Ranking kredyty hipoteczne

Ranking kredytów hipotecznychkredyty hipoteczne ranking i kredyty mieszkaniowe z możliwością porównania kredytów hipotecznych z różnych banków. Wyszukaj, sprawdź, porównaj i wybierz najlepszy – sprawdź kredyty hipoteczne w rankingu kredytów lub skorzystaj z porównywarki kredytów hipotecznych.

Ranking kredytów hipotecznych

Możliwe cele kredytowania w ramach kredytu hipotecznego / kredytu mieszkaniowego opisane są w umowie każdego z banków, ale w ogólnym przypadku mogą to być:

 • zakup nieruchomości na rynku pierwotnym
 • zakup nieruchomości na rynku wtórnym
 • refinansowanie kredytu zaciągniętego na cel mieszkaniowy
 • przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub w prawo odrębnej własności
 • refinansowanie wkładu własnego wniesionego na zakup nieruchomości nabywanej na rynku pierwotnym lub wtórnym

Sprawdź ranking kredytów hipotecznych i wybierz najkorzystniejszą ofertę!

Ranking kredytów hipotecznych

 

Przed złożeniem wniosku

Jeśli planujesz ubiegać się o kredyt hipoteczny / kredyt mieszkaniowy, to warto się do tego przygotować nieco wcześniej. I tutaj mamy dwie opcje:

 • jesteś klientem, który nigdy nigdy nie korzystał z kredytu bankowego
 • jesteś klientem, który właśnie spłaca inny kredyt bankowy

Klient bez kredytów

Jeśli jesteś osobą, która nigdy nie korzystała z kredytu gotówkowego albo karty kredytowej, to banki nic o Tobie nie wiedzą. Banki czerpią wiedzę o klientach sięgając do baz BIK i wbrew temu, co powszechnie się sądzi, BIK jedynie gromadzi i udostępnia dane o zobowiązaniach finansowych, nie ingerując w ich treść.

Jeżeli nigdy nie korzystałeś z kredytu czy karty kredytowej, to BIK nie ma żadnych informacji na ten temat, a co za tym idzie, nie może także podzielić się tą informacją z bankiem, w którym zamierzasz wnioskować o kredyt. Co w takim razie zrobić, jeśli jesteś osobą, która wcześniej nie posiadała żadnych zobowiązań kredytowych? Najprostszym rozwiązaniem jest złożenie wniosku o kartę kredytową. Możesz to zrobić w banku, w którym posiadasz konto albo wybierz jedną z zestawienia kart kredytowych – wybrane z ekstra bonusem. Pamiętaj, aby nie przesadzić z limitem – chodzi o to, żeby zbudować swoją historię kredytową, a nie o to, żeby zadłużyć się „po uszy”. Pamiętaj też, aby spłacać całe zadłużenie w terminach wymaganych przez bank lub wcześniej. Przed wnioskowaniem o kredyt warto wypowiedzieć umowę o kartę – będziesz już posiadać historię kredytową w BIK, z drugiej strony karta nie będzie obniżała Twojej zdolności kredytowej.

Klient z kredytem

Jeśli posiadasz już jakieś zobowiązanie finansowe, to przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny warto je uregulować, gdyż każde zadłużenie obniża Twoją zdolność kredytową. Przy badaniu Twojej zdolności kredytowej bank nie tylko sprawdzi Twoją historię w BIK, ale także weźmie pod uwagę czy i w jaki sposób obecne zobowiązania mogą wpłynąć na przyszłą spłatę kredytu.

Zaraz, zaraz, ale przecież powyżej wspomnieliśmy o tym, że przed złożeniem wniosku o kredyt na mieszkanie warto zawnioskować o kartę kredytową albo pożyczkę gotówkową na niewielką kwotę? To prawda, ale dotyczy to osób, które nie posiadają żadnej historii kredytowej. Jeżeli dane Ci było już korzystać z produktów kredytowych, to przed złożeniem wniosku hipoteczne warto spłacić inne kredyty i wypowiedzieć umowę o kartę kredytową.

Zdolność kredytowa

Oceniając Twoją zdolność kredytową bank nie tylko sprawdzi Cię w BIK, ale także oceni Twoją zdolność kredytową. Algorytm i wpływ poszczególnych czynników na ostatecznych wynik może być różny dla każdego z banków, ale powszechnie wiadomo o elementach, które mogą obniżyć lub podnieść Twoją zdolność kredytową. Są nimi:

 • wysokość dochodów – oczywiście im więcej, tym lepiej;
 • stałość dochodów – wyżej premiowane będą osoby zatrudnione na umowę o pracę i pracujące kilka lat w jednej firmie, niż osoba na okresie próbnym, nawet jeśli ma wyższe dochody;
 • forma zatrudnienia – do niedawna jeszcze banki podchodziły bardzo rygorystycznie i potencjalny kredytobiorca osiągający dochody ze źródeł innych niż umowa o pracę miał niewielkie szanse na otrzymanie kredytu. Ale konkurencja a także zmiany na rynku pracy, wymusiły również zmiany w bankach. Obecnie o kredyt hipoteczny mogą wnioskować (z pozytywnym skutkiem) także osoby posiadające stały dochód i zatrudnione na podstawie umów cywilno – prawnych, czy też prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą;
 • historia kredytowa – czy masz kredyty (albo już spłacone) i jak je spłacasz. Oczywiście najlepiej nie mieć żadnych zaległości. Powszechnie wiadomo, że lepiej mieć spłacony kredyt z dobrą historią niż być „czystą tablicą” – w pierwszym przypadku bank wie, że jesteś wiarygodnym kredytobiorcą, w drugim nie wie o Tobie nic;
 • stan cywilny – wyżej osoby są osoby pozostające w stałym związku z rodziną;
 • wiek – najlepiej być osobą w średnim wieku;
 • posiadanie oszczędności – najlepiej jeśli je masz i możesz to bankowi udowodnić – jest to tak zwany wkład własny;

Warto pamiętać, że wyżej premiowane będą osoby posiadające umowę bezterminową (dla zatrudnionych na umowę o pracę) a dla umów cywilno – prawnych lub działalności gospodarczej osoby, które są w stanie wykazać w miarę stałe miesięczne dochody.

Na co zwrócić uwagę?

Przeglądając oferty kredytów hipotecznych w rankingu kredytów hipotecznych musisz mieć świadomość, że jest to oferta długoterminowa na kilka lub nawet kilkanaście lat, dlatego warto się do niej odpowiednio przygotować. Znajdź kilka minut i poświęć je na porównanie ofert z wielu banków, które znajdziesz powyżej, tak aby kredyt był jak najmniejszym obciążeniem dla Twojego domowego budżetu, a jednocześnie udało się zrealizować marzenia o własnym M czy domu.

Pamiętaj, że dłuższy okres kredytowania pozwala Ci na uzyskanie wyższej zdolności kredytowej, krótszy okres – to niższy całkowity koszt kredytu. Warto jednak mieć na uwadze to, żeby miesięczne raty nie były zbyt wysokie. W takim wypadku spośród ofert kredytów hipotecznych warto wybrać takie, które dają elastyczną możliwość spłaty. Co to może oznaczać? Spłacasz kredyt zgodnie z harmonogramem, a jeśli będziesz posiadać nadwyżki gotówkowe – nadpłacasz raty kredytu.

Porównywarka kredytów hipotecznych

Potrzebujesz dodatkowych informacji? Skorzystaj z porównywarki kredytów hipotecznych:

 

👉 Najlepsze promocje (wybrane):

5,25% Lokata FACTO (bez konta) ⭐ Facto Opinie i oprocentowanie

5,25% Lokata FACTO (bez konta) ⭐ Facto Opinie i oprocentowanie

Konto oszczędnościowe Pekao 7% do 100 tys. zł

Konto oszczędnościowe Pekao 7% do 100 tys. zł

Motokarta Citibank-BP z bonusem do 1200 zł

Motokarta Citibank-BP z bonusem do 1200 zł

Podziel się opinią / komentarzem

Podaj wynik działania: trzy odjąć jeden. Odpowiedź wpisz słownie*