FRANKOWICZE, kredyty we frankach

Grosz do grosza i wpływ na zadłużenie w PLN

frankSpłacając regularnie raty kredytu indeksowanego lub denominowanego we franku szwajcarskim Twoje zadłużenie wyrażone w CHF maleje. Ale mieszkasz w Polsce, więc siłą rzeczy przeliczasz wartość swojego zobowiązania wobec banku na złotówki, a to może obecnie przekraczać wartość nieruchomości albo kredytu kwotę otrzymaną po przeliczeniu na PLN.

Nawet, jeżeli Twoja raty kredytowa nie wzrosła znacząco (przypominamy, że LIBOR jest na poziomie -0,75), to wzrost całkowitej kwoty kredytu może skutecznie uniemożliwić sprzedaż mieszkania czy domu, a szanse na uchwalenie ustawy umożliwiającej przewalutowanie kredytów frankowych po kursie ich uruchomienia są praktycznie równe zeru.

Na szczęście dla Frankowiczów frank zaczął spadać i od pewnego czasu utrzymuje się poniżej 4 zł. Prosimy nie traktować tego jako wyrocznię, ale według nas istnieją przesłanki do kontynuacji trendu spadkowego, o tym jednak za jakiś czas.

Kwiecień i przewalutowanie w PKO BP

W połowie marca pisaliśmy o tym, że PKO BP jako pierwszy bank zamierza zaproponować swoim klientom przewalutowanie kredytów CHF. Zgodnie z deklaracjami banku miało stać się to w kwietniu. Na razie nic nam nie wiadomo na ten temat, choć mamy dopiero początek miesiąca.

Bez względu jednak na to, czy PKO BP ogłosi swoją decyzję w tym tygodniu, pod koniec miesiąca albo w zupełnie innym terminie, to w każdym przypadku warto powalczyć o najbardziej korzystny kurs. Dlaczego? Zobacz poniżej.

Frank tańszy o 1 czy 2 grosze

Wydaje nam się, że nie musimy tego tłumaczyć, ale posłużymy się prostym przykładem nawiązując do komentarza ziutek i frank spadł o jeden czy dwa grosze.

Załóżmy, że wzięłaś/wziąłeś/wzięliście kredyt CHF w okresie boomu, 150.000 CHF po 2 zł, co odpowiadało 300.000 PLN. Załóżmy również, że udało się spłacić 1/3 zobowiązania – zostaje więc 100.000 CHF (przypominamy, że to tylko przykład).

 

Patrząc na dzisiejsze notowania CHF:

frank notowania

Twoje zobowiązanie wobec banku (przeliczając na PLN po kursie średnim i przyjmując 3,96 zł) to około 396.000 PLN. Ale jeśli kurs CHF będzie niżej tylko o jeden grosz, zobowiązanie z automatu spada do 395.000 PLN -> czyli masz do spłaty łącznie o 1000 zł mniej!!

Frank tańszy o jeden grosz, to 1000 zł mniej spłacając kredyt „tu i teraz”, frank tańszy o 2 grosze, to odpowiednio 2000 zł mniej itd. Jest więc o co walczyć i czym się „podniecać” (w nawiązaniu do komentarza).

Oczywiście to pewne uproszczenie, ale dobrze obrazujące całości. Jeśli przewalutowanie, które zapowiedział PKO BP dojdzie rzeczywiście do skutku, to warto spróbować powalczyć o każdy grosz. Już sam fakt, że bank zrezygnuje ze spread może oznaczać dla Ciebie kilka tysięcy zł w kieszeni, powodzenia!

Ktoś może powiedzieć „rozmowy z bankiem, łatwo napisać, trudniej wykonać”. To prawda, ale przypominamy też o mechanizmach skłaniających banki do dobrowolnego przewalutowania kredytów (miały powstać do końca marca). Jeśli powstaną takowe regulacje (np. zostaną wprowadzone dodatkowe podatki dla banków, które mają w swoich portfelach kredyty walutowe) i banki zostaną „zmuszone” do pozbywania się z portfela kredytów walutowych, wówczas kredytobiorcy mogą mieć pole do negocjacji.

Póki co wszyscy czekają zapewne na ruch ze strony PKO BP, śladem którego mogą pójść pozostałe.

 

ps) przepraszamy za obsuwę, gdyż zgodnie z zapowiedziami z poprzedniego artykułu:

W kolejnym wpisie dotyczącym Frankowiczów skupimy się na jeszcze jednym zagadnieniu, które potencjalnie może mieć wpływ na dalsze osłabianie się CHF – polub naszą stronę na fb, aby być na bieżąco.

Artykuł się przygotowuje, zapraszamy pod koniec tygodnia, a tutaj znajdziesz też inne wpisy z kategorii Frankowicze.

Oczywiście możesz być na bieżąco, zachęcamy do polubienia naszego profilu fb i tradycyjnie odsyłamy do zestawienia lokat bankowych (z wyszukiwarką) oraz do promocyjnych lokat bankowych – w ofercie lokaty HAPPY.

 

Polub naszą stronę i otrzymuj powiadomienia o promocjach bankowych!

 

 

👉 Najlepsze promocje (wybrane):

Konto Jakie Chcę Santander i łatwe 250 zł premii za konto +lokata mobilna 2,5%

Konto Jakie Chcę Santander i łatwe 250 zł premii za konto +lokata mobilna 2,5%

Getin Bank lokata na NOWE ŚRODKI 2,7% 💸

Getin Bank lokata na NOWE ŚRODKI 2,7% 💸

🥇Elastyczne Konto Oszczędnościowe Getin Bank

🥇Elastyczne Konto Oszczędnościowe Getin Bank

Pożyczki pozabankowe - na co zwrócić uwagę?

Pożyczki pozabankowe – na co zwrócić uwagę?


Podziel się opinią / komentarzem

Podaj wynik działania: trzy odjąć jeden. Odpowiedź wpisz słownie*  

3 komentarze

  1. patti wyraził(-a) opinię:

    @wafel, oby to dla ciebie nie musiało mieć znaczenia, niestety uwierz dla mnie ma

  2. wafel wyraził(-a) opinię:

    Mówią, że „Grosz do grosza, a będzie kokosza”. I rzeczywiście 1 grosz ma znaczenie, gdy wykonujemy spłatę całego kredytu, ale na coś takiego mogą sobie pozwolić nieliczni. A kupując większą ilość waluty na przykład w kantorze internetowym można też negocjować kurs. A przy spłacie jednej raty 1 grosz na plus czy na minus w notowaniach praktycznie nie ma znaczenia.