FRANKOWICZE, kredyty we frankach

Sejm debatuje o trzech projektach ustaw, złych wieści dla Frankowiczów ciąg dalszy

frankiO trzech projektach ustaw zapewne słyszał już każdy posiadacz kredytów CHF. Mówi się o zwrocie spreadów oraz dwóch różnych mechanizmach przewalutowania kredytów frankowych. Niestety, na razie tylko się mówi, bo Sejm ciągle debatuje.

A frank ciągle rośnie i rośnie, z niewielkimi wahnięciami w dół, i to nie są dobre wieści dla posiadaczy kredytów CHF. I choć początkowo wzrost tłumaczono niepewnością przed wyborami w USA, następnie tym co nastąpi po wyborach w USA i wybranej Trumpa, to co obecnie  dzieje jest trudne do określenia.

Na rynku walut dolar USA zrównał się już prawie z euro (źródło):

Od wyborów prezydenckich w USA i nieoczekiwanej wygranej Donalda Trumpa dolar znacząco umocnił się względem euro. Jeszcze dwa tygodnie temu za wspólną walutę Amerykanie płacili 1,10 dolara. Teraz kurs wymiany jest 4 centy niżej – osiągnął tegoroczne minima. Już bardzo niewiele brakuje do sytuacji, w której osiągniemy parytet, czyli jedno euro będzie warte dokładnie jednego dolara. W złotych obie waluty dzieli już tylko 25 groszy, bo dolar chodzi po 4,16 zł, a euro po 4,41 zł.

Czy to oznacza, że wygrana Trumpa to armagedon dla USA? – patrząc na zacytowany powyżej fragment można odnieść zupełnie inne wrażenie, raczej można mówić o zawirowaniach na starym kontynencie (również w Polsce).

 

 

Sąd unieważnił kredyt frankowy

W całym zamieszaniu jest również jedna dobra informacja, o której dużo pisano na początku mijającego tygodnia. Poznańska kancelaria prawnicza poinformowała, że udało jej się unieważnić kredyt walutowy jednego z klientów.

Sprawa dotyczy starego portfela kredytów walutowych mBank i przedmiotem sporu była klauzula związana ze zmiennym oprocentowaniem.

Klauzula, o której mowa powyżej, jest według kredytobiorców nieprecyzyjna, gdyż zmiana stopy procentowej zależy od „parametrów finansowych rynku pieniężnego i kapitałowego„, a nie odnosi się do żadnego powszechnie uznanego wskaźnika, jak np. LIBOR, a według sędziego każda umowa kredytowa wymaga określenia wysokości oprocentowania kredytu i warunków jego zmiany.

Jeżeli posiadasz kredyt CHF w mBank z tzw. starego portfela – sprawdź, może w Twojej umowie kredytowej również znajdują się te nieprecyzyjne zapisy.

 

Coś pozytywnego w sprawie Frankowiczów, ale co?

Chcielibyśmy napisać coś pozytywnego w sprawie Frankowiczów i kredytów CHF, ale niestety poza „jedną jaskółką, która wiosny nie czyni” w postaci jednego unieważnienia kredytu pozostałe informacje nie napawają optymizmem:

  • złotówka systematycznie się osłabia
  • nie dostrzegamy też wśród rządzących woli rozwiązania problemu Frankowiczów – dużo się mówi, niewiele (nic) robi w tej sprawie
  • banki wiedziały, w co pakują kredytobiorców

Odnoszą się do dwóch ostatnich punktów. Na temat pierwszego z nich już pisaliśmy na blogu. Przypominamy, że w styczniu tego roku w programie Tomasz Lis na żywo prof. Marek Belka mówił, że ma nadzieję, iż ew. rozwiązanie dla Frankowiczów zostanie wprowadzone nie wcześniej niż pod koniec roku. Oglądając (wówczas) tę rozmowę można było pomyśleć, że to niemożliwe. W jaki sposób budowanie rozwiązania może zająć niespełna rok, skoro projekty ustaw są już prawie gotowe? Okazuje się, że może, a końca prac w dalszym ciągu nie widać.

Banki wiedziały w co pakują kredytobiorców (źródło):

Banki i ich Prezesi dokładnie wiedzieli (2005), w co się pakują udzielając masowo kredytów pseudowalutowych. Zadziałała chciwość i prosta statystyka – niewielki procent kredytobiorców się obudzi, zaneguje bankowe bezprawie i pójdzie walczyć do sądu. Jeszcze mniejsza część wygra, a pozostałe 95% będzie potulnie i grzecznie płacić rosnące raty niespłacalnego kredytu, aby po kilkunastu latach przegrać i oddać dorobek całego życia, czyli rodzinny dom lub mieszkanie.

No właśnie, dlaczego tak się stało? Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to niestety zawsze chodzi o pieniądze, …. Może przyszły tydzień przyniesie więcej pozytywnych informacji – na pewno o tym poinformujemy.

 

Poza kredytami CHF

Odsyłamy do wpisu Strażnik Przyszłości NN, tematu cieszącego się dużym zainteresowaniem na blogu. Jeżeli myślisz o przyszłości Twojego dziecka, chcesz zabezpieczyć się finansowo na różne okoliczności, a dodatkowo odebrać nawet do 500 zł premii – odsyłamy do wpisu.

Na końcu podaliśmy również alternatywne rozwiązania, jeśli korzystasz już z podobnego programu, albo z jakiegoś powodu po prostu nie chcesz korzystać z tej oferty, a mimo wszystko chcesz gromadzić środki na przyszłość Twojego dziecka – zapraszamy do zapoznania się z ofertą i podzieleniu opinią na ten temat.

 

Polub naszą stronę i otrzymuj powiadomienia o promocjach bankowych!

 

 

👉 Najlepsze promocje (wybrane):

💸Premia za Konto Jakie Chcę Santander / Konto Select Santander i +2% na lokacie

💸Premia za Konto Jakie Chcę Santander / Konto Select Santander i +2% na lokacie

Poczuj swobodę i zyskaj 220 zł w promocji z Kontem 360° Millennium

Poczuj swobodę i zyskaj 220 zł w promocji z Kontem 360° Millennium

💰1,9% lokata FACTO❗ Zobacz opinie o Facto, czy lokata Facto jest bezpieczna❓

💰1,9% lokata FACTO❗ Zobacz opinie o Facto, czy lokata Facto jest bezpieczna❓

🥇Najlepsze lokaty LIPIEC 2020 ranking lokat, ranking kont oszczędnościowych

🥇Najlepsze lokaty LIPIEC 2020 ranking lokat, ranking kont oszczędnościowych


Podziel się opinią / komentarzem

Podaj wynik działania: trzy odjąć jeden. Odpowiedź wpisz słownie*  

2 komentarze

  1. Fazi wyraził(-a) opinię:

    Franek trochę spadł.