Frankowicze, kredyty frankowe, franki – materiały związane z kredytami CHF znalezione na oficjalnej stronie internetowej obecnie urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Co znaleziono na temat kredytów CHF na www.prezydent.pl? – prezydent Andrzej Duda
Wszystkie informacje, które prezentuję poniżej, zawierają odnośniki do stron, wraz z datą dostępu do zasobów.
Co mnie skłoniło do wyszukania tych informacji i umieszczenia w serwisie?
Do opracowania poprzednich wpisów dotyczących kredytów w CHF i ustawy o Frankowiczach, tj. ustawy o Frankowiczach p. Dudy, czy Frankowicze doczekają się na ustawę, obietnic dla Frankowiczów z 2015 oraz spotkania J. Kaczyńskiego z V. Orbanem posługiwałem się ogólnodostępnymi materiałami, które wszyscy Państwo mogą znaleźć w Internecie.
„Papier wszystko przyjmie”, tak samo jest z Internetem – każdy może napisać dowolną informację, niestety trudno zweryfikować jej prawdziwość, trudno dociec czy jest rzetelny przekaz, czy też to kolejna „plotka”.
Nie chcę szerzyć plotek, gdyż jest to zbyt poważny temat dotykający wielu Polaków.
Począwszy od tego wpisu, wszystkie informacje związane z (domniemaną) pomocą dla kredytobiorców walutowych (szczególnie CHF i tzw. Frankowiczów), będę opierał tylko na oficjalnych informacjach z strony www.prezydent.pl. Mogę oczywiście wesprzeć się też innymi źródłami, pod warunkiem jednak, że będą one powoływały się na wcześniej wymienione, tudzież rzeczywiście będą portalami godnym zaufania.
Znalezione materiały prezentuję od najstarszych do najnowszych. W niektórych przypadkach może to być streszczenie znalezionego artykułu, w innych cytat ze strony (oznaczam je kursywą). W każdym przypadku podaję link do oryginalnego zasobu, aby zainteresowani czytelnicy mogli zapoznać się z pełną/oryginalną treścią prezentowanych materiałów, załączam też datę udostępnienia wpisu na stronie prezydent.pl. Do wszystkich prezentowanych poniżej treści (o ile nie napisano inaczej) dostęp nastąpił w dniu 2016-01-08.
Przypominam, że w poprzednim wpisie prezentowałem materiały poprzedniego Prezydenta RP i/lub jego współpracowników.
Znalezione na www.prezydent.pl – obecnie urzędujący prezydent RP Andrzej Duda:
Piątek, 28 sierpnia 2015
Chciałabym, żeby bilans otwarcia powstał jak najszybciej
[…]
Czy prezydent planuje spotkanie z przedstawicielami Związku Banków Polskich ws. ustawy o tzw. frankowiczach?
Z każdą reprezentatywną grupą prezydent będzie się spotykał. Sprawa frankowiczów jest bardzo poważna. Kredyty frankowe bardzo poważnie dotknęły wielu Polaków.
[…]
Piątek, 9 października 2015
Minister Łopiński o powołaniu Narodowej Rady Rozwoju
[…]
wieku emerytalnego, mamy gotową ustawę o kwocie wolnej od podatku, w tej chwili bardzo ostro pracujemy nad wypełnieniem kolejnego zobowiązania prezydenta, mianowicie przygotowujemy wspólnie ustawę dla tak zwanych frankowiczów.
[…]
Sobota, 10 października 2015
Spotkanie z „frankowiczami” w Pałacu Prezydenckim
Minister Maciej Łopiński przyjął w sobotę przedstawicieli osób, które zaciągnęły kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich.
Uczestnicy sobotniej manifestacji przed Pałacem Prezydenckim, którą zorganizowało stowarzyszanie „Stop Bankowemu Bezprawiu” przekazali na ręce prezydenckiego ministra petycję. Znalazły się w niej postulaty m.in. likwidacji bankowego tytułu egzekucyjnego (BTE) i wstrzymania egzekucji prowadzonych na jego podstawie, przewalutowania kredytów po kursie z dnia wypłaty, administracyjnego usunięcia klauzul niedozwolonych w umowach z bankami oraz ograniczenia odpowiedzialności dłużników do wartości nieruchomości.
Prezydent Andrzej Duda mówił w kampanii wyborczej, że należy przewalutować kredyty we frankach, tak, aby były spłacane po kursie z dnia ich zaciągnięcia. Spotkał się też wówczas z przedstawicielami ruchu „Stop Bankowemu Bezprawiu”. (PAP, inf. własna)
Sobota, 10 października 2015
Petycja w sprawie prawa bankowego, nadzoru państwa nad rynkiem finansowym
Petycja została złożona 10 października br. na ręce Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Macieja Łopińskiego, który przyjął w Pałacu Prezydenckim przedstawicieli osób, które zaciągnęły kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich. Znalazły się w niej postulaty m.in. likwidacji bankowego tytułu egzekucyjnego (BTE) i wstrzymania egzekucji prowadzonych na jego podstawie, przewalutowania kredytów po kursie z dnia wypłaty, administracyjnego usunięcia klauzul niedozwolonych w umowach z bankami oraz ograniczenia odpowiedzialności dłużników do wartości nieruchomości.
W odpowiedzi na petycję Pan Minister Łopiński w wywiadzie udzielonym 22 października br. Polskiej Agencji Prasowej poinformował, że w Kancelarii Prezydenta RP trwają prace, których celem jest rozwiązanie problemów osób posiadających kredyty mieszkaniowe, w tym denominowane i indeksowane do walut innych niż waluta polska. „Próbujemy znaleźć takie rozwiązanie, by nie stawiać w gorszej sytuacji osób, które brały kredyt złotowy. Frankowicze przedstawili swój projekt ustawy, co Pan Prezydent przyjął z zadowoleniem. Analizujemy punkt po punkcie, paragraf po paragrafie jego treść w zespole, w którego skład wchodzą frankowicze i eksperci z Kancelarii. Ufam, że osiągniemy kompromis. Ideałem byłoby, gdybyśmy doszli także do porozumienia z bankami. Odbyło się jedno spotkanie z bankowcami oraz wspólne, ze środowiskiem bankowym i frankowiczami” – powiedział Minister.
Petycja w sprawie prawa bankowego i nadzoru państwa nad rynkiem finansowym
Niedziela, 18 października 2015
Chcę, żeby Polacy odczuli poprawę jakości swojego życia
[…]
Zapowiedział też, że w nowym Sejmie złoży projekt ustawy podwyższającej kwotę wolną od podatku. Poinformował, że jest w trakcie rozmów nad rozwiązaniami dla osób, które wzięły kredyty we frankach i już dwukrotnie w Kancelarii odbyło się spotkanie z przedstawicielami „frankowiczów”. – Problem jest opracowywany w tej chwili przez Kancelarię, są różne pomysły przedstawiane przez ekspertów, mam nadzieję, że spokojnie uda nam się wypracować takie rozwiązania, które będą do zaakceptowania dla wszystkich – zapewnił prezydent.
[…]
Czwartek, 22 października 2015
Pracujemy nad przygotowaniem ustawy dla frankowiczów
[…]
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że ws. frankowiczów jest duża rozpiętość między proporcjami 50/50 podziału kosztów przewalutowania kredytów między bankami i kredytobiorcami, a 90/10 i że trzeba znaleźć rozwiązanie pośrednie. Jak takie rozwiązanie mogłoby wyglądać? Prezydent mówił też, będzie to rozwiązanie rozsądne, które nie spowoduje, że frankowicze znajdą się w lepszej sytuacji niż ci, którzy w tym samym czasie brali kredyty mieszkaniowe w złotówkach.
Ktoś, kto nie ponosił ryzyka skoków kursu walutowego, godził się na płacenie wyższych odsetek od tego kredytu. Próbujemy znaleźć takie rozwiązanie, by nie stawiać w gorszej sytuacji osób, które brały kredyt złotowy. Frankowicze przedstawili swój projekt ustawy, co prezydent przyjął z zadowoleniem. Analizujemy punkt po punkcie, paragraf po paragrafie jego treść w zespole, w którego skład wchodzą frankowicze i eksperci z kancelarii. Ufam, że osiągniemy kompromis. Ideałem byłoby, gdybyśmy doszli także do porozumienia z bankami. Odbyło się jedno spotkanie z bankowcami oraz wspólne, ze środowiskiem bankowym i frankowiczami.
Z tego co powiedział prezydent, wnioskuję, że raczej nie będzie to opcja: 90 proc. – 10 proc.
Szukamy rozwiązań, które byłby najlepsze.
[…]
Piątek, 6 listopada 2015
Projekt ustawy dla frankowiczów do dalszych negocjacji
[…]
– Zarys projektu ustawy, który mam gotowy, będzie przedmiotem dalszych negocjacji i ustaleń z przedstawicielami osób, które zaciągały kredyty indeksowane albo denominowane do franka – powiedział Sekretarz Stanu w KPRP Maciej Łopiński w piątek po spotkaniu z przedstawicielami „frankowiczów”.
[…]
Dodał, że projekt za którym optowało środowisko frankowiczów był z punktu widzenia obaw konstytucyjnych nie do przyjęcia. – Ponieważ w kilku istotnych kwestiach dzielą nas znaczące różnice, będziemy pracować nad trzecim rozwiązaniem – zapowiedział minister.
[…]
Negocjacji wymaga także kwestia, kto poniesie koszt samego przewalutowania. Minister Łopiński przypomniał, że głowie państwa zależy na tym, aby było to rozwiązanie pośrednie, między podziałem kosztów 50/50 (równy podział kosztów między bank i kredytobiorcę) a 90/10.
[…]
Niedziela, 6 grudnia 2015
Rozwiązanie dla frankowiczów musi być również stabilne dla finansów
[…]
Projekt mający rozwiązać problemy „frankowiczów” musi z jednej strony odpowiadać potrzebom osób, które mają kredyty w walutach obcych, a z drugiej strony gwarantować stabilność systemu finansów publicznych – mówi doradca społeczny prezydenta Paweł Mucha.
[…]
Jak podkreślił, prace nad projektem „muszą być prowadzone w taki sposób, by z jednej strony dały rozwiązanie problemów czy to „frankowiczów” czy osób, które brały pożyczki bądź kredyty w innych walutach obcych, a z drugiej strony, by rozwiązanie to było stabilne dla systemu finansów publicznych oraz by uwzględniało kontekst wszystkich skutków społeczno-gospodarczych.
[…]
Dodatkowo dla zainteresowanych pod tymi linkami dostępne są ustawy podpisane oraz ustawy podpisane w styczniu 2016.
Tutaj znajdziesz też inne wpisy dotyczące Frankowiczów, w tym najnowsze.
a tutaj sprawdzisz:
Co od 15.01.2016 dzieje się z ustawą dla Frankowiczów na PREZYDENT.PL
5 komentarze
Coś znowu się dzieje na stronie prezydent.pl w sprawie frankowiczów może Państwo spojrzycie?
ok, dziękujemy za informację.
Jeszcze raz dziękujemy za informację i odsyłamy na stronę bloga https://bankomaniacy.pl/frankowicze-prezydent-pl-2019/
Negocjacje i rozmowy, eh, to przecież może trwać latami. Frankowicze z jednej strony, a banki z drugiej i tu zawsze znajdzie się ktoś, kto nie będzie zadowolony z przyjętego rozwiązania. To naprawdę może trwać i trwać.
Jak widzę, to oficjalnie ciągle nic nie wiemy