Uwaga❗ Wyłudzenia na Koronawirus❗

Wyłudzenia na Koronawirus – banki ostrzegają przed próbą wyłudzenia pieniędzy lub danych metodą na koronawirusa. Oszuści wykorzystują panującą obecnie sytuację w kraju, by przejmować oszczędności czy wyłudzać dane do logowania.

Maski ochronne Koronawirus

Zdajemy sobie sprawę, że być może niektórzy z Państwa mają już przesyt wiadomości związanych z koronawirusem, ale niestety pojawiły się informacje o próbach wyłudzeń metodą na koronawirusa, stąd nasz wpis z ostrzeżeniem❗

SHOESTERY ale z informacji znalezionych w sieci Noszenie ochronnej maski typu chirurgicznego ma sens tylko wówczas, gdy opiekujemy się chorym, sami jesteśmy zakażeni koronawirusem 2019-nCoV albo podejrzewamy u siebie zakażenie. Choć z drugiej strony nigdy nic nie wiadomo, jeśli komuś z Państwa miałoby to pomóc albo przynajmniej poprawić samopoczucie – odsyłamy na wskazaną stronę.

 

Wiadomość z banku

Poniżej informacja z Banku Millennium, którą cytujemy dosłownie, ale ostrożność należy zachować posiadając konto osobiste w innym banku (a także serwisie społecznościowym czy portalu ze skrzynką pocztową):

Szanowny Kliencie,

obserwujemy, że oszuści wykorzystują panującą obecnie w kraju sytuację, by wyłudzać pieniądze w tym m.in. dane logowania do systemów bankowych. Uważaj na fałszywe wiadomości SMS i informacje w Internecie (głównie poczta elektroniczna i media społecznościowe). Co chwila pojawiają się nowe, często bardzo kreatywne metody wyłudzenia danych. Najlepszą receptą na to jest zachowanie czujności i przestrzeganie poniższych zasad bezpiecznego korzystania z bankowości internetowej:

 • nie podawaj nikomu swojego MilleKodu i danych do logowania,
 • nie loguj się do swojego konta na stronach innych niż strona Banku Millennium,
 • nie wpisuj podczas logowania całego numeru PESEL / dowodu osobistego / paszportu oraz numeru telefonu (podczas logowania prosimy tylko o 2 losowo wybrane znaki identyfikatora),
 • czytaj uważnie każdą otrzymaną od nas wiadomość SMS i PUSH – sprawdź czy kwota i numer operacji są zgodne z Twoją dyspozycją,
 • jeśli znajomy prosi Cię na komunikatorze społecznościowym o pilne wysłanie pieniędzy za pośrednictwem BLIK – upewnij się, że piszesz z właściwą osobą, gdyż oszuści atakują również konta na portalach społecznościowych.

🚩Jeżeli zauważysz coś niepokojącego, zadzwoń do nas … [do banku, w którym masz konto]

Odsyłamy też do powiązanego artykułu Wyłudzenia BLIK, oszustwo na BLIK-a

 

Informacja z PKO BP

Na stronie PKO Banku Polskiego informacja o tym, że przestępcy rozsyłają fałszywe smsy z informacją o rzekomym przekazywaniu środków do rezerw NBP. Informacja jest fałszywa, a link kieruje do strony podstawionej przez przestępców. Prosimy nie klikać w link i skasować wiadomość. Treść wiadomości:

„Informujemy iż zgodnie z spec ustawą dotyczącą koronawirusa Państwa środki na rachunku zostają przekazane do rezerw krajowych NBP. Zaloguj się aby zatrzymać 1000 PLN’”

 W przypadku kliknięcia w link prosimy o pilny kontakt z infolinią pod numerem 800302302

 

Chroń swoje dane

Pamiętaj, że cenne są nie tylko Twoje pieniądze, ale również Twoje dane, z czego niestety niektórzy nie zdają sobie sprawy:

 • chroń swoje konto na portalu społecznościowym – regularnie zmieniaj hasła, używaj haseł, które będą proste dla Ciebie, ale trudne do złamania przez przestępców,
 • chroń swoje konto pocztowe – przestępcy mogą próbować podszywać się pod Ciebie wysyłając e-maile z Twojej skrzynki pocztowej. Ale to nie wszystko, chodzi im również o informacje, które można znaleźć w skrzynce pocztowej (faktury, rachunki, maile), na podstawie których można Cię zidentyfikować lub podszyć się pod Ciebie przy próbie zaciągnięcia kredytu bankowego albo pożyczki pozabankowej, tudzież złożenia wniosku o kartę kredytową na Twoje dane,
 • wylogowuj się z aplikacji, gdy z niej nie korzystasz, szczególnie jeśli korzystasz z nich w miejscach publicznych,
 • aktualizuj system operacyjny i przeglądarkę w telefonie / komputerze, nie korzystaj z pirackiego oprogramowania, które może mieć wbudowane wirusy / trojany,
 • nie udostępniaj wrażliwych danych (dane osobowe, PESEL, nr dowodu itp.)

 

👉Ale w tym trudnym czasie najważniejsze jest jedno:

chroń i dbaj o siebie i swoich najbliższych, zobacz też SHOESTERY

powodzenia :)

 

Polub naszą stronę i otrzymuj powiadomienia o promocjach bankowych!

 

 

👉 Najlepsze promocje (wybrane):

💰Konto Profit Millennium 2,6% do 100 000 zł (20. edycja promocji) i 200 zł dla nowych klientów

💰Konto Profit Millennium 2,6% do 100 000 zł (20. edycja promocji) i 200 zł dla nowych klientów

mBank eKonto z premią 150 zł i 2,6% dla oszczędzających

mBank eKonto z premią 150 zł i 2,6% dla oszczędzających

Konto Jakie Chcę Santander i łatwe 250 zł premii za konto +lokata mobilna 2,5%

Konto Jakie Chcę Santander i łatwe 250 zł premii za konto +lokata mobilna 2,5%

🤳Otwórz na selfie Konto Przekorzystne Pekao i zgarnij 200 zł

🤳Otwórz na selfie Konto Przekorzystne Pekao i zgarnij 200 zł


Podziel się opinią / komentarzem

Podaj wynik działania: trzy odjąć jeden. Odpowiedź wpisz słownie*  

2 komentarze

 1. xxx wyraził(-a) opinię:

  Maski trochę nie związane z tematyką. Chociaż jeśli podciągnąć to pod oszczędzanie pieniędzy, to już podchodzi pod finanse. Bo na pierwszy rzut oka to jest taniej niż na Allegro. Ale może maska masce nie równa?

  • admin wyraził(-a) opinię:

   Tak, odrobinę nie na temat 😎 Maseczki lekarskie to zdecydowanie nie moja działka, również się na tym nie znam. Dostałem info, to udostępniłem. A czy się to komuś przyda❓ to już nie mnie oceniać.