Podstawowy rachunek płatniczy – darmowe konto bankowe, konto bez stałych dochodów

Nie masz stałych dochodów, więc nie posiadasz konta w banku? Skorzystaj z programu „Podstawowy rachunek płatniczy” i załóż konto w wybranym przez Ciebie banku zupełnie za darmo i bez żadnych dodatkowych warunków, to konto również dla osób bez stałych dochodów.

stowki

 

Podstawowy rachunek płatniczy

Podstawowy rachunek płatniczy jest projektem Unii Europejskiej zakładającym dostęp do rachunku bankowego dla wszystkich obywateli UE oraz państw spoza UE przebywających legalnie na terenie Unii.

Podstawowy rachunek płatniczy dedykowany jest dla osób, które nie posiadają konta złotówkowego w innym banku. Osoba, która założy sobie taki rachunek będzie mogła wykonywać podstawowe operacje bankowe: wpłaty, przelewy, płatności internetowe, choć z pewnymi ograniczeniami (aktualizacja artykułu z lutego 2017).

 

Główne cechy

Zobacz czym charakteryzuje się Podstawowy Rachunek Płatniczy:
PKO BP PKO konto za ZERO

 • jest to usługa bankowa dedykowana dla osób, które nie posiadają rachunku złotówkowego w żadnym inny banku;
 • możliwość otwarcia podstawowego rachunku płatniczego mają osoby, które nigdy nie posiadały konta bankowego, jak i osoby, które z jakiegoś powodu zakończyły współpracę z dotychczasowym bankiem – masz już konto w banku? Przejdź do kolejnego akapitu;
 • podstawowy rachunek płatniczy mają obowiązkowo oferować wszystkie banki polskie oraz banki zagraniczne;
 • jeżeli nie będzie przeciwwskazań, to bank ma obowiązek podpisania umowy w ciągu maks. 10 dni od podpisania wniosku;

Fragment ustawy:

Podstawowy rachunek płatniczy jest przeznaczony dla konsumentów, dla których żaden dostawca, o którym mowa w art. 4 ust. 2 pkt 1–3 i 9, z wyłączeniem Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej, w ramach działalności wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie prowadzi innego rachunku płatniczego w walucie polskiej umożliwiającego wykonywanie transakcji

Odsyłamy też na stronę z ustawą http://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2016/1997 – a banner wskazuje na PKO Konto za ZERO – konto prowadzone jest za zero, jest to konto w polskim banku, a do zwolnienia z opłaty za kartę wystarczy 5 płatności w okresie rozliczeniowym na dowolne kwoty.

 

Masz już konto?

BNP Paribas Konto Otwarte na CiebiePosiadasz już konto w banku, a chcesz posiadać rachunek podstawowy? Jeśli nie masz dodatkowych zobowiązań obligujących Cię do utrzymywania takiego konta (np. kredyt), to oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zamknąć konto w dotychczasowym banku i otworzyć podstawowy rachunek płatniczy. Ale uwaga!

Bank może odmówić uruchomienia podstawowego rachunku płatniczego, jeśli posiadasz już konto w innym banku.

A w jaki sposób bank sprawdzi, czy nie masz konta w innym banku? Zapewne skorzysta z Centralnej Informacji o rachunkach bankowych – Przed uruchomieniem systemu aby uzyskać taką informacje należałoby skierować z osobna zapytanie do każdego banku i do każdego SKOK z osobna – obecnie, czyli od czasu uruchomienia Centralne informacji o rachunkach bankowych istnieje możliwość uzyskania informacji o posiadanych rachunkach w jednym miejscu – w banku lub SKOK, w którym złożysz stosowny wniosek.

Pod bannerem Konto Otwarte na Ciebie BNP Paribas – 👉bank ten znany jest z wielu promocji konta z ekstra bonusem w gotówce lub nagrodach – sprawdź, czy pod bannerem nie kryje się taka promocja❓ Konto prowadzone jest za darmo, a do zwolnienia z opłaty za kartę wystarczy jedna płatność bezgotówkowa na dowolną kwotę (Karta Otwarta na Ciebie).

 

Operacje i koszty

Podstawowy rachunek płatniczy oferuje transakcje płatnicze takie jak:

 • otrzymywanie wpłat bezgotówkowych w ramach np. wynagrodzenia od pracodawcy, emerytury czy renty – wpływ nie muszą być regularne
 • opłacanie rachunków
 • nabywanie towarów i usług korzystając z karty płatniczej debetowej, przelewów albo polecenia zapłaty

Millennium Konto 360°ale już

Usługa podstawowego rachunku płatniczego oferowana bezpłatnie ale z ograniczeniami, tj.

 • pierwsze pięć przelewów w miesiącu oferowanych jest bezpłatnie
 • pierwsze pięć wypłat z bankomatów oferowanych jest bezpłatnie

Za kolejne wypłaty z bankomatów i przelewy bank może, ale nie musi pobrać opłaty.

Banner obok wskazuje na Konto 360° Millennium – konto nie jest bezwarunkowo darmowe, ale wystarczy 1 płatność kartą na dowolną kwotę oraz zasilenie go kwotą 1000+ aby mieć darmowe konto i kartę. Millennium znane jest też z wielu promocji konta osobistego, sprawdź – może akurat jakaś jest dostępna (banner).

 

Wypowiedzenie umowy

Jeżeli Ty chcesz wypowiedzieć umowę o produkt bankowy (np. konto, kartę), to zazwyczaj obowiązuje Cię standardowy, 30 dniowy okres wypowiedzenia. Czy działa to również w drugą stronę? Oczywiście. Również bank może wypowiedzieć umowę o podstawowy rachunek płatniczy. Zobacz kiedy może to zrobić.

Bank może wypowiedzieć umowę o podstawowy rachunek płatniczy gdy:
Getin Bank Konto PROSTE ZASADY

 1. konsument umyślnie albo w wyniku rażącego niedbalstwa wykorzystał rachunek do celów niezgodnych
  z prawem;
 2. istnieje uzasadnione podejrzenie, że środki zgromadzone na rachunku pochodzą z działalności przestępczej lub mają związek z taką działalnością;
 3. na rachunku nie dokonano żadnych operacji przez ponad 24 kolejne miesiące, z wyjątkiem operacji z tytułu pobierania opłat lub naliczania odsetek od zgromadzonych na rachunku środków pieniężnych;
 4. konsument podał nieprawdziwe informacje lub zataił prawdziwe informacje we wniosku o zawarcie umowy podstawowego rachunku płatniczego, jeżeli podanie prawdziwych informacji skutkowałoby odrzuceniem wniosku;
 5. konsument nie przebywa legalnie na terytorium państwa członkowskiego;
 6. konsument zawarł inną umowę rachunku płatniczego, który umożliwia mu wykonywanie transakcji, o których mowa w art. 59 ia ust. 3, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Banner wskazuje na Konto Proste Zasady Getin Bank – bardzo proste zasady zwalniające z opłaty za konto, wystarczy jedna płatność kartą na dowolną kwotę.

Przypominamy też, że bank ma obowiązek poinformować Cię o wszelkich zmianach związanych z podstawowym rachunkiem płatniczym co najmniej 2 miesiące przed wejściem zmian w życie. A jeżeli nie posiadasz konto w innym banku, to bank nie może odmówić Ci założenia podstawowego rachunku płatniczego.

 

Czy warto?

Jeżeli chcesz mieć rachunek bankowy, ale zamierzasz korzystać z niego sporadycznie, to na pewno warto. Najlepszym przykładem może być konto dla emeryta/rencisty, na które wpływają świadczenia z ZUS/KRUS i które to środki są w całości wypłacane, a ich posiadacz posługuje się gotówką.

Podstawowy rachunek płatniczy sprawdzi się tu znakomicie, o ile oczywiście (jako jego posiadacz) nie przekroczysz limitu darmowych operacji, przy czym warto zwrócić uwagę na jeden zapis z ustawy:  obowiązek zapewnienia wypłaty w placówce poza godzinami pracy dostawcy następuje wyłącznie w przypadku gdy dostawca oferuje takie usługi – zapewne chodzi tutaj o bankomaty.

Podstawowy Rachunek Płatniczy sprawdzi się także jeżeli nie zechcesz skorzystać z produktów dodatkowych, np.:
Pekao SA Konto PRZEKORZYSTNE +200 zł premii

 • kredytu hipotecznego, choć historia współpracy z bankiem może mieć znaczenie jeżeli podstawowy rachunek płatniczy przekształcisz w „standardowe” konto;

Innym przykładem odbiorcy może być osoba bez stałych dochodów (praca dorywcza, student) albo dostępu do konta potrzebuje sporadycznie, np. do wykonania płatności za prąd, gaz itp. – banner wskazuje na Konto Przekorzystne Pekao z bonusem.

Czy usługa stanie się powszechna? Wątpimy. Według nas nie chodzi tutaj nawet o koszty otwarcia i obsługi rachunku. Osoby, które nie mają rachunku bankowego, prawdopodobnie nie mają go, gdyż nie chcą go mieć, ponieważ:

 • rachunek taki nie jest im do niczego potrzebny, wolą się posługiwać „żywą gotówką” albo
 • nie chcą dokumentować swoich wydatków – w systemach bankowych zawsze zostają „ślady” albo
 • korzystają z konta małżonka, ojca/matki itp.

Jeżeli należysz do grupy osób, które nie posiadają konta w banku, ale mimo wszystko chcesz taki rachunek uruchomić, to może zamiast podstawowego rachunku płatniczego warto zastanowić się nad założeniem w pełni funkcjonalnego konta bankowego, które również jest (albo może być) darmowe. Oczywiście na to pytanie odpowiedz sobie samodzielnie.

Poniżej prezentujemy kilka propozycji wraz z krótkim opisem (i szczegółowym na stronie promocji). I pamiętaj, że nie zawsze darmowe oznacza najlepsze.

 

Konta bankowe

Sprawdź inne konta bankowe, jeżeli potrzebujesz czegoś więcej, niż tylko podstawowego rachunku płatniczego. Wybrane również bezwarunkowo darmowe, inne darmowe po spełnieniu prostych warunków. Znajdziesz tutaj również rachunki z ekstra premią lub bonusem, zapraszamy:

Konto bez Granic
Konto bez Granic logo

Konto osobiste

ROR

konto z BLIK;

Konto dla

klienci ind.

Konto INTERNETOWE
Konto INTERNETOWE logo

Konto osobiste

ROR

konto z BLIK;

Konto dla

klienci ind.

Konto JAKŻE Osobiste
Konto JAKŻE Osobiste logo

Konto osobiste

ROR

konto z BLIK; do 2024-05-31;

Konto dla

klienci ind.

Konto za ZERO
Konto za ZERO logo

Konto osobiste

ROR

konto z BLIK;

Konto dla

klienci ind.

Konto PRZEKORZYSTNE
Konto PRZEKORZYSTNE logo

Konto osobiste

ROR

konto z BLIK; do 2024-06-13;

Ekstra bonus

💰200 zł + ⚡7%

 

👉 Najlepsze promocje (wybrane):

Konto oszczędnościowe Pekao 7% do 100 tys. zł

Konto oszczędnościowe Pekao 7% do 100 tys. zł

5,25% Lokata FACTO (bez konta) ⭐ Facto Opinie i oprocentowanie

5,25% Lokata FACTO (bez konta) ⭐ Facto Opinie i oprocentowanie

Lokata Powitalna 8% w Credit Agricole

Lokata Powitalna 8% w Credit Agricole


Podziel się opinią / komentarzem

Podaj wynik działania: trzy odjąć jeden. Odpowiedź wpisz słownie*  

2 komentarze

 1. K wyraził(-a) opinię o Podstawowy rachunek płatniczy - darmowe konto bankowe, konto bez stałych dochodów

  Idę do Pekao gdzie mam konto i zamykam konto. A po zamknięciu idę do Pekao lub gdzieś indziej i otwieram to darmowe konto?

  • admin wyraził(-a) opinię o Podstawowy rachunek płatniczy - darmowe konto bankowe, konto bez stałych dochodów

   Tak właśnie być powinno. Niestety, na potrzeby promocji bankowych posiadam już konta bankowe, więc nie mogę potwierdzić czy tak się stanie.