Czyszczenie BIK – wzór pisma (poradnik)

czyszczeniebikCo to jest Czyszczenie BIK i dlaczego nie zawsze działa? – poradnik oraz darmowe wzory pism

Czyszczenie BIK to usługa, którą interesują się szczególnie osoby z negatywną historią kredytową. Usługa czyszczenia BIK jest też szczególnie mocno reklamowana w internecie, na pewno nieraz rzuciła Ci się w oczy taka reklama.

Masz złe wpisy w BIK, a zamierzasz się starać o kredyt bankowy. Obawiasz się negatywnej decyzji kredytowej i zastanawiasz się czy jest możliwość wyczyszczenia historii? Może nawet przyglądałeś się ofertom Czyścimy BIK, Czyszczenie BIK, Wyczyścimy Twój BIK lub podobnie brzmiącym?

Jeżeli TAK, to zdecydowanie zapraszamy do dalszej części wpisu, w której przede wszystkim przestrzegamy przed pochopnym skorzystaniem z oferty oraz dołączamy wzory pism, dzięki którym możesz spróbować wyczyścić swój BIK za darmo, przeczytajcie …

 

Wstęp

Zalegasz ze spłatą kredytu czy pożyczki, a bank lub firma pożyczkowa wpisali Cię do BIK? Mamy dla Ciebie złą wiadomość: czyszczenie BIK to usługa, która w tym przypadku nie ma prawa działać!

Jeśli tak, to dlaczego są firmy, które reklamują się, że wyczyszczą Twoją historię kredytową? Po prostu, bo mogą. Jeżeli coś nie jest zabronione, to jest dozwolone. Równie dobrze można sprzedawać przysłowiowego „kota w worku” i jeśli tylko znajdą się chętni, którzy będą chcieli za to zapłacić, to dlaczego nie!

W naszym poradniku przeczytasz dlaczego czyszczenie złej historii w BIK nie jest możliwe i czy są wyjątki od tej reguły. Opieramy się wyłącznie na oficjalnych źródłach ze strony Biura Informacji Kredytowej, cytujemy je dosłownie albo podajemy źródła. Na strony czyścicieli BIK nie wchodzimy. Dlaczego? Bo „papier” przyjmie wszystko.

Masz zły BIK? Sprawdź pożyczki bez BIK.

 

Biuro Informacji Kredytowej

VivusBiuro Informacji Kredytowej (BIK) to instytucja założona przez banki, która gromadzi i udostępnia informacje dotyczące historii kredytowej klientów banków, SKOK oraz niektórych firm pożyczkowych.

Wbrew temu, co się powszechnie sądzi i do czego będą próbowali przekonać Cię „pseudo” czyściciele BIK, Biuro Informacji Kredytowej tylko gromadzi i przechowuje dane i nie integruje w ich treść, a co za tym idzie nie może ich również usuwać.

Za poprawność i wiarygodność danych zgromadzonych w BIK odpowiadają banki oraz i inne instytucje, które udzielają kredytów i pożyczek pozabankowych.

A co jeśli bank się pomyli? – o tym dalej, a pod bannerem obok pożyczka od Vivus, przejdź też na stronę o logowaniu Vivus – jeśli korzystałeś już z usług tego pożyczkodawcy.

 

Uwaga! Proforma informujemy, że to nasza prywatna opinia na ten temat. Nie świadczymy usług typu Czyszczenie BIK oraz stanowczo nie rekomendujemy żadnej z firm, która oferuje takie usługi!

 

Kiedy można wyczyścić BIK

źródło: https://www.bik.pl/poradnik-bik/czy-mozna-wyczyscic-bik (kursywą prezentujemy dane z BIK, w nawiasach [] nasz komentarz)

Pobierz raport BIKSformułowanie „czyszczenie BIK” sugeruje, że z bazy BIK można usunąć niewygodne informacje. W praktyce nie jest to możliwe.

Są tylko 3 sytuacje, kiedy możesz złożyć wniosek o usunięcie lub korektę danych w BIK.

 • 👉 1 Chcesz odwołać zgodę na przetwarzanie danych o kredycie już spłaconym (możesz to zrobić tylko w przypadku, jeśli kredyt był spłacany w terminie).
  [składając wniosek o kredyt lub pożyczkę mogłeś wyrazić taką zgodę, która przydaje się, jeżeli w przyszłości będziesz starać się o inny kredyt]
 • 👉 2 Minęło 5 lat od spłaty problematycznego kredytu – chcesz mieć pewność, że nie jest on już brany pod uwagę przy ocenie Twojej historii kredytowej.
  [jeżeli minęło 5 lat i od tego czasu nie masz żadnych innych, to możesz się o to ubiegać samodzielnie i nie są tutaj potrzebni czyściciele BIK]
 • 👉 3 Zauważyłeś w swojej historii kredytowej jakieś nieprawdziwe lub nieaktualne informacje – i chcesz je skorygować.
  [możesz skorygować swoje dane za damo, bez konieczności korzystania z Czyszczenia BIK]

Ważne: wniosek o korektę lub usunięcie danych składasz w instytucji finansowej, która przekazała te dane do BIK. BIK wprowadza zmiany tylko na podstawie pisemnego, uzasadnionego wniosku otrzymanego od tej instytucji.

Punkty te omawiamy poniżej, zobacz też:

 

Zadłużenie i wyjątek od powyższych reguł

Hapi PożyczkiJest tylko jeden wyjątek od powyższej reguły, na którym również bazują firmy oferujące czyszczenie BIK.

Informację na ten temat znajdziesz również na oficjalnej stronie BIK https://www.bik.pl/poradnik-bik/czy-mozna-wyczyscic-bik

… jeśli Twój kredyt nie był spłacany w terminie, informacje o nim mogą być przetwarzane bez Twojej zgody przez 5 lat (jeśli opóźnienie wynosiło ponad 60 dni i minęło 30 dni od czasu, kiedy zostałeś poinformowany o zamiarze przetwarzania informacji na temat tego kredytu).

Jeżeli bank lub firma pożyczkowa wpisała Cię do BIK, ale min. 30 dni wcześniej zapomniała Cię poinformować, że ma zamiar to zrobić, to masz prawo wystąpić o oczyszczenie BIK.

Proszę się jednak nie łudzić, to wyjątek od reguły, a nie reguła.

Pod bannerem Hapi Pożyczki, albo przejdź na stronę logowana Hapi Pożyczki jeśli korzystałeś już z usług tej firmy.

 

Dlaczego klienci korzystają z usług Czyszczenie BIK?

Według nas są dwa powody takiego stanu rzeczy:

 • niewiedza
 • brak czasu / wygoda

W obydwu przypadkach trzeba jednak za to zapłacić.

 

Raz jeszcze zacytujemy inf. ze strony BIK (źródło: https://www.bik.pl/poradnik-bik/kiedy-mozna-prosic-o-usuniecie-danych-z-bik)

Na czym więc bazują firmy oferujące tzw. „czyszczenie BIK”? Przede wszystkim na niewiedzy swoich klientów. Odwołanie zgody bądź korekta danych są działaniami, które może podjąć każdy we własnym imieniu. Nie trzeba korzystać w tym celu z pomocy zewnętrznej firmy, która każe sobie płacić zazwyczaj co najmniej kilkaset złotych za swoje usługi. Opłaty te nie są zazwyczaj zwracane, jeśli obiecane usunięcie danych z BIK zakończy się niepowodzeniem, a możemy mieć pewność, iż niepowodzeniem zakończy się każda próba usunięcia danych negatywnych.

Poniżej prezentujemy dwa scenariusze.

 

Błędne dane w BIK

Getin Bank Lokata na NOWE ŚRODKICo jeżeli widniejesz w BIK z negatywną historią, mimo że nie posiadasz i nigdy nie posiadałeś kredytu lub pożyczki, albo korzystałeś z tych produktów, ale zawsze regularnie je spłacałeś (przypominamy, że BIK tylko gromadzi i przechowuje dane na zlecenie instytucji finansowych):

 1. możesz zwrócić do firmy, która wpisała Cię do BIK o korektę danych albo
 2. zlecić to firmie czyszczącej BIK

Ad1) – wniosek o korektę lub usunięcie danych składasz w instytucji finansowej, która przekazała te dane do BIK.

BIK wprowadza zmiany tylko na podstawie pisemnego, uzasadnionego wniosku otrzymanego od tej instytucji. Wiąże się to jednak z koniecznością udania do instytucji, a potem do BIK. To na pewno zajmie trochę czasu i nie jest powiedziane, że załatwisz to w trakcie jednej wizyty

Ad2) możesz również skorzystać z usługi Czyszczenie BIK – w taki przypadku jest duża szansa, że usuwanie złej historii w BIK rzeczywiście zakończy się powodzeniem. Ale uwaga:

 • firma nie wykona tego za darmo, za usługę musisz zapłacić
 • uważaj na naciągaczy, zawsze zweryfikuj dane firmy, zapytaj na forum itp.

Przypominamy, że możesz to mieć za darmo bez korzystania z usług typu Czyszczenie BIK, chyba że wolisz za to zapłacić!

 

Zadłużenie

PożyczkaPLUSJeżeli wiesz, że nie spłaciłeś/-aś pożyczki lub kredytu w terminie, od opóźnienia w spłacie nie minęło jeszcze 5 lat, a bank lub firma oferująca pieniądze poinformowała Cię o zamiarze umieszczenia informacji w Biurze Informacji Kredytowej, po czym to uczyniła, to niestety klamka zapadła. W takim przypadku nie uda się wyczyścić Twojego BIK, stracisz tylko pieniądze, a negatywny wpis pozostanie.

Oczywiście zrobisz to, co uważasz za stosowne. Jeśli postanowisz skorzystać z czyszczenia BIK, ponieważ sprawi to, że poczujesz się lepiej lub będziesz mieć świadomość, że „próbowałeś/-aś”, to voila – firmy oferujące Czyszczenie BIK tylko na to czekają. To Twój BIK, Twoja historia kredytowa i Twoje pieniądze.

Przypominamy raz jeszcze, że:

Jeżeli masz negatywne dane w BIK, to żaden czyściciel BIK ich nie usunie!

A co jeśli opóźnienie w spłacie minęło już 5 lat? Przejdź do kolejnego punktu, odsyłamy do początkowej części artykułu, a jeśli pilnie potrzebujesz gotówki sprawdź pożyczki bez BIK – sprawdź Super Grosz.

 

Cofnięcie zgody na przetwarzania danych

Alerty BIKJeśli spłaciłeś kredyt lub pożyczkę, ale w trakcie umowy miałeś opóźnienia w spłacie, to wycofując zgodę na przetwarzanie Twoich danych przez BIK możesz poprawić swoją historię w BIK. Co więcej, możesz to zrobić samodzielnie i nie potrzebujesz korzystać z usług Czyszczenie BIK – na pewno będzie taniej. O co chodzi?

Na początku wpisu napisaliśmy: Minęło 5 lat od spłaty problematycznego kredytu – chcesz mieć pewność, że nie jest on już brany pod uwagę przy ocenie Twojej historii kredytowej. Co w takim przypadku?

Jeżeli opóźnienie w spłacie nie przekroczyło 60 dni, to spłata kredytu lub pożyczki jest uznana za terminową. Jeśli jednak opóźnienie w spłacie osiągnie lub przekroczy 60 dni, to pożyczkobiorca informuje Cię o zamiarze przetwarzania danych na okres 5 lat po wygaśnięciu zobowiązania, jeżeli w ciągu 30 dni nie spłacisz zaległości.

Jeżeli zdarzyło Ci się takie opóźnienie, a kredyt lub pożyczkę już spłaciłeś, to warto wycofać zgodę na przetwarzanie danych (wzór pisma znajdziesz poniżej) – w ten sposób poprawiasz swoją historię kredytową i samodzielnie „czyścisz swój BIK”.

Nie znasz swojej historii kredytowej?

 

Wzór pisma

(oczywiście możesz je dostosować do własnych potrzeb)

Imię i nazwisko : …………………………………………………………………….
Adres zamieszkania ………………………………………………………………..
Dokument tożsamości …………………… seria i numer …………………..
Numer PESEL …………………………………………………

COFNIĘCIE ZGODY NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH

Ja niżej podpisany/a niniejszym oświadczam, że NIE WYRAŻAM ZGODY i WNOSZĘ O ZAPRZESTANIE gromadzenia, przetwarzania i udostępniania przez Biuro Informacji Kredytowej S.A. z siedzibą w Warszawie – Biuro Obsługi Klienta przy ul. Postępu 17A przekazanych przez Bank ………………………………………………………………, a dotyczących mnie informacji stanowiących tajemnicę bankową po wygaśnięciu zobowiązania wynikającego z Umowy ……………………………………. nr  ……………………………. z dnia …………………………. zawartej z Bankiem ……………………………………………………………… – w zakresie przewidzianym przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Prawo bankowe, z późniejszymi zmianami oraz innych ustaw.

Bardzo proszę o przesłanie na mój adres korespondencyjny pisemnej informacji potwierdzającej zakończenie przetwarzania danych osobowych w rejestrze BIK, w celu oceny zdolności kredytowej i ryzyka kredytowego.

……………………………………………………………………….
/ czytelny podpis/

Czyszczenia BIK – kroki

Pakiet BIKSpłaciłeś kredyt / pożyczkę i chcesz samodzielnie spróbować swoich sił w Czyszczeniu BIK, poniżej przedstawiamy kroki postępowania:

1) Na początku sprawdź swój BIK – zweryfikuj swoją historię kredytową, sprawdź które zobowiązania wpływają negatywnie na twoją historię kredytową.

2) Wyślij wniosek do banku lub firmy pożyczkowej, która wpisała Cię do BIK – wzór pisma powyżej. Pismo wyślij listem poleconym.

3) Masz pytania lub wątpliwości? Podziel się nimi w komentarzu.

Pamiętaj, że lepiej zapytać niż skorzystać z usług „czyszczycieli”, którzy tylko nic nie zrobią, a tylko narażą Cię na niepotrzebne wydatki!

 

Czyszczenia BIK – podsumowanie

Czy warto korzystać z usług typu Czyszczenie BIK? Nie mówimy tak, nie mówimy nie, ostateczna decyzja należy do Ciebie. Nie twierdzimy też, że usługa Czyszczenia BIK jest zła, ale w wielu przypadkach jest bezcelowa lub niepotrzebna!

Uważaj na naciągaczy i innych zaklinaczy rzeczywistości, którzy mogą bazować na Twojej niewiedzy bądź trudnej sytuacji finansowej!

👉 I po raz kolejny w tym wpisie przypominamy, że:

Jeżeli masz negatywną historię w BIK i wiesz, że źródłem ich jest niespłacony w terminie kredyt czy pożyczka, to BIK-u nie uda się wyczyścić!

👉 Jeżeli jednak masz pewność, że BIK zawiera błędny wpis albo od spłaty problematycznego kredytu minęło co najmniej 5 lat, to możesz starać się o „wyczyszczenie BIK” – wróć do poprzednich akapitów.Pobierz raport BIK

👉 Nie korzystaj od razu z usług typu Czyszczenie BIK, ale spróbuj samodzielnie dopełnić formalności. Dlaczego? Przede wszystkim na pewno będzie taniej, a po wtóre dowiesz się czegoś na temat funkcjonowania Biura Informacji Kredytowej – powodzenia! :)

A jeśli dane było Ci korzystać z ofert typu Czyszczenie BIK, podziel się informacją w komentarzu. Prosimy jednak nie podawać konkretnych nazw firm ani linków do stron.

Czy wiesz, że:

 • raz na pół roku możesz za darmo sprawdzić swój BIK, banner do wniosku 👉

ps) czy Biuro Informacji Kredytowej i Bankowy Rejestr Dłużników to to samo? Nie, a informacje o tym ostatnim znajdziesz (wkrótce) w dedykowanym wpisie.

 

Polub naszą stronę i otrzymuj powiadomienia o promocjach bankowych!

 

 

👉 Najlepsze promocje (wybrane):

⚡Zyskaj 200 zł na dowolne zakupy z Visa Comfort Santander Consumer Bank

⚡Zyskaj 200 zł na dowolne zakupy z Visa Comfort Santander Consumer Bank

Promocja Millennium: Limit w koncie osobistym i 7 dni bez odsetek w miesiącu

Promocja Millennium: Limit w koncie osobistym i 7 dni bez odsetek w miesiącu

🔥Citibank Xiaomi Redmi Note 9 za kartę kredytową Citi Simplicity

🔥Citibank Xiaomi Redmi Note 9 za kartę kredytową Citi Simplicity

Konto Oszczędnościowe na nowe środki

Konto Oszczędnościowe na nowe środki


Podziel się opinią / komentarzem

Podaj wynik działania: trzy odjąć jeden. Odpowiedź wpisz słownie*  

8 komentarze

 1. Echoooo wyraził(-a) opinię o Czyszczenie BIK - wzór pisma (poradnik)

  Witam, czy istnieje możliwość usunięcia z BIK infomacji o upadłości gospodarczej?

  • Ryś Miś wyraził(-a) opinię o Czyszczenie BIK - wzór pisma (poradnik)

   Sprawdź może w BIK-u ale jeśli jest tak samo jak przy upadłości konsumenckiej, a pewnie tak jest, to czarno to widzę. Taki wpis w BIK będzie widoczny przez 10 lat!! I może być usunięty jeśli jest niepoprawny, nieprawdziwy albo się przedawnił!! Więc słabo!!

 2. Beretti wyraził(-a) opinię o Czyszczenie BIK - wzór pisma (poradnik)

  Zablokowana możliwość wzięcia jakiegokolwiek kredytu , BIK na zielono 76% wiarygodność , dochód 150 tyś rocznie potwierdzony PIT-em wniosek o nie zaleganiu zus ,skarbowy . Zostałem zablokowany przez ,,BANKOWY REJESTR,, dowiedziałem się że blokują mnie 2 kredyty w santander spłacone i zakończone w 2016 roku , opóźnienie w płatności było 37 i 34 dni . Jak wyczyścić ten rejestr ??

  • admin wyraził(-a) opinię o Czyszczenie BIK - wzór pisma (poradnik)

   Informacje z Bankowego Rejestru Dłużników powinny zniknąć po 2 latach od uregulowania zobowiązania, choć mogą być przetwarzane bodajże przez 5 lat. Może też starać się o usunięcie wpisu. Gdy zobowiązanie zostanie uregulowane, to można wystąpić o wykreślenie z rejestru dłużników. Oczywiście negatywny wpis z Bankowego Rejestru Dłużników może być usunięty wyłącznie na wniosek instytucji, która Pana zgłosiła do rejestru, w tym przypadku Banku Santander.
   I jeszcze jedno, z tego co Pan napisał okres opóźnienia nie przekroczył 60 dni. Prosimy to zweryfikować w banku. O ile nam wiadomo, bank może dokonać wpisu do BRD jeśli opóźnienie w spłacie wynosi co najmniej 60 dni. A jeśli wpis pojawił się w wyniku błędu banku, to instytucja ta ma obowiązek usunąć błędny wpis najszybciej jak to możliwe.
   Prosimy skontaktować się z Bankiem Santander i spróbować wyjaśnić zaistniałą sytuację, tak powinno być najłatwiej. I prosimy o info w komentarzu – może to przydać się również innym Czytelnikom bloga. Powodzenia :)

 3. aniam wyraził(-a) opinię o Czyszczenie BIK - wzór pisma (poradnik)

  czyszczenie biku to bardzo nieprzyjemne żerowanie na naiwności innych osób. choć były kampanie bik i jest mnóstwo miejsc, w których możemy znaleźć prawdziwe informacje, ot i tak wciąż jest mnóstwo osób, które się na to łapią :/

 4. Paweł wyraził(-a) opinię o Czyszczenie BIK - wzór pisma (poradnik)

  Ale jeśli dobrze zrozumiałem przesłanie to czyszczenie biku to pic na wodę fotomonaż?

 5. Paweł wyraził(-a) opinię o Czyszczenie BIK - wzór pisma (poradnik)

  Najpierw piszecie
  – uważaj na naciągaczy, zawsze zweryfikuj dane firmy, zapytaj na forum itp.
  a dalej
  – A jeśli dane było Ci korzystać z ofert typu Czyszczenie BIK, podziel się informacją w komentarzu. Prosimy jednak nie podawać konkretnych nazw firm ani linków do stron.

  TO jak się mam zapytać na forum skoro nie można ?

  • admin wyraził(-a) opinię o Czyszczenie BIK - wzór pisma (poradnik)

   Panie Pawle, niestety nie możemy jednoznacznie stwierdzić kto jest autorem komentarza, czy klient który korzystał z czyszczenia BIKu, czy też firma, która próbuje się w ten sposób reklamować lub oczernić konkurentów.
   Można oczywiście wyrazić swoje zdanie w tym temacie, ale nazw firm/linków do stron.