Ustawa Dudy, ustawa dla Frankowiczów i rozwiązania dotyczące spreadów walutowych i mechanizmy służące do restrukturyzacji kredytów walutowych
Stało się, po zapowiedziach z kampanii prezydenckiej dziś przed południem na briefingu prasowym przekazano informację, iż obiecywany projekt Ustawy dla Frankowiczów został przygotowany w Kancelarii Prezydenta i przekazany Frankowiczom. Na oficjalnej stronie Prezydenta RP www.prezydent.pl możesz obejrzeć konferencję i zapoznać się ze wszystkimi materiałami, a tutaj możesz obejrzeć briefing prasowy.
Poniżej przedstawiam krótkie streszczenie znalezionych informacji ze strony www.prezydent.pl, a związane z drugą częścią konferencji prasowej, w której omówiono rozwiązania dotyczącego spreadów walutowych oraz mechanizmy służące do restrukturyzacji kredytów walutowych. Pełne informacje znajdziesz na stronie www.prezydent.pl.
Projekt ustawy zawiera dwa bloki rozwiązań, pierwszy poświęcony jest rozwiązaniu dotyczącemu spreadów walutowych, drugi mówi o mechanizmach służąca do restrukturyzacji kredytów (walutowych).
Rozwiązania dotyczące spreadów walutowych
Mechanizm zaproponowany przez prezydenta Dudę, sprowadza się do tego, aby kredytodawca (bank) zobowiązany był do dokonania wyliczeń różnic (w oparciu o wzory zawarte w projekcie) pomiędzy stosowanym przez bank (kredytodawcę) kursem, a kursem średnim NBP. Kredytodawca ma przekazać kredytobiorcy informację o wyliczonej różnicy.
Powstała w wyniku tego wyliczenia suma nadpłaty, wynikająca z zastosowanych spreadów bankowych, może zostać na wniosek konsumenta odjęta od kapitału pozostałego do spłaty.
Mechanizmy służąca do restrukturyzacji kredytów (walutowych)
W projekcie ustawy prezydenta Dudy znalazły się również zapisy związane z restrukturyzacją kredytów. Są to trzy mechanizmy.
Pierwszy mechanizm, tak zwana restrukturyzacja dobrowolna, drugi to tak zwana restrukturyzacja przymusowa, a trzeci mechanizm zakłada przeniesienie własności nieruchomości i innych praw związanych z nieruchomością na kredytodawcę i zwolnienie kredytobiorcy z długu.
Restrukturyzacja dobrowolna
Została tak nazwana, ponieważ zakłada dobrowolność po stronie banku. Bank musi zgodzić się na zmianę umowy zawartej z konsumenem i na warunkach określonych szczegółowo w projektowane ustawie. Oczywiście jeśli bank wyraża zgodę na zmniany nastąpi aneksowania umowy. Kredytobiorca spłaca swoje zadłużenie po kursie sprawiedliwym, następuje przeliczenie bieżącego zadłużenia po tym właśnie kursie. Jeżeli obydwie strony wyrażą zgodę na porozumienie, dojdzie do zmiany umowy (aneksu), to procedura zostanie zakończona.
Restrukturyzacja przymusowa
Jeśli bank nie będzie chciał się zgodzić na restrukturyzację dobrowolną albo na przykład kredytobiorcy nie spodobają się przedstawione przez kredytodawcę wyliczenia, to mamy do czynienia z drugim mechanizmem, tj. restrukturyzację przymusową.
Restrukturyzacja tego typu ma być wszczynana na wniosek konsumenta i polegać na tym, że kredytobiorca wiedząc jaki jest tzw. kurs sprawiedliwy (może go sobie wyliczyć korzystając z kalkulatora) , składa wniosek o to, aby mógł on dokonywać spłaty po tym kursie.
Kurs sprawiedliwy ma być wyliczany indywidualnie do danej umowy kredytowej, jest wyliczany raz i służy spłacie tego kredytu już do końca. Kurs ten może również służyć nadpłacie kredytu lub spłacie kredytu w całości.
Przeniesienie własności nieruchomości i innych praw do nieruchomości i zwolnienie konsumenta z długu
Ostatni mechanizm to właśnie przeniesienie własności nieruchomości i innych praw do nieruchomości i zwolnienie konsumenta z długu. Mechanizm ten będzie procesowany na wniosek konsumenta. Wykorzystując ww procedurę, dochodzi przeniesienia własności nieruchomości z kredytobiorcy na kredytodawcę, a co za tym idzie na skutek przeniesienia praw własności, z mocy prawa następuje zwolnienie konsumenta z długu.
Co jeszcze warto wiedzieć o Ustawie o sposobach przywrócenia równości stron
- oficjalna stronę, na której znajdziesz materiały na ten temat znajdziesz tutaj,
- koncepcja spłaty kredytów walutowych (rtf),
- tutaj znajdziesz projekt ustawy o przywróceniu równości stron (pdf),
- kurs sprawiedliwy wyliczysz za pomocą tego kalkulatora.
(źródło www.prezydent.pl)
Tutaj znajdziesz też inne wpisy dotyczące Frankowiczów, w tym najnowsze.
Dowiedz się więcej, zobacz film dot. projektu ustawy
👉 Najlepsze promocje (wybrane):
![]() Ranking kont oszczędnościowych KWIECIEŃ 2025 🏆️ Najlepsze konto oszczędnościowe [👍aktualny] |
![]() Pierwsza pożyczka Vivus za 0 zł – od 100 do 3000 zł od Vivus na 61 dni z RRSO 0% |
![]() |