FRANKOWICZE, kredyty we frankach

Czy frank będzie po 2 zł? Frankowicze – spotkania z ekspertem Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO)

Porady prawne dla Frankowiczów Rzecznik Praw ObywatelskichJesteś posiadaczem kredytu walutowego? Możesz spotkać się w Bydgoszczy z ekspertem RPO i skorzystać z porad prawnych.

Przypominamy o poradach prawnych dla Frankowiczów. Już w najbliższy piątek 20.01 możesz spotkać się z ekspertem Rzecznika Praw Obywatelskich, porozmawiać na temat kredytu, który posiadasz, o klauzulach niedozwolonych lub uzyskać inną poradę z tego zakresu:

 • BYDGOSZCZ, Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki, ul. Jagiellońska 3, pokój 28, 20 stycznia 2017 r. (piątek) od 11:00 do 15:00

Czy warto udać się na takie spotkanie? To już pozostawiamy do indywidualnej decyzji. Porady są świadczone bezpłatnie.

 

Frank słabnie?

Od ostatniego wpisu w tej kategorii nastąpiło nieznaczne osłabienie franka:

internetowykantor.pl

internetowykantor.pl

Zmiana jest niezauważalna, nawet nie warto o niej wspominać, ale w sieci znaleźliśmy wpisy mówiące o tym, że frank może zacząć się osłabiać (źródło). O możliwości osłabienia pisaliśmy również w ramach wpisu Frankowicze coraz częściej wygrywają w sądach, ale do rzeczy.

Przed wyborami w USA i prawdopodobną wygraną Trumpa batalia prezydencka wyzwoliła napięcie wśród inwestorów, dołując przy okazji polską złotówkę i dodatkowo obciążając portfele tysięcy posiadaczy kredytów walutowych. Panika minęła, coraz więcej mówi się o możliwej przyjaźni Trump – Putin. Ocieplenie stosunków USA – Rosja, to potencjalna możliwość powrotu kapitału w tamte części świata. Powrót kapitału do Rosji, to jego wypływ z innych miejsc, w tym ze Szwajcarii, a co za tym idzie osłabienie franka. Może to mieć również wpływ na osłabienie franka do złotówki. Ziściłyby się wówczas przewidywania analityków, według których frank jest przewartościowany.

Drogi frank, to drogie produkty ze Szwajcarii. OK, w większości są to produkty ekskluzywne i specjalistyczne (zegarki, produkty włókiennicze, czekolada, leki), ale nie tylko. Dla potencjalnego odbiorcy (pojedynczego) prawdopodobnie może to nie mieć znaczenia, ale globalnie już owszem. Drogi frank to także droższy pobyt w Szwajcarii – turystyka. Choć niestety większość odbiorców dóbr ze Szwajcarii to klienci ze strefy euro, dla których drogi frank nie jest na tyle uciążliwy, jak dla Polaków.

No i w końcu każdy trend musi kiedyś się odwrócić. Oczywiście nie wiadomo, czy to już się rozpoczęło, nastąpi jutro, albo może dopiero w ciągu najbliższych kilku lat. Pewne jest tylko tyle, że kiedyś nastąpi. Ale czy Frankowicze będą chcieli czekać? Zapewne nie.

 

 

Nie czekaj na odwrócenie trendu

Nie, nie namawiamy Cię do czekania aż frank będzie ponownie po dwa złote, bo nie wiadomo kiedy i czy w ogóle się na to doczekasz. Nie namawiamy również do czekania na pomoc ze strony państwa – choć niby w sejmie są 3 projekty ustaw, to o ile nam wiadomo, poza pierwszym czytaniem nic nie dzieje się w tym temacie.

Masz okazję, udaj się na spotkanie do Bydgoszczy albo innych miast (będziemy o tym przypominać) i porozmawiaj na temat Twojej umowy kredytowej. Być może Twoja umowa zawiera klauzule niedozwolone i jest szansa na anulowanie wybranych zapisów umowy? Albo nawet anulowanie kredytu? Nawet jeżeli (potencjalnie) niczego nie ugrasz, to przynajmniej będziesz wiedzieć na czym stoisz:

 • BYDGOSZCZ, Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki, ul. Jagiellońska 3, pokój 28, 20 stycznia 2017 r. (piątek) od 11:00 do 15:00

kolejne:

 • w KATOWICACH  ul. Jagiellońska 25, 40 – 032 Katowice, 25 stycznia 2017 r. (środa), godz. 10:00 – 14:00
 • w KIELCACH   26 stycznia 2017 r. (czwartek), Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Al. IX Wieków Kielc 3, pokój 112, od 10:00 do 14:00
 • w LUBLINIE  27 stycznia 2017 r. (piątek), Urząd Miasta, plac Króla Władysława Łokietka 1, pokój 3, od 10:00 do 15:00

Zajrzyj do naszych poradników, działaj nie czekaj na pomoc ze strony państwa. Jeżeli taka pomoc nastąpi – super, gratulacje. Co jednak jeżeli obiecanej pomocy nie będzie?

Przypominamy o super ofercie: wystarczy, że zamówisz, aktywujesz kartę i zalogujesz do serwisu Citibank, a możesz w ten sposób zgarnąć voucher 400 zł (nie musisz nawet wykonywać jakichkolwiek operacji otrzymaną kartą):
Voucher 400 zł do perfumerii Douglas od Citibank

I już na sam koniec, jak to często bywa, zapraszamy do zapoznania się z najlepszymi lokatami bankowymi albo skorzystania z wyszukiwarki lokat bankowych – oferty z myślą o oszczędzających.

Jeżeli szukasz innych wpisów poświęconych tematyce kredytów „walutowych” CHF/EUR – znajdziesz je w kategorii Frankowicze.

 

Polub naszą stronę i otrzymuj powiadomienia o promocjach bankowych!

 

 

👉 Najlepsze promocje (wybrane):

🦉KEEP SMART & pożyczaj mądrzej - kampania pożyczki Smartney

🦉KEEP SMART & pożyczaj mądrzej – kampania pożyczki Smartney

💰Do 140 zł za eKonto mBank i 2,5% na koncie oszczędnościowym mBank

💰Do 140 zł za eKonto mBank i 2,5% na koncie oszczędnościowym mBank

🤳Pożyczka na Selfie Alior Bank

🤳Pożyczka na Selfie Alior Bank

🚩Alerty BIK za darmo przez 3 miesiące - sprawdź swój BIK❗

🚩Alerty BIK za darmo przez 3 miesiące – sprawdź swój BIK❗


Podziel się opinią / komentarzem

Podaj wynik działania: trzy odjąć jeden. Odpowiedź wpisz słownie*  

3 komentarze

 1. Teresa wyraził(-a) opinię:

  Trochę staniało. Oby spadał dalej!

  • BraWo wyraził(-a) opinię:

   Ale trend jest zwyżkowy w długim okresie, niestety to tak jak gotowanie żaby powoli…powoli …. aż do wrzątku

   • Sani wyraził(-a) opinię:

    Patrząc na wykres, to trend jest tak jakby lekko zwyżkowy. Ale waluty mają trendy w poważaniu, na waluty to mądrych nie ma. No chyba, że masz dojście do informacji, ale takich osób na świecie jest pewnie garstka. Teraz dana waluta może wzrastać, a za 10 minut polecieć na łeb, albo na odwrót. Wystarczy poczytać o „niby” aferach z forexem, tzw. pseudo inwestorów, którym wydawało się, że pozjadali wszystkie rozumy i na handlu walutami dorobią się kokosów. I się misie przejechali, bo byli tacy, którzy wiedzieli więcej.