FRANKOWICZE, kredyty we frankach

Trzy pomysły na rozwiązanie problemu kredytów walutowych (Frankowicze)

franki

Porządek obrad Sejmu: Frankowicze

Po serii wydarzeń z ostatnich tygodni można było odnieść wrażenie, że tematem kredytów frankowych już nikt nie zajmuje się na poważnie. Począwszy od projektu ustawy ze zwrotem spread (mówiło się też, że ustawa o spread może być niekonstytucyjna) poprzez próby samodzielnego rozwiązania problemu (w odpowiedzi na ustawę prezydencką) – bunt i protesty Frankowiczów, w międzyczasie na temat ustawy wypowiadali się eksperci, aż w końcu w mediach zaczęło pojawiać się coraz więcej informacji o tym, że Frankowicze zaczynają wygrywać z bankami.

Na kanwie tych wszystkich wiadomości, a szczególnie korzystnych dla kredytobiorców wyrokach sądowych, (niesłusznie) myśleliśmy, że politycy przestali już się zajmować problemem Frankowiczów i posiadaczy innych kredytów walutowych, a sprawę „scedowali” polskim sądom. Okazuje się, że być może tak jednak nie jest.

Dziś na sejm.gov.pl znaleźliśmy informacje, które pozwolą przywrócić Frankowiczom wiarę w państwo, polityków, a przede wszystkim na pozytywne rozwiązanie problemu kredytów walutowych.

 

Frankowicze pod obrady Sejmu

We wpisie o jednoczeniu się Frankowiczów z posiadaczami kredytów złotówkowych pisaliśmy:

Tradycyjnie, na stronie prezydent.pl nic się nie dzieje, aktywność ministrów, doradców jak i samej kancelarii w temacie kredytów walutowych równa się zeru. Mamy nadzieję, że prace w tej sprawie są nadal prowadzone, tylko informacje na ich temat nie są publikowane …

Okazuje się, że prace są nadal prowadzone. Tym razem nie zaglądamy na prezydent.pl, ale na strony sejm.gov.pl,

A na stronie Sejmu RP widnieje harmonogram porządku obrad (źródło):
Porządek dzienny
28. posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej
w dniach 19, 20 i 21 października 2016 r.
(środa – piątek)
Wszystkich posiadaczy kredytów walutowych (CHF, EUR itd) zainteresować powinien początek obrad w dniu 19 października 2016 r. o godz. 9.30, gdzie przewidziane są następujące projekty czytań:

[..]

  • Pierwsze czytanie przedstawionego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projektu ustawy o zasadach zwrotu niektórych należności wynikających z umów kredytu i pożyczki (druk nr 811) – uzasadnia Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Maciej Łopiński.
  • Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o restrukturyzacji kredytów denominowanych lub indeksowanych do waluty innej niż waluta polska oraz o wprowadzeniu zakazu udzielania takich kredytów (druk nr 729) – uzasadnia poseł Andrzej Maciejewski.
  • Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o szczególnych zasadach restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych w związku ze zmianą kursu walut obcych do waluty polskiej (druk nr 877) – uzasadnia poseł Krystyna Skowrońska.

[…]

Zobacz ci kryje się pod tymi tajemniczymi numerami 811, 729 i 877.

 

 

Projekt 811 – uzasadnienie p. Maciej Łopiński

Przedstawiony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projekt ustawy o zasadach zwrotu niektórych należności wynikających z umów kredytu i pożyczki

Projekt dotyczy eliminacji skutków pobierania przez banki od konsumentów nienależnego świadczenia w postaci nadmiernie wysokich spreadów walutowych; zakresem projektu ustawy zostały objęte umowy kredytów hipotecznych indeksowanych oraz denominowanych do walut obcych, zawartych od dnia 1 lipca 2000 r. do dnia 26 sierpnia 2011 r.

Mówiąc w skrócie chodzi o prezydencki projekt ustawy o zwrocie spread, a tutaj można znaleźć pełny projekt ustawy (pdf)

 

Projekt 729 – uzasadnienie poseł Andrzej Maciejewski

Poselski projekt ustawy o restrukturyzacji kredytów denominowanych lub indeksowanych do waluty innej niż waluta polska oraz o wprowadzeniu zakazu udzielania takich kredytów

Projekt dotyczy określenia zasad restrukturyzacji kredytów denominowanych lub indeksowanych do waluty innej niż waluta polska, udzielonych po 1 stycznia 2000 r. na okres dłuższy niż 60 miesięcy; wprowadzenia zakazu udzielania takich kredytów oraz zasad rozliczania nadpłaty za kredyt częściowo lub całkowicie spłacony

Pełny projekt ustawy można znaleźć tutaj (pdf)

 

Projekt 877 – uzasadnienie poseł Krystyna Skowrońska

Poselski projekt ustawy o szczególnych zasadach restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych w związku ze zmianą kursu walut obcych do waluty polskiej

Projekt dotyczy wprowadzenia możliwości złożenia przez kredytobiorcę wniosku o restrukturyzację walutowego kredytu mieszkaniowego na określonych ustawą warunkach

Pełny projekt ustawy można znaleźć tutaj (pdf)

 

Nie pozostaje w takim razie nic innego, jak czekać na czytania poselskie. Będziemy je śledzić i informować Państwa na blogu. Zachęcamy też do zapisania się do naszego newslettera oraz polubienia strony na fb.

 

Przypominamy oczywiście również o najlepszych promocjach bankowych:

Zapraszamy również do wypowiedzi na temat

 

👉 Najlepsze promocje (wybrane):

Promocja Millennium: limit w koncie z prowizją 0% i 7 dni w miesiącu bez odsetek

Promocja Millennium: limit w koncie z prowizją 0% i 7 dni w miesiącu bez odsetek

Z kodem zima tańszy kredyt w Santander Consumer Banku

Z kodem zima tańszy kredyt w Santander Consumer Banku

Konto Oszczędnościowe Start - 5,5% do 200 tys. zł w Raiffeisen Digital Bank

Konto Oszczędnościowe Start – 5,5% do 200 tys. zł w Raiffeisen Digital Bank


Podziel się opinią / komentarzem

Podaj wynik działania: trzy odjąć jeden. Odpowiedź wpisz słownie*  

Jeden komentarz

  1. Franek wyraził(-a) opinię o Trzy pomysły na rozwiązanie problemu kredytów walutowych (Frankowicze)

    Ciekaw jestem, czy według „ekspertów” ewentualne przewalutowania kredytów frankowych są nie okażą się znowu groźne dla stabilności finansowej Polski? Czy znowu agencje nie pojadą po ratingu Polski? I czy w ogóle cokolwiek z tego wyjdzie?