BLIK

Jak płacić BLIK – F1/F4 na terminalu

Co robić, gdy chcesz zapłacić BLIK, a kasjerka nie wie o co chodzi

Czy chcieliście kiedyś zapłacić BLIK, oczywiście w miejscach, w których widnieje naklejka z logo BLIK, a pani/pan przy kasie robili wielkie oczy i nie wiedzieli o co chodzi?

Płatności kartą stały się codziennością, szczególnie płatności zbliżeniowe na niewielkie kwoty. Nie zdarzyło mi się, żeby osoba obsługująca terminal nie potrafiła przyjąć transakcji kartą. Czasami co prawda posiłkuje się notatnikiem, ale finalnie transakcję udaje się zrealizować.

Niestety z płatnościami BLIK nie jest tak różowo i my potencjalni klienci musimy być przygotowani na to że osoby przyjmujące płatności często nie wiedzą istnieniu BLIK albo nie potrafią w prawidłowy sposób przyjąć płatności z użyciem kodu mobilnego.

A sam system płatności BLIK rozwija się coraz lepiej, co można zauważyć choćby śledząc promocje związane z BLIK, w szczególności blikomanię :)

Chcesz zapłacić BLIK, a obsługa nie wie o co chodzi – spróbuj pomóc :)


Zanim przejdziesz dalej, prosimy: zatrzymaj się na chwilę i polub nasz profil na fb, dziękujemy :)

 

 

Jak możesz płacić BLIK?

Zakładamy, że wiesz jak płacić BLIK, ale proforma przypominamy:

 • uruchamiasz aplikację Twojego banku / banków,
 • wpisujesz w terminalu bądź podajesz sprzedawcy sześciocyfrowy kod BLIK.
 • w zależności od ustawień (które możesz samemu modyfikować) potwierdzasz wykonywaną operację dodatkowo kodem pin w telefonie.

I to wszystko, kilkanaście sekund i płatność zrealizowana płatność Twoim telefonem z BLIK.

 

 

„Magiczne” klawisze F1 lub F4 na terminalu płatniczym

BLIK-blikmobileNie wszystkie terminale kartowe umożliwiają płatności kodami BLIK, ale te nowsze często wyposażone są w funkcję, dzięki której zapłacisz BLIK.

Płacąc kartą, nie ważne czy zbliżeniowo czy też z pinem, może zauważyłeś/-aś, że przed wykonaniem płatności kartowej (przed zbliżeniem karty lub włożeniem jej do terminala), na niektórych terminalach pojawia się symbol BLIK.

Możesz oczywiście użyć karty i zapłacić „standardowo” albo zamiast tego wystarczy, że naciśniesz klawisz F1/F4 i już możesz wprowadzić kod BLIK.

Po naciśnięciu kawisza F1 albo F4 terminal umożliwi Ci wprowadzenie 6-cyfrowego kodu BLIK (dla płatności) lub 9-cyfrowego numeru (dla czeku BLIK).

W zależności od kwoty transakcji i od ustawień Twojej aplikacji mobilnej, możesz zostać poproszony o dodatkowe potwierdzenie wykonywanej operacji, tj. aby potwierdzić operację musisz wprowadzić w telefonie kod PIN do aplikacji mobilnej.

Standardowo PIN-em należy potwierdzić operację na kwotę powyżej 50 zł, możesz oczywiście zmienić tę wartość na inną, albo całkowicie wyłączyć konieczność potwierdzania transakcji BLIK.

I to wszystko – prosta czynności, która pozwoli Tobie zapłacić BLIK, a osobie obsługującej terminal z funkcją płatności mobilnych BLIK odnaleźć się w podobnej sytuacji w przyszłości.

 

BLIK limity

(informacje mogą się przydać, gdy uczestniczysz w loterii blikomania)

Operacje wykonywane z aplikacji mobilnej i BLIK ograniczają limity, które są zdefiniowane w systemie transakcyjnym banku. Limity te można modyfikować. Poniżej przykładowe dla aplikacji IKO banku PKO BP dla transakcji:

 • płatność pomiędzy telefonami – czyli przelew na telefon BLIK
 • transakcje w terminalu płatniczym – czyli transakcja BLIK, o których traktuje niniejszy wpis
 • wypłaty w bankomatach – czyli wypłata z bankomatu z BLIK
 • płatność internetowa – czyli płatność w internecie z BLIK
 • przelew na numer rachunku – przelew z aplikacji mobilnej

 

Zawsze możesz zdefiniować swoje własne limity, tzw. IKO Limity Użytkownika (własne) i określić kwoty, dla których chcesz potwierdzać operację PIN, dzienne limity kwotowe i liczbowe poszczególnych typów operacji albo skorzystać z tych zdefiniowanych przez bank.

Dla wybranych operacji możesz również zawsze wymagać potwierdzenia PIN:

IKO limity użytkownika

 

Może zainteresują Cię też inne poradniki:

 

 

 

Poleć lub udostępnij znajomym Jak płacić BLIK – F1/F4 na terminalu
i polub bankomaniacy.pl na fb

 

Wybrane najlepsze:

Idea Bank Lokata HAPPY PRO

 

Voucher 400 zł do perfumerii Douglas od Citibank

 

Lokata standardowa Toyota Bank

 


Podziel się opinią / komentarzem

Podaj wynik działania: trzy odjąć jeden. Odpowiedź wpisz słownie*  

7 komentarze

 1. jakub pisze:

  Ale należy nacisnąć F1/F4 na terminalu tego na którym wpisujemy kod Blik czy na terminalu przez który kasjer włącza płatność?

 2. Kuba pisze:

  Sprawdzone. Działa! Choć wydawałoby się, że terminale są takie same, to jednak czasami należy użyć F1, innym razem F4.

 3. Pafcio pisze:

  Działa, sprawdzone wczoraj w Auchanie w Jankach. Pani oczywiście nie wiedziała o co chodzi, gdy powiedziałem, że chcę zapłacić BLIK, ale klawisz F1 i można było wklepać kod BLIK. Działa :)

 4. Kinga pisze:

  Dzień dobry,
  jakiś czas temu prosiłam o kontakt ws. współpracy. Niestety nie mogę znaleźć na stronie numeru, żeby do Państwa zadzwonić. Będę wdzięczna za wiadomość zwrotną na adres podany w polu e-mail. Pozdrawiam.

  Pozdrawiam,
  Kinga Dolega

 5. Aśka pisze:

  Jejku, nieraz się zastanawiałam czy nie spróbować tej opcji z Blikiem, ale jakoś się nie odważyłam. A okazuje się, że to takie proste.

  • blikman pisze:

   Korzystałem nie raz z tej opcji. I panie na kasie może nie tyle, że nie wiedzą o tej opcji, tylko raczej nikt przed nami z niej korzystał. Przynajmniej ja tak mam, że często przecieram BLIKowi szlaki :)