wypada pytać o to wspomnianego powyżej wujka/ciocię, w którym banku posiada i ile ma oszczędności. I nagle dowiadujesz się, że osoba ta nie żyje – pod bannerem oferta pozabankowa VIVUS, sprawdź też Vivus logowanie.
Jeżeli jesteś najbliższą rodziną osoby zmarłej, to stajesz się spadkobiercą i na mocy prawa dziedziczysz (albo współdziedziczysz jeżeli jest więcej niż jeden spadkobierca) dobra osoby zmarłej, w tym środki zgromadzone na rachunkach bankowych.
Ale przecież nie wiesz w jakich bankach wujek/ciocia posiadała rachunki bankowe. I właśnie po to powstała Centralna informacja o rachunkach bankowych – system, który pozwoli osobie, która uzyskała tytuł prawny do spadku po posiadaczu rachunku lub tytuł prawny do spadku po członku SKOK odszukać rachunki osoby zmarłej (spadkodawcy), w tym rachunki bankowe oraz imienne rachunki członka SKOK.
Gwoli ścisłości – rachunki uśpione to nie tylko rachunki osób zmarłych, ale również takie, na których nie wykonywano żadnych operacji od co najmniej 10 lat – o tym dalej.
Od lipca udostępniona została informacja o tych rachunkach. Dzięki centralnej informacji o rachunkach bankowych nie musisz więc na własną rękę i w każdym banku z osobna sprawdzać, czy zmarła osoba posiadała w nim konto. Masz możliwość szybkiego otrzymania takiej informacji, a co za tym idzie skutecznego odzyskania zgromadzonych środków.
Przypominamy też o:
Sprawdź też stronę z reklamą Hapi pożyczki.
Korzystając z systemu możesz:
Co dalej:
Banner w tym akapicie wskazuje na Zaplo.
Jeżeli korzystasz z wielu promocji bankowych i mogło zdarzyć się tak, że zapomniałaś/-eś o jakimś rachunku, to warto również zainteresować się ofertą, aby nie trafić do BIK (sprawdź swój BIK z opcją darmowych alertów SMS) – bank mógł zacząć pobierać opłaty za rachunek, który kiedyś był bezpłatny.
Oczywiście musisz rozważyć, czy korzystanie z usługi Centralnej informacji o rachunkach bankowych będzie Ci się opłaciło – nie we wszystkich bankach/SKOK informacja ta jest udostępniana za darmo – przed skorzystaniem zapoznaj się z tabelą opłat i prowizji wybranego banku/SKOK.
Banner z tego akapitu to Loans 4 Players (pożyczki dla graczy).
Informację o Centralnej informacji o rachunkach bankowych umieściliśmy w sekcji poradniki, w której znajdziesz także:
Zapraszamy do lektury i do naszego newslettera – poniżej.