Program Rodzina 500+ to rządowy system wsparcia rodziców. Dotychczas przyznawany był na drugie i kolejne dzieci, od 1 lipca możemy składać wniosek także na pierwsze dziecko. Podobno pieniądze mają trafić na konta już nawet w połowie lipca?
Niewątpliwie 500+ to pokaźny zastrzyk finansowy dla polskich rodzin, ale czy pieniądze z programu 500+ traktowane są jako dochód i pozwolą na uzyskanie kredytu bankowego lub pożyczki pozabankowej? Przeczytajcie …
W naszym artykule opieramy się na doświadczeniach własnych oraz materiałach znalezionych w internecie. Zachęcamy do dyskusji na ten temat i dzielenia się własnymi przemyśleniami.
Z formalnego punktu widzenia wszyscy otrzymujący środki z programu Rodzina 500+ powinni być traktowani jako osoby o stałych dochodach. Ale czy banki i firmy pożyczkowe uwzględniają 500 plus? I przede wszystkim, czy świadczenie 500 plus może podnieść zdolność kredytową?
Odpowiedź na to pytanie jest krótka „to zależy”, a zależy przede wszystkim od tego, o jaką formę pożyczki / kredytu zamierzamy się ubiegać.
Bankowy kredyt hipoteczny: ubiegając się o kredyt hipoteczny na zakup mieszkania / działki raczej nie możemy liczyć na to, że bank potraktuje 500+ jako dochód. Dzieje się tak z bardzo prostego powodu. Otóż świadczenie 500+ może być wypłacane co najwyżej przez 18 lat, a kredyty hipoteczne to zazwyczaj zobowiązania na 20 – 30 lat. 500+ nie może być więc zabezpieczeniem / gwarancją spłaty zobowiązania kredytowego.
Bankowy kredyt gotówkowy: w tym przypadku powinno być łatwiej, gdyż założenia kredyty gotówkowe to zobowiązania krótkoterminowe / średnioterminowe. Banki mogą honorować dochody z programu 500+, uwzględniając dochody te podczas badania zdolności kredytowej. Mogą jednak odmówić udzielenia kredytu, jeżeli 500+ będzie jedynym źródłem dochodu. Nie zapominajmy także, że 500+ powinno służyć dzieciom
Firmy pożyczkowe: w tym przypadku będzie najłatwiej, gdyż firmy udzielające pożyczek pozabankowych podchodzą bardziej liberalnie niż banki do kryterium dochodowego, co więcej, większość z nich nie wymaga nawet zaświadczenia o zarobkach czy wyciągu z konta bankowego (wystarczy jedynie oświadczenie), a do uzyskania pożyczki wystarczy dowód osobisty i telefon komórkowy. Do uzyskania pożyczki nie musimy mieć nawet posiadać konta w banku, gdyż niektóre pożyczki można odebrać na poczcie. Rozważając pożyczkę pozabankową warto zastanowić się nad ofertą pierwsza pożyczka za darmo.
Pieniądze z pożyczki uzyskane na dochody z programu Rodzina 500+ można przeznaczyć na dowolny cel. Bez względu na to, czy źródłem finansowania będzie bank, czy też firma pozabankowa, to zawsze należy mieć na uwadze, że pożyczoną kwotę należy zwrócić.
Dochód w ramach programu 500+ może rzecz jasna pomóc w spłacie zobowiązania, nie zapominajmy jednak, że (w założeniu) miał służyć dzieciom, a nie ich rodzicom
Wnioski elektroniczne o 500+ i 300+ można składać za pomocą:
Osobiście polecamy złożenie wniosku w ramach jednego z banków (pod linkiem konta osobiste) Składając wniosek o 500+ po raz pierwszy, należy zrobić najpóźniej do końca września, żeby dostać spłatę świadczenia od lipca.
Zachęcamy do dyskusji na ten temat i dzielenia się własnymi doświadczeniami w tej mierze. Czy 500+ pozwoliło uzyskać kredyt / pożyczkę i w jakim banku? A którzy pożyczkodawcy odmówili udzielenia kredytu w oparciu o 500+? Jeszcze raz zachęcamy do dyskusji.