Lokaty internetowe czy są bezpieczne? Bezpieczeństwo lokat internetowych

Czy lokat internetowe są bezpieczne – zakładając lokatę przez internet możesz zadawać sobie takie właśnie pytanie i zastanawiać się, czy to bezpieczny produkt oraz czy nie stracisz pieniędzy?

Lokaty Internetowe

 

Banki coraz częściej udostępniają lokaty internetowe i mobilne oferując posiadaczom takich lokat lepsze warunki – lokaty zakładane przez internet lub z aplikacji mobilnej banku są zazwyczaj wyżej oprocentowane, niż analogiczne lokaty uruchamiane w placówce. Dodatkowo wybrane lokaty można uruchomić tylko przez internet albo tylko z aplikacji mobilnej banku (przez smartfona).

Getin Bank Konto oszczędnościowe EURAle czy lokaty (ale również konta oszczędnościowe) uruchamiane przez internet bezpieczne? I czy lokaty internetowe lub mobilne są (lub mogą być) bezpieczniejsze od tradycyjnych lokat bankowych uruchamianych w placówkach banków? A może wiesz, że są bezpieczniejsze?

Zapraszamy do lektury i do dyskusji na ten temat, dodatkowo przy każdym z akapitów znajdziesz przykłady lokat internetowych / kont oszczędnościowych internetowych, tj. takich, które uruchomisz bez wychodzenia z domu (aktualizacja wpisu).

Uwaga! We wpisie skupiamy się w głównej mierze na lokatach bankowych, ale podobne zasady obowiązują również dla kont oszczędnościowych i kont osobistych zakładanych przez internet, wspominamy o nich również poniżej. Odsyłamy też do dedykowanego wpisu lokata czy konto oszczędnościowe

Pamiętaj też, że bezpieczeństwo przede wszystkim. Jeśli masz wątpliwości zadzwoń na infolinię albo udaj się do placówki czy oddziału banku.

We wpisie można znaleźć bannery do wybranych lokat i kont oszczędnościowych, pod koniec również skrócone zestawienie.

 

Lokaty internetowe – wstęp

Getin Bank Lokata na NOWE ŚRODKIZnakomita większość banków posiada w swoje ofercie lokaty internetowe oraz lokaty mobilne. Dlaczego?

Banki wiedzą, że klienci cenią sobie wygodę i oszczędność czasu – do uruchomienia lokaty internetowej nie musimy odwiedzać oddziału czy placówki banku, który niekoniecznie musi znajdować się w miejscu naszego zamieszkania.

Lokatę internetową uruchomimy z domu, pracy czy innego miejsca na świecie (o ile rzecz jasna bank tego nie zabrania) o dowolnej porze dnia i nocy, oczywiście w godzinach dostępności systemu danego banku (nie wszystkie są dostępne przez 24h).

Z lokatą mobilną jest jeszcze łatwiej – smartfona zabieramy ze sobą wszędzie: do pracy, na siłownię czy do sauny (tak, znamy takie osoby) :) i podobnie jak w przypadku lokaty zakładanej przez internet, tak i dla lokaty mobilnej, uruchomimy ją z dowolnego miejsca na świecie i o dowolnej porze (o ile bank tego nie zabrania), choć w tym przypadku (aplikacja mobilna), prawdopodobnie posiadamy w banku również dodatkowy produkt, np. konto osobiste.

 

Lokaty internetowe – wyższe oprocentowanie

Lokaty internetowe i mobilne to nierzadko również wyższe oprocentowanie.

Oczywiście nie jest i nie musi to być regułą, to jednak często możemy się z tym spotkać, że wybrane lokaty uruchomisz tylko z aplikacji mobilnej, np.:

W wybranym wpisie skupimy się tylko na lokatach internetowych, lokatom mobilnym poświęcimy kolejny, a inspiracją do wpisu był komentarz na Lokata Konto PL.

 

Lokaty internetowe – wniosek i nasze dane

Nest Bank Lokata WITAJPrzed uruchomieniem lokaty bankowej wypełniasz wniosek. I w tym przypadku mamy do czynienia z dwoma przypadkami:

 1. jesteś nowym klientem banku lub
 2. jesteś obecnym klientem banku.

ad1) – jeśli jesteś już klientem banku, to sprawa jest prosta: idziesz do oddziału banku i pracownik banku wypełnia wniosek o lokatę albo robisz to samodzielnie po uprzednim zalogowaniu do systemu banku – podajesz kwotę i okres lokaty oraz zapewniasz środki na rachunku, z którego lokata będzie zasilona i to wszystko.

ad2) ale być może Ty szukasz promocyjnych lokat z wyższym oprocentowaniem lub możliwością zdeponowania dużej kwotą, a co za tym idzie wypełniać wniosek na stronie banku, którego nie znasz – jesteś nowym klientem.

Czy w takim przypadku możesz czuć się bezpiecznie? Tak, o ile zachowasz ostrożność, ale przede wszystkim sprawdź:

 • czy na pewno znajdujesz się na stronie banku, dodatkowo
 • połączenie musi być szyfrowane – ikonka kłódki na pasku adresu

Ważne też aby

 • komputer, na którym pracujesz miał zainstalowane najnowsze aktualizacje oraz
 • posiadał aktualne oprogramowanie antywirusowe.

Wypełniając wniosek bezpośrednio na stronie banku sprawiasz, że Twoje dane (dokumenty) nie trafią w niepowołane ręce, tudzież nie trafisz na osobę, która może okazać się być nieuczciwa.

 

Lokaty internetowe – bezpieczeństwo

mBank 3,5% dla nowych klientówLokata założona przez internet jest tak samo bezpieczna, a w pewnych sytuacjach nawet bardziej bezpieczna niż lokata bankowa uruchamiana w placówce banku. Dlaczego?

Proszę zwrócić uwagę, że uruchamiając tradycyjną lokatę w innym banku, należy wypłacić pieniądze z banku X i wpłacić do banku Y. W takim przypadku należy przewieźć środki między bankami narażając się w międzyczasie na niebezpieczeństwa: istnieje ryzyko napadu, otrzymania fałszywki czy zwykłej pomyłki pracownika banku. W przypadku lokaty internetowej te problemy odpadają.

Oczywiście w internecie również należy zachować ostrożność, o których wspomnieliśmy już powyżej:

 • komputer na którym pracujemy powinien mieć zainstalowane najnowsze aktualizacje oraz
 • posiadać aktualne oprogramowanie antywirusowe.

 

Lokaty internetowe – wygoda

Getin Bank Konto oszczędnościoweBezpieczeństwo jest bardzo ważne, lokaty internetowe są równie bezpieczne jak tradycyjne lokaty bankowe, do czego (mamy nadzieję) Cię przekonaliśmy i na pewno są o wiele wygodniejsze.

O konieczności przesunięcia środków z banku X do banku Y już wspomnieliśmy, a co jeszcze?

Przede wszystkim lokatę internetową założysz bez wychodzenia z domu, praktycznie z dowolnego miejsca na świecie (o ile bank udostępnia taką możliwość i będziesz mieć dostęp do internetu). Środki przelejesz z Twojego konta bankowego i na konto to trafią pieniądze po zakończeniu lokaty. A wszystko to siedząc wygodnie w fotelu, bez wychodzenia z domu, czy innego miejsca:)

Ale czy to bezpieczne? – przejdź do kolejnych akapitów.

 

Lokaty internetowe – potwierdzenie

Idea Bank Lokata HAPPY PRONiektórzy z Państwa mogą być przywiązani do potwierdzeń bankowych ze stemplem i podpisem pracownika banku. Dla lokat internetowych ich nie uświadczymy, ale …

Uruchamiając lokatę internetową, możemy wygenerować i wydrukować potwierdzenie uruchomienia lokaty, które jest pełnoprawnym dokumentem. Dokumenty takie mają zwykle format PDF.

Dokładnie tak samo możemy postąpić z przelewem bankowym. Również i w tym przypadku można wygenerować i wydrukować potwierdzenie przelewu, na podstawie którego uruchamiamy lokatę, albo wygenerować i zapisać je w formie PDF.

Przypominamy, że i w tym przypadku wygenerowany / wydrukowany plik jest pełnoprawnym dokumentem.

 

Lokaty internetowe – BFG i KNF

Bank Millennium Konto Millennium ProfitBez względu na to, czy lokatę otwieramy przez internet, czy też w sposób tradycyjny w okienku bankowym, lokaty bankowe objęte są gwarancją BFG. Dla lokaty bankowej gwarancje BFG (Bankowy Fundusz Gwarancyjny) to kwota do 100.000 EUR (na chwilę obecną nieco ponad 400.000 zł) jest to kwota na jedną osobę. I uwaga! Jeśli lokujesz środki „pod korek”, to warto zwracać na notowania EUR, gdyż wzrost / spadek notowań może sprawić, że Twój depozyt wyjdzie poza kwotę gwarantowaną przez BFG!

Istotne jest również aby uruchomić lokatę, a nie (pseudo)lokatę. Zwracamy na to uwagę, gdyż nieuczciwy pracownik banku może nas spróbować „wrobić w produkt lokatopodobny”. O co chodzi? Często pod płaszczykiem produktu z lokatą w nazwie może kryć się np. polisolokata czy lokata strukturalna, których BFG nie obejmuje, a na forach krążą opinie klientów „wrobionych” w takie produkty.

Uwaga!

Na blogu oraz na LokataKonto.pl znajdziecie Państwo lokaty bankowe z gwarancjami BFG, jeśli jest inaczej, to wyraźnie o tym informujemy.

 

Lokaty internetowe – więcej niż BFG

Wspomnieliśmy, że BFG obejmuje kwoty do 100.000 EUR. A co jeśli dysponujemy kwotą wyższą niż 100.000 EUR? W takim przypadku, dobrze jest podzielić depozyty na kilka banków – polecamy lokaty, których bannery zaprezentowaliśmy powyżej oraz inne na Lokata Konto PL:

lokaty:

konta:

Poniżej znajdziesz też wybrane oferty lokat bankowych.

 

Lokaty internetowe – podsumowanie

Getin Bank Konto oszczędnościowe USDBezpieczeństwo, w tym bezpieczeństwo lokat internetowych, to złożony temat, ale mamy nadzieję, że w naszym krótkim wpisie choć trochę przybliżyliśmy to zagadnienie.

Liczymy też, że po naszym krótkim wpisie, nie będziecie Państwo obawiać się tego typu produktów, a nawet więcej – aktywnie z nich korzystać.

Na pewno warto to robić już ze względu na wygodę (nawet bez wychodzenia z domu), o podwyższonym oprocentowaniu już nawet nie wspominamy :) i przypominamy, że bezpieczeństwo przede wszystkim! Jeśli masz wątpliwości, może jednak lepiej udaj się do tradycyjnego oddziału czy placówki bankowej.

Bezpieczeństwo to złożony temat i na pewno nasz wpis nie obejmuje wszystkiego, dlatego też zachęcamy do dzielenia się swoimi przemyśleniami na ten temat – prosimy o komentarze, uwagi.

Proszę też pamiętać, że

 • lepiej trzy razy zapytać niż stracić pieniądze.

I raz jeszcze zapraszamy na Lokata Konto PL – lokaty z BFG.

 

Najlepsze depozyty bankowe

Zestawienie najlepszych lokat i kont oszczędnościowych, wybrane także bez konta osobistego, a lokaty z możliwością zerwania bez utraty odsetek.

Konto oszczędnościowe
Konto oszczędnościowe logo

Konto oszczędn.

7% / 152 dni

Kwota

0,01 – 100 000 PLN

Elastyczne Konto Oszczędnościowe
Elastyczne Konto Oszczędnościowe logo

Konto oszczędn.

7% / 92 dni

na NOWE ŚRODKI;

Kwota

1 – 100 000 PLN

Elastyczne Konto
Elastyczne Konto logo

Konto oszczędn.

6,5% / 92 dni

na NOWE ŚRODKI;

Kwota

100 000,01 – 400 000 PLN

Konto oszczędn.

6% / 90 dni

jedno z wyższych % na rynku;

Kwota

0,01 – 100 000 PLN

Lokata

5,25% / 3 mies.

bez konta;
limit lokat łącznie do 12 mln zł;

Kwota

5000 – 12 000 000 PLN

Lokata na NOWE ŚRODKI
Lokata na NOWE ŚRODKI logo

Lokata

5,2% / 6 mies.

bez konta;
limit lokat 1;

Kwota

1000 – 180 000 PLN

Lokata Standardowa
Lokata Standardowa logo

Lokata

5,15% / 6 mies.

bez konta;

Kwota

5 000 – 50 000 PLN

Lokata Na Start
Lokata Na Start logo

Lokata

5,1% / 3 mies.

bez konta;
limit lokat 1;

Kwota

1 000 – 50 000 PLN

Konto Oszczędnościowe PLUS
Konto Oszczędnościowe PLUS logo

Konto oszczędn.

5% / 60 dni

Otwórz PKO Konto za Zero i PKO Konto Oszczędnościowe Plus – zyskaj 5% w skali roku;

Kwota

0,01 – 250 000 PLN

Otwórz z kontem osobistym

Lokata na NOWE ŚRODKI
Lokata na NOWE ŚRODKI logo

Lokata

5% / 3 mies.

bez konta;
limit lokat 1;

Kwota

1000 – 180 000 PLN

Lokata

5% / 3 mies.

bez konta;

Kwota

1 000 – 400 000 PLN

Lokata

5% / 6 mies.

bez konta;

Kwota

1 000 – 400 000 PLN

Lokata

5% / 4 mies.

bez konta;

Kwota

1 000 – 400 000 PLN

Lokata na NOWE ŚRODKI
Lokata na NOWE ŚRODKI logo

Lokata

4,8% / 12 mies.

bez konta;
limit lokat 1;

Kwota

1000 – 180 000 PLN

Lokata FACTO 1M
Lokata FACTO 1M logo

Lokata

4,75% / 1 mies.

bez konta;

Kwota

5000 – 12 000 000 PLN

Lokata FACTO 12M
Lokata FACTO 12M logo

Lokata

4,75% / 12 mies.

bez konta;

Kwota

5000 – 12 000 000 PLN

Lokata FACTO 18M
Lokata FACTO 18M logo

Lokata

4,25% / 18 mies.

bez konta;

Kwota

5000 – 12 000 000 PLN

Lokata FACTO 24M
Lokata FACTO 24M logo

Lokata

4% / 24 mies.

bez konta;

Kwota

5000 – 12 000 000 PLN

Lokata w Euro
Lokata w Euro logo

Lokata

3,2% / 12 mies.

bez konta;
limit lokat 20;

Kwota

500 – 10 000 EUR

 

👉 Najlepsze promocje (wybrane):

⚡Oprocentowanie VeloBank 5,2% lokata na NOWE ŚRODKI (🚩lokata bez konta)

⚡Oprocentowanie VeloBank 5,2% lokata na NOWE ŚRODKI (🚩lokata bez konta)

Z KOTem tańszy kredyt w Santander Consumer Banku

Z KOTem tańszy kredyt w Santander Consumer Banku

Pierwsza pożyczka Vivus za 0 zł – od 100 do 3000 zł od Vivus na 61 dni z RRSO 0%

Pierwsza pożyczka Vivus za 0 zł – od 100 do 3000 zł od Vivus na 61 dni z RRSO 0%


Podziel się opinią / komentarzem

Podaj wynik działania: trzy odjąć jeden. Odpowiedź wpisz słownie*  

2 komentarze

 1. Jaś wyraził(-a) opinię o Lokaty internetowe czy są bezpieczne? Bezpieczeństwo lokat internetowych

  Wszystko fajnie, tylko kto teraz przewozi kasę z banku do banku, żeby uruchomić lokatę? Przecież można wykonać przelew z banku do banku!

  • admin wyraził(-a) opinię o Lokaty internetowe czy są bezpieczne? Bezpieczeństwo lokat internetowych

   Zgadza się, ale w takim przypadku mamy przecież do czynienia z lokatą internetową, nieprawdaż? :)